Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изолиране на EGR-системата - 1.9 JTD 105, и др.

Collapse
Заключена тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    jenshen73 - МАП - това е датчикът на смукателния колектор, който е между втори и трети цилиндър. Няма как да не го видиш, защото по целия колектор няма друго освен МАП-а.chaveto - казвайки че МАП-а споделя нещо с компютъра, противоречиш на сервизните описания. Те ли са грешни, или ти ? Мисля че те са сбъркани. Ами ако двигателят ми работи на празен ход, МАП-а какво ще отчете, освен грънци ? Ще ти обясня каква е логиката, пък ти ако искаш я разбери, ако не искаш недей:Когато работи двигателят, се предполага че дебитомерът ще измери дадено количество въздух Х, при съответната температура и налягане, отчетени от температурния датчик в дебитомера, и датчика за атмосферното налягане в ЕКУ. Когато ЕГР се отвори, се предполага, че дебитомерът ще отчете количеството въздух Х, минус количеството преминало през ЕГР. За всеки работен режим, тези стойности са вкарани в таблица, +/- някакъв процент, и се знае че при дадени обороти, дадено отваряне на ЕГР, даддено налягане, и дадена температура - дебитомерът ще отчете ОКОЛО еди-колко-си. Излизането извън стойностите се възприема като грешка ЕГР. МАП-а има значение, но основният датчик е дебитомерът. Грешка ЕГР може да се запише и на празен ход на двигателя.

    Коментар


      Аз съм изолирал с клингирит, но преди месец и нещо реших да го отпуша за малко, за да направя някои проби и видях, че е имало лек напън върху повърхността му, но нямаше закъсване. Въпреки това, когато изолирах отново, добавих и една ламаринка от капакчка за буркан за всеки случай, така че в момента съм с ламаринка + клингирит (~2 мм).

      Коментар


        Да колега @ogi28b прав си, че сметката може да е от няколко датчика за по голяма точност, но по моята логика най вече зависи от МАП-а защото когато има запушване по генерацията този + ще стане много голям, общо взето всичко е въпрос на сметки и затова точно няма смисъл да спорим:D При вашите ЕГР-и където са с вакум не знам как е движението, но при мен е плавно и не е отворен/затворен на 100% и мога да вкарам двигателя в макс/об и клапана да си остане отворен на 100% При не затапен клапан до 2000об двигателя върви много плавно и до тези обороти трябва да натискам повече педала за да има ускорение. След затапва не с ламаринка до 2000об педала става много чувствителен и е достатъчно да го галиш за да има ускорение. При затапва не с ламаринка ми записва грешка и затова реших да го изключа напълно за да видя какво ще стане и промяната беше, че все едно клапана ми е напълно изряден. Според моята логика при изключване на клапана комп. вижда това нещо и започва да работи в режим все едно няма клапан, когато сме го затапили комп. не може да разбере това и постоянно се опитва да направи нещо за да влезе в някакви заложени стойности, понеже не може да ги докара и затова записва грешка.

        Коментар


          chaveto написа:
          Да колега @ogi28b прав си, че сметката може да е от няколко датчика за по голяма точност, но по моята логика най вече зависи от МАП-а защото когато има запушване по генерацията този + ще стане много голям, общо взето всичко е въпрос на сметки и затова точно няма смисъл да спорим:D При вашите ЕГР-и където са с вакум не знам как е движението, но при мен е плавно и не е отворен/затворен на 100% и мога да вкарам двигателя в макс/об и клапана да си остане отворен на 100% При не затапен клапан до 2000об двигателя върви много плавно и до тези обороти трябва да натискам повече педала за да има ускорение. След затапва не с ламаринка до 2000об педала става много чувствителен и е достатъчно да го галиш за да има ускорение. При затапва не с ламаринка ми записва грешка и затова реших да го изключа напълно за да видя какво ще стане и промяната беше, че все едно клапана ми е напълно изряден. Според моята логика при изключване на клапана комп. вижда това нещо и започва да работи в режим все едно няма клапан, когато сме го затапили комп. не може да разбере това и постоянно се опитва да направи нещо за да влезе в някакви заложени стойности, понеже не може да ги докара и затова записва грешка.
          Логиката за грешката с ЕГР-а се сформира почти както Оги ти го е обяснил.Няма значение как клапана се отваря. При теб клапана няма обратна връзка към ЕКУ-то, за да знае дали работи или не, а просто се използва техниката на засмукано количество въздух по дебитомер минус очакваното количество въздух след отваряне на ЕГР-а. Ако Количеството въздух не се променя спрямо отваряне и затваряне на ЕГР-а, то се индикира проблем в ЕГР системата.Аз се чудя защо хем се изолирали пътя на газовете към двигателя, хем сте оставили клапата да отваря и затваря? Какво сте очаквали, или каква е логиката на това действие?
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            Ми когато клапана е само на ток как да го изолирам. Само не ми казвай да изключа куплунга и на мястото на клапана да включа................ ЕДИТ: малко се поразрових из нета и прочетох, че наистина ЕГР-а се управлява от дебитомера, но също така и МАП-а участва защото с помощта на ЕГР-клапана се регулира налягането в колектора и според налягането зависи колко ще е отворен. Като цяло е съвкупност от няколко датчика и всичко е навързано помежду си.

            Коментар


              Jimy написа:
              Само да питам нещо ,че не разбрах...вие колеги, когато поставяте ламаринКА до всмукателния колектор само на това ли разчитате като "изолиране на ЕГР" или откачате и мъркуча към електроклапанчето ???
              BO написа:
              ... Аз се чудя защо хем се изолирали пътя на газовете към двигателя, хем сте оставили клапата да отваря и затваря? Какво сте очаквали, или каква е логиката на това действие?
              Понеже и аз разтълкувах затапването ви, както ВО и ... поне аз се изумих! Та затова ви питам още веднъж: само на ламаринКА до всмукателния колектор ли разчитате като "изолиране на ЕГР" или откачате и мъркуча към електроклапанчето?
              Пежо 207 1.6 турбо, на Ф60 и Pipercross PK002F, но с дупка в буталото ...
              Пунто Ево 1.6 multijet ... да видим кво ще излезе ?!
              http://www.keepfighting.ms

              Коментар


                Колега ако си сигурен на 100% че клапана е затворил може и само маркуча да му махнеш.

                Коментар


                  Jimy написа:
                  Jimy написа:
                  Само да питам нещо ,че не разбрах...вие колеги, когато поставяте ламаринКА до всмукателния колектор само на това ли разчитате като "изолиране на ЕГР" или откачате и мъркуча към електроклапанчето ???
                  BO написа:
                  ... Аз се чудя защо хем се изолирали пътя на газовете към двигателя, хем сте оставили клапата да отваря и затваря? Какво сте очаквали, или каква е логиката на това действие?
                  Понеже и аз разтълкувах затапването ви, както ВО и ... поне аз се изумих! Та затова ви питам още веднъж: само на ламаринКА до всмукателния колектор ли разчитате като "изолиране на ЕГР" или откачате и мъркуча към електроклапанчето?
                  Аз лично по възможно най-дискретния начин съм го направил - само с ламаринка и клингирит до колектора, а вакуума не съм пипал. При мен само с вакуум няма да стане, защото въпреки почистването на клапана, същия изпуска.

                  Коментар


                    Преди време го бях отварял и му правих нова ос от изпускателен клапан, но не затваряше добре и така си го оставих защото нямах време да се занимавам. Днес най накрая реших да го разглобя отново и да го рециклирам до колкото е възможно. Имам прах (абразивна) с която напасвам клапани на глави........... Едра СитнаНа подходящ болт/шпилка хващам самото клапанче и започвам да го напасвам с помощта на бормашина/дрелка............ или нещо което да върти клапанаПрахта се забърква с масло и се нанася по малко и с малки обороти се шлайфа. Самото шлайфане не съм го снимал защото нямаше как да снимам и да шлайфам :D Отне ми около 15мин. да напасна добре двете клапанчета, след сглобяване ефекта беше Нямаше никакво сълзене от клапаните, вярно напълних го с вода но на фона на това, че преди да ги напасна колкото сипех всичко изтичаше си мисля, че е добре :D Утре само ще трябва да купя нови пружини за да ги подменя и тях и да се надявам, че клапана ще работи добре. Като го сглобя и тествам в полеви условия ще споделя дали съм направил нещо от цялата работа.Като цяло ще го рециклирам защото ми казаха, че този клапан ми разтоварва и турбината и затова ми записва постоянно грешка свързана с нея когато е затапен. Не знам къде е истината, но след пускането му в действие, ще си покаже дали е така.

                    Коментар


                      Днес си направих труда да обърна внимание на работата на мотора, еми определено работи по-мекичко само с чистия въздух. Утре ще сложа нова ламаринка, и ще държа маркуча свален. Това е положението.

                      Коментар


                        ogi28b написа:
                        ... Утре ще сложа нова ламаринка, ..
                        Днес отворихме един затапен 105JTD, щото девойката твърдеше че "Бравото много пуши и няма мощност когато трябва да изпреварва" ...Преди 2 седмици била ходила сервиз (разбирай гараж с многофункционален серв. специалист по всичко) със същото оплакване и там и били "сложили някаква специална гарнитура в горната част на една облечена с платно тръба" ... и срещу 52 лв. колата станала много по-мощна, а девойката - ощастливена. Ама за кратко ...Та след отварянето се оказа, че "специалната гарнитура" беше с американски произход от компанията Кока-Кола ... Съжалявам че не направих снимки ... От отвора беше останало около една трета ... какво е санало с липсващото парче ... Та направихме нова ламаринка (0.5мм) от капака на CD записвачка от един стар компютър ... За рязането вече си трябва ножица за ламарина или поне флекс ... и бормашина със свредло Ф6Надявам се да изкара повече време, макар че и тая ламаринка ме се вижда тънка ...
                        Renault Clio 1.5 dci / Fiat Brava 105JTD / 1999 год.
                        http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=43195

                        Коментар


                          chaveto написа:
                          .. и прочетох, ....с помощта на ЕГР-клапана се регулира налягането в колектора и според налягането зависи колко ще е отворен. Като цяло е съвкупност от няколко датчика и всичко е навързано помежду си.
                          chaveto написа:
                          ....защото ми казаха, че този клапан ми разтоварва и турбината и затова ми записва постоянно грешка свързана с нея когато е затапен. ..
                          е не е ли най-удачно тогава да се преработи системата така, че да вкарва чист въздух, а не такъв от изпускателните тръби - например директна връзка от преди интеркулера? /за да има налягане/просто се чудя на глас

                          Коментар


                            Е то ще си стане същото, все едно си е запушен клапана :D изравняване на силите май му се викаше :D помисли още малко и ще се сетиш къде грешиш.

                            Коментар


                              Skip_01 написа:
                              ...Та направихме нова ламаринка (0.5мм) от капака на CD записвачка от един стар компютър ... За рязането вече си трябва ножица за ламарина или поне флекс ... и бормашина със свредло Ф6Надявам се да изкара повече време, макар че и тая ламаринка ме се вижда тънка ...
                              И на мен ми се струва ,че няма да изкара дълго!!! Даже съм сигурен ,че и тя ще бъде "изпечена", защото ако не е разкачено вакумното управление тогава ламаринката ще е напъната от дори малкото налягане , което всъщност не е ясно колко е малко. И от там се случва случката.Иначе мойта ламаринКА от компот :D си е в отлично здраве и даже не е потъмняла или опушена. И големото кеф, а и доказателство, че вече в двигателя влиза много по-чист въздух бе факта,че повърхността от към въздухопровода е идеално чиста!!!
                              Пежо 207 1.6 турбо, на Ф60 и Pipercross PK002F, но с дупка в буталото ...
                              Пунто Ево 1.6 multijet ... да видим кво ще излезе ?!
                              http://www.keepfighting.ms

                              Коментар


                                От написаното напоследък в тази тема колеги разбирам, че само ламаринката не е достатъчна да удържи бесния ЕГР Yellow_Flash_Colorz_PDT_06 , а трябва и маркучето да се откачи, само че откаде?! От ЕГР клапана долу или в горния край при ел. клапана и задължително ли е да се затапи с нещо, да речем малък болт това маркуче?
                                Fiat Bravo JTD '99

                                Коментар

                                Working...
                                X