Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Акт за изтекла гражданска отговорност

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    BO написа:
    Когато имаш ГО и колата не е спряна вече от движение, то тогава може да се управлява от друг.Но ми е интересно друго.По кои членове си глобен според АКТ-а?Предполагам 171/1/е, за да ти вземат книжката и по 171/2/в, за спиране на автомобила от движение. Така ли е?Защото ако е така, то нямат право да ти изземат книжката със съставянето на акта за установяване на административното нарушение, а трябва да ти я вземат след излизането на наказателното постановление.
    Нещо си в грешка.При всички случаи ,водача няма ли сключена застраховка му се взема СУМПС и автомобила се спира от движение .

    Коментар


      sota написа:
      BO написа:
      Когато имаш ГО и колата не е спряна вече от движение, то тогава може да се управлява от друг.Но ми е интересно друго.По кои членове си глобен според АКТ-а?Предполагам 171/1/е, за да ти вземат книжката и по 171/2/в, за спиране на автомобила от движение. Така ли е?Защото ако е така, то нямат право да ти изземат книжката със съставянето на акта за установяване на административното нарушение, а трябва да ти я вземат след излизането на наказателното постановление.
      Нещо си в грешка.При всички случаи ,водача няма ли сключена застраховка му се взема СУМПС и автомобила се спира от движение .
      Къде в закона (ако може точка да покажеш) пише, че със съставянето на АКТ-а се изземва и книжката?
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        Моментът със изземването на книжката на място е малко трики момент и BO има право.Освен това според европейското законодателство СУМПС е документ за самоличност.Ако нямаш със себе си лична карта просто не могат да ти вземат този документ.Но дори и да я задържиш в случая не е особено голям бонус, тъй като не можеш да ползваш нито автомобила, нито книжката без контролен талон.Просто може да бъде повод за съответно обжалване и коз в ръцете на адвокат ако човек реши да обжалва постановлението.В тази ситуация в която е колегата истината е, че нито той може да управлява каквото и да било, нито друг да управлява автомобила докато не излезе наказателното постановление."Пускането" в движение на МПС не е свързано с ГТП а само с някаква такса - по-горе съм писал колко беше.Няколко лева, нищо особено.Акта по постановлението поне тогава не беше задължително да се плати веднага за да се вземат документите обратно.Имаше срок от месец след това.
        I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

        Коментар


          Esper написа:
          ...Но дори и да я задържиш в случая не е особено голям бонус, тъй като не можеш да ползваш ... книжката без контролен талон....
          Това не е така.В случая АКТ-а изпълнява ролята на контролния талон и може да караш с него до 1 месец.Идеята е да може да караш автомобила, като същевременно да може да обжалваш. Защото по презумпция имаш право да се защитиш, а органите на реда на пътя констатират някакво нарушение, което нарушение ти може да смяташ, че не е правилно и да го обжалваш. Демек до излизане на наказателното постановление се водиш все още редовен шофьор, макар и да имаш 1 останала точка.За това на място не могат да ти изземат и книжката, защото тяхното решение на полицаите на пътя е просто установяване, но по смисъла на закона още не си получил наказанието, което наказание е определено от по-висш орган и същото го пише вече в наказателното постановление.Единствения случай според закона, в който имат право веднага да ти изземат книжката е ако си употребил алкохол. Презумпцията е такава, че органа на място, който те е спрял за проверка има за цел да предотврати тежки евентуални последствия за населението.С липсата на ГО ти не си опасен за другите на пътя и дали с нея или без нея, то не може да навредиш реално на населението в повече или по-малко. За това няма определена точка в закона, която да казва, че трябва да ти изземат и книжката на място със съставянето на АКТ-а.
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            Всъщност си прав - с акта и наличие на книжка можеш да управляваш в случая обаче др. автомобил.Този не можеш, защото наистина се води спрян от движение.Трябва да го "пуснеш" в движение след представяне на нова полица.Преди това - не.Факт е обаче, че практикуват масово точно този подход със изземването на всичко.Интересното е, че се обръщат на другата страна като си тръгнеш с автомобила - би следвало да можеш да го направиш само с репатрак!Също както е и факт, че има вариант на място да не предадеш книжката както по тази, така и по причината, която казах.Естествено могат да извикат истински полицаи, които да те задържат.
            I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

            Коментар


              Колега като не си запознат поне не изпадай в неловки ситуации .Нищо не ти пречи да прочетеш ,а не да се изказваш неподготвен.На мен това ми е работата ,а ти си тръгнал как да ме учиш да си я върша .Много разбирачи станахте от работата на другите .Гледайте и си вършете вашата работа и стига сте се правили ,че разбирате от работата на другите. -[quote82e45a498]- задържането на контролния талон към свидетелство за управление на МПС, след издаването на НП /чл. 157, ал. 7 и 8/, При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му."2. Създават се ал. 7 и 8:"(7) При връчване на наказателното постановление и доброволно заплащане на наложената глоба контролният талон се връща незабавно.( Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване."§ 40. В чл. 158, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения: В т. 1 накрая се добавя "при условие че водачът е изпълнил задълженията си по чл. 190, ал. 3, което удостоверява със съответните платежни документи- представянето на валидно СУМПС при връчването на НП / чл. 189, ал. 8/,При връчване на наказателното постановление водачът задължително представя валидно свидетелство за управление на моторно превозно средство- заплащането на постановената глоба с НП /чл. 190, ал. 3/ Наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление или съдебното решение или определение на съда при обжалване- и изземването на СУМПС при неизпълнение на това задължение и управление на МПС без застраховка

              Коментар


                [quote41a32a086="sota"]Колега като не си запознат поне не изпадай в неловки ситуации .Нищо не ти пречи да прочетеш ,а не да се изказваш неподготвен.На мен това ми е работата ,а ти си тръгнал как да ме учиш да си я върша .Много разбирачи станахте от работата на другите .Гледайте и си вършете вашата работа и стига сте се правили ,че разбирате от работата на другите. -[quote41a32a086]- задържането на контролния талон към свидетелство за управление на МПС, след издаването на НП /чл. 157, ал. 7 и 8/, При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал. 3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му."2. Създават се ал. 7 и 8:"(7) При връчване на наказателното постановление и доброволно заплащане на наложената глоба контролният талон се връща незабавно.( Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване."§ 40. В чл. 158, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения: В т. 1 накрая се добавя "при условие че водачът е изпълнил задълженията си по чл. 190, ал. 3, което удостоверява със съответните платежни документи- представянето на валидно СУМПС при връчването на НП / чл. 189, ал. 8/,При връчване на наказателното постановление водачът задължително представя валидно свидетелство за управление на моторно превозно средство- заплащането на постановената глоба с НП /чл. 190, ал. 3/ Наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление или съдебното решение или определение на съда при обжалване- и изземването на СУМПС при неизпълнение на това задължение и управление на МПС без застраховка
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  Тва е доста заплетен казус и реално за момента куките могат да правят каквото си искат......Ето фактите......Член 172 статуира кога точно книжката може да се вземе на момента - (3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) В случаите по чл. 171, т. 1, буква "б" свидетелството за управление на моторно превозно средство на водача се изземва със съставянето на акта за установяване на административното нарушение.Останалите случай както цитирания сега, и прочее при който се може да се взема книжка са описани така - Чл. 172. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.; изм. и доп., бр. 54 от 2010 г.; изм. и доп., бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) (1) (Изм - ДВ, бр. 54 от 2010 г.; изм., бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. Тука изпадаме в тълкувание - какво точно е "ръководители на служби за контрол".......тва не са тия на пътя реално както и да го видим......но пък хайваните установяват дадено нарушение и възоснова на него така наречените ръководители мотивират дадена заповед СЛЕД това - но книжката е взета на мига на пътя.....От друга страна закона ЯСНО казва кога книжката се ИЗЗЕМВА на място и веднага.......Тука по мое мнение всеки може да си тълкува както си иска нещата......Точно и заради скапаноста и неточностите на тоя скапан закон аз гледам винаги да имам ГО, за всичко друго съм ги отсвирил.......
                  Alfa 156 2.0 TS
                  Alfa 156 20VTurbo
                  Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                  Locost TF1 3.0V6

                  Коментар


                    Колега ти не четеш ли какво пише .Цитирам ти ЗДВП Чл. 171точка 1 буква д. Временно отнемане на СУМПС Който управлява МПС без сключена застраховка Гражданска отговорност до представяне на сключена на валидна такава .Автомобила се спира от движение и му се отнема талона за регистрация .Питаш ме на какво основание се отнема и аз ти показвам кое е то .

                    Коментар


                      Колега ти не четеш ли какво пише - пише кога книжката се взема "със съставянето на акта за установяване на административното нарушение".....За другите случай е определено условие - "Принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица. "Но както казах отделен въпрос е тълкуванието на това какво е ръководител на служба за контрол.......
                      Alfa 156 2.0 TS
                      Alfa 156 20VTurbo
                      Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                      Locost TF1 3.0V6

                      Коментар


                        sota написа:
                        Колега ти не четеш ли какво пише .Цитирам ти ЗДВП Чл. 171точка 1 буква д. Временно отнемане на СУМПС Който управлява МПС без сключена застраховка Гражданска отговорност до представяне на сключена на валидна такава .Автомобила се спира от движение и му се отнема талона за регистрация .Питаш ме на какво основание се отнема и аз ти показвам кое е то .
                        Г-н Милиционер, нямам нищо против Вас като личност, но как може да парадирате с заеманата от вас длъжност на пазител на реда и да твърдите че това ви е работата, при условие че явно не знаете каква ви е работата непознавайки закона.В цитирания от вас чл.171 т.1 буква Д никъде не се казва че се отнема СУМПС при липса на ГО а че се отнема когато е нарушен чл.157 буква Д.Законът ясно казва че при липса на ГО се взема конторлния талон и се издава акт с който може да се управлява МПС, СУМПС се отнема едва когато акта е изтекъл и водачът продължава да управлява МПС.Аман от неуки хора във всяка една сфера. То бива непрофесионализъм, ама................Да добавя че ми се е случвало поне 5-6 пъти да спирам да питам някой полицай за ЗДВП и директно са ми отговаряли че не знаят, като веднъж дори ми казаха че не ги и интересува защото скоро напускали полицията ?????????????? Разбира се, твърде вероятно е аз да съм прекалено тъп и да не тълкувам правилно ЗДВП :D и ако е така, се извинявам за всичко по-горе казано от мен.Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., изм., бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: 1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач: д) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство в нарушение на разпоредбата на чл. 157, ал. 8 - до заплащане на дължимата глоба;Чл. 157. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) При издаване на свидетелство за управление притежателят му получава контролен талон за потвърждаване валидността на притежаваното свидетелство и определен брой контролни точки за отчет на извършваните нарушения. 8. (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.
                        Stilo 1.9 JTD 115Hp

                        Коментар


                          sota написа:
                          Колега ти не четеш ли какво пише .Цитирам ти ЗДВП Чл. 171точка 1 буква д. Временно отнемане на СУМПС Който управлява МПС без сключена застраховка Гражданска отговорност до представяне на сключена на валидна такава .Автомобила се спира от движение и му се отнема талона за регистрация .Питаш ме на какво основание се отнема и аз ти показвам кое е то .
                          A20DTH ЖТД ама не баш
                          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                          Коментар


                            ivokolev написа:
                            sota написа:
                            Колега ти не четеш ли какво пише .Цитирам ти ЗДВП Чл. 171точка 1 буква д. Временно отнемане на СУМПС Който управлява МПС без сключена застраховка Гражданска отговорност до представяне на сключена на валидна такава .Автомобила се спира от движение и му се отнема талона за регистрация .Питаш ме на какво основание се отнема и аз ти показвам кое е то .
                            Г-н Милиционер, нямам нищо против Вас като личност, но как може да парадирате с заеманата от вас длъжност на пазител на реда и да твърдите че това ви е работата, при условие че явно не знаете каква ви е работата непознавайки закона.В цитирания от вас чл.171 т.1 буква Д никъде не се казва че се отнема СУМПС при липса на ГО а че се отнема когато е нарушен чл.157 буква Д.Законът ясно казва че при липса на ГО се взема конторлния талон и се издава акт с който може да се управлява МПС, СУМПС се отнема едва когато акта е изтекъл и водачът продължава да управлява МПС.Аман от неуки хора във всяка една сфера. То бива непрофесионализъм, ама................Да добавя че ми се е случвало поне 5-6 пъти да спирам да питам някой полицай за ЗДВП и директно са ми отговаряли че не знаят, като веднъж дори ми казаха че не ги и интересува защото скоро напускали полицията ?????????????? Разбира се, твърде вероятно е аз да съм прекалено тъп и да не тълкувам правилно ЗДВП :D и ако е така, се извинявам за всичко по-горе казано от мен.Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., изм., бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: 1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач: д) (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство в нарушение на разпоредбата на чл. 157, ал. 8 - до заплащане на дължимата глоба;Чл. 157. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) При издаване на свидетелство за управление притежателят му получава контролен талон за потвърждаване валидността на притежаваното свидетелство и определен брой контролни точки за отчет на извършваните нарушения. 8. (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.
                            Въз основа на този член се изземва свидетелството временно .Какво не разбра или се правиш на по глупав от колкото си .

                            Коментар


                              sota написа:
                              Въз основа на този член се изземва свидетелството временно .Какво не разбра или се правиш на по глупав от колкото си .
                              Значи глей ся - аз не твърдя че си на грешен път, но твърдя също така че чисто юридически закона ясно дефинира кога една книжка може да бъде взета на пътя, заедно със съставяне на акта - Член 172 статуира кога точно книжката може да се вземе на момента - това е при употреба на алкохол, установен с дрегер на пътя.......(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) В случаите по чл. 171, т. 1, буква "б" свидетелството за управление на моторно превозно средство на водача се изземва със съставянето на акта за установяване на административното нарушение. ......................Следва да се приеме че това е единствения случай в който човек може да се раздели с книжката си - ясно е казано че може........Варианта който ти описваш, предполага че книжката може да се вземе и при липса на ГО както гласи закона - с мотивирана заповед от някой ръководител таралилю........Тук по мое мнение е тънкия момент който търпи тълкувание и съответно голямо своеволие от катажийчетата, щото на теория те въпреки че не са ръководители таралилювци дето да издават мотивирани заповеди за взимане на книжка, техните началници дето разписват и съставят актовете са такива.......И затва понеже системата и закона както казах са изключително скапани, те взимат книжката на момента, ако драйвера писне или почне да ги съди, ръководителя таралилю издава мотивирана заповед която е със задна дата и е от времето и деня в който е отнета книжката и власта излиза чиста......Четох поне 3-4 съдебни решения по тоя казус при едните таралилюто не беше издал заповед изобщо и съда беше отсъдил за драйвера, при другите случаи беше обратното.......Така че определено е добре човек да не приема винаги за абсолютно вярно всяко нещо което се казва от полицай или от телевизия.......
                              Alfa 156 2.0 TS
                              Alfa 156 20VTurbo
                              Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                              Locost TF1 3.0V6

                              Коментар


                                Хубаво е да се знаят тези особености.Дано не попадам в подобна ситуация но не мисля, че ще позволя да ми приберат книжката втори път.Даже покрай повдигането на тази тема погледнах срока на полицата, че не бях влизал в колата от месеци...Има време Изобщо паричната санкция по закона за общото застраховане е достатъчно голяма, че да се налага и лишаване от правоуправление пък било то и за няколко дни.За някого това може да има далеч по-брутални последици и от паричната санкция...
                                I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                                Коментар

                                Working...
                                X