Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дубровник и цяла Хърватска

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Босна и ХерцеговинаВлязохме в Босна, за да излезем след десетина километра отново на Хърватска територия. В излаза, който имат БиХ са успели да си направят един курорт, който си е бетон отвсякъде, но има си хора и за тези места, нали така? Иначе ми харесаха цените на горивата. както казах по-нагоре сипах догоре бензин на 2.20 лева (босненски марки) за литър.1 BGN = 1 BAM = 1.95583 EUR Отзивчиви хора, дружелюбни и типични балканци. Разбрахме се и с тях на български. Аз им говора на български, те си ми отговарят и си се разбираме Само да вметна, че ако ще си пазарувате нещо от Босна е добре да бъде в тяхната валута, защото курса "на око" от евро към марка е меко казано крив. Досипах газ на една газостанция и изрично на колонката си пишеше 22 марки. Когато отидох да плащам ми заяви един съмнителен и тъмничък пич (не беше босненец - гаранция ), че дължа 13 евра. Казах му на чист български, че си имам марки и му оставих точно 22 и физиономията му посърна моментално Та нищо не пречи да си имате от тяхмата валута. Едно към едно са с лева и в обменните бюра пак така ги продават - едно към едно. Поне това в София, което е...ъъъ...да не стане реклама - който иска да пита на лични :P На излизане от Босна даже не ни погледнаха документите. Много обичам да минавам през коридорите за европейски граждани, където има такива. Никога не чакаш на другата опашка, винаги е празно и винаги ми става едно драго на душата
    == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

    На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

    Коментар


      #32
      ХърватскаЕто ни пак в Хърватска.Продължихме по крайбреживто, но времето ни притискаше и хванахме към един от входовете на магистралата. Много бавно ставаше придвижването по главния път, защото се образуваха колони от автомобили и се влачеха по завоите. Обаче ако имате време за преспиване е по-добре да преспите някъде по крайбрежиуето и на следващият ден да продължите по главният път, защото дали ще ползваш магистрлата (която е платена) или ще си платиш нощувка някъде все си е едно и също. А гледката към морето и островите си заслужава влаченето в колона, ако се образува такава. По магистрлата печелиш само време и нищо повече. Обаче пък е магистрала слънце както казваме ние. Както ние си нямаме бензиностанции по магистрлата от Стара загора до морето (а нашата магистрла в тази нова отсечка също е слънце - на мен ми харесва даже повече от Хърватската сега като мога да ги сравня - сравнявам ги), така и те си нямат бензиностанции по техните магистрали - имайте го предвид! Тези, които съществуват са много нарядко и нямат газ (те го наричат плин). Там където пише, че има обикновено няма Само на едно място уцелих да пише, че има и да има наистина - жълта бензиностанция, но не помня името. Намира се на няколко километра преди тунела Свети рок (дълъг около 6 километра). Въпреки това никъде не съм страдал от липсата на газ - винаги си намирах, когато бутилката беше под половината Та...стигнахме село Врановача (на около 10 километра преди Плитвичките езера) и решихме да си намерим къде да спим. Бях набелязал няколко къщи и една жена ми каза, че Къщата на Мара била най-хубава и най-нова (И аз я бях избрал - беше ми в списъка една от трите). Отидохме и наистина беше супер къщата, с поляна, с пързалки, люлки и други забавления за децата, но места нямаше?? Интересно. Навсякъде в Хърватска беше празно, но в това село Врановача беше пълно във всяка една къща, която предлагаше стаи. Жената (много свястна и лъчезарна жена) и между другото беше бременна с трето детенце - каза, че ще звънне на неин роднина от село Кореница (съседното село) и той дойде да ме вземе, за да ми покаже стаята, която му била последна. Дойде човека и каза, че щом е за братя българи винаги ще се притече на помощ и ще помогне. Няма да ни остави да не си платим я Тук идва момента, в който ви казах, че винаги трябва да се пазарите в Хърватска - ВИНАГИ !Показа ми стаята - нищо особено - спалня с баня и тоалетна + кухня на етажа. Не знам как беше последна тая стая като цялата къща беше празна като пробито гърне, но нейсе. Поиска 30 евра за удоволствието. Стана ми криво, че толкова щях да дам за цял етаж в къщата на Мара и щяхме да ползваме спалня + хол + кухня за тези пари на едно място, но вече беше късно и малката трябваше да яде и да спи. Междувременно бях оставил момичетата в къщата на Мара да си играят на детската площадка и уговорката беше да ги взема щом разтоваря багажа и НИ настаня :P Реших да не се пазаря, за да не го ядосвам, защото перспективата за спане в колата не съществуваше, още повече, че тук важи правилото като в Македония. Спиш ли - трябва ти адресна регистрация! Платих му, казах му изрично да ми направи адресната регистрация и разтоварих багажа.Добреее, обаче аз имам навика да проверявам цялата стая преди да спя в нея. По време на проверката над единият гардероб открих един прашасал и прекрасен ( и забравен ) списък с цените на предлаганите услуги. Той гласеше следното:Нощувка на човек - 80 куниЗакуска - 35 куниТакаааааа...вадя телефона, смятам, значи тоя дето иска да помогне на братята българи ми беше взел 10 евра горница за братството. Отивам аз със списъка и му го показвам. Оправда се, че в цената имало и закуска (за която нищо не каза преди това - даже не намекна, даже не попита). Казах му, че не искам закуска, а си искам 10 евро ресто. В ценовата листа закуската ти е отделно казвам, а аз не я искам. Нацупи се и ми ги върна. Та имайте винаги едно наум!!! Пазя адресната регистрация в жабката на колата и ще погледна как у беше къщата и ще я напиша тук - да се знай и да се помни! За назидание После взех девойките, легнахме си рано рано, за да станем рано и да посетим Плитвичките езера!Следва продължение... ( и снимки...ако успея да ги прегледам )
      == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

      На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

      Коментар


        #33
        Благодаря за изчерпателният отговор. Почвам да чета и пиша програма

        Коментар


          #34
          Къщата на тоя убавец мамин от края на горният ми пост е PRICA . Както казах - да се знае и помни за назидание Пристигнахме рано рано в Плитвичките езера.Набутахме се за паркинг, който е 7 куни/час и мен ме хвана яд, защото реално спираш под дърветата в гората. Плащаш си за сянката - това най-много го мразя. На билетчето изрично пише, че те не носят никаква отговорност за автомобила ти, за багажа в него, за кражба, за щети, за нищо. Ама ни прибраха накрая 20-на лева да си имат Иначе парка е невероятен. Входа е 110 куни (платихме 220 куни за мен и половинката). За децата пари не взимат. Можеш да ползваш срещу билета влакче и кораб (по-скоро е шлеп). Ние го ползвахме влакчето два пъти, но единият път щяха да се ударят на един завой. Един метър не им достигна, а малката политна напред, защото беше седнала между редицата на последната средна седалка. Добре, че Нина успя да я хване в полет, а и добре, че беше в средата, защото иначе щеше да се удари в предните седалки. Да ви кажа влакчетата са доста стари (без едно) и седалките изобщо не са съобразени със съвременните изисквания. Ръбати и неергономични са и са си от чиста твърда пластмаса. При удар направо си готов и опечен за всякакви травми. Пиша го това, за да си имате едно наум и да не вярвате безрезервно на шофьорите, защото очевидно не си спазват разписанието. По принцип на определни часове се разминават на обоособени уширения за това.Та на въпроса Парка е изключително красив. Има пещери, много много водопади, езера (то е ясно ), горски пътеки, пейки с маси, алеи както до самите езера, така и вътре в тях (на дървени колове и греди). Има възможност да се стигне до всеки един водопад. Много е красиво. Само за качествена обиколка на езерата и водопадите си трябва един ден. Вече ако искаш да се разходиш и по горските пътеки и пещерите нямам представа, но когато се върнем да ги разгледаме и тях ще ви кажа и това Навръщане вече бяхме изморени, защото инцидента с влакчето доста ни удължи ходенето и се върнахме с шлеп през езерото Козяк. Шлеповете са електрически. Красота Навсякъде има патици, риби, полски мишки, зайци. Не се страхуват от човека изобщо. Хубаво е. Малката пощуря от кеф NB! Носете си куни предварително обменени от БГ. Курса в Хърватска навсякъде беше крив та крив, а в Дубровник беше най-крив (естествено). Казвам ви го съвсем сериозно, защото не навсякъде приемат карти и ще ви трябат от техните пари. Ако плащате в евро пак ще ви го вземат, но не навсякъде, а дори и да ви го вземат курса е още по-крив и от обменните им бюра. Носех със себе си 385 куни (100 лева) за джобни където не взимат карти и ми стигнаха, че и останаха. Не взимат карти и евро например за градски и междуградски транспорт, за паркинг, за разходката с корабче в Млини (тук щяха да приемат евро, но 1 евро = 7 куни - ако искаш ) Та информирам да се знае След Плитвичките езера спахме в Слун. Тук намерихме много хубава къщичка на съвсем случаен принцип. За 25 евро цял етаж от къща с кухня и спалня и собствен санитарен възел. Двор, шезлонги, маси, пейки, паркинг за колата - идеално. Къщи много и навсякъде. Тази беше къщата на Ваня. Имаше и други преди нея, но имената много ми напомняха на чалга изпълнителки и ги пропуснах На следващия ден искахме да посетим босненските пирамиди в град Високо (по-стари и по-големи от египетските), да спим там и на следващия ден да посетим дървеният град на Костурица в Мокра гора (Сърбия). В крайна сметка от посолството ни казаха, че не можем да се приберем в България по този маршрут , защото в Сърбия Чачак е под вода и пътят е отрязан. Така съкратихме приключението с три дни и решихме да се прибираме и да се върнем в Босна отново есента Минахме през селата след Слун, за да стигнем до Шишак и оттам хванахме магистралата за вкъщи. Накрая за по-малко от 200 км. магистрала платихме 101 куни. Да не би да нарушихме нещо ?? Така де...цените на магистралата в Хърватия са "хубави" . Пътищата са безплатни. СърбияТъй продължихме през Сърбия. Тук веднага се усети разликата в магистралата - все едно се прехвърлихме на луната, но не бяхме с лунохода и доста друсаше. Е и цената не е същата. За техните магистрали по цялото продължение на Сърбия (до Ниш) Платихме около 20 лева, което в сравнение с Хърватска ми се видя неприлично евтино Газ в Сърбия има навсякъде. Заредих не едно Еко за 1574.2 динара = 27.22 лева. Газта им е лоша, но за сметка на това скъпа - 1.52 лв/литър. При все, че е лоша е по-хубава от българската обаче!Дефилето след Ниш е много красиво. По-добре е да се мине по светло! Не само заради гледката, но и заради безопасността. Пътят е тесен, сърбите (и не само те) карат като душевно болни, не спазват ограниченията, изпреварват рисковано, даже малоумно. Границата я минахме лесно и бързо, после газ към София и лека нощ деца Без да искаме даже успяхме да се върнем за изоборите...не че имаше значение... NB! - Всеки, който планира пътуване в чужбина - препоръчвам да си вземе координатите на съответното БГ посолство за всяка от държавите, които ще посети. Специално на консула в Босна и Херцеговина мога да кажа само едно БРАВО, БлАГОДАРЯ и дано повече хора си вършат така съвсестно и качествено работата Поздрави!Слави
          == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

          На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

          Коментар


            #35
            Привет. Сещаш ли се как се казваха студиата в Млини, където сте отседнали и къде по-конкретно се намират?

            Коментар


              #36
              Къща за гости Кармен. Реално къщата се намира по средата на уличката, която свързва главното шосе и пристанището на Млини. Имам визитката, но ще трябва да поровя в колата, за да я открия. Дано не забравя утре.Намира се на изхода на Млини (непосредствено преди табелата за край на населено място) по посока Дубровник. Спускаш се наляво по улицата, която води до пристанището на Млини. Маркировакта не позволява тази маневра! Аз рискувах и нямаше последствия, но глобата ако те хванат е 50 евро. Законният начин е да караш до Сребрено, да влезеш в него на светофара (кръстовището), който е от главния път, да обърнеш на автогарата в Сребрено и да се върнеш на главният път към Млини.
              == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

              На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

              Коментар


                #37
                Браво - много изчерпателно и полезно.Аз днес мисля да се разходя до графа именно за куни.Ние ще бъдем в Хърватска общо 3 дни и 2 нощувки и мисля да сменя в куни около 200лв.Каквото може - с карта че адски мразя да разнасям пари в кеш.Но и не може без хич - къмпинзи, разни такива таксички... Трябва си и пара в кеш.За Добровник - аз крепостната стена съм я обикалял така, че този път ще си спестя тази обиколка.Един път стига със сигурност.Иначе си струва да не обиколи де - колкото и да е се открива хубава перспектива за снимки над града.Ей го старото пристанище от там.Обаче с удоволствие бих се качил до укреплението над града.Надявам се да са пуснали лифта вече - от горе гледката към града и морето би била страхотна.Ей за тук се надявам да можем да се качим.
                I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                Коментар


                  #38
                  Сменяйте си евро в Хърватска по банките най-добре.Пък и картата е най-добре !Кабинковият лифт преди две години си работеше .В къмпинга , в който бяхме си имаше постерминал...
                  FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                  FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                  Коментар


                    #39
                    Е, ми аз съм бил там 2010 и тогава не бачкаше. Супер!И аз предпочитам да плащам с карта но мисля, че кеш няма да е излишен.Пък и 200лв смятам, че няма да срещна особена трудност да похарча за 2 дни
                    I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                    Коментар


                      #40
                      Благодаря много за съветите. Ще тръгваме довечера през нощта и е пишем, като се завърнем

                      Коментар


                        #41
                        Е, ние се прибрахме. Ще започна с едно голямо Благодаря на колегата Слави, че така услужливо даде насоки къде и какво... Та ще се опитам и аз да понапиша някои неща, като ще се постарая да избягвам повтарянето на описанията от колегата по-горе.На тръгване за Дубровник избрахме маршрута Пирот-Ниш-Крагуевац-Чакак - Ужице - резерват Мокра гора - Вишеград - Фоча - Требиние - Дубровник. Минава се през Сърбия и Черна гора. Тръгнахме към 06.00 ч. сутринта и бяхме в Дубровник към 16.30 ч., без да сме бързали, при спазване на ограниченията. Магистралата реално е около 60 км - от Ниш до отбивката за Крагуевац. GPS и подобни глупости не съм ползвал, а си купих проста хартиена карта на Балканските страни (от бензиностанция на Газпром преди Ниш). Единствено трябва да се внимава да не се пропусне отбивката за Мокра гора, която се намира след Ужице - страхотен резерват в Босна. Също така, внимавайте да не се набиете да минете през гр. Чачак (има обиколен път около града) - много голяма лудница, както и Слав е писал - хората пресичат и карат като душевно болни. Трябва да се спазват ограниченията - полицаи има често, особено в Босна, имаше на всеки изход/вход на града. Магистралните такси бяха 190 динара в Сърбия и 1 евро в Босна за парка Мокра гора. Пътя особено в Босна е планински, но много живописен и приятен - без дупки, с добра маркировка и не е натоварен.Като пристигнахме, пообикаляхме за настаняване ( препоръчвам селцата около Дубровник, а не самият град) се настанихме в Солини, в апартамент на първа линия, с баня, кухня и вс. необходимо на цена. Комплекса имаше басейн и от стаята и терасата уникален изглед директно към морето. Цена 50 евро/вечер, като дори не се пазарихме - бяхме доста изморени, но си мисля, че можеше да паднем още от цената. Питайте за цените директно в куни, защото иначе се почва едно смятане по едни курсове...нямам думи. Можете да се разходите из Млини, Плат, Солини, дори в Цавтат. Относно храненето - тук е момента да спомена, че навсякъде, където и да хапвахме порциите в Хърватска бяха огромни и мноооого вкусни. Цените не бяха много високи - ориентировъчно - пица голяма - около 8-10 лв, плескавица с гарнитура ( огромна порция) - 10-11 лв., бира около 3-4 лв. наливната Karlovacko и Юзичко ( и аз се запасих за БГ ). Вечерно време хапвахме в заведения в Солини и някоко вечери ходихме до Цавтат. Естествено, има и много скъпи ресторанти, но там не сме сядали. В цената не беше включена закуска, но пък навсякъде има пекарни с прясно приготвени ,,печива

                        Коментар


                          #42
                          Аз съм пропуснал да спомена, че никъде не сме сядали в заведения, кръчми и т.н. Всеки ден на малката й готвехме свежа храна (по препоръка не Петър Дънов детето е добре да се храни с приготвени ястия от родителите и да не се консумира храна останала от предишния ден, но не само той е открил "топлата вода" в това отношение) и именно затова търсехме студиа. Понеже така и така готвим за нея се възползвахме от обстоятелствата и си хапвахме вкъщи. На мен ми направи впечатление, че цените на продуктите са като в БГ (поне в София), но за ресторантите знам, че е по-скъпо от тук. Даже чувствително.Малко ме хвана яд, че сме пропуснали лифта и гледката отгоре и ще поправим тази грешка есента, когато съм планирал Босна и Херцеговина като дестинация Ей го къде е Браво на Сашо, че се е сетил да спомене, че зоните за паркиране са с различна цена!Аз го забравих това. Успях да се боцна на зона за 5 куни на час, но така се случи - късмет. Ако специално тръгнеш да търсиш евтина зона със свободни паркоместа си е приключение. В общи линии трябва да се радваш, че си успял да паркираш
                          == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                          На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                          Коментар


                            #43
                            sasho_n2 написа:
                            ...И накрая като влезнеш в БГ лошо ти става. След като си пътувал толкова км по нормални, осветени пътища с идеална маркировка и влезнеш в мрачината БГ и се набиеш в разкопаното околовръстно при Люлин и съжаляваш , че си се върнал тук. Пристигнахме към 21 ч. в София. За сега толкова от мен, като оставам на разположение, ако някой има въпроси.
                            Същото усещане имам и аз всеки път, когато се прибера след няколко дни навън Аз също предпочетох да купя вече около 1000 куни в кеш тук и всичко останало през електрическо разплащане с карта Мяркали ли сте в Дубровник някакъв тип охраняем паркинг?Че ние сме с мотори и се притеснявам не толкова заради тях колкото за накачуленият багаж по тях.
                            I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                            Коментар


                              #44
                              Esper написа:
                              sasho_n2 написа:
                              ...И накрая като влезнеш в БГ лошо ти става. След като си пътувал толкова км по нормални, осветени пътища с идеална маркировка и влезнеш в мрачината БГ и се набиеш в разкопаното околовръстно при Люлин и съжаляваш , че си се върнал тук. Пристигнахме към 21 ч. в София. За сега толкова от мен, като оставам на разположение, ако някой има въпроси.
                              Същото усещане имам и аз всеки път, когато се прибера след няколко дни навън Аз също предпочетох да купя вече около 1000 куни в кеш тук и всичко останало през електрическо разплащане с карта Мяркали ли сте в Дубровник някакъв тип охраняем паркинг?Че ние сме с мотори и се притеснявам не толкова заради тях колкото за накачуленият багаж по тях.
                              Аз също споделям това усещане.По темата - охраняем е подземният паркинг (Javna garaza) преди старият град на Дубровник за 20 куни/час. Има охранителни камери и се разхождат едни чичковци по етажите, но не много често. Като започне спускането има табели за него. Завива с вдясно по една уличка. Няма как да го пропуснеш, а и да го пропуснеш е нависоко и се вижда огромната табела от старият град
                              == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                              На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                              Коментар


                                #45
                                Слав написа:
                                Esper написа:
                                sasho_n2 написа:
                                ...И накрая като влезнеш в БГ лошо ти става. След като си пътувал толкова км по нормални, осветени пътища с идеална маркировка и влезнеш в мрачината БГ и се набиеш в разкопаното околовръстно при Люлин и съжаляваш , че си се върнал тук. Пристигнахме към 21 ч. в София. За сега толкова от мен, като оставам на разположение, ако някой има въпроси.
                                Същото усещане имам и аз всеки път, когато се прибера след няколко дни навън Аз също предпочетох да купя вече около 1000 куни в кеш тук и всичко останало през електрическо разплащане с карта Мяркали ли сте в Дубровник някакъв тип охраняем паркинг?Че ние сме с мотори и се притеснявам не толкова заради тях колкото за накачуленият багаж по тях.
                                Аз също споделям това усещане.По темата - охраняем е подземният паркинг (Javna garaza) преди старият град на Дубровник за 20 куни/час. Има охранителни камери и се разхождат едни чичковци по етажите, но не много често. Като започне спускането има табели за него. Завива с вдясно по една уличка. Няма как да го пропуснеш, а и да го пропуснеш е нависоко и се вижда огромната табела от старият град
                                Точно там паркирах и аз, като моя е грешката, наистина цената е 20 куни / час, а не 15, както аз бях писал. Паркинга е голям и с охрана. Навсякъде има камери.

                                Коментар

                                Working...
                                X