Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Темпомат за Браво/а/Мареа JTD105 и JTD130

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    Ще пробвам това с веригата за диагностика, то други неща за тестване почти не останаха.Друго за което се бях сетил е дали опцията не е забранена софтуерно за Фиат. Някой може ли да ми каже дали има разлика в Hardware/Software Number между Фиат и Алфа/Ланча? Ето какви са стойностите при мен:
    Код:
    ECU ISO code: FD 86 85 98 75FIAT drawing number: 46546205000Hardware number: 0281001928Hardware version: 00Software number: 1037352212Software version: 0000Homologation number: 4B182*ECU programming date: 02/14/2000
    Fiat - Stilo 1.9 JTD

    Коментар


      #47
      Щом ЕКУто вижда темпомата, значи не е.
      F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

      Коментар


        #48
        emzo написа:
        л.с. от колегата myato в Алфа форума:
        Колега,четох във Фиат форума за опитите на колегите да подкарат темпомата при ECU 15C5 и че въпреки смяната на показанието за статуса,темпомата не сработва.Забелязах също така,че не са вързали веригата за чека.Според мен,именно там е проблема.За да се активира темпомата при това ECU,според наблюденията ми,трябва да се чекне веригата при даване на контакт,за разлика от ECU 15C7.Понеже са по-напреднали колегите в реализацията,а аз нямам регистрация във Фиат форума,моля да споделиш с колегите тези ми наблюдения.Също така,ще съм много благодарен,ако можете да ми помогнете за параметрите на трите резистора от схемичката на чека при светодиода,тъй като още немога да намеря имформация за тях.
        че нещо няма развитие май ....
        Понеже не съм чак толкова навътре с електрониката, как да разбирам написаното? Може ли да бъде преведено на по-прост език? Моята инсталация седи, така че утре мога да пробвам, стига да разбера какво точно се иска да се направи.

        Коментар


          #49
          Дефакто нищо не се казва повече.Има предвид, че ЕКУ-то очаква да има товар по пин-а който отговаря за лампичката, която трябва да светне при активиране на автопилот-а.За това и пита за резисторите, защото въпросния светодиод, който светка при пускане на автопилота трябва да мине през резистори.Ама и без този диод схемата си работи повече от доволно. Поне при автомобилите, които са предвидени да имат автопилот.
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            #50
            emzo написа:
            л.с. от колегата myato в Алфа форума:
            Колега,четох във Фиат форума за опитите на колегите да подкарат темпомата при ECU 15C5 и че въпреки смяната на показанието за статуса,темпомата не сработва.Забелязах също така,че не са вързали веригата за чека.Според мен,именно там е проблема.За да се активира темпомата при това ECU,според наблюденията ми,трябва да се чекне веригата при даване на контакт,за разлика от ECU 15C7.Понеже са по-напреднали колегите в реализацията,а аз нямам регистрация във Фиат форума,моля да споделиш с колегите тези ми наблюдения.Също така,ще съм много благодарен,ако можете да ми помогнете за параметрите на трите резистора от схемичката на чека при светодиода,тъй като още немога да намеря имформация за тях.
            че нещо няма развитие май ....
            Ето малко развитие по темата. След кратка консултация с колегата "myato" от Алфа форума и след още малко ровене - резултата е положителен! Темпомата работи и на ECU 15C5. Първо искам да благодаря на emzo, BO и Airfan за темата и опитите до тук. Сега и скромната добавка от мен:1. Схемата, която трябва да се реализира е тази, която е постната тук.Съществена разлика с началната няма, но е задължително да се смени стоп машинката с такава, която е показана на схемата - I30. Нормално отворения контакт на машинката си остава така както са нашите - към стоп светлините и към пин №8 конектор В на ECU-то. Нормално затворения контакт на машинката се свързва с пин №21 конектор В на ECU-то. При включване на контакт там трябва да има 12V.2. Към пин№44 конектор С на ECU-то се свързва индикацията за "включен - изключен" темпомат. Също както е показано на схемата. Тук е единственото нещо, което все още не съм уточнил. Какви са стойностите на трите съпротивления в оригиналната схема. Аз за пробата само включих един резистор 680 ома колкото да има някъкъв товар на пин 44. Скромния ми опит показва, че няма как да се случи нещо на ECU-то при товар от около 20 милиампера.3. Резултата от пробата е - темпомата работи перфектно. Задължително е добавянето на триизводна стоп машинка иначе не става ако и да не се отчитат грешки. Освен това ако е натиснат някой от педалите - спирачка или съединител при палене и включен темпомат - също не тръгва. Ако темпомата е изключен - проблем няма натискайте, който си искате педал при палене. Без триизводна машинка след натискането на спирачка темпомата не сработва повторно.Това са ми наблюденията и опита до тук. Ще съм благодарен, ако някой сподели опита от по-нататъшните проби.Молбата ми е, ако някой има оригинален темпомат на либра 1.9 jtd и може да измери стойностите на трите съпротивления около светодиода - т.е. индикацията, да ги постне за да е всичко оригинал. Ако не ще има "млад техник" и окончателния резултат ще го постна по-късно когато сглобя всичко в окончателния вариант
            Прикачени файлове
            Fiat Bravo jtd 105 04.2000

            Коментар


              #51
              Страшен си! Чакам с интерес резултата. Аз окабеляването не съм го махнал още. От кой модел автомобил си взел три пинова стоп машинка?

              Коментар


                #52
                Машинката е от либра 1.9 jtd. Има я в каталога на AXM-AUTO. Аз в понеделник съм в сервиза при Христо и ще си взема от него. Само за пробата ползвах една дето си работи на такава либра има и окабеляване за темпомат ама ръчката я няма за жалост. Затова имам и молба за доуточняване на стойностите на съпротивленията от индикацията!
                Fiat Bravo jtd 105 04.2000

                Коментар


                  #53
                  Алфа 166 мисля бяха така.Тя машинката може да е от ква да е кола, само да пасне на мястото.Само, че идеята беше да не се сменя.
                  F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                  Коментар


                    #54
                    niento написа:
                    Машинката е от либра 1.9 jtd. Има я в каталога на AXM-AUTO. Аз в понеделник съм в сервиза при Христо и ще си взема от него. Само за пробата ползвах една дето си работи на такава либра има и окабеляване за темпомат ама ръчката я няма за жалост. Затова имам и молба за доуточняване на стойностите на съпротивленията от индикацията!
                    Вземи една и за мен, аз ще ти я платя - и аз съм от Пловдив.

                    Коментар


                      #55
                      emzo ясна е идеята, ама не става.За машинката си прав! Аз просто казвам къде я има!
                      Fiat Bravo jtd 105 04.2000

                      Коментар


                        #56
                        Аirfan - във вторник я имаш машинката.
                        Fiat Bravo jtd 105 04.2000

                        Коментар


                          #57
                          Сега, за машинката, защо трябва да се сменя ?Реално в схемата на 1ия пост на темата, точно при контакт сме подали 12в.По-скоро в индикацията е разковничето.Пин С44п.с. всъщност "ръчката" е универсална, а тук има колеги с такива, ако имат желание могат да помогнат.
                          F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

                          Коментар


                            #58
                            niento написа:
                            Аirfan - във вторник я имаш машинката.
                            А сигурни ли сме, че с нея стават нещата? Гледам, че машинката е дадена с 4-пинов куплунг, а нашите са с 2 пина. Как ще закачим сегашната букса?

                            Коментар


                              #59
                              колеги, ще може ли някой да ме просфетли какво е темпомат и какво постигаме с него ?? Чета темата и несхващам за какво става на въпрос послепис - Разбрах "Автопилот"
                              мненията и ГЪЗовете много си приличат - всеки го има ама не винаги е уместно да го показва

                              Коментар


                                #60
                                emzo написа:
                                Сега, за машинката, защо трябва да се сменя ?Реално в схемата на 1ия пост на темата, точно при контакт сме подали 12в.По-скоро в индикацията е разковничето.Пин С44п.с. всъщност "ръчката" е универсална, а тук има колеги с такива, ако имат желание могат да помогнат.
                                emzo абсолютно си прав за първия пост - няма спор за тези 12v при подаване на контакт. Всичко е точно така както казваш, но така схемата работи до първото натискане на спирачката. За да съм по-ясен - когато има и темпомат това EKU очаква като се натисне спирачката към пин №8 да се подадат 12v, и в същото време от пин №21 да изчезнат съшите 12v.Колкото до пин №44 на куплунг "С" - да трябва при включен темпомат там да има товар. Прегледах схемите и на Алфите и на Либрите с нашето EKU и тогава стигнах до извода, че там трябва да има някакъв товар. Всичките са с две последователни съпротивления и паралелно на едното светодиод със съпротивление. Ако беше само за едната индикация - светодиод и съпротивление щяха да са напълно достатъчни. Реализирана е така защото даже и да изгори светодиода то през двете съпротивления да продължат да се подават тези 12v при включен темпомат. Затова и пробата, която направих е само със съпротивление без никакъв светодиод. Ама пусто искам окончателната реализация да е като оригинала затова моля за стойностите на тези три проклети съпротивления. Все пак не знам как е реализирано EKU-то и какъв постоянен товар /за по-продължително време/ може да понесе пин №44.
                                Fiat Bravo jtd 105 04.2000

                                Коментар

                                Working...
                                X