Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Много вървят... а как спират ???

Collapse
Заключена тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    vsd, това, което си цитирал не са мои думи, а думи на г-н Хаджов

    Коментар


      Опаааа, грешчица. Дължа ти една бира (поне)
      FIAT Bravo JTD GT '99

      Коментар


        Не мога да се съглася с теб.Ако не си блокирал колелата при спиране е ясно че и спирачния път ще е различен - един път може да натиснеш по малко - друг път повече.Ако тръгнем да сравняваме такова спиране - без блокиране, то няма да ни стигнат още 10 страници. Дори се съмнявам че някой ще може да спре по този начин два пъти за точно едно и също разстояние дори с една и съща кола.Затова тук говорим за спиране с блокиране на гумите.Без да затъвам във формули и още теория, ще те помоля да погледнеш формулата която си дал. Искаше да и намерим дефект - ето го:Според нея ако една кола тежи 2 пъти повече от друга тя ще спира за 2 пъти по голямо разстояние. А ако е 10 ... Това според теб нормално ли е и можеш ли да се довериш на такава формула ?Тя не отчита нещо много важно - именно силата на триене която действа с обратен знак и е право пропорционална на теглото.А аз онагледявам именно нея с картинката. Сцеплението на двата товара е еднакво понеже контактната площ е еднаква. Но силата на триене е различна понеже имат различно тегло. Значи ако имаме два еднакви товара стъпили на една и съща площ и единия е два пъти по тежък от другия то силата на триене при втория е два пъти по голяма. Затова и хората са нарисували по голям багер защото и силата е двойно по голяма. А ако е 10 ....Виждаш че масата участва и в двете формули само че с обратен знак. Затова в крайните резултати тя не играе роля.Аз по нагледно от това не мога да го обясня ...

        Коментар


          ilkor написа:
          Не мога да се съглася с теб.Ако не си блокирал колелата при спиране е ясно че и спирачния път ще е различен - един път може да натиснеш по малко - друг път повече.Ако тръгнем да сравняваме такова спиране - без блокиране, то няма да ни стигнат още 10 страници. Дори се съмнявам че някой ще може да спре по този начин два пъти за точно едно и също разстояние дори с една и съща кола.Затова тук говорим за спиране с блокиране на гумите.Без да затъвам във формули и още теория, ще те помоля да погледнеш формулата която си дал. Искаше да и намерим дефект - ето го:Според нея ако една кола тежи 2 пъти повече от друга тя ще спира за 2 пъти по голямо разстояние. А ако е 10 ... Това според теб нормално ли е и можеш ли да се довериш на такава формула ?Тя не отчита нещо много важно - именно силата на триене която действа с обратен знак и е право пропорционална на теглото.А аз онагледявам именно нея с картинката. Сцеплението на двата товара е еднакво понеже контактната площ е еднаква. Но силата на триене е различна понеже имат различно тегло. Значи ако имаме два еднакви товара стъпили на една и съща площ и единия е два пъти по тежък от другия то силата на триене при втория е два пъти по голяма. Затова и хората са нарисували по голям багер защото и силата е двойно по голяма. А ако е 10 ....Виждаш че масата участва и в двете формули само че с обратен знак. Затова в крайните резултати тя не играе роля.Аз по нагледно от това не мога да го обясня ...
          Много добре го обясняваш колега,но и това няма да помогне.Ще видиш след малко.Нито физ.закони,нито формули,нито примери с гумички,нито,трактори,нито примери от фирмени тестове-нищо не помага за да се направят верните изводи.Оказва се,че трябва акъл и мисловен процес..............................и малко от малко познания.

          Коментар


            Едно малко примерче, нека някой по-разбиращ да обясни:Кола 1, скорост 100км/ч, маса 1000кг - енергия запасена в автомобила - около 385KJКола 2, скорост 100км/ч, маса 2000кг - енергия - 771KJЗа да спрат и двата автомобила трябва да изразходят кинетичната енергия до 0. От какво зависи за колко време, респективно път ще стане това ? Поне според мен има още неизвестни за да се даде точен отговор.
            Lancia Delta II 2.0 LS 16V '93

            Коментар


              Няма да дойдат "съдебните експерти" на колегата Immortal, ами направо колегата ви Immortal Всичко написано от Хаджов в горния голям пост (експримента) е абсолютно вярно, само с едно уточнение: Усилието, което ще приложи водачът на по-тежкия автомобил върху педала за да блокира колелетата на автомобила ще е по-голямо от това на другия водач.Не ме карайте сега да сканирам и да ви пускам цяла тема от учебниците по "експертно изследване на ПТП".Аз по-горе ви написах нещо, даже го подчертах с червено, ама никой не чете.

              Коментар


                syscop написа:
                Едно малко примерче, нека някой по-разбиращ да обясни:Кола 1, скорост 100км/ч, маса 1000кг - енергия запасена в автомобила - около 385KJКола 2, скорост 100км/ч, маса 2000кг - енергия - 771KJЗа да спрат и двата автомобила трябва да изразходят кинетичната енергия до 0. От какво зависи за колко време, респективно път ще стане това ? Поне според мен има още неизвестни за да се даде точен отговор.
                Неизвестното за което споменаваш е коеф.на триене с пътната настилка.И ако той е еднакъв за двете коли спирачният им път ще е еднакъв и съответно времето също.Защото извършената работа за двете коли за тяхното спиране ще е еднаква.А сега остава да попиташ защо е еднаква като теглото е различно.................Ако прочетеш по-подробно темата ще разбереш.

                Коментар


                  Както виждате от долните уравнения, масата се съкращава.
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                    Май спора свърши ...

                    Коментар


                      Immortal написа:
                      Няма да дойдат "съдебните експерти" на колегата Immortal, ами направо колегата ви Immortal Всичко написано от Хаджов в горния голям пост (експримента) е абсолютно вярно, само с едно уточнение: Усилието, което ще приложи водачът на по-тежкия автомобил върху педала за да блокира колелетата на автомобила ще е по-голямо от това на другия водач
                      Абсолютно верно е това което изказваш за усилието за педала.И никой не спори за това и не го отрича.Но спора в темата не е за това което изтъкваш.Аз бях казал в един пост,че заблудата на много колеги,че спирачния път нарасва с увеличаване на товара е именно от това че нараства усилието което трябва да се приложи върху спирачния педал.Естествено че е така.И за това на много тежките коли/ванове,джипове и др/ слагат спирачни дискове с голям диаметър за да увеличът спирачния момент приложен върху колелата на колата.

                      Коментар


                        Явно май само аз знам че автомобила НЕ спира ефективно при блокирани гуми.Оттук и следва извода за какъв чеп е да се блокират гумите и да се мери нереален спирачен път Мисля че колегите с формулите много задълбават в теоретичната част,а нямат реално никакво наблюдение върху действителната.За сега още не съм изперкал от тез 11 страници,ама още не е късно,ще почакам още малко преди да направя сравнението заснето с камера,но после незнам кой ще трябва да се реваншира.Затова още си трая Ще помоля колегите които толкова добре разборат иработят с формули да изтъкнат РЕАЛЕН пример който са осъществили ,а не да се крият зад букварни уравнения П.П.Още нещо което никой не се сети,когато си натоварен с повечко кг(примерно празен автомобил 1100кг,с товар 1600кг),като говорим за една и съща кола,НЯМА да можете да и блокирате гумите при спиране от 100км/ч.Пак личен опит
                        Peugeot Partner 1.6 HDI - служебно

                        Коментар


                          ilkor написа:
                          Май спора свърши ...
                          Съмнявам се.То масата много отдавна беше съкратена,но за много хора си "действа".

                          Коментар


                            @ivanko_rs: Да де, нали и аз това казах по-горе - по-голяма маса - по-голямо усилие на педала.Иначе си абсолютно прав за блокирането на колелата. Обаче в повечето случаи при ПТП точно така се получава. Човек се шашка и натиска педала до край.Затова е измислен и АБС-а. Хората, които могат да спират като АБС са много малко, но в критична ситуация дори те настъпват "кучките" докрай. Но това може да се прочете и в сканирания учебник - на първата страница посредата.Иначе при АБС ситуацията с формулките е същата, но коефициентите са малко по-различни. На практика колелата пак блокират, но за много кратки интервали от време. Въпреки това по асфалта остават едни характерни следи.Естествено, че всичко, което разнищваме тук е валидно за спиране при движение направо. В завой нещата са доста по-сложни. Ако и не всички гуми "хващат" еднакво, каквато е ситуацията в повечето случаи, пак нещата се променят... но тук говорим за идеализиран случай.

                            Коментар


                              ilkor написа:
                              Не мога да се съглася с теб.Без да затъвам във формули и още теория, ще те помоля да погледнеш формулата която си дал. Искаше да и намерим дефект - ето го:Според нея ако една кола тежи 2 пъти повече от друга тя ще спира за 2 пъти по голямо разстояние. А ако е 10 ... Това според теб нормално ли е и можеш ли да се довериш на такава формула ?Тя не отчита нещо много важно - именно силата на триене която действа с обратен знак и е право пропорционална на теглото.
                              Идеята на формулата е да видите че спирачния път зависи от масата, а не че е точно 2 или 10 пъти. И да, нормално е разстоянието да се увеличава много при еднакви условия и само различно тегло. Именно за да се компенсира това, на тежките коли се слагат по-големи дискове, гуми и т.н. Има много неща, които формулата не взима предвид, както написах. Илко, намерете грешка в начина на извеждане и логиката, а не в резултата. Освен това при едно спиране, гумите не се блокират веднага, за да разглеждате само този случай. Някой натискал ли е яко спирачките от 100 или 120 км/ч. Твоята кола няма ABS и ако искаш може да направим малко тестове.ici ви каза какво трябва да е променил на типото за да спира като друга по-лека кола. На него не вярвате ли.Хаджов много ми е интересно кои заводски данни имаш предвид.
                              FIAT Bravo JTD GT '99

                              Коментар


                                @ilkorКазах ли ти преди малко нещо в предишния ми пост.Познавам участващите колеги във форума до болка.............Колкото повече теорет.постановки и аргументи вадиш,по-няма полза.

                                Коментар

                                Working...
                                X