Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Китайски LED лампи

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    И лампите със студен катод т.нар. луминисцентни и диодите имат прекъснат спектър. Лесно може да го видите като гледате най-обикновено CD под ъгъл осветено от лампата. Докато на дневна светлина "дъгата" която се вижда е непрекъсната, то при светлината от лампата тя е накъсана, не преминава гладко от червено до лилаво. Това обаче не е основният проблем.При захранване на лампа с променливо напрежение тъй като най-образно казано то става нула 50 пъти в секунда се получава така, че лампата гасне и светва с тази честота. Тук е и основната разлика между диода и нажежаемата жичка и дори и лампите с фосфор - диода няма инертност т.е. при спиране на тока през него той гасне веднага, докато жичката не може да изстине веднага и фосфора да загасне веднага има послесветене докато дойде отново напрежението. Така амплитуата, с която трепти лампата с нажежаема жичка е малка и не е толкова дразнеща.Какво измислят обаче т.нар. икономисти-инДженери в евтините LED лампи. За да живее един диод дълго и щастливо тока през него не трябва да надвишава определа стойност, например 30мА. За да поддържат винаги във веригата такъв ток използват генератор на ток, да обаче тази стойност е "средна" и е постигната познайте как - с импулси, тука има тука няма или PWM с много ниска честота 100Hz най-често. Това заедно с липсата на инертност при диодите води до претоварване на мозъка, който трябва да "съедини" тези отделни 100 кадъра в един. Друг важен проблем е ако се осветяват машини с въртящи се елементи - там при съвпадение или кратност на честотите на мигане на диодната лампа и честотата на въртене на вала на машината се получава стробоскопичен ефект и за човека работещ на машината вала не се върти!!! Резултатите от това мисля че са ясни.За това качественото LED осветително тяло е захранено с постоянно стабилизирано напрежение /генератор на напрежение/, а тока се ограничава чрез резистори. Също при осветяване с луминисцентни лампи се използват качествени електронни баласти, а не електромагнитни, при които лампата също трепти.
    Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
    Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

    Коментар


      #32
      Спектър на излъчвана светлина.
      207 тиква автомат
      новокромаджия 2.4 печка

      Коментар


        #33
        Както се вижда най-близък е спектъра на халогенната лампа и то захранена с постоянно напрежение за да няма и трептене. За това може да карате часове нощно време без умора в зрението.
        Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
        Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

        Коментар


          #34
          За това качественото LED осветително тяло е захранено с постоянно стабилизирано напрежение /генератор на напрежение/, а тока се ограничава чрез резистори. Също при осветяване с луминисцентни лампи се използват качествени електронни баласти, а не електромагнитни, при които лампата също трепти.[/quote]Ясно,разбрах.Но как при закупуване да се разбере инпулсно ли е или стабилизирано напрежението?
          Fiat Uno 1000 Fire- Fiat Tipo 1.4- Tempra 1.4 i.e. -Bravo-1.6 16v-Мареа-1.9JTD-.Lybra 1.9JTD-Старата любав Мареа-1.9 JTD Fiat Stilo 1.9 jtd MW-powered by Emzo

          Коментар


            #35
            Най-лесно е с камерата на телефон например. Пускаш камерата и я насочваш в кадър да ти е само лампата. Ако трепти ще видиш едни черни линии да се разхождат по екрана - това е разликата между кадровата честота на камерата и честотата на трептене. Ако ги няма или няма трептене или е с много висока честота в kHz-ци да речем. Направи си опит с лампа с нажежаема жичка за да видиш как изглежда на екрана на камерата трептенето.
            Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
            Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

            Коментар


              #36
              Личното ми мнение е, че за качеството на осветеност, което дават LED лампите, инвестицията не си заслужава. Технологията още не е достатъчно развита и това, че не се явяват като пълноценен заместител на конвенционалното осветление го доказва. Надявам се, че след няколко години играта ще е друга.
              207 тиква автомат
              новокромаджия 2.4 печка

              Коментар


                #37
                ilko-gd написа:
                Най-лесно е с камерата на телефон например. Пускаш камерата и я насочваш в кадър да ти е само лампата. Ако трепти ще видиш едни черни линии да се разхождат по екрана - това е разликата между кадровата честота на камерата и честотата на трептене. Ако ги няма или няма трептене или е с много висока честота в kHz-ци да речем. Направи си опит с лампа с нажежаема жичка за да видиш как изглежда на екрана на камерата трептенето.
                Вчера гледах моите ЛЕД ламби през камерата на телефона и няма грам трептене. Погледнах и друга която е от тия икономичните и се вижда осезаемо трептенето.Значи ли това ,че са ми качествени лампите?
                FIAT FORUM BULGARIA
                Ракията е над политиката

                Видео от Италфест 2011

                Коментар


                  #38
                  krasio_79bs написа:
                  Вчера гледах моите ЛЕД ламби през камерата на телефона и няма грам трептене. Погледнах и друга която е от тия икономичните и се вижда осезаемо трептенето.Значи ли това ,че са ми качествени лампите?
                  Трептенето е може би най-дразнещото нещо в една лампа. Това че не трептят показва че захранването им е добро. Предполагам под икономични лампи имаш в предвид луминисцентни независимо от формата на тръбата. При тях в зависимост от баласта трептенето може да е видимо дори и с просто око - например с електромагнитен баласт /дросел+стартер/. При качествените електронни баласти самата амплитуда на трептенето /гледана на осцилоскоп/ е ниска и не е толкова дразнещо.Останалите неща като спектър, дали е силно насочена светлината и т.н. имат влияние според това какво ще правиш на тази светлина. Ако ще работиш нещо свързано с цветове трябва осветлението да покрива колкото се може по-голяма част от спектъра например.
                  Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
                  Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

                  Коментар


                    #39
                    Аз ползвам друг по-лесен метод за проба понеже камерата на телефона не ми даде добър резултат. Правя го предимно на по-тъмно. Гледам по посока на ламБата (може да не е точно в нея по разбираеми причини) и с ръка с разперени пръсти правя резки движения наляво надясно и се вижда как движението е насечено. А ако ламбата е ОК движението е плавно. ефекта е същия и на монитори с ЛЕД подсветки.По повод темата, купувал съм 5-6 броя китайски лед лунички все различни докато си харесам ъгъл на светене и сила, и всичките са с постоянно захранване и не трептят грам. Предполагам братския китайски народ се е светнал каква е далаверата и са гепили някоя по-съвършена технология.луничките са в порядъка от 3$ до 6$
                    Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
                    182A4.000 IAW49F
                    LPG - Lovato EasyFast
                    ----------------------------
                    "Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн

                    Коментар


                      #40
                      Така трудно ще разбереш.Ето тук може да видиш как се тества LED монитор дали е PWM free. Предполагам, че трябва да се поиграе с настойките на камерата, shutter speed, white balance... Стария ми монитор беше CCFL и като избирах нов се спрях на Dell U2415 PWM free.http://www.tftcentral.co.uk/articles....htm#testingА може да пробваш и това, само че пред ламбата:
                      krasio_79bs написа:
                      ilko-gd написа:
                      Най-лесно е с камерата на телефон например. Пускаш камерата и я насочваш в кадър да ти е само лампата. Ако трепти ще видиш едни черни линии да се разхождат по екрана - това е разликата между кадровата честота на камерата и честотата на трептене. Ако ги няма или няма трептене или е с много висока честота в kHz-ци да речем. Направи си опит с лампа с нажежаема жичка за да видиш как изглежда на екрана на камерата трептенето.
                      Вчера гледах моите ЛЕД ламби през камерата на телефона и няма грам трептене. Погледнах и друга която е от тия икономичните и се вижда осезаемо трептенето.Значи ли това ,че са ми качествени лампите?
                      Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                      Коментар


                        #41
                        Вече от няколко месеца съм сменил електромагнитните баласти на осветлението в офиса /в стаята където работя/ с електронни, работя на външен монитор с инстинска 8-битова IPS матрица с лампова подсветка, който при 90-100% яркост няма ШИМ на подсветката. Умората видимо намаля в краят на работният ден, въпреки че не съм "чувствителен" към ШИМ - не ме боли глава и др. такива симптоми. Вече няма кой да ме накара да работя на 6-битов монитор с LED подсветка и ШИМ в целият диапазон на яркостта, както и на силно трептящи източници на светлина - луминисцентни лампи с електромагнитни баласти и LED захранени с импулсни генератори на ток. Също и шофирането вечер след работа в тъмната част на деня е удоволствие ако мога така да се изразя За захранването на LED има готови чипове, които са проектирани за това - генератори на ток. В Интернет има статия на проф. Стефан Куцаров където може да се прочете за различните производители на тези схеми. Там и той споменава, че честотата трябва да е над 100Hz за да няма силно видимо трептене, на за мен това става за улично осветление, а не за в къщи или на работа.
                        Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
                        Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

                        Коментар


                          #42
                          BO написа:
                          Някой пробвал ли е от тези лампи:http://www.ebay.com/itm/400817455116...авка.Не издържах и поръчах една да я видя как свети.
                          Пристигна.На 40 сантиметра от лампата свети с 1200 лукса. На 120 сантиметра от лампата свети с 300 лукса.На същото място иначе съм с 35 вата халогенна луничка и нейните резултати са 1900 лукса към 600 лукса.Температурата на диодната луничка, след около 10 минути работа е 46 градуса. На халогенната луничка е 130 градуса.Ето как изглежда:От ляво е халогена, от дясно е диода.Още се чудя дали да сменя всичките в банята с диодни, или да си остана с халогенните.Това е от мен.
                          A20DTH ЖТД ама не баш
                          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                          Коментар

                          Working...
                          X