Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възможни ли са тези размери гуми за Мареа?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Възможни ли са тези размери гуми за Мареа?

    Имам Fiat Marea Weekend ELX 105 HP от 5 години. Оригиналните алуминиеви джанти са 15" с гуми 195/55 R15. В сервизната книжка за същия модел, но със 130 HP са дадени гуми 195/60 R15. Във връзка с това моля за следната консултация:
    1. Мога ли да поставя на моята кола гуми 195/60 R15 и какви биха били последствията от това (негативни и/или позитивни) ?
    2. Възможни ли е на същите оригинални джанти да сложа гуми 195/65 R15 и също какви биха били последствията от това?
    Моля да ме извините за моето невежество по този въпрос и благодаря предварително на всички, които биха споделили с мен своя опит и знания по въпроса!

    Редактирано заглавие. Преместена в правилния раздел.
    Модераторски екип на fiatforum.bg
    Само две неща на този свят са безкрайни - Вселената и човешката простотия, но за Вселената не съм съвсем сигурен!
    Алберт Айнщайн

    #2
    Здравей, Колега. Ако сложиш много високи гуми - може да стържат в подкалниците при завой. Другото е , че по-високи гуми извън дадения рзмер ще лъжат скоростомера на колата.
    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

    Коментар


      #3
      На Fiat Marea Weekend с двигатели 2.0i и 2,4jtd използващи гуми 195/60 R15 джантите са с ЕТ49.Аз ползвам 185/60х15 на джанти ЕТ37 и не опират.
      Маренго 1.9Jtd-110 2002

      Коментар


        #4
        Благодаря Ви за отговорите! Разликата във височина между 195/55 R15 и 195/60 R15 е 10 мм, а между 195/55 R15 и 195/65 R15 е 19 мм. Със сигурност първата няма да опре в подкалниците, а мисля, че може би и втората. Има ли вариант да сложа втората като задна, там няма завъртане и доколкото прецених има достатъчно разстояние?!
        Гумите 185/60 R15 са само с 4 мм по-високи и с тях няма проблем.
        Продължавам да търся отговор на въпроса защо в сервизната книжка за 1.9 JTD препоръчаните гуми са по-нископрофилните 195/55, а за 2.4 JTD - тези с по-високия профил 195/60?
        А за скоростомера проблема е минимален - за 195/60 показва 2 % по-ниска скорост, докато за 195/65 - 3.9 %!
        Само две неща на този свят са безкрайни - Вселената и човешката простотия, но за Вселената не съм съвсем сигурен!
        Алберт Айнщайн

        Коментар


          #5
          2.4 е по - голям и по - тежък двигател...

          Коментар


            #6
            Зависи от състоянието на пружините и амортиьорите. 195/55/R15 с изпуснали амортисьори закачат на завои с дупки, със 195/60 сигурно ще е още по-зле. Ако са ти здрави, не би трябвало да има проблеми, все пак ги слагат заводски.
            Ако все пак решиш да минеш на 195/60, трябва да имаш и предвид, че според книжката не можеш да използваш вериги с тях.
            А защо изобщо искаш да слагаш такива гуми?

            Коментар


              #7
              Питането ми е поради това, че ми подариха 2 бр. много читави зимни гуми NOKIAN с този размер 195/65 R15!

              Между другото, като се задълбах малко по темата, мисля, че намерих някаква що-годе смислена причина за това
              на 2.4 JTD да се слагат по-високите гуми и това е ...скоростната кутия?!?
              Открих, че предавателното число на 5-та предавка за 2.4 JTD е 0,76, а за 1,9 JTD - 0,77! Според мен именно за това,
              за да се изравнят скоростните показатели на двете модификации има тази разлика в размерите на препоръчаните гуми.
              Как мислите - дали има някаква логика в това???
              Но ако приемем, че това мое предположение е вярно, от това следва:
              1. Конструктивно в купето е предвидено място и възможност за поставяне на малко по-високите гуми 195/60 R15.
              Виж, вече за 195/65 R15 разликата в размерите е по-осезаема и в този случай просто трябва да се експериментира!
              2. Няма да има никакъв проблем с поставянето на гуми 195/60 R15 на модела 1.9 JTD, като в този случай ефектите ще са два:
              а) по-висока скорост на директна предавка с около 3,3% (това е точната стойност, а не 2% както неправилно бях посочил по-горе)
              б) минимално подобряване на горивната икономичност със същия процент поради изминат по-дълъг път при равни всички други условия!
              Само две неща на този свят са безкрайни - Вселената и човешката простотия, но за Вселената не съм съвсем сигурен!
              Алберт Айнщайн

              Коментар


                #8
                Не мога да ти кажа със сигурност, но аз брах ядове с по-големи гуми. Взех си от мотоексперт нови зимни гуми миналата година https://motoexpert.bg/bg/products/leki/zimni-gumi. Слагам ги на колата и всичко точно. Тествам ги на спиране заковават. Прибирам се пред блока да паркирам и въртя волана пълен и само се чу скръъъц. 😀 Бях взел 175 на 70, а се оказа, че са били нужни една идея по-ниски.

                От тогава всеки път като паркирам и въртя пълен волан се чуват ламарините и всички комшии се оглеждат дали не съм ги ударил. 😀

                Коментар

                Working...
                X