Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гуми за зимата

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    zaphod - точно това че пътническите автомобили се карат при максимално разнообразни пътни условия е довело конструкторите до решението да се използват гуми със няквави средни показатели. докато състезателите си подбират гумите съобразно очакваните пътни условия. м/у другото разликата м/у локва и много мокър асфалт е само в дебелината на водния филм. Yellow_Flash_Colorz_PDT_11
    "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
    (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

    Коментар


      #32
      Хм, защо ли ми се върти в главата, от уроците по физика, че силата на триене (което е именно силата на сцепление) не зависи от площта на триене (ширината на гумите), а само от вида на триещите се материали (т.н. коефициент на триене) и от силата на натиск между телата (тоест тежестта на автомобила)?Та за увеличаване на сцеплението май е по-полезно да си сложите по един бордюр в багажника... или отпред до шофьора при предно предаване...
      Fiat Ritmo 105TC
      1600cc 105к.с.

      Коментар


        #33
        6 години се занимавах с гуми, работих в ценрове за гуми "ЕВРОПА". има центрове в най големите градове в страната. в софия са 5 - 6.най големия за леки гуми се намира на кръстовището на бул. овча купел и ул. житница. другия е до КАТ в ж.к. изгрев.ако някой от вас има нужда от консултация да отиде там, хората са доста компетентни. аз бих препоръчал : за сиромаси- KORMORAN марка на MICHELIN производство -англия,франция-заводите на MICHELIN - супер качество, и чехия и полша; за по заможни колеги KLEBER също марка на MICHELIN произвеждат се в същите заводи. и гуми за софиянци - VREDESTEIN холандски гуми супер качество от класа на MICHELIN, GOODYEAR, BRIDGESTONE, на много по раезумна цена. гумите са оптимални варианти като цена-качество- много добро даржание на пътя според тяхното предназначение и много добър пробег. също добри марки: гиславед ; викинг ; нокиан. бягайте от фулда; ласса и дебица. VREDESTEIN е една от малкото фирми които предлагат - ФСЕСЕЗОННА гума. модела е QUATRAC 2 - наистина уникална гума. като нова на сняг се държи 85 % като зимна гума, лятото - 100% като лятна. пробега и е между 50 - 90 хиляди километра. има разбира се и своите минуси- не спира добре на мокро, особенно ако е много студено. а сега нещо много важно: лятото е по добре по широки гуми на височина препоръчителна за автомобила, а за зимата по тясни гуми. всичко друго е грешка. ако някой не вярва да отиде на консултация в центрове европа. успех при избора на зимни гуми и безаварийно каране.
        UNO 1.0 FIRE & TIPO 1.4 I.E

        Коментар


          #34
          именно johnfound при тясните гуми зимата, теглото на автомобила е разпределено на по малка повърхност и от там натиска на единица площ е по голяма от колкото на по широкота гума.
          UNO 1.0 FIRE & TIPO 1.4 I.E

          Коментар


            #35
            аз лично от 195/60/15 летни слизам на 175/65/14 или 175/70/14 зимни, за мен това е оптимално
            ex Fiat Bravo GT

            Коментар


              #36
              Ясно, разбирам - след като всички сте на едно мнение, явно ще ми спестите 2-300 лв. от гуми
              Alles in Ordnung

              Коментар


                #37
                http://www.chris-longhurst.com/carbi...yre_bible.htmlНа английски е надявам се да ви е полезно инфото
                FIAT Bravo 1.6 16V '97

                Коментар


                  #38
                  Mного полезно, наистина - благодаря! Edit. Честит ми пост No. 600!
                  Alles in Ordnung

                  Коментар


                    #39
                    Zaphod, виждам, че вече са ти отговорили, но да не изоставям готината компания "Баниците" и "писалките" бяха просто пример. Съзтезателите изпадат в крайности и това е нормално. За нас е необходим компромис. Идеята ми беше, че онези типове за сняг слагат 2 пъти по-тесни гуми от тези с които карат на сухо. Аз си вадя извода, че изцяло за сняг тясното е по-добро. Е, ние и зимата ще караме и на мокро и на сухо, та няма да изпадаме в крайности.За равните други условия - исках да кажа напр. с една и съща кола, една и съща локва, настилка, скорост Мисълта ми беше, че под по-широката гума ще остане повече вода за отвеждане отколкото при по-тясната. Ще кажеш добре, ама нали на по-широката и каналите са по-широки. Да ама каналите са само % от общата площ. Освен това при тясната гума налягането на единица площ е по-голямо и мисля, че би трябвало по-лесно да разцепи водата и да стигне до настилката вместо да се плъзне отгоре. Не съм специалист - просто се опитвам да разсъждавам.Колкото до:
                    Веско - ти си ми и адаш - и теб те питам - мислиш ли, че ще е адекватно да сложа 165?
                    Ами като за "Bravo HGT 2.0 20V - май няма нужда от допълнителна информация..." - вижда ми се малко крайно решение, ама ако цяла зима се бориш с преспи, ходиш редовно на ски и пр. то тагава - защо не. Иначе 175, ми се виждат разумен вариант.Но виждам, че си с 15 цолови джанти, дали ще намериш 175-ци на 15 цола? Най-близък до твоя летен размер биха били 175/60/15, но първо не знам дали такава гума съществува и второ май малко ниски за зимата идват. Ако имаш джанти 14-ки вече нещата стоят по друг начин - 175/70R14 има купища гуми и като диаметър са доста близки до тези с които караш лятото, и като височина са добре. Успех.
                    Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                    Коментар


                      #40
                      Прав си, макар и да ми се виждат твърде теснички, ще сложа може би 175 или 185 - и аз нямам представа как са с 15-те цола... Джанти, за съжаление, нямам, но мога да си купя отнякъде
                      Alles in Ordnung

                      Коментар


                        #41
                        everton написа:
                        именно johnfound при тясните гуми зимата, теглото на автомобила е разпределено на по малка повърхност и от там натиска на единица площ е по голяма от колкото на по широкота гума.
                        Налягането (това е думата) е по-голямо, но силата е същата, а триенето все пак зависи от силата, а не от налягането. Малко офтопик, но пък...Между другото по-тесните гуми зимата може би все пак имат едно предимство, че с по голямото налягане на всяка гума биха потъвали по-лесно, за да достигнат до асфалта през слоевете сняг и киша.
                        Fiat Ritmo 105TC
                        1600cc 105к.с.

                        Коментар


                          #42
                          johnfound написа:
                          everton написа:
                          именно johnfound при тясните гуми зимата, теглото на автомобила е разпределено на по малка повърхност и от там натиска на единица площ е по голяма от колкото на по широкота гума.
                          Налягането (това е думата) е по-голямо, но силата е същата, а триенето все пак зависи от силата, а не от налягането. Малко офтопик, но пък...Между другото по-тесните гуми зимата може би все пак имат едно предимство, че с по голямото налягане на всяка гума биха потъвали по-лесно, за да достигнат до асфалта през слоевете сняг и киша.
                          Ам’чи да де. Мисля си, че би трябвало да важи и за вода.
                          Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                          Коментар


                            #43
                            ivo098 написа:
                            аз лично от 195/60/15 летни слизам на 175/65/14 или 175/70/14 зимни, за мен това е оптимално
                            Или калкулатора: http://www.tyresave.co.uk/tyresize.htmlбърка или пич ти си голямо отклонение от оригилния размер 185/55 R 15 81 V за 1.8 ГТ,да не да си с 14ки летни, ако си с 15ки тия 3см отгоре как върви колата?Предварително се извинявам ако звучи като заяждане
                            FIAT Bravo 1.6 16V '97

                            Коментар


                              #44
                              blader написа:
                              ivo098 написа:
                              аз лично от 195/60/15 летни слизам на 175/65/14 или 175/70/14 зимни, за мен това е оптимално
                              Или калкулатора: http://www.tyresave.co.uk/tyresize.htmlбърка или пич ти си голямо отклонение от оригилния размер 185/55 R 15 81 V за 1.8 ГТ,да не да си с 14ки летни, ако си с 15ки тия 3см отгоре как върви колата?Предварително се извинявам ако звучи като заяждане
                              колата си върви екстра, но са ми височки отпред и някой път закачат в калника, но не ми се дават пари за 50 или 55 пък и по високата гума пази окачването по дупките
                              ex Fiat Bravo GT

                              Коментар


                                #45
                                скъпи johnfound,по физика имам 3,но може да поспорим сила ли е или налягане.отиди на "Брезовско Шосе" 142 - център за гуми Европа, потърси Петко, кажи че те праща Андрей, той ще ти отвори очите.
                                UNO 1.0 FIRE & TIPO 1.4 I.E

                                Коментар

                                Working...
                                X