Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за квитанцията за платен годишен данък

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за квитанцията за платен годишен данък

    Колеги, има ли проблем, ако нямам квитанцията за платен годишен данък - тя е в стария собственик. Трябва да ходя до общината да регистрирам автомобила. Нали все пак нотариуса изисква тази квитанция и без нея няма да издаде договор за покупко-продажба? А щом договорът е сключен и го представя значи един вид това доказва, че е платен?
    Fiat Brava 1.8 16V

    #2
    Ако продавачът е от същата община, служителите могат да проверят дали и каква част от данъка е платена. Но ако не е от същата община и нямаш квитанция за платен данък, ще те накарат да го платиш - или целия за годината, или от момента на придобиване. Нали се сещаш, че продавачът може да не е платил целия данък, а примерно за 3 месеца и така да ти е продал колата. Най-добре е да поискаш продавачът да ти изпрати квитанцията. Всичко останало са хипотези и догадки.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    Коментар


      #3
      Не може да му продаде колата, ако данъка не е платен. Тая бележка за данъка остава в нотариуса.Щом си минал вече през КАТ и имаш номера и талони на твое име, отиваш в общината и си я регистрираш без ядове.
      "Без сърца, сме просто машини"
      Toyota Prius 1.5 Hybrid
      EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

      Коментар


        #4
        Поне последния път, когато съм купувал/продавал кола, квитанцията за платения данък я получаваше купувача, заедно с талоните и всички документи на колата (ГО, преглед и т.н.). Ако допуснем, че квитанцията остава в нотариуса, а авторът на темата е писал, че е останала в продавача, в общината (ако са от различни общини) няма как да знаят каква част от данъка е платена.
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #5
          А колегата защо не звънне един телефон до където трябва, за да няма грешки? Не съм 100% сигурен, понеже до сега само съм продавал, но до колкото помня, купувача отнасяше само талоните и договора за покупката. Може и да бъркам, знам ли...
          "Без сърца, сме просто машини"
          Toyota Prius 1.5 Hybrid
          EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

          Коментар


            #6
            Re: Въпрос за квитанцията за платен годишен данък

            yivanov написа:
            Колеги, има ли проблем, ако нямам квитанцията за платен годишен данък - тя е в стария собственик. Трябва да ходя до общината да регистрирам автомобила. Нали все пак нотариуса изисква тази квитанция и без нея няма да издаде договор за покупко-продажба? А щом договорът е сключен и го представя значи един вид това доказва, че е платен?
            Предполагам в младост ще я регистрираш в данъчното, аз преди 1 месец регистрирах моята там искат ти ( Квитанция за платен годишен данък,квитанция за платен местен данък големия талон ) това е . Никъква бележка не остава при Нотариуса ! това е.
            Карал-Fiat Bravo 1.4 /1.6 Stilo 1.6
            И сега Мръсен дизел. АР 147 1.9 150
            .

            Коментар


              #7
              Нито този вдига, нито в общината.. ще е голяма простотия, ако трябва пак да се плаща..
              Fiat Brava 1.8 16V

              Коментар


                #8
                Добре де. Нали данъка за автомобила го дължи собственикът му.Демек всеки, който закупи автомобил, дължи данък от момента на закупуването му до края на годината, пропорционално според месеците, които остават.Освен това данъците в различните градове е различен.Не би ли следвало просто продавача да може да си върне парите, ако го е платил до края на годината, а просто купувача да си доплати.Моята логика това показва.Поне като си бракуваш колата това правило с връщане на данъка важи. Но не знам за продажба дали пак е валидно.
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #9
                  Да валидно е. Ходи се в данъчното с договора за покупко продажба. Предишния собственик трябва да я отпише от за да не му се води данъка повече на негово име. Тогава може да се подаде молба-декларация за връщане на данък. Новия собственик е длъжен да запише колата 2 месеца след покупката в данъчното и дължи данък от момента на закупуване до края на годината. Моя случай тази година беше подобен. Поради смяна на постоянен адрес от Трявна в Габрово, трябваше и да преместя колата в данъчното в Габрово. Данъкът беше платен за цялата 2013-та. В трявна ми искаха бележка за платен данък за последната година (2013). И ме отписаха. В габрово искаха същата бележка, за да се докаже че колата е с платен данък през годините. Важното беше , че навсякъде искаха хартиената бележка за платен данък. Според мен, ако колата няма да сменя община при пререгистрацията, то с бележката за платен данък за 2014-та и при условие, че стария собственик не иска да си връща парите може да не се наложи да се плаща данъка (логично е да е така, но все пак сме в България). Сменят ли се общини работата става така както съм писал по нагоре.
                  Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                  Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                  Коментар


                    #10
                    И що е трябвало да местиш и колата? Аз от 2005 съм със софийска ЛК, а имам един Пасат който си е с търновски номера и се кара от баща ми и си му плащам данъка във Велико Търново. Никой не може да те задължи да си местиш данъка на колата. Същото важи и за книжката, който и каквото да ти казва. Моята си беше от КАТ ВТ и я смених със софийска след като изтече май месец миналата година. Казвали са ми какво ли не, куките са се правили на интересни ама като поискам да ми цитират закон в който го пише и всички се насират. Когато купих мареата беше платен данък за половин година. Покупката беше началото на април. Като я регистрирах в община Илинден платих данък за другата половин година, а не от датата на закупуването. Преди това не е била в тази община. Квитанцията си беше в мен. Нотариуса направи копие за себе си или за незнам си кво.
                    Nissan X-TRAIL 2005 2,2 136hp
                    Ex: Nissan Primera P12 Wagon 2,2 126hp
                    Ex: Fiat Marea Weekend 1,8 16v 97г. бензин & CNG

                    Коментар


                      #11
                      Преместих я за да си плащам всички данъци на едно място. Понеже в БГ не може да платиш данъка за Трявна в Габрово и обратното. Не ми се виси на две опашки за некви си 20-тина лева. Просто от 22 години в парламента работят толкова за гражданите, че едно просто плащане на данък ти отнема 2-3 дни и една камара документи. Как мога да си платя сметката за тока във всяко едно гише на Енерго - про (дали в Свищов или Варна няма значение), а не мога да си платя данъка от което и да е данъчно. Смотана работа!!!
                      Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                      Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                      Коментар


                        #12
                        отговор

                        Колега виждам, че си от София, ако и продавача е от София няма проблем, като отидеш в данъчната служба в Младост служителката ще провери по ДК номера и понеже вече данъчните служби в София са свързани, ще излезе кога и къде за последно е плащан данъка за това МПС. А ти ще започнеш да плащаш от момента на покупката, например ако си купим колата на 25 март и я регистрираш в данъчното на 01 април, ще дължиш данък от момента на покупката. Длъжен си да регистрираш МПС то в двумесечен срок в данъчната служба по адресна регистрация. Та общо взето бележка от предишния собственик не ти трябва, отиваш с договора /нотариално заверен/ и регистрираш МПСто. Успех и много безаварийни километри.

                        Коментар


                          #13
                          Re: отговор

                          nike1975 написа:
                          Колега виждам, че си от София, ако и продавача е от София няма проблем, като отидеш в данъчната служба в Младост служителката ще провери по ДК номера и понеже вече данъчните служби в София са свързани, ще излезе кога и къде за последно е плащан данъка за това МПС. А ти ще започнеш да плащаш от момента на покупката, например ако си купим колата на 25 март и я регистрираш в данъчното на 01 април, ще дължиш данък от момента на покупката. Длъжен си да регистрираш МПС то в двумесечен срок в данъчната служба по адресна регистрация. Та общо взето бележка от предишния собственик не ти трябва, отиваш с договора /нотариално заверен/ и регистрираш МПСто. Успех и много безаварийни километри.
                          Колега, много ти благодаря за разяснението. И предишният собственик е от София, но не е от Младост.. мислех, че различните общини в София не са свързани и това ще е проблем.. Благодаря отново
                          Fiat Brava 1.8 16V

                          Коментар


                            #14
                            Моля пак заповядай, ако мога ще помагам :D

                            Коментар

                            Working...
                            X