Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли колата да харчи по-малко от заводските данни?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    И все още очаквам коментар за това мое мнение, за да уточним най-накрая колко се влияе разхода от товара на двигателя и от оборотите.Все е научно доказано че товара е най-важният компонент.
    п.с ама гадно се размества текста.Както и да е - Дали за да поддържам 70 на 5-та със ~1400 оборота ще гори повече от колкото 70 на 2-ра със ~4100?GearCalc v2.0.0.1 Copyright ©2001, Peter OgdenGear Ratio, Speed and RPM CalculatorGear set: Manually entered valuesGear 1 2 3 4 5 FinalRatios: 3.800 2.235 1.360 0.971 0.763 3.111RPM Limit: 4300RPM @Peak Power: 1800Tyre Size: 205/55 x 16Tyre Diameter: 631.90 mmTyre Circumference: 1985.17 mmGear Km/h per 1000 RPM Km/h @1800 RPM Km/h @4300 RPM--------------------------------------------------------1 10.08 18 432 17.13 31 743 28.15 51 1214 39.43 71 1705 50.18 90 216Km/h RPM (in Gears)-------------------------------------------------1 2 3 4 5-------------------------------------------------10 993 584 355 254 19920 1985 1168 710 507 39930 2978 1751 1066 761 59840 3970 2335 1421 1014 79750 2919 1776 1268 99660 3503 2131 1522 119670 4086 2486 1775 139580 2842 2029 159490 3197 2283 1794100 3552 2536 1993110 3907 2790 2192120 4263 3043 2391130 3297 2591140 3551 2790150 3804 2989160 4058 3189170 3388180 3587190 3786200 3986210 4185
    Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

    Коментар


      Stefan Hadjov написа:
      ...но преди това се върни в началото на темата за да разбереш че става въпрос за колата на колегата която е преди 2000 год.За след 2000 год ще я разглеждаме в друга тема....
      Точно се връщам и първия ми пост излиза от там, че сега пиша супер безсмислени неща, които знам, че не те интересуват.Та колата на колегата е:
      Alfa Romeo 166, 2.4 JTD, 140 HP, 2000
      Цитирам точно какво е написал.Щом е 140кс вариант, то задължително е с по-новата скоростна кутия. Няма да ти обяснявам защо е така, ама е факт.И защото обикновено пиша достоверни неща, по спомен знам, че колегата кара по-новата скоростна кутия и за това ти обясних, че си в супер заблуждение. Ама не, ти естествено по гръб никога няма да паднеш. И започна да носиш от 100 кладенеца вода, за да кажеш, че си прав.Също така няма производител на автомобил, който да дава максимална скорост на автомобил при обороти над кривата на максималната мощност на двигателя. Ако има такъв покажи ми го, ще науча нещо ново, определено.Също така не съществува Х степенна скоростна кутия монтирана на Фиат, Алфа и Ланча с жтд двигател, на която последна скорост да не е скорост за постигане на максимална скорост на автомобила - научи нещо ново, и ако не ти харесва може да пишеш на конструкторите на Фиат да им кажеш някой неща за преводната част на автомобила. Как да си оправят 6-та предавка, защото от нея няма полза като 5-та е достатъчна. Направо по-добре да ги направят с 3 скорости примерно като малко по-старите Волги. Тъкмо хората няма да се мъчат да сменят толкова много скорости. Спора става супер измислен. Дори и един факт с едно число примерно "1" да беше сложил някъде. Само думи, че това не е така, онова не е така. И аз ти се чудя защо ти се връзвам на акъла да ти давам информация за доказателство, да изкарвам всякакви видове каталози и да смятам тука. И накрая какво - "А бе това не е така" "Тези ако са направили такова нещо значи е поредната глупост, която са сътворили" (цитати по спомен).Лека и приятна вечер.Дано продължите подобаващо тази тема.п.п. Понеже цитирах и за специфичния разход на горивото по спомен от официалния бюлетин на Фиат групата, сега отново се разрових и намерих точните резултати за изчисление:- При старата скоростна кутия на 166-ца при 202км/ч, която я дават по каталог като максимална какво имаме - 55мг/инж циклова порция гориво при 3300 об/мин = 363000мг/мин- При новата скоростна кутия при 202км/ч имаме впръскване от 47мг/инж при 3900 об/мин = 366600мг/минРазликата явно се вижда, че с новата скоростна кутия би трябвало при поддържане на максимална скорост да е точно 0.99% в негативна посока.Предвид голямата разлика в натоварването на агрегата в по-ниските обороти, в това число по-важно натоварването на скоростната кутия и съединителя, то аз лично бих избрал да карам с по-новата скоростна кутия.Ама какво си изказвам мнението, предвид решението старата скоростна кутия да бъде подменена поради няколко причини, които някой от тях ги споменах малко по-напред в темата.Хайде, че малко се отклоних.Затварям всичко, което използвах като материали и се надявам да има повече технически данни за напред в други теми.
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        TIP написа:
        Малко инфо При 50-60 км/ч дали ще 5-на или 6-на кутия, май е се тая.
        Дадохте на Хаджов една таблица и той се залови за нея като удавник за сламка. Само че, ако съм я разчел правилно, главното ми предаване не е нито 3.176 нито 3.733. Главното ми предаване е 3.56. При 100 км/ч на шеста съм на около 1800 оборота. Важат данните на pr_00f. 6-та предавка се различава съществено от 5-та на Мареата със същия двигател, когато със 100 км/ч на 5-та бях на точно 2000 оборота. Дано не греша нещо...PS. И едно уточнение, което няма особено значение - колата е слязла от конвейра април 2001г.
        She was only a whisky maker but he loved her still.

        Коментар


          Да!!Наистина спора е безсмислен.Говориме на различни езици.Съжалявам че така се получава.От всички изказали се само колегите Чавето и Reptile са разбрали какво искам да кажа.А някои даже не са могли да разберът каква теза защитавам.Съжалявам.А Ганчо си е "забравил книжката на колата в Русе при баща му" и за това няма как да постне данни.Ясно.А и последната таблица не му харесва,въпреки че се покрива с фабричните.ВО не иска да каже каква е ползата от 6-степената ск.кутия пред 5-степената ако са с еднакви прев.отношения,освен думи празни.Сравненията с Волга са много несериозни за доказателствен аргумент.Очаквах повече.Прикючвам спора.

          Коментар


            pr_00f написа:
            И все още очаквам коментар за това мое мнение, за да уточним най-накрая колко се влияе разхода от товара на двигателя и от оборотите.
            Колега,темата не е за разхода на автомобила.Тази тема е дъвкана и разисквана многократно.Ползвай търсачката или си отвори нова.

            Коментар


              Stefan Hadjov написа:
              .А Ганчо си е "забравил книжката на колата в Русе при баща му" и за това няма как да постне данни.Ясно.А и последната таблица не му харесва,въпреки че се покрива с фабричните..
              Не се покрива с фабричните данни и това не е главното предавателно съотношение:http://alfa-romeo.testdrive.bg/modif...лавното предаване е 3.56Освен това, нека не забравяме, че това е моята кола и сигурно си я познавам по-добре от теб И щом казвам, че при 100 км/ч на 6-та съм с 1800 оборота, а не с 2000, значи е вярно. Освен това, не съм забравил книжката в Русе, а тя е там заедно с колата, защото с баща ми от време на време си сменяме колите (което си е моя работа де, но го казвам, защото виждам, че в безизходицата си се опитваш да спекулираш и с това )И темата е точно за разхода, който според всички, но не и според теб, има общо с предавките и оборотите (наред с други неща, разбира се). И аз убедено твърдя, че 6-та предавка ми дава икономия, а ти носиш от 10 кладенчета вода за да докажеш, че от "водопадите вода не пада" И още нещо - ако правех 330-340 км/ч, сега щях да съм в Канада и да се готвя да мачкам Хамилтън
              She was only a whisky maker but he loved her still.

              Коментар


                Ама разбира се че темата не е за разход особено с това заглавие "Може ли колата да харчи по-малко от заводските данни?" - напълно съм съгласен.И така и не получих отговор на въпроса си :Дали за да поддържам 70 на 5-та със ~1400 оборота ще гори повече от колкото 70 на 2-ра със ~4100? 70 4086 2486 1775 1395 А въпроса е базиран на това мнение
                Изглежда че още не си разбрал,че разхода не зависи от оборотите,а от товара на колата.
                Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                Коментар


                  Stefan Hadjov написа:
                  На Ганчо и неговия адвокат Lane Staley,не препоръчвам да ги гледат,защото няма да ги разберът.
                  Стефане, Стефане, поне от математика разбирам повече, отколкото ти от правопис Ползата от 6степенната кутия е, че по-лесно оптимизираш натоварването да двигателя, а от там намаляваш разхода. А това "разтоварване" на двигателя може да се получи и при по-ниски скорости - дори и 6та да е с предавателно число на 5та, то значи, че има разлика при предавателните числа на ниските скорости и опримизацията може да дойде от ниските предавки, което има логика при движение в града.Но какво да ти обяснявам, ти всичко знаеш, теб жокер ти не требе.Проблемът при теб е, че не умееш да спориш - спорът започна от това дали аз мога да карам на 6та с 50 км/ч. Не че аз не знам де, но нали ти знаеш повече от мен за моята кола, без дори да знаеш марка и модел...Ти си някакъв корифей в автомобилостроенето, само не знам защо блестящият ти гений остава неразкрит от автоиндустрията. Вероятно ти, любимият ти финансов министър и бат Бойко бихте създали невероятен автомобил - ще има 3 степенна скоростна, вместо ключ ще има процеп за монети като на кафе апаратите, няма да функционира добре, но за сметка на това ще обяснява, че виновни са Карлос Гон, Фердинанд Пийх и Станишев
                  like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                  Коментар


                    Леле какъв спор се е заформил! Карате се за заменими вещи!На пръв поглед наистина разхода зависи от оборотите, те обаче са пряко свързани с натоварването на ДВГ. Затова са и скоростите, да се гони оптималният режим на двг. Естествено че при 4000об. на 2-ра, ще харчи повече отколкото на 4-та. Но има ситуации, при които по-високата предавка не е по-икономична, защото така да се каже двг не е в оптимален режим. Всички, които имат борд компютър, нека включат на моментен разход и карат известно време така и наблюдават. След това ви гарантирам, че спорещите ще намалеят. Аз лично мисля, че без устройство за отчитане на моментен разход, това няма да се види. Аз съм го видял, затова подкрепям колегата Хаджов.Поздрави!
                    Panda Climbing 4x4 1,2 FIRE

                    Коментар


                      Danchojn написа:
                      Леле какъв спор се е заформил! Карате се за заменими вещи!На пръв поглед наистина разхода зависи от оборотите, те обаче са пряко свързани с натоварването на ДВГ. Затова са и скоростите, да се гони оптималният режим на двг. Естествено че при 4000об. на 2-ра, ще харчи повече отколкото на 4-та. Но има ситуации, при които по-високата предавка не е по-икономична, защото така да се каже двг не е в оптимален режим. Всички, които имат борд компютър, нека включат на моментен разход и карат известно време така и наблюдават. След това ви гарантирам, че спорещите ще намалеят. Аз лично мисля, че без устройство за отчитане на моментен разход, това няма да се види. Аз съм го видял, затова подкрепям колегата Хаджов.Поздрави!
                      Съгласен съм с теб, но не и с г-н Хаджов който изказва непълни и в следствие на което неверни твърдения.
                      Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                      ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                      Коментар


                        Lane Staley написа:
                        Ти си някакъв корифей в автомобилостроенето, само не знам защо блестящият ти гений остава неразкрит от автоиндустрията.
                        И аз съм останал с това впечатление, адвокате. Трябва да се разберем за хонорара ти. Адвокате, адвокате, измъкни ме браааатеееее Това е човек, който с лека ръка може да отрече всякакви факти и след като го препратят към уважаван източник да каже: "Мани ги тея, те нищо не разбират." Това е човек, който убедено твърди, че Фиат Мареа е от класа на Фолксваген Пасат и не ще и да чуе за универсалната таблица с класове и модели в уикипедия. Вместо това, със соломонова справедливост раздава похвали и критики към автопроизводителите - ще похвали Фиат, че са успели да прескочат класа на Браво и комби версията Мареа е прескочила класа на ФВ Бора комби/Голф 3-4 комби и е отишла в класа на Пасат комби. Но пък бащински ще разкритикува инженерите на Алфа Ромео задето се действали глупаво в изчисляването на скоростната кутия и диференциала на Алфа 166.Изобщо, това не е кой да е - това е Хаджов! Това е все едно да споря, че лихва по заем от 10% е по-изгодна за заемополучателя от лихва 6% или да твърдя, че father означава не баща, а майка, и като ми покажат учебник по финанси или речник да кажа "Мани ги тея глупаци дето са го писали това."
                        Danchojn написа:
                        Но има ситуации, при които по-високата предавка не е по-икономична, защото така да се каже двг не е в оптимален режим. Всички, които имат борд компютър, нека включат на моментен разход и карат известно време така и наблюдават. След това ви гарантирам, че спорещите ще намалеят. Аз лично мисля, че без устройство за отчитане на моментен разход, това няма да се види. Аз съм го видял, затова подкрепям колегата Хаджов.Поздрави!
                        По този въпрос и аз и всички го подкрепяме. Даже съм го и казал в преден пост.Но не го подкрепяме, че 6-та предавка не е важна и едва ли не е излишна при Алфа 166 2.4. Нито пък, че 6-та предавка е глупаво разчетена. Нито пък, че е неизползваема освен при попътен вятър, надолнище или когато те тегли камион със 160 км/ч. Нито пък, че е overdrive предавка. Нито пък, че максималната си скорост аз, с моята си кола, постигам на 5-та предавка. Нито пък, че оборотите едва ли не не са от значение. Нито пък, че Lane Staley (моят адвокат ) е може би глупак задето си кара колата на 6-та предавка с 50-60 км/ч. И какво ли още не.Поздрави и на теб!
                        She was only a whisky maker but he loved her still.

                        Коментар


                          BO написа:
                          Аз за това и ти казах - не съществува 6 степенна скоростна кутия в цялата Фиат група (Фиат, Ланча, Алфа), където максимална скорост да не е на 6-та предавка.Явно тези от Фиат не са в час с автомобилостроенето и явно трябва да се откажат.
                          Защо реши, че някой не е в час, ако автомобила не постига макс. скорост на най-високата си предавка?!? Къде е записано "правилолото", че най-високата максимална скорост трябва да се постига на най-високата предавка?!?Всичко много зависи от съотношението к.с/кг и естествено по-слабите мотори, ако имат "претоварена" 6-та, не могат да постигат макс. скорост на нея, по-мощните със същата ск. кутия, биха могли.Ако следиш Ф1, ще знаеш, че постоянно променят преводните числа, за да могат на последна предавка да постигат макс. скорост т.е не е очевидно, че винаги става така.Случят със "претоватрената" 6-та предавка, макс. скорост е 202км/ч и се постига на 5-та, защото на 6-та мощността не стига да се бори за ускорение до 200км/ч.....т’ва според мен
                          Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                          Коментар


                            Danchojn написа:
                            Леле какъв спор се е заформил! Карате се за заменими вещи!На пръв поглед наистина разхода зависи от оборотите, те обаче са пряко свързани с натоварването на ДВГ. Затова са и скоростите, да се гони оптималният режим на двг. Естествено че при 4000об. на 2-ра, ще харчи повече отколкото на 4-та. Но има ситуации, при които по-високата предавка не е по-икономична, защото така да се каже двг не е в оптимален режим. Всички, които имат борд компютър, нека включат на моментен разход и карат известно време така и наблюдават. След това ви гарантирам, че спорещите ще намалеят. Аз лично мисля, че без устройство за отчитане на моментен разход, това няма да се види. Аз съм го видял, затова подкрепям колегата Хаджов.Поздрави!
                            Съгласен!И понеже си карам колата, а компютъра показва среден разход ( опреснява със забавяне от около 1 секунда ), мога много добре да направя сравнение:Поддържам равномерна скорост, виждам разхода, постоянен е - сменям предвка, виждам как се променя разхода и си правя извод в какви условия в какъв режим на двигателя и на коя предавка да бъда. Това е толкоз просто и логично...
                            like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                            Коментар


                              Reptile написа:
                              Случят със "претоватрената" 6-та предавка, макс. скорост е 202км/ч и се постига на 5-та, защото на 6-та мощността не стига да се бори за ускорение до 200км/ч.....т’ва според мен
                              Много се надявам да не говориш за моята кола, защото това категорично не е вярно На няколко пъти вече казах, че максималната ми скорост по паспорт е 204 км/ч на 6-та предавка.
                              She was only a whisky maker but he loved her still.

                              Коментар


                                gantcho написа:
                                Reptile написа:
                                Случят със "претоватрената" 6-та предавка, макс. скорост е 202км/ч и се постига на 5-та, защото на 6-та мощността не стига да се бори за ускорение до 200км/ч.....т’ва според мен
                                Много се надявам да не говориш за моята кола, защото това категорично не е вярно На няколко пъти вече казах, че максималната ми скорост по паспорт е 204 км/ч на 6-та предавка.
                                Споко, за по-старите иде реч! При теб 6-та е почти, като 5-та, което личи от "огромната" разлика от 2км/ч макс. скорост, спрямо по-старите 6 скоростни 166-ци!Хаджов добре Ви обясни разликата и сега се хващате за "буквата", вместо да разберете какво Ви обяснява и да начуите нещо повече!
                                Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                                Коментар

                                Working...
                                X