Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за турбото на JTD

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Re: И аз имам въпрос относно турбината

    iuly_vn написа:
    Здравейте колеги.И аз имам проблем с турбото и моля за компетентна помощ!Запознат съм много добре с двигатели с вътршно горене,както съм и технически грамотен.Освен това ми е хоби да си оправям колите сам,които досега съм имал.Но с турбо-дизел се сблъсквам за първи път.По точно с турбото.От три седмици имам Фиат Мареа TD100.Голяма красавица!На малко километри е и нямах никакви проблеми до днес.Тая вечер обаче почистих дебитомера по инструкцийте тук от форума,със спрей за почистване на спирачни системи и такъв за пчистване на контакти.Спрейовете са маркови с безупречен произход!След манипулацията,двигателя на колата се промени и работи много по добре.Усети се осезаемо разлика в динамиката.След като заредих дизел от ОМV,от най скъпия,след около 200-300 метра отказа турбото.Не вярвам да е от нафтата,защото в случея,тя няма нищо общо с турбината.Последната преди се включваше на около 2000 оборота и залепваше гърба за седалката,а сега изведнъж след като я настъпах,включи нормално но и така изведнъж спря.Изкарах колата на магистралата,гасих я,палех я,но ефект нямаше.Моля за помощ някой има ли идея какво може да и е станало на турбината и то така изведнъж, след като преди това си работеше безупречно.Ще съм ви много благодарен и признателен за помоща!!!Аз също мога да ви бъда много полезен по състоянието и проблемите по двигатели и автомобили но турбото ми е малко неясно като техническо изпълнение засега.Само му знам принципа на работа.Извинете за отклонението по темата зададена от автора!
    Проверете при диагностик дебитомера и евентуално дали катализатора не се е вече запушил.Дебитомер като за тоя модел струва 149лв при ТН.
    FIAT PUNTO GT1 Kyron 2000xdi nisan serena 1.6

    Коментар


      #32
      турбо

      вчера имаше проблем с едно турбо на нова Шкода не палеше колата след диагностика се оказа че няма въздух от ауспуха смучише а не духаше оказа се турбото от прословутото ЕГР връща изпарения,сажди ,масло и така запекло клапата няма отваряне а тя се отваря с един вакум и едно лостче
      КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
      Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
      http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

      Коментар


        #33
        Тук май се е заформила тема за "турбо консултации".От както смених скъсаната входяща тръба на моето турбо, се появи един странен и не особено приятен за ухото ефект. Като вдигна оборотите на 4000-4500 оборота изведнъж се чува някакво силно металическо резониране. Пусна ли педала, спира веднага. Имате ли идеи какво може да е това и дали е симптом за проблем в турбото?

        Коментар


          #34
          Ре

          Airfan написа:
          Тук май се е заформила тема за "турбо консултации".От както смених скъсаната входяща тръба на моето турбо, се появи един странен и не особено приятен за ухото ефект. Като вдигна оборотите на 4000-4500 оборота изведнъж се чува някакво силно металическо резониране. Пусна ли педала, спира веднага. Имате ли идеи какво може да е това и дали е симптом за проблем в турбото?
          При моята Алфа 146 1,9JTD има подобно сфистене, което се чува над 3800 оборота на 1 и 2 скорост при напълно натиснат педал на газта. Ако не е до "дупка" газта не свири. Турбо пътищата изглеждат здрави. Това което е странно е, че само при пълна газ го има този звук, ако отпусна педала спира.Чудя се може ли да е от помпата за високо налягане. А "умната дюза" не свети.И аз се канех да пусна специална тема за това, но дано тук някой даде съвет.

          Коментар


            #35
            Re: Ре

            evgenibgr написа:
            Airfan написа:
            Тук май се е заформила тема за "турбо консултации".От както смених скъсаната входяща тръба на моето турбо, се появи един странен и не особено приятен за ухото ефект. Като вдигна оборотите на 4000-4500 оборота изведнъж се чува някакво силно металическо резониране. Пусна ли педала, спира веднага. Имате ли идеи какво може да е това и дали е симптом за проблем в турбото?
            При моята Алфа 146 1,9JTD има подобно сфистене, което се чува над 3800 оборота на 1 и 2 скорост при напълно натиснат педал на газта. Ако не е до "дупка" газта не свири. Турбо пътищата изглеждат здрави. Това което е странно е, че само при пълна газ го има този звук, ако отпусна педала спира.Чудя се може ли да е от помпата за високо налягане. А "умната дюза" не свети.И аз се канех да пусна специална тема за това, но дано тук някой даде съвет.
            Колега,от опита който имам подобни звуци и свистене се появяват когато има много малък пропуск във въздуховодите след турбината/някакво много малко пропускване било във гум.уплътнения или интерколера//В този режим на двигателя който описваш имаш около 2 бара абсолютно налягане в всмукателния тракт и згъстения въздух излиза с голяма скорост като се получава това свистене.Някои му се радват,други ги дразни. Много ми е любопитно да обясниш къде при теб се намира тази "умна дюза".Доколкото знам при тебе всички дюзи са еднакво "умни" и с еднакъв "интелект".Поздрави.

            Коментар


              #36
              Re: Ре

              "Умна дюза" е инжекторчето на таблото.А как да проверя за това минимално изпускане на въздух. На вид всичко изглежда нормално.

              Коментар


                #37
                Re: Ре

                evgenibgr написа:
                "Умна дюза" е инжекторчето на таблото.А как да проверя за това минимално изпускане на въздух. На вид всичко изглежда нормално.
                Инжекторчето на таблото е индикация че имаш проблем в управлението на двигателя.И то не е хич "умно",защото не може даже да каже какъв ти е точно проблема. Проверката се прави като свалиш цялата система от въздуховоди и интерколера.Почистваш ги и се надуват със сгъстен въздух 2-3 бара от компресор и се наблюдава какво става и от къде е пропуска.Радиаторчиите знаят как се прави тази проверка.

                Коментар


                  #38
                  При мен имаше такъв звук в турбината само, че не само при високи обороти. При мен беше аксиален луфт на кетриджа(лопатките с оста) който се появи след като счупи маслената помпа, и виеше като италянска линейка и при мен се наложи смяна
                  Putno gt powa

                  Коментар


                    #39
                    Тази неделя имах малко повечко време и реших да отделя малко за автомобила. Освен че смених масло и филтри, реших да видя защо, аджеба, свирука така във високите обороти. Свалих въздухозаборника над радиатора, за да ми се отвори достъп до турбото. Свалих тръбата, влизаща в турбото. С ръка бръкнах вътре, до колкото успях клатих за луфтове, но такива не усетих изобщо. Пробвах да завъртя турбинката и за мое учудване тя се движеше доста тегаво, според мен. Незнам дали това е нормално. Аз очаквах да се върти леко като перка на вентилатор.От там продължих да свалям въдзуховодите и още на първата снадка, която е първия завой след турбото се оказа, че тръбата слизаща от към дебитомера към турбото е пластмасова, а точно на мястото където се снажда със скоба за следващата гумена тръба е смачкана. Имам предвид, че повърхността, върху която ляга гумената тръба към турбото и върху която се стяга скобата е пречупена навътре. Напънах я да я изправя, но си седи така. За мен стана почти 100% сигурно, че именно от там или смуче въздух, или преминаващия въздух свири в стърчащата навътре повърхност. Тъй като нямаше какво друго да направя, наместих плътно гумената тръба и стегнах добре скобите. В последващата проба установих, че свиренето е намаляло значително, което според мен се дължи на факта, че успях да поизправя макар и малко кривината.Ще се радвам ако има друг колега, който е разглобявал тази връзка, да сподели с мен дали при него го има това смачкване или не? Също така до колко това смачкване би могло да влияе на вървежа и разхода? Нормално ли е турбината да се движи трудничко като се върти през входящия отвор?Поздрави!

                    Коментар


                      #40
                      Очевидно никой не се е занимавал с такъв вид проблеми.

                      Коментар


                        #41
                        Приятелю и аз съм решил да чистя тотално системата и като намеря време ще ти се обадя,за да "сверим часовниците" и щото требува да има некой да дава акъл!!! Иначи мисля ,че турбината трябва да се движи свободно и конструктивно би трябвало да има някаква хлабина...така си мисля. Колегата ici е доста "навътре" с турбините и мисля ,че ако го питаш ще ти отговори. Поздрави!
                        Пежо 207 1.6 турбо, на Ф60 и Pipercross PK002F, но с дупка в буталото ...
                        Пунто Ево 1.6 multijet ... да видим кво ще излезе ?!
                        http://www.keepfighting.ms

                        Коментар


                          #42
                          И аз съм решил да я правя процедурата с чистенето, но като гледам няма да е скоро. Предполагам ще е началото на есента, когато сменям термостата. Имам една молба към тези които го направят преди мен - направете една снимка на турбото за да му се види модела.
                          FIAT Bravo JTD GT '99

                          Коментар


                            #43
                            Аз вероятно ще го направя, само малко време да ми се отвори. Ако се не лъжа пишеше Гарет на турбото. В един друг форум се консултирах с колега, който бере ядове с неговото турбо, но на друга марка автомобил. Според него, нормално е да се движи тегаво турбината и не трябвало да има никакви хлабини. Дали е така...незнам. Аз си мисля, че до сега проблеми с турбина не съм имал, а положението е както съм го описал по-горе.Като се прави профилактика ще трябва да се слагат нови скоби на въздуховодите, че са от онези гадните. Мен малко ме е страх освен това, че са стари и да не се изпонапукат като започна да ги свалям...

                            Коментар


                              #44
                              Airfan написа:
                              Аз вероятно ще го направя, само малко време да ми се отвори. Ако се не лъжа пишеше Гарет на турбото. В един друг форум се консултирах с колега, който бере ядове с неговото турбо, но на друга марка автомобил. Според него, нормално е да се движи тегаво турбината и не трябвало да има никакви хлабини. Дали е така...незнам. Аз си мисля, че до сега проблеми с турбина не съм имал, а положението е както съм го описал по-горе.Като се прави профилактика ще трябва да се слагат нови скоби на въздуховодите, че са от онези гадните. Мен малко ме е страх освен това, че са стари и да не се изпонапукат като започна да ги свалям...
                              колега, не знам да ли си си разрешил проблема с турбото, принципно тези са с вакуумно управление и ако не ти работи вакуума нямаш и турбо, а вакуум си го управлява от студения охлюв това също може да е луфт на турбината си има дори и от завода задължително, ако движи тегаво по вероятно да е крива оста за да стане така..... много за обяснение.успех

                              Коментар


                                #45
                                Stefan Hadjov написа:
                                ...Другия вид лагеруване е това с хидродимамиочен лагер или просто казано втулков/по масово използвания/.При него оста е задължително с радиална хлабина спрямо втулката/чувства се със ръка като се пипне оста на турбината,че има малка радиална хлабина/ и при работа двете повърхнини нямат контакт.Работят винаги под маслен клин и живота прктически е неограничен/разбира се с необходимото масло и налягане/.Тези турбини са с по-голямо вътрешно съпротивление при въртене и имат винаги по-голям лаг от сачмените.Нормално се усещат от 2000 об.нагоре.И при двата вида турбини уплатненията им са лабиринтни/с едни специални малки сегментчета/...
                                Във връзка с това удебеленото, както и с последния пост на колегата над мен, искам да питам - нормално ли е при изгасен мотор турбината да се върти трудно при опит за завъртане с ръка? И ако да - доколко трудно трябва да бъде това "трудно"? В смисъл ако трябва бая усилие, може би нещо не е наред? Но ако трябва малко усилие, с един пръст, нормално ли е?

                                Коментар

                                Working...
                                X