Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

TPS-потенциометър еднакво ли е с Потенциометър на дроселната

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    pakumba написа:
    не се сменя, защото после трудно се наглася. което не значи невъзможно, но трябва на някой много да му се играе. аз имам една точно такава платка, като на снимката, но не знам колко е действаща. преди да я свалиш си отбележи с ножче или отверка поне да бъдеш горе долу близко до старото й положение.
    Колега, какво означава, че трудно се наглася? Не се ли сменя просто - откачаш акумулатора за 5 мин, слагаш датчика - после като го закачиш компа си намира новия хардуеър и си в джаза? Поне така ми казаха на мен от магазина на AXM в София за моето Браво 1,6.
    Fiat Bravo 1,6 16V 103 hp

    Коментар


      #17
      Тпс-а може да се върти по малко в 2-те посоки,виж му дупките какви форми имат,най-точно става смяната,като го вържеш на компютър,виждаш му стойностите и после нагласяш новия или "новия" по тези стойности.По номера излиза,че става за тези коли.
      Прикачени файлове

      Коментар


        #18
        dvoinikat написа:
        Колега, какво означава, че трудно се наглася? Не се ли сменя просто - откачаш акумулатора за 5 мин, слагаш датчика - после като го закачиш компа си намира новия хардуеър и си в джаза? Поне така ми казаха на мен от магазина на AXM в София за моето Браво 1,6.
        Означава,че трудно се наглася,защото изисква специална измерителна апаратура.Няма да си в джаза,а най верочтно в някой попфолк-чалга.Разликата между 1,6 и 1,4 е огромна.1,6 има TPS i MAP сензори,а 1,4 има само TPS,който изпълнява и двете функции и за това е толкова сложен-с четири писти.И за това са му поставили елипсовидни крепежни отвори за да може да се РЕГУЛИРА при първоначален монтаж.Но това не може да стане пред блока на улицата.Нито в сервизите,защото не разполагат с тази апаратура,а и да разполагат няма кой да си служи успешно с нея.За това фирмата препоръчва смяната да става комплект с корпуса със запазената фабрична настройка.Не знам дали ти прави впечатление че фабричната настройка е капсолована и не подлежи на елементарно сваляне.Едно е вярно от всичко,че както и да сложиш ТПС-а,колата ще върви,но то и куция с патерицата също върви.П.С.Това,че някой от някой сервиз, който е по наясно с нещата е казал че не е препоръчително да се сменя само ТПС-а е съвсем вярно.

        Коментар


          #19
          Подмяната на потенциометъра на дроселната клапа не би следвало да е голям проблем, ако имате упътване. Ето какво намерих за 1.4 моноинжекция за Fiat Tipo, която на визия много наприличва на тази на снимката по-горе: Проверка 1. Включва се омметър към клеми 1 и 5. Съпротивлението трябва да бъде в границите 520 - 1300 ом. 2. Включва се омметъра към клеми 1 и 2. 3. Дроселната клапа се отваря на 1/4. Съпротивлението трябва да бъде в границите 600 - 3500 ом. 4. Включва се омметъра към клеми 1 и 4. 5. Дроселната клапа се отваря на 1/4. Съпротивлението трябва да бъде в границите 600 - 6600 ом. В първата фаза съпротивлението остава постоянно. След това то нараства. ................ Монтаж Потенциометърът се завива към корпуса с усилие 20 Nm.Цитирано от "FIAT Tipo/Tempra Бензинови и дизелови двигатели ТЕХНИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО" Издателство МОСКВА 1999.
          Fiat Tipo 1.4i.e. 72hp 1993 - истинският автомобил
          Fiat Coupe 2000 16V 139hp 1995 - като хубавата жена - кеф ти е да си с нея, но ти къса нервите и джоба - продадена
          -------------------------------------------------------------

          Коментар


            #20
            Stefan Hadjov написа:
            dvoinikat написа:
            Колега, какво означава, че трудно се наглася? Не се ли сменя просто - откачаш акумулатора за 5 мин, слагаш датчика - после като го закачиш компа си намира новия хардуеър и си в джаза? Поне така ми казаха на мен от магазина на AXM в София за моето Браво 1,6.
            Означава,че трудно се наглася,защото изисква специална измерителна апаратура.Няма да си в джаза,а най верочтно в някой попфолк-чалга.Разликата между 1,6 и 1,4 е огромна.1,6 има TPS i MAP сензори,а 1,4 има само TPS,който изпълнява и двете функции и за това е толкова сложен-с четири писти.И за това са му поставили елипсовидни крепежни отвори за да може да се РЕГУЛИРА при първоначален монтаж.Но това не може да стане пред блока на улицата.Нито в сервизите,защото не разполагат с тази апаратура,а и да разполагат няма кой да си служи успешно с нея.За това фирмата препоръчва смяната да става комплект с корпуса със запазената фабрична настройка.Не знам дали ти прави впечатление че фабричната настройка е капсолована и не подлежи на елементарно сваляне.Едно е вярно от всичко,че както и да сложиш ТПС-а,колата ще върви,но то и куция с патерицата също върви.П.С.Това,че някой от някой сервиз, който е по наясно с нещата е казал че не е препоръчително да се сменя само ТПС-а е съвсем вярно.
            Все повече се замислям да ида в Ауто Италия да ми настроят накрая тези чарколяци...
            Fiat Bravo 1,6 16V 103 hp

            Коментар


              #21
              2000_16V написа:
              Подмяната на потенциометъра на дроселната клапа не би следвало да е голям проблем, ако имате упътване. Ето какво намерих за 1.4 моноинжекция за Fiat Tipo, която на визия много наприличва на тази на снимката по-горе: Проверка 1. Включва се омметър към клеми 1 и 5. Съпротивлението трябва да бъде в границите 520 - 1300 ом. 2. Включва се омметъра към клеми 1 и 2. 3. Дроселната клапа се отваря на 1/4. Съпротивлението трябва да бъде в границите 600 - 3500 ом. 4. Включва се омметъра към клеми 1 и 4. 5. Дроселната клапа се отваря на 1/4. Съпротивлението трябва да бъде в границите 600 - 6600 ом. В първата фаза съпротивлението остава постоянно. След това то нараства. ................ Монтаж Потенциометърът се завива към корпуса с усилие 20 Nm.Цитирано от "FIAT Tipo/Tempra Бензинови и дизелови двигатели ТЕХНИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО" Издателство МОСКВА 1999.
              Не го заблуждавай човека.Това за което говориме,няма да го срешнеш никъде защото както казах се препоръчва подмяна комплект,а не настройка.Каква е тази настройка която му предлагаш с разлика на стойности 1000%.От 600 до 6600 ома.?????????????Ти ме уби!!Това е само да си провери дали му рабнотят пистите на потенциометъра или дали има прекъсване,а не настройка към моноблока.

              Коментар


                #22
                Stefan Hadjov написа:
                2000_16V написа:
                Подмяната на потенциометъра на дроселната клапа не би следвало да е голям проблем, ако имате упътване. Ето какво намерих за 1.4 моноинжекция за Fiat Tipo, която на визия много наприличва на тази на снимката по-горе: Проверка 1. Включва се омметър към клеми 1 и 5. Съпротивлението трябва да бъде в границите 520 - 1300 ом. 2. Включва се омметъра към клеми 1 и 2. 3. Дроселната клапа се отваря на 1/4. Съпротивлението трябва да бъде в границите 600 - 3500 ом. 4. Включва се омметъра към клеми 1 и 4. 5. Дроселната клапа се отваря на 1/4. Съпротивлението трябва да бъде в границите 600 - 6600 ом. В първата фаза съпротивлението остава постоянно. След това то нараства. ................ Монтаж Потенциометърът се завива към корпуса с усилие 20 Nm.Цитирано от "FIAT Tipo/Tempra Бензинови и дизелови двигатели ТЕХНИЧЕСКО РЪКОВОДСТВО" Издателство МОСКВА 1999.
                Не го заблуждавай човека.Това за което говориме,няма да го срешнеш никъде защото както казах се препоръчва подмяна комплект,а не настройка.Каква е тази настройка която му предлагаш с разлика на стойности 1000%.От 600 до 6600 ома.?????????????Ти ме уби!!Това е само да си провери дали му рабнотят пистите на потенциометъра или дали има прекъсване,а не настройка към моноблока.

                Коментар


                  #23
                  dvoinikat написа:
                  Stefan Hadjov написа:
                  dvoinikat написа:
                  Колега, какво означава, че трудно се наглася? Не се ли сменя просто - откачаш акумулатора за 5 мин, слагаш датчика - после като го закачиш компа си намира новия хардуеър и си в джаза? Поне така ми казаха на мен от магазина на AXM в София за моето Браво 1,6.
                  Означава,че трудно се наглася,защото изисква специална измерителна апаратура.Няма да си в джаза,а най верочтно в някой попфолк-чалга.Разликата между 1,6 и 1,4 е огромна.1,6 има TPS i MAP сензори,а 1,4 има само TPS,който изпълнява и двете функции и за това е толкова сложен-с четири писти.И за това са му поставили елипсовидни крепежни отвори за да може да се РЕГУЛИРА при първоначален монтаж.Но това не може да стане пред блока на улицата.Нито в сервизите,защото не разполагат с тази апаратура,а и да разполагат няма кой да си служи успешно с нея.За това фирмата препоръчва смяната да става комплект с корпуса със запазената фабрична настройка.Не знам дали ти прави впечатление че фабричната настройка е капсолована и не подлежи на елементарно сваляне.Едно е вярно от всичко,че както и да сложиш ТПС-а,колата ще върви,но то и куция с патерицата също върви.П.С.Това,че някой от някой сервиз, който е по наясно с нещата е казал че не е препоръчително да се сменя само ТПС-а е съвсем вярно.
                  Все повече се замислям да ида в Ауто Италия да ми настроят накрая тези чарколяци...
                  Ако са коректни в Аутоиталия,ще ти предложат потенциометър с моноблок комплект.А ако искат да ти вземат парите ще ти го сменят.То и ти може да си го смениш както те ще го сменят-4 винта завити в положение как падне с 20 Nm.

                  Коментар


                    #24
                    Stefan Hadjov, ако нещо ти се струва нередно би могъл да пишеш на издателството, което съм написал отдолу. Написаното е за Fiat Tipo 1.4 моноинжекция, което също съм написал, за да не ме псува после някой. А и според мен стойностите, които са зададени са съответно за затворена дроселна клапа и за отворена такава (поправете ме, ако греша). И съответно по този начин се проверява дали старата работи и как да си настроите новата.
                    Fiat Tipo 1.4i.e. 72hp 1993 - истинският автомобил
                    Fiat Coupe 2000 16V 139hp 1995 - като хубавата жена - кеф ти е да си с нея, но ти къса нервите и джоба - продадена
                    -------------------------------------------------------------

                    Коментар


                      #25
                      2000_16V написа:
                      Stefan Hadjov, ако нещо ти се струва нередно би могъл да пишеш на издателството, което съм написал отдолу. Написаното е за Fiat Tipo 1.4 моноинжекция, което също съм написал, за да не ме псува после някой. А и според мен стойностите, които са зададени са съответно за затворена дроселна клапа и за отворена такава (поправете ме, ако греша). И съответно по този начин се проверява дали старата работи и как да си настроите новата.
                      Teзи данни които си цитирал от тази книжка не вършат работа в случая.При тази кола дроселовата клапа е винаги в различно положение при затворен дросел .Има моторче която я движи.Ако не е запален двигателя е много отворена,ако работи е различно отворена при различна температура на двигателя и на въздуха,ако работят фарове-също,ако работи климатика-също,ако въртиш волана-също.Значи нямаш постояно положение на затворена клапа и не става-нямаш база от която да тръгнеш при измерване.И за това фирмата не препоръчва подобна настройка,защото си го прави завода.Случая е много специален за разлика от много други коли.При 1,6/16V дросела е винаги в едно положение и там може да се правят подобни ннастрийки.Не напразно е казано от ясно по ясно:при необходимост от подмяна на TPS,се сменява комплект с тялото на моноблока.Недей да четеш любителски руски бумажки,а намери книжки на BOSCH.Ползвай информация от извора.Системата на 1,4 е SPI-Bosch mono-motronic MA 1.7

                      Коментар


                        #26
                        Видимо тази книжка наистина дава грешни данни. Днес си поиграх с една свалена дроселна клапа на която стъпковия мотор е демонтиран. Ето какво се получи:изводи на потенциометъра затворена клапа отворена клапа 1 и 2 1130 ом 2250 ом 1 и 4 960 ом 2400 ом От това което измерих би трябвало да става възможно настройването на датчика на дроселната клапа стига да знаем точно колко трябва да е то. Но при всички положения няма да е толкова елементарно да се настрои, защото има и винт за нагласяване на положението на дроселната клапа, при затворено положение.Като цяло ще се отвори забавление, ако някой почне да си го прави пред блока с подръчни инструменти.
                        Fiat Tipo 1.4i.e. 72hp 1993 - истинският автомобил
                        Fiat Coupe 2000 16V 139hp 1995 - като хубавата жена - кеф ти е да си с нея, но ти къса нервите и джоба - продадена
                        -------------------------------------------------------------

                        Коментар


                          #27
                          колега ако тези стойности на газовете които сте премнерили на колата /при положение че ти е изправна цялата изпускателна система/ говорят много зле за тебе...изобщо не си в никакви норми и разхода ще бъде мн. лошкислорода в газовете O2 трябва да колебае около единица и съответно и ламбда фактора също 0.97 - 1.03!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                          Коментар


                            #28
                            Моят проблем се реши благодарение на хората от сервиза на Ауто Италия. Сега не мога да си позная колата и съм адски доволен от разясненията. В момента, който я запали колата механика каза, че имам неправилно зацепен ремък. Та следващата седмица ще ходя да ми го презацепят и да карам доволен и щастлив.
                            Fiat Bravo 1,6 16V 103 hp

                            Коментар

                            Working...
                            X