Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за 2 правила

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за 2 правила

    1.12. Писането на кирилица е задължително. Забранено е писането с латински букви, както и заместването на буквите "Ч", "Ш", "Щ" и други с цифрени означения като "4" и "6" или с някакви други знаци извън кирилицата. (Изключват се случаите, когато е наложително: техническа информация, код и други.) Тези, които нямат кирилица могат да си свалят и инсталират или да използват вградения кирилизатор към формата за писане на мнение. При нарушение потребителят получава официално предупреждение, а модераторите имат правото да изтрият мнението по своя преценка. УВАЖАВАЙТЕ БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК! Това е български форум - не международен.1.13. Заглавията и мненията на темите се изписват задължително на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК. Изключение прави само международният раздел - "International (English zone)".
    1.12 - ясно1.13 - не е.Как стои въпроса с технически термини и неща, които губят смисъла си при превод на български, защото модератора Александров си няма друга работа и ме дебне постоянно?
    F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

    #2
    В един друг форум, който посещавам и модерирам, има правило да не се използват [изписват] думи от рода:Как да си антиалайзна изображението?Имам намерение да си овърклокна процесора.Как да си ънинстал-на флекстайпа?По точно не е правило, а препоръка чуждите думи да се използват както се изписват на езика на който са се наложили като термин.В тази връзка моето мнение е, че ако няма абсолютно точен и широко разпространен аналог на фразата или думата, по добре същите да си се пишат на техния си език. Особено пък в заглавие.Не знам какъв пример да дам тук, но да кажем, ако не съм много в час, много трудно ще се сетя за какво става дума от заглавието, ако видя такова като "Къса смяна", "Къса предавка" и т. н.А и Google нищо не казва по този въпрос, ако е изписано така.За разлика от Short shift.Не знам дали примера е много удачен, просто той ми дойде на ума. Yellow_Flash_Colorz_PDT_06
    .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
    www.cyxap.com

    Коментар


      #3
      Не мисля, че са чак толкова много нещата, които не могат да се кажат/обяснят на български език. Ако няма съответен термин на български, трябва ли непременно да използваме английския термин (всъщност защо не немския, френския или италианския?). Не виждам нищо лошо за уточнение да се добави и оригиналния термин като допълнение (примерно в скоби), но твърдо съм против безогледното използване на чуждоезична терминология. Тук е форум за широка публика, не е нито тясно специализиран, нито е чуждоезичен форум.Какво пречеше да озаглавиш въпросната тема например
      FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

      Коментар


        #4
        По-съгласен с Malone, никога не съм бил.А въпроса ми е ясно зададен. Разрешена ли е употребата на английски/фреснки/патагонски термини в заглавията ? Защото има десетки други теми с такива термини, но нали аз съм черната овца......Ще изчакам отговор и от другите ти колеги.
        F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

        Коментар


          #5
          @PechoОпитай да напишеш заглавието точно така, както предлагаш и сам ще си отговориш на въпроса какво пречи да се озаглави въпросната тема
          .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
          www.cyxap.com

          Коментар


            #6
            Към Malone: По-голямата част от мнението ти определено излиза извън темата и води към един дълъг спор, за който нямам нито време, а честно казано, и желание. Затова ще ти отговоря на конкретните неща, свързани с настоящата тема.За заглавието: опитах да напиша предложените заглавия. Ами намирам, че стоят много добре. :D И
            FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

            Коментар


              #7
              Лошо няма, една птичка пролет не правила казват хората.Другите ти колеги на какво мнение са ?Аз си задавам въпроса, като ми се отговори - ще се съобразявам.Може би ако можех да си реактирам поста - щях да го направя.Сега трябва да се моля на някой да го направи ......
              F9Q750 @ 151hp/332.2Nm

              Коментар


                #8
                [quote:fee822d74c="Pecho"]Към Malone: По-голямата част от мнението ти определено излиза извън темата и води към един дълъг спор, за който нямам нито време, а честно казано, и желание. Затова ще ти отговоря на конкретните неща, свързани с настоящата тема.За заглавието: опитах да напиша предложените заглавия. Ами намирам, че стоят много добре. :D И
                Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 200 hp Q-tronic + Alfa Romeo 156 1.9 JTD 1++ hp 2003,Inside Facelift. - Now.
                Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 - The beautiful devil. - еx. // Stilo 1.9 JTD 1++ hp - еx
                Вълкът е по-слаб от лъвът и от мечката, но никога не играе в цирка !!!

                Коментар

                Working...
                X