Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Акт за изтекла гражданска отговорност

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Едната ми кола седя 11 месеца в гаража поради изтропал мотор.Никой неме е търсил или пращал писма затова,че нямам гражданска.В момента в който я вкарах в движение с друг мотор и си направих гражданска.На 22 февруари ме спряха заради забранен ляв завой,като ми разгледаха документите видяха,че гражданската ми е изтекла на 4 февруари.Бях забравил,което неме оправдава.Минах с 40лв и за двете нарушения.Не поощрявам даването на подкупи,но просто акта щеше да е дебел.
    Fiat Tipo
    Corsa b комби !

    Коментар


      #17
      Ама какво ми обяснявате теории колко време няма да карате, и дали е блокирал двигателя? Казах ви - ако щете си закопайте колата, претопете я, разпродайте я на части, каквото искате правете. Но докато се води на отчет - ГО е задължителна. Кой ще хукне да те търси ли? Не са решили да хукнат да глобяват за това - не са глобили никой. Но в момента в който решат, или си свържат системите, така че да могат направо електронна глоба да ти пратят - директно си получаваш глобата, а ти после ходи обяснявай, че си я държал в гаража, че ти е блокирал двигателят и че ти трябват 5 месеца да го оправиш. Като ти трябват 5 месеца - снемаш от отчет, ремонтираш и после отново я записваш. kiselo - това не е нарушение, за което трябва да те спрат на пътя. Могат дори да ти почукат на вратата и да ти кажат: "Здравей, Филипе, ГО защо не си сключил?! Акт за нарушение на член 259 от КЗ Разбираш ли сега, колега tomazo, за чий му е да прави ГО, ако не кара 2 години? Който не кара две години - спира колата от движение. Уточнявам - ако колата не е спряна от движение, а не ако не е снета от отчет. Май имаше някаква разлика. Застраховките на моторите не се правят за 6 месеца. Пише го в споменатия КЗ. Застраховката ГО се прави за една година. Ама я първо прочетете как стоят нещата, тогава пишете в темата: Кодекс за застраховането

      Коментар


        #18
        ogi28b написа:
        Ама какво ми обяснявате теории колко време няма да карате, и дали е блокирал двигателя? Казах ви - ако щете си закопайте колата, претопете я, разпродайте я на части, каквото искате правете. Но докато се води на отчет - ГО е задължителна. Кой ще хукне да те търси ли? Не са решили да хукнат да глобяват за това - не са глобили никой. Но в момента в който решат, или си свържат системите, така че да могат направо електронна глоба да ти пратят - директно си получаваш глобата, а ти после ходи обяснявай, че си я държал в гаража, че ти е блокирал двигателят и че ти трябват 5 месеца да го оправиш. Като ти трябват 5 месеца - снемаш от отчет, ремонтираш и после отново я записваш. kiselo - това не е нарушение, за което трябва да те спрат на пътя. Могат дори да ти почукат на вратата и да ти кажат: "Здравей, Филипе, ГО защо не си сключил?! Акт за нарушение на член 259 от КЗ Разбираш ли сега, колега tomazo, за чий му е да прави ГО, ако не кара 2 години? Който не кара две години - спира колата от движение. Уточнявам - ако колата не е спряна от движение, а не ако не е снета от отчет. Май имаше някаква разлика. Застраховките на моторите не се правят за 6 месеца. Пише го в споменатия КЗ. Застраховката ГО се прави за една година. Ама я първо прочетете как стоят нещата, тогава пишете в темата: Кодекс за застраховането
        )) Да прав си! Май всички просто коментираме оставените в закона вратички които имаме... Иначе ми е ясно, че щом нямам ГО съм в нарушение без значение дали карам или не колата, но при все, че КАТ няма система която да следи срока на моята ГО...няма причина освен съвестта ми, ако заключа колата за една година в гаража да и правя такава и да плащам 200+лв...Иначе си прав да...
        Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
        BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
        BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

        Коментар


          #19
          kiselo написа:
          )) Да прав си! Май всички просто коментираме оставените в закона вратички които имаме... Иначе ми е ясно, че щом нямам ГО съм в нарушение без значение дали карам или не колата, но при все, че КАТ няма система която да следи срока на моята ГО...няма причина освен съвестта ми, ако заключа колата за една година в гаража да и правя такава и да плащам 200+лв...Иначе си прав да...
          Всъщност според Кодекса за застраховането КАТ не са точно тия, които следва да се грижат за това дали имаш ГО или нямаш. А и познавам вече доста хора, които получиха писма от гаранционния фонд, че за автомобил еди кой си нямат сключена ГО. Както Оги по-горе писа - не са решили, не са започнали да следят за несключнеи ГО и да глобяват за това. И не е заради вратичка в закона, а заради нежелание за съблюдаването и спазването му. П.П. И хайде да се замислим сега, ако попаднем на вкиснат катаджия или някой по-съвестен, който не иска подкуп какво се случва за едни 20-40лв? Аз специално избягвам мисълта, че ще ме закопчеят и заведат в районното дори за една вечер заради спестяването на някой лев...... хипотеза, но имах възможността да попадна на такъв служител на КАТ и някак си ми се изпари желанието да го корумпирам точно в тоя конкретен момент
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #20
            jenshen73 написа:
            kiselo написа:
            )) Да прав си! Май всички просто коментираме оставените в закона вратички които имаме... Иначе ми е ясно, че щом нямам ГО съм в нарушение без значение дали карам или не колата, но при все, че КАТ няма система която да следи срока на моята ГО...няма причина освен съвестта ми, ако заключа колата за една година в гаража да и правя такава и да плащам 200+лв...Иначе си прав да...
            Всъщност според Кодекса за застраховането КАТ не са точно тия, които следва да се грижат за това дали имаш ГО или нямаш. А и познавам вече доста хора, които получиха писма от гаранционния фонд, че за автомобил еди кой си нямат сключена ГО. Както Оги по-горе писа - не са решили, не са започнали да следят за несключнеи ГО и да глобяват за това. И не е заради вратичка в закона, а заради нежелание за съблюдаването и спазването му. П.П. И хайде да се замислим сега, ако попаднем на вкиснат катаджия или някой по-съвестен, който не иска подкуп какво се случва за едни 20-40лв? Аз специално избягвам мисълта, че ще ме закопчеят и заведат в районното дори за една вечер заради спестяването на някой лев...... хипотеза, но имах възможността да попадна на такъв служител на КАТ и някак си ми се изпари желанието да го корумпирам точно в тоя конкретен момент
            Аз затова съм се абонирал за напомняне с СМС за гражданската...отделно като наближи месеца ми пищи телефона защото имам записани напомнянки...а и мен мира не ми дава докато в заветния месец не си подпиша новата гражданска...просто страх лозе пази...гледам винаги да я направя поне седмица две преди да е изтекла за да нямам главоболия после...400-600лв са си доста парички...все пак може да си избираме датата от която да е валидна(или поне често застрахователите правят компромиси в рамките на седмица две)
            Renault Megane 1.5dci 110hp. 12г.
            BMW G20 320d xDrive 190hp. 2019г.
            BMW X3 2.0d xDrive 177hp '09г. Ех.

            Коментар


              #21
              ogi28b написа:
              ...Не са решили да хукнат да глобяват за това - не са глобили никой. Но в момента в който решат, или си свържат системите...
              Ами докато няма прецедент с написан акт за ГО изтекла и кола в гаража- НЕМА да плащаме пАри на вЕтъро.
              Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

              Коментар


                #22
                @ Ogi ,аз казвам от личен опит макар времето с ,което колата е била без гражданска да не еб ило повече от 2,5 год. никой за нищо не ме е търсил ,не виждам и как ще платя каквото и да е при положение ,че има доста застрахователи ,които правят граждански и очевидно проблема не е в мен :D ,единия ми мотор даже е 5-та година без гражданска :D По принцип, не споря законово как трябва да е ,защото никога не са ме интересували тия работи поне докато не се наложи .Всеки сам си носи отговорност ,който иска да си плаща да си плаща .
                фиатче Браво 2.0

                Коментар


                  #23
                  Това,че закона е написан в полза на застрахователните дружества е ясно.Реално погледнато си е чисто изнудване.Това с писмата от гаранционният фонд за които споменават някой колеги си е чисто изнудване.За жалост има много закони които са в ощърб на водачите.ГО се прави за година когато я платиш накуп.Когато е на вноски обаче не се прави за година.Мотористите масово си правят ГО на разсрочено плащане и в зимния сезон просто не си плащат вноската и гражданската става невалидна.Пролетта се прави нова и така.И мисля,че това е и правилният начин.Като ти седи мотора в гаража 5 месеца кой е ощетен от това,че няма ГО-не другите участници в движението,а застрахователните дружества.
                  Fiat Tipo
                  Corsa b комби !

                  Коментар


                    #24
                    ogi28b написа:
                    или си свържат системите
                    Три различни управления са ги засвързвали от поне 10 години и връзка още няма, макар да са "усвоени" милиони за целта :D Аз прогнозирам, че няма да има и следващите 10.
                    Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
                    ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

                    Коментар


                      #25
                      Ще повторя думите на Оги барем е ясно вече окончателно - имаш ли МПС, гражданската застраховка е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА, ако ще и колата ти да е закопана в двора и да няма изгледи да я караш и 30 години напред, единствения вариант, в който не си длъжен да плащаш ГО е когато МПС-то е спряно от движение, ако не е спряно си плащаш ГО 30 години и няма къде да мърдаш. От гаранционния фонд се изпраща справка в КАТ, след преглед от КАТ ако се окаже, че колата не е спряна от движение и не си си подновил ГО ти идва честитка със поменатата по горе глоба 400-600лв . Такива са правилата в момента в БГ и няма мърдане, а дали е логично или не е отделен въпрос. Хората са си вързали гащите и не ги интересува дали си караш колата 1 път в годината, нали се сещаш, че ако беше така ще трябва да сложат по един полицай на всяко МПС за да те дебнат кога си караш колата и кога ти стои в гаража.
                      punto HGT

                      Коментар


                        #26
                        Тогава изниква въпросът "Защо няма глобени мотористи по тази точка?" Съмнявам се, че си отписват моторите, после пак ги записват за движение. Ако се прилага някакъв закон - трябва да се приложи за всички и след като има варианти някои да не плащат - или да им се търси отговорност, или да се преосмисли задължението. Глас в пустиня... А и като чета по форумите, стигам до извода, че дори да не си карате колата, може вандали да ви я преместят на средата на улицата, така че да пречи на всички, да и счупят стъклото, да освободят ръчната спирачка, и с две думи - колата да самопотегли. Ето, днес в някакъв форум прочетох за едни, които искаха да местят кола, защото паркирала на 2 места. Това, че не я карате - не значи, че не може да причини ПТП с щети и да не дава Бойко - ранени и загинали невинни.

                        Коментар


                          #27
                          Другари и другарки, забелЕзАх, че темата отива в дълбок офтопик.Отново да напомня, че тя беше за шофиране на МПС без ГО а не за МПС без ГО, което не се кара Най-важният от въпросите е да акцентирам отново (малии каква дума използвАх, а?):Какво би направил закона ако са ме регистрирали иликтронно без ГО преди написването на този акт.Шанса за това не е малък и от него зависят някои неща.Като например дали някога ще шофорам отново с кникжа.Или да се подготвям да свалям номерата на ендурото и да го бракувам.Циничното е, и че двата ми мотора са с целогодишни, валидни и в момента застраховки...
                          I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                          Коментар


                            #28
                            Това не е цинично, а иронично. Камерите на Тракия са единствените, които могат да те заловят, че нямаш гражданска. Това означава, че втори акт няма да имаш за същото.Иначе нормално - във форума има повече светци от Ватикана, не знам още що не са донесли кръста и да те почват....
                            The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                            Коментар


                              #29
                              Щото от мен нищо не ставаЕ, не точно. За справка - подписа Нищо де - ше подам оставка ако заеба книжката, обещавам.То не че и сега не може да ми бъде поискана, де...Надявам се на никой не му е дошло на ум че сега пътувам за работа с тахи.До 1 месец ще се разбере. До тогава ще се държа за "кокала" със зъби и нокти )))))))))))))))))))))))))
                              I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                              Коментар


                                #30
                                Esper написа:
                                ...Какво би направил закона ако са ме регистрирали иликтронно без ГО преди написването на този акт.Шанса за това не е малък и от него зависят някои неща.Като например дали някога ще шофорам отново с кникжа.Или да се подготвям да свалям номерата на ендурото и да го бракувам.Циничното е, и че двата ми мотора са с целогодишни, валидни и в момента застраховки...
                                Общо взето според юриста ми ако са те "заснели", че караш без ГО и разбира се са го регистрирали като нарушение си в рецидив, който рецидив сам занеш колко пари струва като АКТ. Ако не са те заснели, съответно отбелязали - 400-600лв. и съответната обеца
                                Steliyan's Life!
                                FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                                Коментар

                                Working...
                                X