Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спиране на водата - дезинфекция?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Спиране на водата - дезинфекция?

    Колеги, напоследък във Варна доста често има сериозни ВиК аварии, след които хеи-то или както му казват сега издава предписание за промивка и дезинфекция на системата, като водата се казва че е негодна за ползване. Дали някой знае в какво точно се състои тази дезинфекция? Проблема е, че докато проверяващите се размърдат да проверят повторно водата минават няколко дни, а ако се падне уикенд изобщо не си мръдват пръста, понеделник проверяват. Хайде нас кучета ни яли, ами децата? Доколко и за какво може да се ползва водата? Хайде, в тоалетните може. Ами къпане? Миене на чинии? Пране? Сега чакам да дойде водата след поредното над 24 часа спиране, ако трябва до сряда да не ползваме...егати...

    #2
    Според мен, замърсяването на водата при такива ремонти се състои в това, че навлиза кал в тръбата и после водата е мътна. Но тя мътилката винаги си я има във водата. Който има филтър на водопровода си, знае за какво говоря. Филтъра много бързо става кафяв, дори и да няма ремонти.

    Коментар


      #3
      Всъщност най големия проблем не е мътилката от кал - колко кал трябва да влезе от ремонта за да я има мътилката навсякъде? Тонове?Всъщност най-големия проблем е изпразването на тръбите и корозията която моментално стартира докато има въздух на мястото на водата.Затова като я пуснат тече мътна - не от калта, а от ръждата...Едва ли е проблем къпането и миенето на чинии с тази вода, виж за прането - не съм сигурен - веорятно цапа...За пиене не говорим изобщо.@ls1 - та вие по принцип давате ли на детето да пие от чешмата? Щото на моя калапзанин почнахме да му даваме да пие от чешмата ако е свършила водата в бутилката едва преди година - две, а е близо 9 годишен.От друга страна пък, баба ми пие вода САМО и ЕДИНСТВЕНО от чешмата, разните минерални и трапезни води не й харесват - горчали....На 5.08.12 навърши 88 години, цял живот е пила вода без ’произход’...Та затова мисля че прекаляваме с втрисането!
      Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
      Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
      ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

      Коментар


        #4
        Дезинфекцията е понятие, което ВиК не би трябвало да използва. Когато правим годишната профилактика на системите - най-често през месец октомври се спира водата на целия град. Профилактиката на системите се състои в източване на водохранилищата ( водоеми, тласкатели и прочие), почистването им до блясък с дезинфектанти и препарати. На дъното им винаги се събира утайка в резултат на предизвканото активно отделяне чрез реагентите за прочистването на водата...В такива моменти призоваваме бургазлии и гостите на града ни да използват водата за питейна нужда само след преваряване. Правим го с единствената презумпция да защитим хората от случайно използване на застояла вода в системите ( водопроводите) и евентуалното нарушение на дозирането с реагент, който унищожава бактериите и всякакви живи твари живеещи във водо-преносната вода.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #5
          Yavor написа:
          Всъщност най големия проблем не е мътилката от кал - колко кал трябва да влезе от ремонта за да я има мътилката навсякъде? Тонове?Всъщност най-големия проблем е изпразването на тръбите и корозията която моментално стартира докато има въздух на мястото на водата.Затова като я пуснат тече мътна - не от калта, а от ръждата...
          Тук си прав. Обаче, от къде е тази кафява мътилка, която измивам от филтъра си, дори и без да е имало ремонти. Както казах, от бял бързо става кафяв този филтър.

          Коментар


            #6
            Не, не пием от чешмата може би десет години вече. Аз не мисля че проблема е толкова в утайки и ръжда, те минават и заминават, според мен те след такъв ремонт хлорират яко водата, за да изтребят каквото е влязло по време на ремонта. И после докато изфиряса хлора не съм сигурен как се отразява на това да си миеш чиниите с такава вода - после ядеш от тях. Да си переш дрехите - хлора вероятно ги поразваля, пък и после отгоре ти седят. Къпането със силно хлорирана вода също може би е проблем. А на всичкото отгоре никой не знае този хлор като се свърже с препарата от миялната, от пералнята, от шампоана - какво се получава. За пиене и готвене изобщо не говорим, питам за останалите неща.

            Коментар


              #7
              ls1 написа:
              Не, не пием от чешмата може би десет години вече. Аз не мисля че проблема е толкова в утайки и ръжда, те минават и заминават, според мен те след такъв ремонт хлорират яко водата, за да изтребят каквото е влязло по време на ремонта. И после докато изфиряса хлора не съм сигурен как се отразява на това да си миеш чиниите с такава вода - после ядеш от тях. Да си переш дрехите - хлора вероятно ги поразваля, пък и после отгоре ти седят. Къпането със силно хлорирана вода също може би е проблем. А на всичкото отгоре никой не знае този хлор като се свърже с препарата от миялната, от пералнята, от шампоана - какво се получава. За пиене и готвене изобщо не говорим, питам за останалите неща.
              Виж сега, ако хлора беше ЧАК такъв проблем, миналата седмица съм се отровил 10тина пъти, а синковеца - към 30 пъти...Става дума за къпане и плуване в басейна на морето, където водата беше толкова хлорирана, че като изсъхнеш след къпане - почваш да лепнеш от препарата. Да не говорим че миришеше водата отдалече...Едва ли е проблем миенето на чинии - ти замислял ли си се колко препарат тип "Веро" остава по тях въпреки че са изплакнати?А за дрехите - колко ли силно токсичен при поглъщане прах за пране остава неизплакнат?Както казай - айде да не прекаляваме!
              Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
              Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
              ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

              Коментар


                #8
                Да не се притеснявам значи, за миене къпане пране да, за пиене не и това е.

                Коментар


                  #9
                  Основен проблем за чистотата на водата са течовете. При спиране, или падане на налягането на водата, в тръбите влиза замърсена вода, която преди това е изтекла през теча навън. Съответно вече замърсена...
                  Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                  Коментар


                    #10
                    ls1 написа:
                    Не, не пием от чешмата може би десет години вече. Аз не мисля че проблема е толкова в утайки и ръжда, те минават и заминават, според мен те след такъв ремонт хлорират яко водата, за да изтребят каквото е влязло по време на ремонта. И после докато изфиряса хлора не съм сигурен как се отразява на това да си миеш чиниите с такава вода - после ядеш от тях. Да си переш дрехите - хлора вероятно ги поразваля, пък и после отгоре ти седят. Къпането със силно хлорирана вода също може би е проблем. А на всичкото отгоре никой не знае този хлор като се свърже с препарата от миялната, от пералнята, от шампоана - какво се получава. За пиене и готвене изобщо не говорим, питам за останалите неща.
                    Че ти в тоя случай не трябва да ходиш на басейн, че там хлора е в пъти по-високо съдържание от чешмата след ремонти, не трябва да дишаш, че и там е тая работа, а за морски бани да не говорим. Всъщност - как така все още си жив??? Сега, майтапа на страна, но водата от чешмата спокойно си я ползваш за миене, пране, къпане, но не и за пиене и готвене. Едно време, когато имаше режими - като дойдеше водата текваше като айрян - наливахме в една кана, изчаквахме да се избистри и спокойно си я пиехме. Още съм жив, а и родителите ми. Пил съм вода от река Арда, от незнайни горски и планински извори... Дори в Девня съм пил вода от чешмата...
                    Steliyan's Life!
                    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                    Коментар


                      #11
                      Ами не знам градски, затова питам. Все пак онез проверяващите казват ’да не се ползва’, знам ли какво имат предвид.

                      Коментар


                        #12
                        Аз си пия от чушмята откак се помня и съм бетон /кон да ми го набие- не мърдам/ Според мен пиенето на минерална вода постоянно, освен, че не е полезно, ами си е вредно, тя престоява в тези бутилки кой знае колко, кой знае па какво има в нея. Отделно, че водата във Варна е на вкус ми е супер. Все пак предпочитам ракия де
                        Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                        Fiat Bravo'97 1,6 16v
                        Fiat Tempra'91 1,6 mono

                        Коментар


                          #13
                          jenshen73 написа:
                          Дори в Девня съм пил вода от чешмата...
                          Аааа, ти затова си такъъъв....чепат... Сега вече всичко ми се изясни :P
                          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                          Коментар


                            #14
                            Yavor написа:
                            jenshen73 написа:
                            Дори в Девня съм пил вода от чешмата...
                            Аааа, ти затова си такъъъв....чепат... Сега вече всичко ми се изясни :P
                            Какво ти е ясно, И тоя младеж е бетон.
                            Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                            (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                            Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                            Коментар


                              #15
                              Yavor написа:
                              Всъщност най големия проблем не е мътилката от кал - колко кал трябва да влезе от ремонта за да я има мътилката навсякъде? Тонове?Всъщност най-големия проблем е изпразването на тръбите и корозията която моментално стартира докато има въздух на мястото на водата.Затова като я пуснат тече мътна - не от калта, а от ръждата...Едва ли е проблем къпането и миенето на чинии с тази вода, виж за прането - не съм сигурен - веорятно цапа...За пиене не говорим изобщо.@ls1 - та вие по принцип давате ли на детето да пие от чешмата? Щото на моя калапзанин почнахме да му даваме да пие от чешмата ако е свършила водата в бутилката едва преди година - две, а е близо 9 годишен.От друга страна пък, баба ми пие вода САМО и ЕДИНСТВЕНО от чешмата, разните минерални и трапезни води не й харесват - горчали....На 5.08.12 навърши 88 години, цял живот е пила вода без ’произход’...Та затова мисля че прекаляваме с втрисането!
                              Я стига бе. Вземи се стегни малко.Не давате на детето да си пие от чешмата. Все едно и ти като малък само минерални води си пил.И аз съм като баба ти, само от чешмата си жуля водата и ми е доста по-вкусна. Всякакви минерални води са ми едни блудкави, гадни.Много е готино до мен да има автомат за вода, а аз да си наливам от чешмата. Другите около мен се чудят какво правя. Все едно пия от локва, баси, така ме гледат
                              A20DTH ЖТД ама не баш
                              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                              Коментар

                              Working...
                              X