Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    @Любенов - усетих аз, че това си имал предвид, но при пръв прочит излезе, че в Ямбол се говори така, което не е вярно.

    Коментар


      Immortal написа:
      @Любенов - усетих аз, че това си имал предвид, но при пръв прочит излезе, че в Ямбол се говори така, което не е вярно.
      O’K Няма проблем :DНо бутер си е немска дума.
      Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

      Коментар


        Re: "Няма е..."

        Immortal написа:
        Румен_Хинчев написа:
        Литературният български език е създаден на основата на народният говор от района на Велико Търново .
        ...като той почти не се различава от говорите в Старозагорско, Ямболско, Габровско...
        За ВТ ударенията съвпадат най-точно с речника и като се запишат думите без да се отразява редукцията, най-често съвпадат с т.нар. литературен език. Особено най-вече се отнася до въпросната ятова гласна, която се изменя в е на запад и в редки случаи в я на изток от ВТ, ако иначе е Е. Произношението е друго нещо - относително правилно е в плевенска област(ако не отчитаме преместените в краищата на думите ударения), но има големи отклонения по на запад, а в другата посока има омекотяване и редукция (и тук таме съкращаване на думи до по-кратки) чак до Варна, но без смяна на ударения или съществена промяна на самите думи. Тук не отчитам турцизмите, използвани в областите по пътя от ВТ до Варна и северно от него, които са част от друг език, а не от местен диалект.Някои от думите в книжовния език нарочно не са взети от района около ВТ и са използвани както са в западните диалекти (които пък ги използват под сръбско влияние, каквото и да говорим, погледнато исторически е така).Местоимения като те, ме, ви, се и други думи, които са откровено чужди думи на изток и в централната част и са валидни само в официалния език явно са били компромисът, който е трябвало да обедини западните и източните диалекти в един език, за това на изток пишем с чужди местимения, а не с местните.Имам подозрения, че в южна Румъния има нещо подобно със същите думи, което върви пак от запад на изток, но не съм много сигурен.Относно южна и северна България на тази географска ширина под и над ВТ, разлики има и една от тях е в потъмняване на крайни гласни на север и липса на такова нещо на юг. Думата "събера" на юг е долу горе както е написана, а на север от Стара планина е проява на официалност да казват "събера" вместо "съберЪ".За тази особеност на север и за активната употреба на редукция на изток въобще има проста причина, както споменах - по-малко необходима енергия и нужно усилие за произнасяне без загуба на кой знае какво съдържание и това правило действа в може би 60-70% от територията на страната, като се прилага и навсякъде по света, където се говори английски език, там положението с редукцията е почти същото. РАзбира се, не пречи, който иска, да си говори книжовно, както и пише.

        Коментар


          "Няма е..."

          А пък в щата ДелиормЪн са много корави всички - те не си карат колите на ремонт , а ги носят
          FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
          FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

          Коментар


            На теб като не ти върви колата, как ще караш до сервиза ? Мяташ я на гръб и я/Е носиш
            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

            Коментар


              Момчета, тая глупост с писането на Е вместо Я се забелязва от скоро. Склонен съм да повярвам, че това се е зародило от някой "умник" и други са се заразили . Честно да си кажа, ДРАЗНИ ме изключително много.

              Коментар


                Свиквай! И по-зле ще става.(С виквай! Ипозле ште ста ва.)

                Коментар


                  Много задълбава те.

                  Коментар


                    lametobg написа:
                    Момчета, тая глупост с писането на Е вместо Я се забелязва от скоро. Склонен съм да повярвам, че това се е зародило от някой "умник" и други са се заразили . Честно да си кажа, ДРАЗНИ ме изключително много.
                    Това на мен ми прилича на много странното и лишено от всякакъв смисъл, но факт - "храня го", "дайте да го нахраним тоя", "абе тоя го нахранихме", "що ме нахранихте така". Адска тъпотия, но много хора я ползват, ама много, при това редовно "хранят".

                    Коментар


                      Orcinus написа:
                      lametobg написа:
                      Момчета, тая глупост с писането на Е вместо Я се забелязва от скоро. Склонен съм да повярвам, че това се е зародило от някой "умник" и други са се заразили . Честно да си кажа, ДРАЗНИ ме изключително много.
                      Това на мен ми прилича на много странното и лишено от всякакъв смисъл, но факт - "храня го", "дайте да го нахраним тоя", "абе тоя го нахранихме", "що ме нахранихте така". Адска тъпотия, но много хора я ползват, ама много, при това редовно "хранят".
                      Има смисъл тоя лаф и той е "културно изказване" по повод на това, че съм му казал "да ти го на....м в устата" - т. е. да го нахраня с оная си работа
                      Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                      Коментар


                        "Няма е..."

                        Този лаф италианците не биха го разбрали . Храната е свята навсякъде !
                        FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                        FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                        Коментар


                          Re: "Няма е..."

                          Румен_Хинчев написа:
                          Този лаф италианците не биха го разбрали . Храната е свята навсякъде !
                          Да, затова трябва да се грижим за гладните. Духовната храна също е важна за повишване културата на обществото
                          Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                          Коментар


                            На мен пък ми е чудно защо думата "храня" се ползва в смисъл на "ям", при условие, че етимологично произхожда от славянския корен "хран", т.е. "пазя"... останала е в сегашния български като "охранявам", "охрана"... Може би се е имало предвид, че като ядеш, се запазваш, т.е. се пазиш, се храниш...Аз например никога не казвам "храня се", винаги ползвам по-правилното (според мен) "ям".

                            Коментар


                              Orcinus написа:
                              Това на мен ми прилича на много странното и лишено от всякакъв смисъл, но факт - "храня го", "дайте да го нахраним тоя", "абе тоя го нахранихме", "що ме нахранихте така". Адска тъпотия, но много хора я ползват, ама много, при това редовно "хранят".
                              Тва е в графа "Жаргон" А там фрийстайлът е закон, демек, моиш чу кво ли не :P А жаргонът няма нищо общо с неграмотността!Също се казва "сипвам на някого да яде" или просто "сипвам", като и "с големия черпак". А може и да се възкликне например: "О-о-о, сИпи, сИпи!", когато се наблюдава акт на "хранене" между две спорещи страни, с две думи: "нека му!"
                              Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

                              Коментар


                                Кои от думите са написани грешно?софианецсофиянециталианециталиянецЗащо?

                                Коментар

                                Working...
                                X