Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    style34 написа:
    Е добре де, но то просто се изговаря с я. ...
    Напротив, много хора го изговарят именно с е. Заслушай се около себе си. Дори говорители от националните телевизии и родни актьори в наши сериали го изговарят така. И при положение, че граматиката е тъмна Индия за много хора, е съвсем разбираемо да го напишат така, както го изговарят.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    Коментар


      nikolovvd написа:
      А за кифте чувал ли си?
      Естествено. Аз само така го казвам Заради онова предаване Лексикон и репликата на дядото:"Летяща чиния.... ( бърка вътре) Я! Кифте! Ам де са останалите членове на екипажа "
      like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

      Коментар


        snake написа:
        style34 написа:
        Е добре де, но то просто се изговаря с я. ...
        Напротив, много хора го изговарят именно с е. Заслушай се около себе си. Дори говорители от националните телевизии и родни актьори в наши сериали го изговарят така. И при положение, че граматиката е тъмна Индия за много хора, е съвсем разбираемо да го напишат така, както го изговарят.
        Кажи кой говорител по национална телевизия го изговаря така?По принцип националните телевизии ги следят и особено важни емисии като новините минават под контрол и за лексика.За това съм 99.99% сигурен, че официална емисия на национална телевизия няма да допусне такова нещо, защото подлежат на санкция.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          Не мога да ти кажа конкретен говорител, но съм чувал такова произношение в новините на БТВ или Нова, защото само тях гледам. В разговорната реч не звучи чак толкова странно, както в писмената, но въпреки това съм го забелязвал. Както и съм чувал А.Салич да казва "разглабям", което на мен ми звучи още по-странно от "е" вместо "я". Дали си сигурен 99.99%, че не го е казвала, защото аз 100 % съм я чувал? Във вестниците, особено в най-големите като "24 часа", вероятно също подлежат на санкция, но на предишната страница съм цитирал 2 такива грешки, допуснати в различни статии в един и същи брой.
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            BO написа:
            Кажи кой говорител по национална телевизия го изговаря така?
            Подобно е произношението на Сашо Йовков, отбелязах го на предната страница:
            ogi28b написа:
            Както Сашо Йовков казва "Българие, Германие, Испание..."

            Коментар


              Сашо Йовков наистина говори така. Нямам представа що за диалект е това, но имаше и един варненски футболен коментатор от близкото минало, който говореше по същия начин (Българие, Дание...), а освен това замъгляваше края на думата корнер и я произнасяше като "корна".Освен това съм чувал многократно говорители от националните телевизии да екат в студиото. Особено ако не четат предварително написан текст, а импровизират, например при преки включвания:"..., ще чуеме ли някой от протестиращите?"И те са живи хора и е нормално да грешат. Когато по цял ден говориш по един начин и хората около теб говорят по същия начин, е трудно да влезеш в студиото и да бъдеш 100 % безгрешен.
              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

              Коментар


                Одеве, докато слушах радио, се сетих за тази тема. Ивайло Василев е водещ на би-ти-ви-новините някои сутрини. Като каже "Вия сте със битиви новините във сряда, шести март...", примерно, направо ми бърка да не казвам къде с такова изказване. Ей го и наш’то момче, нЕма т’ва-онова: Качи е на подемник

                Коментар


                  Аз това "е" не съм го срещал никъде другаде и продължавам да не мога да си обясня откъде идва... То и като го изговаряш с "е" няма смисъл

                  Коментар


                    "Стъклен дом", сезон 1, епизод 3. Калин Врачански: -"Кръстихме е на майка ми." :DВярвате или не, много хора говорят така. Факт. А тези, които го пишат така, не правят разлика между 3 лице, ед.ч. на спомагателния глагол "съм" (Той е) и "я", което замества "нея" (Обичам я, Обичам нея).
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      vital написа:
                      Аз това "е" не съм го срещал никъде другаде и продължавам да не мога да си обясня откъде идва... То и като го изговаряш с "е" няма смисъл
                      А, де?Днес гледам в един друг форум следното "Темата е създавам с цел....". Безмълвен съм.
                      The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                      Коментар


                        Може някъде в темата да е коментирано, но класиката е " голЯми "
                        Fiat Brava 1.8 16V GT

                        Коментар


                          Фиата е като руска нафтова печка, ако не е изгасиш, колкото и да сипваш неможеш да и напълниш резервоара.
                          Още герои... много станаха!
                          SUZUKI SX 4/1.9 DDiS, 120 кс/8V, 4X4

                          Коментар


                            Ето ви още един колега от днес.Уникално. Цели 3 пъти в 1 изречение:"Гаранцията е изгубих търся е ако е намеря е добавям и нея."Всъщност май са 4, а?
                            Стило-1,6-16v - 103 Hp 2003 (ГАЗ-БЕНЗИН)
                            Типо 1,4 mono 1993 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX
                            Уно 1,4 карбуратор 1984 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX

                            Коментар


                              Според мен е правилно да завърши така: "... е добавям и нее"Чакай да се оплача от друго - масово се казва: "Става на въпрос", "в предвид", "на предвид" или комбинация от двете: "на в предвид". Що си усложняват хората живота и си кълчат езика да говорят грешно?

                              Коментар


                                ogi28b написа:
                                Според мен е правилно да завърши така: "... е добавям и нее"
                                И аз това си мисля...

                                Коментар

                                Working...
                                X