Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Набожни ли сте?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Набожни ли сте?

    Е? Питам, защото при преброяването имаше подобен въпрос, а се пообърках с отговора.Питам, защото нещо ме гложди... колко е набожен тоз така православен народ. Какво влагате в религията? Помага ли ви (голяма част от шофьорите си слагат иконка в колата)? Как се молите? Спазвате ли каноните? Изобщо... какво е за вас религията? Позьори ли сте или не пристъпвате "чертата"?А за къФ чеп ходите до църквата на Великден?
    Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

    #2
    Някои религиозни празници са се превърнали в културна традиция и са част от битието. Спазват се от всички, без значение дали вярват в Бог, в КАТ, или в пенкилер. Поради тази причина събирането и вечерята на Бъдни вечер със семейството, чукане с яйца на Великден, Гергьовден и други, са все църковни (религиозни) празници, които се празнуват от огромен процент от населението - повече заради традицията. Аз не съм набожен - не вярвам в Бог, но спазвам утвърдените традиции и уважавам религиозните празници, които празнуват другите българи. На Великден чукам яйца, поздравявам с "Христос Воскресе", на Бъдни вечер съм у дома със семейството си, и така... На въпроса в анкетната карта писах че не съм набожен/религиозен или там както беше формулирано. До църквата се ходи защото така повелява традицията на празника. Дори не знам защо се обикаля църквата, но го правя, ако отида, за да уважа празника и българите, които го спазват и са вярващи.

    Коментар


      #3
      Аз вярвам в Природните закони, ако то те са "Божи" то все тая, такива да са......не знам защо но по някаква случайност, така наречените божи закони, или заповеди, са елементарни правила в Природата.....тва че някой е редактирал древните египетски закони, и е решил че тва ще са божи заповеди ОК - нямам проблем с това.......в църква не стъпвам, църковните празници за мен са просто една дата от календара......За мен религията е едно от най - могъщите средства за влияние върху съзнанието и разбиранията на хората.......и чесно казано не вярвам в съществуването на Исус, и не ми се обяснява особенно защо.....нито пък защо Буда, Христос, Шива, Мохамед, и прочее пророци споделят един и същ произход, начало и предназначение......пф......тва е кофти тема, усещам че ще падне писане......Колега ти нямаш ли си други идеи за по разпускащи и развлекателни теми, ми ни занимаваш тука с сложни работи......
      Alfa 156 2.0 TS
      Alfa 156 20VTurbo
      Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
      Locost TF1 3.0V6

      Коментар


        #4
        Много приятели ми се смеят защото аз съм на 22 години и не крия,че съм вярващ.Да вярвам в господ,имам иконка в колата и нося два кръста на тялото си(един на синджирчето и един на китката).Никога няма да си кривя душата когато ме попитат пред голяма аудитория дали съм набожен и за това си казвам истината.Който иска да ми се смее и да ме провокира,но ДА вярващ съм.
        Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde 2.0 16V T.S. 150hp

        Коментар


          #5
          И да искам не мога да бъда набожен... гледам да не правя лоши неща и да помагам на хората в нужда и на уличните животни но в България повечето хора сме безбожници... казвам го понеже една ли има хора които не са крали завиждали лъгали изневерявали споменавали името на бога напразно,желали жената колата къщата на ближния и т.н. И може би защото сме обезверени господ ни наказва така...
          Ти какво направи за страната си,че искаш нещо от нея?!?!?

          Коментар


            #6
            Религията и вярата са две различни неща
            Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

            Коментар


              #7
              Има една приказка/лаф, дошла до днес от древните, че... народ без вяра е загубен. Дали е вярно?
              Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

              Коментар


                #8
                trancer написа:
                ,желали жената колата къщата на ближния и т.н.
                На тоя етап сякаш ще е по добре да се наблегне на другите малко по важни от така наречените "заповеди", при всичките тия ограничения не е нужно човек да се прави на прекален светец, и да не пожелава от време на време жената на ближния си......Дали е необходимо да изпадна в съмнение на достовентоста и правилното тълкувание на тия дето са ги измислили тия заповеди, насаждайки дискриминационното понятие - "жената на ближния".....не може ли мъжа на ближната, брат и, или нещо от сорта......тва значи ли че комшииката може безнаказано да си ме пожелава, и да не гори в ада заради това......все пак аз още съм желателен мъж, и не желая току така да ме пожелават други жени......ама да не се отклоняваме от коловоза.....
                Alfa 156 2.0 TS
                Alfa 156 20VTurbo
                Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                Locost TF1 3.0V6

                Коментар


                  #9
                  По скоро изпитвам нещо като страхопочитание. Yellow_Flash_Colorz_PDT_36
                  "Без сърца, сме просто машини"
                  Toyota Prius 1.5 Hybrid
                  EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                  Коментар


                    #10
                    nikki_sixx написа:
                    Има една приказка/лаф, дошла до днес от древните, че... народ без вяра е загубен. Дали е вярно?
                    Зависи как се тълкува "вяра".......
                    Alfa 156 2.0 TS
                    Alfa 156 20VTurbo
                    Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                    Locost TF1 3.0V6

                    Коментар


                      #11
                      Набожни ли сте?

                      Почти всяка неделя ходим цялото семейство да запалим свещичка в църквата . Хващам се обаче , че го правя от суеверие - това не е по христиански.Даряваме дрехи ( не ги оставяме до контейнерите за смет ).Това са ми отношенията с Българската Православна Църква .
                      FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                      FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                      Коментар


                        #12
                        Re: Набожни ли сте?

                        nikki_sixx написа:
                        Питам, защото при преброяването имаше подобен въпрос, а се пообърках с отговора.
                        Как ще се объркаш бре? Нали прасна жената на "ближния"- значе не си
                        Alfa 159 SW 2.4 Ti
                        Fiat Marea '99 1.6 16V ELX
                        "...внимавай че тези италиански кочини много вървят."

                        Коментар


                          #13
                          Религията е ценна с това че е помагала на хората да бъдат по-малко зверове и по-вече човеци.Лично аз май все-повече започвам да вярвам на извънземните. Ама ... крият се да му се не види. Страх ги е да се появят да кажат кво става.Само хвърчат от време на време, правят малко илюминации и се омитат набързо.
                          Bravo 1.6 / 16

                          Коментар


                            #14
                            И на преброяването, и тук ще кажа следното:Вярващ ли си? - ДАРелигиозен ли си? - НЕНе изповядвам ни една от световните религии, тъй като всички те до една са човешки творения.Определям себе си като "деист". Това не е религия, а начин на възприемане на света, вселената и Бог.За да ме разберете по-лесно, ще ви цитирам една книга:Вярвам в един Бог, и в нищо повече; и се надявам на щастие отвъд този живот.Вярвам в равенството на хората; вярвам, че религиозните задължения се състоят в извършването на справедливост, обичане на милостта, и в старание да се направи всяко живо същество щастливо....Не вярвам във веруюто, изповядвано от еврейската църква, от римската църква, от гръцката църква, от ислямската църква, от протестантската църква, нито в която и да е църква, за която знам. Моят собствен разум е моята църква.Всички национални църковни институции, без значение еврейски, християнски или ислямски, за мен се явяват нищо повече от човешки изобретения, създадени да заплашват и заробват човечеството, и да монополизират властта и печалбите.Нямам предвид чрез това заявление да укорявам тези, които вярват в обратното. Те имат същото право на тяхната вяра, както аз имам право на моята. Но е необходимо за щастието на човека, той с разума си да има вяра в самия себе си. Безбожието не се състои във вяра, или в неверие. То се състои в изповядването че вярваш в нещо, в което всъщност не вярваш....Всяка църква или религия е основана на претенцията за някаква специална мисия от Бог, съобщена на определени личности. Евреите имат техния Мойсей, християните - техния Исус Христос, апостолите си и светците си, мюсюлманите имат своя Мохамед, все едно, че Бог не е отворен за всеки жив човек.Всяка от тези църкви показва определени книги, които нарича "откровение", или Божието слово. Евреите казват, че тяхното божие слово е дадено от Бог на Мойсей, лице в лице. Християните казват, че тяхното божие слово е дошло от божествено вдъхновение; а мюсюлманите казват, че тяхното слово Божие (Коранът) е дадено от един ангел от небесата. Всяка от тези църкви обвинява останалите в неверие, а от моя страна аз не вярвам в нито една от тях....Откровение, когато се отнася за религия, означава някаква връзка непосредствено от Бог към човек.Никой не отрича или дискутира мощта на Всемогъщия да направи такава връзка, ако пожелае. Но допускането, за в случая, че нещо е открито на определен човек, и не е открито на нито един друг човек, е откровение само за този човек. Когато той казва на втори човек, втория на трети, третия на четвърти, и така нататък, това спира да бъде откровение за всички тези хора. То е откровение само и единствено за първия човек и хорски приказки за всички останали, и следователно те не са длъжни да вярват в него. Извадки от книгата на Томас Пейн "Ерата на разума", 1794 год.

                            Коментар


                              #15
                              Вярващ, да ... набожен - не ! Ходя на църква на разпети петък ... под плащеницата ... поверието е, че отнемаш част от товара на сина господен ... Пък недай си боже ако се случи нещо много сериозно ... чак тогава ще ида да се моля ...
                              Fiat Forum Bulgaria

                              Прекаленият светец и богу не е драг !

                              Коментар

                              Working...
                              X