Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

АЕЦ - Белене. Енергия за бъдещето. Вашата гледна точка!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    АЕЦ - Белене. Енергия за бъдещето. Вашата гледна точка!

    Колеги, хайде да поговорим за бъдещата втора АЕЦ!Какво мислите по този въпрос? Противници ли сте на проекта, или подкрепяте идеята?Миналият уикедн с колегата fuoco се разходихме до площадката, нека и той сподели след огледа какво мисли Ако е интересна темата, мога да опиша какво се случва на площадката, какво представлява самата площадка, какви съоръжения са били изградени, след това разрушени, какво сега се изгражда и т.н.Ако е интересно, мога да драсна някой ред и за твърде отдавна зарязаният проект ХТК Никопол-Турну мъгуреле (Въпреки че се казва Никопол всъщност се намира до Белене)...Ето го и официалният сайт: http://www.belene-npp.com/

    #2
    Напълно подкрепям. Един от най-добрите начини, да не кажа най-добрият, за производството на електроенергия. За съжаление в България се строи на космически цени, с огромни комисионни, спестява се от материали и може да ни излезе през носа, не само като цена на електричеството, но и като качество на строеж....
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    Коментар


      #3
      За качеството на строеж имам преки наблюдения. Пресни - от вчера последно!Руснаците не си поплюват! Искат всичко да е максимално качествено, и се карат, ако не е така! Много държат на качеството и дисциплината. Караха ми се, че съм, без каска.

      Коментар


        #4
        Humppa написа:
        За качеството на строеж имам преки наблюдения. Пресни - от вчера последно!Руснаците не си поплюват! Искат всичко да е максимално качествено, и се карат, ако не е така! Много държат на качеството и дисциплината. Караха ми се, че съм, без каска.
        Хубаво, че има кой да ги наблюдава, щото ако остане само на нашите фирми - не ми се мисли - като гледам новото строитество, направо си представям какво ще е. (нищо че ги обединява само думата "строитество") Българите сме тарикати до край, или докато някой не тръгне със сопата. Кога всъщност трябва да бъде построена и пусната? Честно казано, не знаех че се строи, докато не казаха какви пари е глътнала до момента
        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

        Коментар


          #5
          Трябваше вече да е почнала, но нещо протакаха предишните управници. Надявам се до месец-два Бойко Борив да вземе решение за проекта. След това ще мине може би около година докато се започне същинското строителство.Иначе в последната година се извършваха предивно деструктивни работи и проектиране. Развалиха старото реакторно отделение (беше издигнато до кота +13.20), старата машинна зала (вдигната металоконструкция по оси), дизелгенераторните станции, фундаментите спецкорпуса, кулите на бризгланите басейни...

          Коментар


            #6
            Твърдо съм "ЗА"! Не може в 21 век да добиваме електричество от твърдо гориво, което рано или късно ще се изчерпи, да не говорим, че се замърсява много. Да не говорим пък за вариант да внасяме, при положение, че можем да изнасяме!

            Коментар


              #7
              Все ми се струва ще стане нещо я със фирмата я със парите за строежа.Иначе ако стане ще е много добре.

              Коментар


                #8
                До колкото знам основния проблем са парите (външен инвеститор - голяма банка) а правителството се явява гарант, че държавата ще изплаща заема!Иначе в БГ има няколко фирми които са с права да работят на такива обекти. Нещата са доста стриктни във всяко отношение! Няма база за притеснение!
                F31 BMW 320d

                Коментар


                  #9
                  ..

                  Твърдо за Белене.След някоя и друга година ,като се премине на преобладаващо хибридни и електромобили нали пак трябва да се зареждат с ,,нещо,,.Тогава какво-ще внасяме отТурция и Румъния ли.....

                  Коментар


                    #10
                    Държавата трябва да даде гаранции за изкупуване на произведеният от АЕЦ-а ток. Например при евентуално бъдещо понижение на потреблението ще има произведен ток, който няма да се консумира. За това държавата трябва да е гарант за изкупуването на определени количества.Пък на кого ще продаваме - не знам, може би на гърците. Турция и Албания се гласят и те да строят АЕЦ. Така че турците може и да ни изпреварят.

                    Коментар


                      #11
                      Против много ясно. Това е букварен пример как да не се правят нещата. Самата идея е добра, но като всяко добро намерение и това води към ада. Няма нито един икономически, стратегически или извънбалансов плюс. Грешка!

                      Коментар


                        #12
                        ..

                        Скоро четох доста аргументирано мнение на един от нашите инженери участвали в пуска на Козлодуй.Човека и с чертежи доказваше колко по-бързо и евтино ще е ,ако на мястото на спрените ,,опасни,,1-4 реактори в Козлодуй, се построят два модерни по 1000 мегавата и се захранят съществуващите ел. части на спрените към ,които никой няма претенции,че са стари.Вече почвам да си мисля,че няма интерес поради по-ниската цене на евентуалната реализация а оттам и по-малкия процент на интереса.....в пари естествено.

                        Коментар


                          #13
                          Re: ..

                          Kroko61 написа:
                          Скоро четох доста аргументирано мнение на един от нашите инженери участвали в пуска на Козлодуй.Човека и с чертежи доказваше колко по-бързо и евтино ще е ,ако на мястото на спрените ,,опасни,,1-4 реактори в Козлодуй, се построят два модерни по 1000 мегавата и се захранят съществуващите ел. части на спрените към ,които никой няма претенции,че са стари.Вече почвам да си мисля,че няма интерес поради по-ниската цене на евентуалната реализация а оттам и по-малкия процент на интереса.....в пари естествено.
                          Ами не е ли проблем, че са стари? Хората по света правят нови ротори на турбини, като изменят ъгълът на атака на лопатките с по 1-2 градуса за да са по-ефективни, ние да задвижваме пак стари 40-годишни турбини и генератори ли?Я пусни линк към това мнение ако може.

                          Коментар


                            #14
                            Re: АЕЦ - Белене. Енергия за бъдещето. Вашата гледна точка!

                            Humppa написа:
                            К.....Ако е интересно, мога да драсна някой ред и за твърде отдавна зарязаният проект ХТК Никопол-Турну мъгуреле (Въпреки че се казва Никопол всъщност се намира до Белене).../
                            Колега, на мен би ми било интересно. Инженер ХМС (Хидромелиоративно строителство) съм, още като студенти (1983-1985) по хидрология ни занимаваха с проблемите на този проект. Баща ми (също хидроинженер, лека му пръст) последните 10 години до пенсионирането си през 1987 работеше в отдел "Дунав" на Водпроект по прoектиране на дигите по нашия бряг свързани с повишаването на нивото на реката. Още тогава се говореше че сърбите никога няма да ни позволят да реализираме баража, защото нивото при последния им хидровъзел в Железни врата (Джердап 1 или 2 беше, не помня вече) щяло да се повиши с около 15-ина см, а тези никакви на пръв поглед сантиметри директно им бъркат в джоба (производството на електроенергия). Отдавна не работя по специалността си и не си спомням формулите по които се изчислява добива на енергия, но във всеки случай важен е падът на водата (разликата между горно и долно водно ниво) и масата на прминаващата вода (в случая с Дунав това е огромно количество). Интересно ми е ако можеш да разкажеш нежо повече за този проект, какво се е случило с него в действителност и т.н. Хидровъзлите от този род дават наистина много евтина и в огромни количества електроенергия, лично аз обаче не съм техен привърженик заради огромните и необратими последствия за екосистемите и смятам че ядрените електроцентрали са най-доброто, което човек е създал до момента и нямат алтернатива.
                            ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
                            ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
                            ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::

                            Коментар


                              #15
                              Твърдо ЗА още и още атомни реактори па било то в Белене или в Козлодуй.Въпроса е да се погледне прагматично и държавнически на нещата, а не на основния принцип на тройната коалиция и на комунягите - "Има тука едни пари - дайте да видим как да ги лапнеме"...
                              VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                              VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                              VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                              VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                              Нека Силата на бъде с Нас...

                              Коментар

                              Working...
                              X