Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задачки -закачки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Нямаш дете А и дете Б. Имаш две деца. Дете А и дете Б ти ги въвеждаш в задачата и по някаква причина ги разглеждаш като отделни случаи. А и в двата разглеждани от теб случая видът на децата отговаря на условието - едното да е момче. Дали условно нареченото от теб дете А е момче, или дете Б е момче - няма значение. И в двата случая едното е момче, а другото не и в двата случая това отговаря на условието. Никой не го интересуват другите разлики между децата, затова няма значение дали А или Б е момче. Това е един и същ вариант. В условието никой не е казал, че децата са А и Б и са разделени по някакъв признак. Същото и със зарчетата - не може да добавяш изкуствено условие (червен и син зар) при положение, че това никой не го интересува. Имаш два зара. Какъв е шансът да хвърлиш 3:1, ако единият зар винаги пада на 3? 1/11 ли е според теб? Ми то за 3:2 също е 1/11, за 3:3, 3:4, 3:5, 3:6 - също излиза, че е 1/11. Значи шансът да хвърлиш каквото и да е, е 6/11? Значи казваш, че ако хвърлиш 3:1, си хвърлил различно от 1:3? 3:1 и 1:3 не са различни случаи, защото и двата удовлетворяват условието напълно - единият винаги е 3. Никой не го интересува дали е синият или червеният зар, които всъщност някой добавя в условието, без да има причина. При такова разграничаване с червен и син зар, добавяш ново условие - точно определн зар да е 3, синият или червеният. А те са два еднакви.Като цяло грешката ти е в това, че разглеждаш децата като А и Б и А-м/Б-ж или Б-м/А-ж ги разглеждаш като два отделни случая на едно и също нещо, което е "едното е момче". Защо разделяш децата на А и Б? Защо разделяш заровете на червен и син?Виж, със заровете е наистина лесно. Какъв е шансът да хвърлиш 5:2? Изобщо? По формулата е 1/36, защото казваш, че 36 са комбинациите между заровете и 2:5 е различна комбинация от 5:2?Ако наистина смяташ, че 2:5 е различно от 5:2, то тогава съм напълно съгласен, че момче/момиче и момиче/момче са напълно различни неща.

    Коментар


      Оги, вземи прОчети нещо от теория на вероятностите, щом не можеш да направиш елементарно логическо съждение. Започнахте да се излагате като в оная тема за 50-те процента, която показа, че поне двама колеги от форума не могат да се справят със задача за 4-5 клас. И измислиха нова аксиома в математиката, според която ако A е с 50 % повече от Б, то Б е с 50% по-малко от А.Така се ожесточихте от това че сбъркахте, че чак преиграхте. Я малко по-спокойно, това е просто една задача. Между другото, упорството с което защитавате грешните си разсъждения, много ми напомня на един изпит по токозахранващи устройства в МЕИ-то. Един от колегите започна да говори и да развива някаква странна теория. Доцентът го прекъсна и му каза, че за първи път чува нещо толкова интересно: всичко в тази сравнително ясна наука да се каже наобратно. И естествено му писа двойка. А колегата му казва:- Няма никаква грешка. Всичко е въпрос на терминология и на договорка кое как се нарича.А доцентът му отговори:- За беда са измислили термините и са се договорили по въпроса преди много години.А ето какво пише тук. Същата задача, само че за две момичета. Излиза, че Дидо и Оги ще уволняват некадърни математици и в Пловдивския университет, защото са я решили по същия начин (с условни вероятности), по който я реших и аз, по който се решава и в СУ, и изобщо навсякъде: http://fmi.uni-plovdiv.bg/pmm/PMM_08...lides_3%20.pdf
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        Аз пък да кажа, че тука се бъркат зависими и независими събития.Така както е дадена задачата, това означава, че събитията се независими.Демек събитие Б (дали е момиче и момче) не зависи от събитие А.Приема се, че събитие А е известно - момче.Това автоматично го изключва от уравнението - условието на задачата. За това не може да се вкарва като неизвестна, като му сменяш местата.За това се търси само неизвестното събитие Б.Snake, не си прав - защото условието на задачата ясно показва, че двете събития са независими.В случай, че се вкара зависимост между двете условия, то тогава щеше да си прав.Както сам каза - добре, че има измислени определения, че да се види, че условието на задачата показва независимост между събитията.Ако имаше още едно условие - нещо от рода - има две деца - едното голямо и едно малко, като едното от децата е момче, то тогава щеше да си прав.Ама в условието това не е указано, за това се съобразяваш само със самото условие.Вземи си разбери къде ти е грешката.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          Ето го и в картинки - свалено от сайта на ФМИ в Пловдивския университет. Подобно е решението и в сайта на СУ, но тук е по-добре онагледено. Аз преписах условието буквално от сайта на СУ, така че при мен грешка няма. В сайта на ПУ е почти същото, само дето става дума за две момичета. Ако нещо в условието ви подвежда ...
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            snake написа:
            Ето го и в картинки - свалено от сайта на ФМИ в Пловдивския университет. Подобно е решението и в сайта на СУ, но тук е по-добре онагледено. Аз преписах условието буквално от сайта на СУ. В сайта на ПУ е почти същото, само дето става дума за две момичета. Ако нещо в условието ви подвежда ...
            То това, което си показал се води по зависимост.В условието не е указана зависимост!
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              Аз мисля, че все пак колегата Snake е прав, колкото и на пръв поглед нелогично да изглежда. Първоначално, отговаряйки на въпроса му във фейсбук, съм си наумил, кой знае защо, че задължително първото е момче, а то условието е "поне едното е момче", което не определя това да е на всяка цена първото. Затова и разсъждаваме по-нататък погрешно, при такова погрешно тълкуване на условието.
              Fiat Marea Weekend 1,6 16V

              Коментар


                Условието е такова, каквото е, преписал съм го от сайта. А задачата в СУ първоначално е била зададена независимо от темата за условна вероятност, още преди урока. Целта е била по логически път да се стигне до верния отговор 1/3, а решението е това, което написах около 10 пъти. След това същото е решено и с формулата за условна вероятност.
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  Ми не е прав.И това се доказва много лесно.Нека вземе 3 хартийки и да нарисува две момчета и едно момиче.След това нека поставя от двете страни винаги момче и на случаен принцип да тегли едно от останалите две картини - момче или момиче.Нека да си записва на едно листче от 2000 опита при колко от опитите е теглил момче и колко момиче.Нека сподели дали 700 опита е теглим момче и 1300 опита момиче, за да е вероятността 1/3 да бъде момче.Аз гарантирам, че при 2000 опита, то ще бъде процента 60-40, като с увеличаване на опитите до пределната стойност ще намалява статистическата грешка като се доближава до 50:50.Имам и софтуер по статистика, което точно това показва, докато работех едно време в статистическа агенция и правихме разни проучвания. По спомен при такъв тип задачи около 5000 опита грешката клони към 0.00...%, така, че ще бъде достатъчен този опит.Щом се пробва да върви срещу науката, нека го докаже реално
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    Ето я науката. Четете, неразумни :Аз приключих по темата. Можете да излеете още една кофа с неверни твърдения, но това няма да промени факта, че грешите.
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      Snake, явно в това уравнение се прилага условието за зависимост - явно не знаеш какво означава това.Аз се хващам на бас, залагам ключа на колата си срещу твоя клюя, хващаме се и правим 50000 опита, за да се доближим до пренебрежима статистическа греша.Ще го направим експериментално и който печели, взима ключа от колата на другия.Съгласен ли си?
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        Пак до пари опряхме.
                        The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                        Коментар


                          Това е наистина последният и най-най-свръх-елементарен начин да ти обясня. Вървиш по улицата и виждаш две момчета. Едното от тях има брат, а другото има сестра. Ако ти се опиташ да познаеш кое има брат, и кое има сестра, твърдиш, че има 1/3 вероятност да познаеш кое има брат, и цели 2/3 вероятност да посочиш това със сестрата? И какво е основанието ти - че сестрата би могла да бъде по-голяма, но би могла да бъде и по-малка? Докато братът е просто брат, без значение дали е по-голям или по-малък? Нали Immortal-а с това започна? Според условието - поне едно от децата е момче. Това автоматично води до 2 случая - по-голямото дете да е момче или по-малкото дете да е момче. Разглеждаш първия случай - по-голямото е момче. Тогава за второто дете остават два случая - то да е момче или момиче. След това разглеждаш втория случай, при който по-малкото е момче. Тогава за първото отново остават два случая. Имаш общо 4 случая, при които 2 случая имаш момче и момче, и при два случая имаш момче и момиче. И в този момент ти казваш - "Да, ама момче и момче от от първия, са равни на момче и момче от втория, затова единият отпада. Така остават момче-момче веднъж, и два пъти момче-момиче (по веднъж момче-момиче и момиче момче). Е, хубаво, ама никъде и никой в условието не иска да знае дали са момче-момиче или момиче-момче, т. е. дали момичето е по-голямо или по-малко. Което значи, че щом не може да има два варианта за момче-момче, то не може да има и два варианта за момче-момиче. Върни се пак на първата ситуация. Виждаш две момчета на улицата и твърдиш, че което и от тях да посочиш, то вероятността да посочиш това със сестрата е 66%? Като играеш табла и хвърлиш 5 и 2, няма значение дали първо играеш 5 и после 2 или обратно. Двата зара се търкалят независимо един от друг и комбинацията от числата 2 и 5 е само една-единствена и тя е единият зар да е 5, а другият - 2, а не първият 5, вторият -2 или първият - 2, ворият - 5. Ти разглеждаш случаите, при които числото на единия зар зависи от числото на другия. Затова и смяташ, че 5:2 е различно от 2:5, както твърдиш, че момче-момиче е различно нещо от момиче-момче. По-прост и бакалски пример от този с две момчета на улицата не мога да ти дам. Даже ще ти го докарам до 66% да уцелиш момчето, което има брат. Защото може там да върви брат му вместо него. Т. е. имаш два случая, при които едното момче има брат и един случай, при които има сестра. И какво излезе, че според теб шансът да уцелиш момчето с брат е 33%, а според мен - 66%. Затова - дай някъде по средата да спрем на 50% и това е.--------Единственият начин да ги докараш до 33% е да свържеш в зависимост двете събития по следния начин - Ако едното дете е момче, то другото е момче или момиче - два случая. Ако обаче едното е момиче - то, другото задължително е момче, защото не може да има две момичета. Но тук има зависимост - другото зависи от едното - само един случай. Общо три случая, с един благоприятен изход. Но условието е такова, че се търсят вариантите, в които едното или другото е момче, а не тези, в които не е.Ред.: Помислих върху последния параграф и отново не виждам как ще стигнем до 33%, а максимум до 25%:Това, че двете деца не може да са момичета, поставя в зависимост какво е второто дете, след първото. Задължително вземаме предвид факта, че става въпрос за деца, което задължително поставя времева линия в задачата, т.е. имаме първо и второ дете. Не може и двете да се излюпят едновременно.Ако първото дете е момче, за което вероятността е 50%, то второто дете може да бъде момче или момиче. За това вероятността също е 50 %. Но ако първото дете не е момче, а е момиче (пак 50 % вероятност), то второто не може да бъде нищо друго освен момче (т. е. 100%). Така второто дете всъщност зависи от първото, защото е изключена едната възможност още с условието (две момичета). Така като цяло имаме обща вероятност 25 % първото да е момче и второто да е момче (защото имаме 1/2 * 1/2), други 25% вероятност първото да момче и второто да е момиче (пак 1/2 * 1/2) и 50 % вероятност първото да е момиче а второто - момче (защото вероятността за това е 1/2 * 1/1). С други думи - вероятността да се случи всяко събитие поотделно не е една и съща, защото комбинацията момиче-момче има двойно по-голяма тежест от момче-момиче и момче-момчеПо този начин има общо 75 % вероятност да има комбинация момче-момиче или момиче момче и 25% вероятност да има комбинация момче/момче. Yellow_Flash_Colorz_PDT_07

                          Коментар


                            В нов пост, да се различава лесно от останалото. Ето и друг начин, по формулата:Децата са или еднополови, или разнополови. Вероятността да са еднополови е по-голяма, защото има два вида еднополовост - мъжка и женска. Това да са разнополови съществува само в един вид - едното е момче, другото - момиче. Няма друг вид разнополовост. Стават общо три случая, като за всеки поотделно вероятността е 33%, а като цяло вероятността за еднополовост е 66%. Обаче условието на задачата изключва вариант за женска еднополовост. Остават вариантите или да са две момчета, или да са момче-момиче. Очевидно има два случая и 50 % вероятност за всеки. И в двата случая, поне едно от децата е момче, това прави вероятност от 100 %. Заместваме в горната формула, според която P (A | B) = P (A и B) / P (B), където A е две момчета, а B е поне едно момче. Получаваме:P ( A | B ) = (1/2) / (1/1) = 1/2. Значи хем от една страна първо изключват момичетата като вероятност, хем от друга страна смятат вероятността за две момчета при всички възможни случаи, както и вероятността за поне едно момче пак във всички възможни случаи, включително и дублирането на момче-момиче, което условието НЕ изисква. Условието пита само за деца от еднакъв и различен пол. Няма причина децата от различен да са изброени по два начина. Все едно да ти сложат два плика, в единия с две ябълки, в другия с ябълка и круша. Каква е вероятността да си избереш плика с двете ябълки? 50 %. Единствения начин да падне на 33 % е да ти сложат още един плик, но не с ябълка и круша, а с круша и ябълка. Какво имаме:1. плик с две ябълки и два плика с ябълка и круша или 2. плик с две ябълки, плик с ябълка и круша, и плик с круша и ябълка?Няма значение, и в двата случая има двойно по-голяма тежест на второто събитие, което условието на задачата не изисква да има.

                            Коментар


                              Да разгледаме случая по друг начин. Между другото, не е зле математиците от ПУ и СУ и те да четат тук (като знам, че с някои от тях сме били суъченици, и ми е ясна цялата задача).Имаме две деца, за които знаем, че ПОНЕ едното е момче.Взимаме го това момче и го отделяме настрани. Без значение дали е по-малкото или по-голямото (не се казва нищо такова в задачата). Взимаме това, което е момче.Каква е вероятността останалото дете, да е и то момче?!?Искам да ми отговори Снейка, ако ще да се консултира с някой от ПУ или СУ.Или по друг начин:Имаме две деца. Едното (без значение кое от тях) го виждаме и знаем, че е момче. Другото е скрито под маска и не знаем дали е момче или момиче. Каква е вероятността и то да е момче?Венко, пак ще повторя - сигурен съм, че и асистентите, подготвяли въпросната задача са се заблудили и съм готов да споря и с тях - двете събития (половете на всяко едно от децата) са НЕЗАВИСИМИ СЪБИТИЯ едно от друг.Без уточнението, че знаем полът на едното - вероятността на едното да е момче е 50%, и на другото да е момче е 50%.т.е, без уточнението - вероятността и двете да са момчета е Р(АnB) = P(A) x P(B) = 0.5 x 0,5 = 0.25 (1/4)С добавеното допълнително условие, че е известно, че едно от децата със сигурност е момче, то неговата вероятност става 100%.Тогава: Р(АnB) = P(A) x P(B) = 1 x 0,5 = 0.5 х 1 = 0.5 (1/2)Оная горната формула (казва се формула на Бейс), се прилага при зависими събития. Т.е - ако имаме 5 топки и извадим една от тях и т.н. - т.е. следствието на първото действие влияе на второто. В случая нямаме подобна връзка. Полът на второто дете по никакъв начин не се влияе и не е свързан с пола на първото. Както и обратно. Затова и тази формула не може да бъде приложена.Не знам как по друг начин да ви го обЯсна!А относно "светилата" във ВУЗовете... Айде холан, и аз бях 7 години "светило" във ВУЗ. Писал съм и научни статии, и ръководства. Мислите ли, че не съм допускал грешки?!?

                              Коментар


                                то няма какво да се напише повече, затова само ще уточня две неща относно последния пост. (1) Формулата се нарича "дефиниция за условна вероятност" и е свързана с Теоремата на Бейс, която въвежда условните вероятности. (2) Формулата е вярна точно за независими събития, каквито са разглежданите. бих обърнал внимание също, че кратка справка с гугъл на английски показва, че не само нашите светила са в грешка.
                                браво 1,6/90 - 09 г.

                                Коментар

                                Working...
                                X