Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Айде "чИститУ" - задължителни зимни гуми

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #91
    krasio_79bs написа:
    Има много хора които се движат рядко извън градовете и не си карат колите при лоши условия.
    Така е, съгласен съм, има такава категория Е, затова са там във високите етажи на властта, нека мислят и решават.
    FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

    Коментар


      #92
      ФЕРАРИСТ написа:
      chaveto написа:
      Да ви попитам понеже гледам, че сте експерти всичките, гумата от въздуха ли се загрява или от настилката та гледате колко е температурата на въздуха?
      Гумата се загрява основно от няколко неща, но тия дето си ги изброил са чак второ и трето място по важност и отговарят за не повече от 20 - 30% от загряването........Понеже явно и ти си падаш експерт, знаеш ли кое ОСНОВНО повишава температурата на уличната гума.....??????
      Гумата с колко неща контактува, г-н ЕКСПЕРТ?
      kiro_of_the_day написа:
      chaveto написа:
      kiro_of_the_day написа:
      chaveto написа:
      kluchar написа:
      Зимните гуми - задължителни само в 4 страни от ЕвропаНие сме сигурно най северната страна и тук винаги има сняг и е студено
      А защо реши, че зимната гума е само за сняг?
      Защото са само за сняг!При всички други ситуации е в пъти по-зле!Набийте си го в главите!
      Няма какво да си набивам. Факт е, че гумата се загрява. Едните по бързо и обратното.Ако го нямаше това загряване и по добро сцепление при достигната някаква температура.... ония по състезанията нямаше да си загряват гумите, да ги покриват за да останат топли до старта, да имат гуми за всякакви условия и все такива неща.Аз не карам стил пенсионер на 80, стила ми на каране е по агресивен и мога да усетя разликата с летни гуми при отрицателни температури и със зимни. Това, че повечето не можете да усещате поведението на автомобила... и си мислите, че някой ви лъже си е ваш проблем.
      Имали сме си Райконен във форума! хахахахаххахахахаОт няколко години не съм чел или видял по-голямо изхвърляне! хахахахахахдУсещал когато му загреели гумите! ХАХАХАХА
      Нещо не ти се получава, никъде не съм казал, че усещам гумата като се загрее. Но на вас така ви изнася за да се правите на отворковци- експерти.Ако някога си карал мотоциклет щеше да знаеш, че като стане по хладно и поведението на мотоциклета вече не е същото, ето сега вече твърдя, че усещам дали гумата е загрята. А не е същото защото настилката и въздуха са с по ниска температура и лятната гума няма как да се загрее за да достигне това което се очаква от нея. Бо ви даде много точен пример, нещото което аз също съм усещал и точно затова си имам гуми за зима/лято и си ги сменям.

      Коментар


        #93
        dan4op5 написа:
        donnna написа:
        +15 е температура на въздуха. Ти да не летиш ниско над асфалта? На асфалта колко е температурата зимата и колко лятото...
        Колко е? ,ми 5,10 градуса да речем. На 5,10 градуса с хубави летни гуми и при абсолютно сух асфалт,е опасно да карам ли ?Под 7 градуса щом падне и трябва на всяка цена да се слагат зимни гуми ли? Да не говорим че тоя период е само 1 месец в Пловдив.Това ли е най-важното и оасното по пътищата ни ,някой да кара на +7 градуса с летни гуми в Пловдив :D Ми то ако има контрол,аз съм сигурен че едно 20% от всички коли ,който се движат ,не изпълняват условието за грайфер.Ми това ли е само?колко бараки има,колко хиляди нарушения се правят всеки един ден,всеки ден,без никаки последици.Колко убити хора има пак заради това,пак без никакви последници.Ние ще се правим на мъже че трябвало зимни гуми на +7 градуса и сух асфалт,иначе видиш ли нещо страшно щяло да стане.Както каза някой напред,само в 7 държави има такави задължения и то 4 са Скандинавски.Къде е Скандинавия с по 8 месеца зима и по 3 месеца пълна тъмнина и сняг по 2 метра и -40 градуса и топла страна като България ,където има зими няма и сняг заради глобалното затопляне.Има много други проблеми за решаване ,къде къде по належащи от зимните гуми.Ми паркирането...там дане отварям дума
        Е те точно заради такива като теб с твоите разсъждения се налагат принудително и с административно-наказателни мерки зимните гуми...
        Fiat Punto 1.1-Синята птица
        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

        Коментар


          #94
          k76 написа:
          Боби, знаеш, че те уважавам много, но тук не мога да се съглася с теб. Твоето твърдение, би било вярно, ако е упоменато, за гуми на един производител /зимни срещу летни/ или за гуми от среден и висок клас. Нашите закони в последно време са врата в поле, където няма да е определено всичко от-до и ще се стига до парадокси. Ето пример, случайно попаднах на гуми, ЗИМНИ /купих ги с кола/, по дота на гумите и аварията на колата, са карани не повече от 6 месеца, не ми се пише да обяснявам всичко, но летните ми гуми, от по-висок клас, са много по сигурни и при тръгване и при спиране. Има снимки на гумите в друга тема. С тези гуми ще съм по закон, но няма да съм по малко опасен. Другия проблем на закона е, че много хора, които до сега не са разчитали на зимни гуми, като сложат такива, ще станат безсмъртни или както казва Чавето, АГРЕСИВНИ, което ще доведе до влошаване на статистиката, за последното съм готов да се обзаложа.п.п. Аз също съм от хората, които са с два комплекта джанти и зимата карам със зимни гуми, но не толерирам закона в този вид. И да попитам, фирмите които правят регенерат, знаете ли колко лесно биха сложили М+S, без да променят нищо в качествата на гумата.
          ОК, моята база стъпва и между топ гуми от един производител - Конти - зимни и летни.А конкретно за автомата ми е още повече. Топ оф дъ топ оф дъ топ летни срещу зимни, които аз смятам, че стават, а не тестовете.Иначе абсолютно същото поведение имам на другата кола, която е с летни Конти ПремиумКонтакт и Конти 850 с еднакъв размер и чисто нов дот. Винаги лятната гума изпуска на сух студен асфалт, а зимната не мога да я накарам да изпусне. Това с кола 100 коня.Трето - Всеки ден по всекидневния ми маршрут имам един завой. С БМВ-то, което беше 4х4, когато е хлъзгаво (дъжд) обичах да го хлъзгам от време на време.Та на същия този завой с летните гуми винаги на 2-ра успявах да го хлъзна доста, понякога дори на ръба, когато температурите са ниски и летните гуми изпускаха доста по-лесно, а със зимните гуми в същата тази ситуация никога не съм успял да го хлъзна. Никога на сух асфалт в студено време. Просто си зацепваше здраво. И за да го хлъзна със зимната гума, то трябваше пътя да е мокър, иначе никога не можеше да изпусне. Точно както и лятната гума, когато беше топло. И съм забелязал, че тази граница при БМВ-то идваше около 15-на градуса. Падне ли под 15 градуса, лятната гума винаги изпускаше на този завой при 100% газ и точно определен волан, за да държа пътя.
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            #95
            chaveto написа:
            ФЕРАРИСТ написа:
            chaveto написа:
            Да ви попитам понеже гледам, че сте експерти всичките, гумата от въздуха ли се загрява или от настилката та гледате колко е температурата на въздуха?
            Гумата се загрява основно от няколко неща, но тия дето си ги изброил са чак второ и трето място по важност и отговарят за не повече от 20 - 30% от загряването........Понеже явно и ти си падаш експерт, знаеш ли кое ОСНОВНО повишава температурата на уличната гума.....??????
            Гумата с колко неща контактува, г-н ЕКСПЕРТ?
            Признак или на незнание или на високомерие е когато ти зададът даден въпрос, да не отговориш конкретно, а да отправиш друг.....Аз на твоя отговарям - гумата контактува с асфалта.И понеже не ми се влиза в излишен дебат с теб по тая тема, ще ти разясня моето виждане по въпроса което е подплътено с различни опити, експерименти с различни типове улични и не чак толкова гуми, с различен размер - ширина, височина и диаметър........щото ако си мислиш че можеш да изградиш обективно мнение само като си караш както твърдиш "по - агресивно" по уличките - съжалявам, ще се наложи да те разочаровам.......Да започнем с нещо по просто - коя гума се нагрява повече - по меката или по твърдата.......всеки с 2 грама мозък може да разсъди логично, а ако някога е карал и дори 5- 10 мин с спукана или омекнала гума му и станало ясно че по меката гума се загрява много по бързо.......Сега е нужно да вкараме малко логика и да помислим защо става така - просто е - стените на гумата(не контактната площ с земята) се огъват интензивно когато тя е по мека и с това генерират температура......всеки с малко повече време може да чукне из нета и да види разликите между гумите с по висок страничен борд и по нископрофилните.......Неслучайно зимните гуми имат по меки странични бордове от летния си еквивалент........разбира се сравняваме едни и същи размери, щото зимна 18ка 245/40/18 ще е с по твърд борд от лятна 195/65/15.........Така е и със състезателните гуми - ако някой е зяпал обиколката преди старта на Ф1 ще е забелязал че пилотите карат на зиг - заг.......предизвикват интензивно огъване на бордовете на гумите и с това генерират тепмература в тях......вярно е че ако ги разпилят юнашки ще е по ефективно, но пък и ще ги износи........Ако разчитаха гумите им да се сгреят от асфалта щяха да правят съвсем други неща........Уличен нов семи-слик Федерал на едночасово състезание на Калояново при темп на асфалта около 20 градуса и 2.5 бара налягане беше на ръба на прегряването, същите гуми на Дална Митрополия при над 30градуса и 3.2 бара си караха в нормална работна температура.......Сори, но темп на асфалта е силно вторичен фактор.......Разбира се това е моето скромно мнение само, можеш да имаш собствени наблюдения.......
            Alfa 156 2.0 TS
            Alfa 156 20VTurbo
            Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
            Locost TF1 3.0V6

            Коментар


              #96
              Мисли си каквото искаш, аз ще продължа с въпросите.Защо когато настилката и въздуха са с по ниска температура е нужно гумата да се загрява повече?Защо тези от Ф1 си загряват гумите след като според форумните експерти това не е нужно?Сам спомена прегряването, дали пък летните гуми не са направени така, че да не прегряват. Това автоматично не значили, че по трудно се загряват и при ниски температури стават по твърди.Като са по твърди ми тогава от къде ще дойде загряването?Като са по твърди не се ли намалява контактната площ?И все такива въпроси ми се въртят из главата, що ли се занимават със загряване на гумите... като няма никакъв смисъл.

              Коментар


                #97
                chaveto написа:
                И все такива въпроси ми се въртят из главата, що ли се занимават със загряване на гумите... като няма никакъв смисъл.
                Сигурно защото и те карат малко по-агресивничко!
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #98
                  chaveto написа:
                  Мисли си каквото искаш, аз ще продължа с въпросите.Защо когато настилката и въздуха са с по ниска температура е нужно гумата да се загрява повече?Защо тези от Ф1 си загряват гумите след като според форумните експерти това не е нужно?Сам спомена прегряването, дали пък летните гуми не са направени така, че да не прегряват. Това автоматично не значили, че по трудно се загряват и при ниски температури стават по твърди.Като са по твърди ми тогава от къде ще дойде загряването?Като са по твърди не се ли намалява контактната площ?И все такива въпроси ми се въртят из главата, що ли се занимават със загряване на гумите... като няма никакъв смисъл.
                  1 - Зависи ЗА какво е нужно това - за каране по писта или по улицата......за каране по улицата гумата не е проектирана да е достигнала определена температура за да е в оптимума си - когато на човек му се наложи да спре поради опасност рязко, не се предвижда време за затопляне......тва е логиката на производителя.2 - Аз не твърдя че в Ф1 загряването е ненужно, кой както твърди не знам, питай тях......3 - Няма гума по света дето се слага на джанта дето да не прегрее - но понеже тва е свързано с въпрос 1, уличните гуми са с различно предназначение от състезателните.....при ниски температури не само летните гуми стават по твърди, зимните също го правят......а и вторите са от по мек каучук......4 - Твърди или не, уличната гума няма нужда от загряване за да работи нормално.......5 - Тва е най - големия и заблуждаващ мит който циркулира за гумите - че ширината била обратно пропорционална на конт площ......И не - освен ако не натряскаш една гума на 5 бара, от 2 бара до 3 - 3.5 тя ще има ЕДНА И СЪЩА КОНТАКТНА ПЛОЩ.......тук има едно уточнение че когато се движиш в права линия дали конт. площ ще е 1см или 30 е все тая за спирачните или завиващите способности на колата........когато завиваш или спираш и се появят трансфер на маса "тежест" от една посока към друга, тогава тази конт. площ остава почти една и съща независимо дали си на 2 бара, или на 3.5 примерно.......просто ако гумата е по мека почва да огъва борд и да трие и него......Друго???? :P Питай например защо кола с меки гуми се бута по трудно от такава с напомпени........и дали това изобщо има нещо общо с процеса "триене"......
                  Alfa 156 2.0 TS
                  Alfa 156 20VTurbo
                  Fiat Coupe 2.0 20VTurbo
                  Locost TF1 3.0V6

                  Коментар


                    #99
                    Много глупости са изписани в тая тема, и много колеги се хващат за "дребни" детайли свързани с разликата м/у зимни и летни гуми. Вярно е, че едните са от по-твърд каучк (летните), другите от по-мек (зимните), но от голямо значение е и самият грайфер на гумата. Гумите за сух асфалт са с по-малко прорези за максимално голяма контактна площ с настилката. За мокър асфалт гумите имат по-дребни грайфери със добре изразени отводнителни канали, за да се избягва аквапланинг, а зимните имат едни прорези в самите грайфери, които буквално оформят вендузки когато гумата е стъпила върху лед. Зимните гуми губят доброто сцепление през лятото, защото вида на зимния грайфер е такъв, че намалява контактната площ с асфалта. Те са подходящи и за щофиране по черни пътища и в кал, но не на сух асфалт. Обратно на това, летните гуми осигуряват по-голяма контактна повърхност, но на сняг и лед това не помага а пречи. И ...
                    Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                    Коментар


                      donnna написа:
                      Е те точно заради такива като теб с твоите разсъждения се налагат принудително и с административно-наказателни мерки зимните гуми...
                      Никой нищо не може да наложи ! Практиката е показала че тъпи закони или административни мерки който не работят,с времето отпадат.А точно е такива неуки и необразовани като теб ги пишат подобни закони ! За това сме и цифнали и вързали

                      Коментар


                        Flow написа:
                        dan4op5 написа:
                        Това няма как да го приемат и да влезе в сила.Пък и да влезе никой няма да го спазва.А и няма и кой да контролира.Аре за Смолян и там балкана съм съгласен,обаче в Пловдив където е +15 градуса февруари и падне сняг 2,3 пъти най много ,няма никъв смисъл от зимни гуми !
                        Е добре де и как да стане: в обл. Смолян - зимни гуми, обл. Пловдив - само летни, защото февруари 2016, температурата е била +15 оС. А знаеш ли следващия февруари колко градуса ще е в Пловдив. А ще дойде време не зимни гуми, но и вериги ще ти се наложи да монтираш, защото не си патил Помниш ли миналата година в началото на март и вериги не помагаха? И щом в Бургас, там където изобщо не са необходими зимни гуми, в началото на ноември започва усилена подмяна на летни с зимни, значи има смисъл и смисълът е в това, че хората пътуват към Пловдив, към Пампорово, към Боровец , минават Балкана и т. н.
                        Вместо пишман законодателя да се напъва и да дриска некви безумия ,нека почерпят акъл и опит от едни много по умни народи от нас където:
                        В Австрия, Румъния, Хърватска, Германия, Чехия, Словакия, Люксембург и Норвегия използването на зимни гуми е задължително, ако се изисква от метеорологичните условия - снеговалеж, поледица. В Италия, Испания и Франция употребата на зимни гуми е задължителна само при наличие на специален знак и в планинските райони.

                        Коментар


                          Айде сега да уточним и ролята на окачването при спирането зимъска. И някой да предположи кой е по готиния вариант. С разбити амортисьори и нови зимни гуми или стабилни амортисьори и летни гуми.
                          Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                          (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                          Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                          Коментар


                            Компетентният и образованият не ми отговори - каква е температурата на асфалта зимата и лятото... И още нещо да го питам - гумите снежни ли се казват или зимни?И като ходи февруари до Смолян от Пловдив зимата пътьом минава през гумаджийното да сменя летните гуми със зимни, може би???Мерси!
                            Fiat Punto 1.1-Синята птица
                            Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                            Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                            Коментар


                              Днес в сутрешния блок на Нова имаха нахалството пак да обясняват, че зимните гуми още не трябвало да се сменят, защото все пак са задължителни по закон до края на март. От 4м05сек нататъкhttp://www.vesti.bg/bulgaria/obshtes...-sniag-6050702

                              Коментар


                                Абе не знам ама на ферариста половината му писания са пълни глупости.Имаш нет бе човек почети малко повече.
                                Е46 330d 2++

                                Коментар

                                Working...
                                X