Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Домашни мезета и туршии

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Благодаря и на двама Ви! Ще се пробва и ще докладам резултат.
    "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

    ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
    Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

    Коментар


      Аре и аз да се обадя ,че да не стават грешки с тия краставички. Забелязвам ,че в темата се пише за кисели краставички и за МАРИНАТА.Киселите краставички по правило се правят само със сол и вода. Чорбата така да я нарека се нарича саламура,същата като онази в туршиите и зелето.Маринованите краставички се правят с марината(вода,сол,захар,оцет,подправки). Там вече си е марината Та за пържолите предполагам се ползват марината,от буркан с мариновани краставички.Пържолите едва ли ще ви се усладят ако ползвате саламура.
      FIAT FORUM BULGARIA
      Ракията е над политиката

      Видео от Италфест 2011

      Коментар


        ntodorov написа:
        BO. Прочети ми първия поуст за месото. Тези експерименти съм ги правил. Резултатът е, като твоя.Месото се изпича и за 12 часа в сол ( по тънки филенца ) и после без изкисване - само с измиване. Пък за фурната - не знам.Суша си го хладилник или в минусовия студ на терасата ми с балконско остъкляване. Така му пазя му витамините, минералите, протеините, мазнините и получавам на вкус филе "Елена". Ще пробвам и шунката някой ден, но сега съм запасен здраво.
        Ами то това остана. Следващия път на 12 часа и гледам какво е станало.Имам само един главен въпрос - предполагам тези 12 часа в солта му е основното "печене", за да измрат всички гадини в него. Това означава ли, че в хладилника след това (предполагаме, че съм го изсушил във фурната) няма да се развали и 2 месеца да стои? Като предполагам самото сушене е, за да стане по-сухо и вкусно, а не е свързано с разните му бактерии? Демек ако го оставя във фурната по-малко и остане малко по-сочно, това няма да ме откара в болницата - това ми е главния въпрос?
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          Моите са готови!Две забележки имам - станали са доста солени, явно е трябвало повече да ги изкисна или по малко да ги държа в солта.Втората забележка е че са доста шарени, ама това вече е от врата...
          Прикачени файлове
          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

          Коментар


            За другия път от рибица
            ФИАТ- Пътят е само формалност
            ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
            -----------------------------------------------------
            FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

            Коментар


              Яворе. Към твоите снимки ще си позволя да добавя, че точно така се сервира това мезе.За солта писах. След много експерименти - за себе си реших - държа ги до 12 часа в ситна готварска сол, след, което самоизмивам, изцеждам за 3-4 минути докато си направя подправките, овкусявам и на конвейра. :D
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар


                ntodorov написа:
                Яворе. Към твоите снимки ще си позволя да добавя, че точно така се сервира това мезе.За солта писах. След много експерименти - за себе си реших - държа ги до 12 часа в ситна готварска сол, след, което самоизмивам, изцеждам за 3-4 минути докато си направя подправките, овкусявам и на конвейра. :D
                Интересно каква ли е разликата в осоляването като се използва ситна сол и едра сол.Някой правил ли си е такъв експеримент?Коя осолява по-бързо?Макар че сме случвали и на сол, която не соли, от ситната.Виж от едрата никога не съм попадал на не-соляща.
                Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                Коментар


                  Yavor написа:
                  ntodorov написа:
                  Яворе. Към твоите снимки ще си позволя да добавя, че точно така се сервира това мезе.За солта писах. След много експерименти - за себе си реших - държа ги до 12 часа в ситна готварска сол, след, което самоизмивам, изцеждам за 3-4 минути докато си направя подправките, овкусявам и на конвейра. :D
                  Интересно каква ли е разликата в осоляването като се използва ситна сол и едра сол.Някой правил ли си е такъв експеримент?Коя осолява по-бързо?Макар че сме случвали и на сол, която не соли, от ситната.Виж от едрата никога не съм попадал на не-соляща.
                  Аз до сега съм ползвал само едра (морска) сол, за ситната съм чел, че имало ментаци дето не било баш сол...Тази вечер предстои втората доза да видим как е станала.

                  Коментар


                    Аз соля със ситна по схемата: 24 часа в сол, после 3 часа киснене и после 30минутки ей така на въздух
                    ФИАТ- Пътят е само формалност
                    ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                    -----------------------------------------------------
                    FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                    Коментар


                      За солта - тази година правих филе два пъти.Първото стана много добро, но една идея по-солено. Още като вадих месото от солта ми направи впечатление, че изтеглената от месото вода е останала на дъното на съда и реално месото си е лежало донякъде в нея.За втората партида реших да го избегна този момент и за целта взех една решетка за варене на пара, която поставих в тенджерата, тя е на крачета и съответно на около 2 см от дъното. Посипах я със сол, месото отгоре и пак сол - това е ясно. За 48 часа. Така водата се отцеждаше и месото не киснеше в нея.Също така изкисвах малко повече - около два часа и добавих малко оцет във водата.Вчера тествах филето направено по гореописания начин и установих,че съм успял да избегна пресоляването.И друго което правя - в солта с която осолявам месото омесвам подправки. Може и да се заблуждавам, но се придава леко и на месото.Към изброените до тук подправки да добавя и Розмарин и Хизоп - аз лично много ги харесвам и ги ползам за овкусяване на месо.http://agronet.bg/agro/otglejdane/12...ane-hizop.html
                      like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                      Коментар


                        На тази тема и трябва бутон LIKE Та едната вечер таман глася пържолки и реших пробвам схемата с малко парче бут, отрязах го с дебелина 3 см. и в една купа с морска сол стоя 24 часа (е тука явно му дойде в повече), свило се беше горкото и станало твърдо на кокал, изкиснах един час и после стоя 2 часа на преса между две дъски с 10л. мин вода (ех, тая минерална вода как ми прецака ракията, ама това е друга тема). После червен пипер, чубрица и в хладилника. Стоя почти седмица, а като го нарязах изчезна за минути, както и две по 2л. бира с него, ама другия път по-малко от белото и ще стане баш.
                        --Старата ръжда любов не хваща!--
                        156 sportwagon 1,9 jtd 115
                        ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

                        Коментар


                          van_dal написа:
                          На тази тема и трябва бутон LIKE Та едната вечер таман глася пържолки и реших пробвам схемата с малко парче бут, отрязах го с дебелина 3 см. и в една купа с морска сол стоя 24 часа (е тука явно му дойде в повече), свило се беше горкото и станало твърдо на кокал, изкиснах един час и после стоя 2 часа на преса между две дъски с 10л. мин вода (ех, тая минерална вода как ми прецака ракията, ама това е друга тема). После червен пипер, чубрица и в хладилника. Стоя почти седмица, а като го нарязах изчезна за минути, както и две по 2л. бира с него, ама другия път по-малко от белото и ще стане баш.
                          Вчера взех 2 пакета бело и аз
                          ФИАТ- Пътят е само формалност
                          ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                          -----------------------------------------------------
                          FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                          Коментар


                            (ех, тая минерална вода как ми прецака ракията, ама това е друга тема)
                            Да не помътня ?Когато се смесват ракията и водата трябва да бъдат с еднаква температура. Инак, каквато и вода да сложиш ефекта ще е помътняване.И нещо друго, което скоро разбрах. Спиртът трябва да се добавя, към водата, колкото и трудоемко да изглежда.Когато се добавя спиртът към водата трябва и да се бърка сместа. В обратния случай, който ние до скоро практикувахме - с рязкото спадане на градусите спиртът повишава температурата си в резултат на контакта с водата. Инак преди да направиш преварка може да пробваш да добавиш дъбов чипс в ракията. Ще се оцвети, но има и голям шанс да я избистри. На вкус също ще се промени, но това е и част от желания ефект - да получиш аромата на дъбовото буре.
                            A17DTС/S
                            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                            Коментар


                              Да стана отвратително мътна, чак ми е гадно да я пия, да не казвам, че реших да я разредя заради тъщата, че мнго била силна 55гр. Ще пробвам с дъбовия чипс, ако не преварка, до сега не ми се е случвало да се размъти, ще пробвам да преливам спирта във водата другия път.
                              --Старата ръжда любов не хваща!--
                              156 sportwagon 1,9 jtd 115
                              ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

                              Коментар


                                Ммм, преди малко се "намятах" кЪт свинЯ, та реших да споделя удоволствеието. Ако някой го интересува рецептата на страОтните ми пържени пилешки дробчета, мога да я споделя
                                Прикачени файлове
                                ФИАТ- Пътят е само формалност
                                ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                                -----------------------------------------------------
                                FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                                Коментар

                                Working...
                                X