Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Започване на нова работа - казус

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Започване на нова работа - казус

    Колеги,Имаме следния казус. То си е напълно обичайна ситуация де, ама тия дето работим на едно и също място сто години не знаем кой е правилният подход. :D Та - имаме оферта за нова работа. Приемаме я, но как трябва да се постъпи? В смисъл - как документално да се оформят нещата, за да не стане така, че напускаме старата работа, отиваме на новата и условията в договора се различават от договореното. Знам със сигурност за два такива случаи в едни от най-големите компании в страната и не желаем да попаднем в подобна схема. Предварителен договор ли се подписва или какво? И след това да се подава предизвестието на старата работа? Моля за съвети.
    The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

    #2
    Подписваш си новия договор и чак тогава подаваш предизвестие за напускане в старата работа.В новия договор има 2 дати - датата на сключване, и датата на явяване на работа.Никакъв проблем не е датата на явяване на работа да е 1 месец след подписването.Аз поне така направих, макар и да не спазих 1 месечното предизвестие, а само 1 седмично. За което ми беше удържана съответната неустойка от стария работодател.Предварително питай и кога плащат заплата в новата работа, за да не се окаже, че си 2 месеца без приходи (че някъде плащат заплата за януари през март

    Коментар


      #3
      Immortal написа:
      Подписваш си новия договор и чак тогава подаваш предизвестие за напускане в старата работа.
      Принципно е така, но малко фирми го правят. Когато имаш за назначаване над 1 000 човека, последното, което ще правя е да сключвам договор за след месец. :D
      Immortal написа:
      .........За което ми беше удържана съответната неустойка от стария работодател.
      Нямат право. Наистина дължиш неустойка за неотработено предизвестие, но нямат право да го удържат.Чл. 272 от КТ посочва ясно какво може да се удържа без съгласието на работника. Друг е въпросът, че масово се практикува.

      Коментар


        #4
        naskobg написа:
        Immortal написа:
        Подписваш си новия договор и чак тогава подаваш предизвестие за напускане в старата работа.
        Принципно е така, но малко фирми го правят. Когато имаш за назначаване над 1 000 човека, последното, което ще правя е да сключвам договор за след месец. :D
        Immortal написа:
        .........За което ми беше удържана съответната неустойка от стария работодател.
        Нямат право. Наистина дължиш неустойка за неотработено предизвестие, но нямат право да го удържат.Чл. 272 от КТ посочва ясно какво може да се удържа без съгласието на работника. Друг е въпросът, че масово се практикува.
        Ами едва ли всички фирми назначават по 1000 човека наведнъж. Аз си бях сам и нямах проблем с това.За второто си прав. Но и не виждам начин, чрез който да ми бъде удържано дължимото обезщетение, освен да ида доброволно да го платя на ръка Като имаме предвид, че ми беше удържана сума от заплатата, на която се водех официално, а останалата част, получавана безотчетно на ръка ми беше изплатена без удръжка, не съм си търсил правата. (а и си признавам, не съм се замислял над този чл.272).

        Коментар


          #5
          Е принципно дали сега ще подготвят договора или след месец при желание могат да го направят. Не бях сигурен дали при действащ 8 часов трудов договор можеш да сключиш още един такъв, макар и с дата на започване след месец. Както и да е - без да има нещо черно на бяло не знам дали трябва да се рискува. Както казах знам за два случая с договорена една заплата и отиваш първия ден и в договора е друга, ама ти нямаш избор, щото и работа нямаш...Не става въпрос за мен по принцип, но за много близък човек.
          The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

          Коментар


            #6
            Immortal написа:
            ...Като имаме предвид, че ми беше удържана сума от заплатата, на която се водех официално, а останалата част, получавана безотчетно на ръка ми беше изплатена без удръжка, не съм си търсил правата. (а и си признавам, не съм се замислял над този чл.272).
            Принципно го пиша, защото много малко хора го знаят (включително и назначените за ТРЗ) :D

            Коментар


              #7
              style34 написа:
              Е принципно дали сега ще подготвят договора или след месец при желание могат да го направят. Не бях сигурен дали при действащ 8 часов трудов договор можеш да сключиш още един такъв, макар и с дата на започване след месец. Както и да е - без да има нещо черно на бяло не знам дали трябва да се рискува. Както казах знам за два случая с договорена една заплата и отиваш първия ден и в договора е друга, ама ти нямаш избор, щото и работа нямаш...Не става въпрос за мен по принцип, но за много близък човек.
              Имам опит от предишни смени на работата си. Нещата се правят както ти каза Immortal. Новият договор се подписва с дата на започване и това е. И един съвет- гледайте да няма прекъсване между двете- примерно последен работен ден петък, първи на новата работа- понеделник. Вече какви цигански номера могат да ти правят- те са безкрай. Могат и да ти намалят заплатата на втория работен ден....
              Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
              Fiat Bravo'97 1,6 16v
              Fiat Tempra'91 1,6 mono

              Коментар


                #8
                Е да, всичко е възможно принципно, но все пак да се направи каквото зависи от нас пък вече....
                The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                Коментар


                  #9
                  style34 написа:
                  Е принципно дали сега ще подготвят договора или след месец при желание могат да го направят. Не бях сигурен дали при действащ 8 часов трудов договор можеш да сключиш още един такъв, макар и с дата на започване след месец. Както и да е - без да има нещо черно на бяло не знам дали трябва да се рискува. Както казах знам за два случая с договорена една заплата и отиваш първия ден и в договора е друга, ама ти нямаш избор, щото и работа нямаш...Не става въпрос за мен по принцип, но за много близък човек.
                  Както се каза - направо да подписа договора.Също така стабилните фирми подготвят и оферта. Предоставят ти офертата, в която всичко относно работата е описано. Включвайки и заплатата. Сега не знам ако офертата се различава от договора какво следва.Но ако на мен някой ми даде оферта за работата, в случай, че не подписвам директно договор, а след това договора се различава, то първата ми мисъл ще бъде, че това не е място, в което трябва да си давам труда и ще гледам да се разкарам от там при първа възможност.
                  pakumba написа:
                  ... И един съвет- гледайте да няма прекъсване между двете- примерно последен работен ден петък, първи на новата работа- понеделник. ....
                  Каква е главната цел?Защото жената точно си остави един ден - петък, след 2 седмици, преди да започне новата работа. :D
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    Има надлежно оформена оферта, с описани всички параметри. Не мисля, че ще има проблем принципно, но повече предпазливост не е излишна.Благодаря за мненията и съветите!
                    The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                    Коментар


                      #11
                      BO написа:
                      style34 написа:
                      Е принципно дали сега ще подготвят договора или след месец при желание могат да го направят. Не бях сигурен дали при действащ 8 часов трудов договор можеш да сключиш още един такъв, макар и с дата на започване след месец. Както и да е - без да има нещо черно на бяло не знам дали трябва да се рискува. Както казах знам за два случая с договорена една заплата и отиваш първия ден и в договора е друга, ама ти нямаш избор, щото и работа нямаш...Не става въпрос за мен по принцип, но за много близък човек.
                      Както се каза - направо да подписа договора.Също така стабилните фирми подготвят и оферта. Предоставят ти офертата, в която всичко относно работата е описано. Включвайки и заплатата. Сега не знам ако офертата се различава от договора какво следва.Но ако на мен някой ми даде оферта за работата, в случай, че не подписвам директно договор, а след това договора се различава, то първата ми мисъл ще бъде, че това не е място, в което трябва да си давам труда и ще гледам да се разкарам от там при първа възможност.
                      pakumba написа:
                      ... И един съвет- гледайте да няма прекъсване между двете- примерно последен работен ден петък, първи на новата работа- понеделник. ....
                      Каква е главната цел?Защото жената точно си остави един ден - петък, след 2 седмици, преди да започне новата работа. :D
                      http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=43745Има и разни косвени недостатъци-сещам се при проучване за разни кредити /онези изроди с 18-20% лихва/, със сигурност има и други...
                      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                      Fiat Bravo'97 1,6 16v
                      Fiat Tempra'91 1,6 mono

                      Коментар


                        #12
                        pakumba написа:
                        .....http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=43745Има и разни косвени недостатъци-сещам се при проучване за разни кредити /онези изроди с 18-20% лихва/, със сигурност има и други...
                        Не е проблем прекъсването за няколко дни. Виж, ако смята да се регистрира на борсата в по кратък срок от 9 месеца от започването на новата работа на борсата - тогава да. :D

                        Коментар


                          #13
                          Re: Започване на нова работа - казус

                          style34 написа:
                          Колеги,Имаме следния казус. То си е напълно обичайна ситуация де, ама тия дето работим на едно и също място сто години не знаем кой е правилният подход. :D Та - имаме оферта за нова работа. Приемаме я, но как трябва да се постъпи? В смисъл - как документално да се оформят нещата, за да не стане така, че напускаме старата работа, отиваме на новата и условията в договора се различават от договореното. Знам със сигурност за два такива случаи в едни от най-големите компании в страната и не желаем да попаднем в подобна схема. Предварителен договор ли се подписва или какво? И след това да се подава предизвестието на старата работа? Моля за съвети.
                          Такива филми, колега, каквито ти ги описват по-нагоре са си чисти лаладжалъци за сън. Договаряш се с новия ти работодател, разбирате се със стария ти, напускаш и отиваш на новата работа. За какво му е на някой, който знае, че си имаш работа да ти каже - напусни, ела тук - и после да забрави!? Това според мен са някакви супер форсмажорни обстоятелства.Също така, заплатата на втория ден не могат да ти я намалят, нито могат да ти я намалят и на 6001-вия без твое съгласие, т.е. без твой подпис. За увеличение - да, може и без анекс, но намаление - не може.Така че, ако работиш и ЩЕ работиш в сериозна фирма - никой няма да прави измислици, а ще си го карате по канален ред. И понеже са сериозни - няма да правят глупости, ако и ти си послушен. Успех!

                          Коментар


                            #14
                            Re: Започване на нова работа - казус

                            knososs написа:
                            ......Също така, заплатата на втория ден не могат да ти я намалят, нито могат да ти я намалят и на 6001-вия без твое съгласие, т.е. без твой подпис. За увеличение - да, може и без анекс, но намаление - не може.
                            Не може да се увеличи заплатата без анекс.А намалянето - може и още как. Има няколко начина. :D

                            Коментар


                              #15
                              Говорим за много сериозна компания. Но, пак казвам - два стопроцентови случая знам за договорено едно и в договора със 100 лева по-малко. И двата случая са в едни от най-големите компании у нас. Не вярвам тук изобщо да стане така, но знаете - страх лозе пази. :D
                              The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                              Коментар

                              Working...
                              X