Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Можеш ли да си играеш с парното?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    И все пак остава неизяснен начина, по който лъжат? То и парното както си е бая скъпо, и от техните работи да имаме 20-30 лева отгоре - резултат. А са все хора заможни, с по няколко хиляди заплати. Колкото повече имаш, толкова по-лаком ставаш.
    Fiat Bravo 1.8 16V 96'

    Коментар


      #17
      Dido_Lyubenov написа:
      style34 написа:
      При нас топломера е отвън на апартамента в едно табло, директно на тръбата и няма как или поне аз не знам как може да се пипа.
      А това е истинския топломер и той е индивидуален за всеки абонат. Отчита какво количество топла вода е минало по тръбите и с каква температура влиза при абоната и с каква излиза. Така се измерва реално потребената топлоенергия, и действията на комшулука не оказват влияние в/у сметката. Въпроса е, че за използването на този тип топлинно отчитане, си има изисквания за сградната инсталация.
      Може би затова сметките досега са били прилични на фона на абсурдите, които чувам от познати.
      The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

      Коментар


        #18
        Да е само парното - добре. Сблъскваме се с абсурда, общото потреблениена вода ( в случая ) да превишава двукратно сбора от индивидуалнотопотребление. При направените справка и проверки се оказва, че собствениците на близо 60% от отчитанитеиндивидуални водомери умишлено и с месеци не са осигурявали или са отказвали достъп за инкасиращите...Все пак операторът им начислява някакви служебни показания и си взима парите по общия уред, разпределяйки разликите, като процент от изразходваната вода на индивидуалните уреди. Или иначе казано, ако комшията Иван краде вода/парнокраде единствено и само от честните си комшии Петкан, Драган и Първан. Последните са изрядни и разчитат само на уредите си. Накрая обаче те плащат своята вода и си "разпределят" разликите ( разбирай сметките) на краденото от Иван...Аналогично е и с парното. И вярвайте - проблемът не е само финансов. Напротив. Гореописаните случаи са от кооперации в престижни райони ( визирам Бургас).И на други места се наблюдава подобно "несъответствие", но до такива парадокси рядко се е стигало.Не ми се пише дори. Отвратен съм от явната демонстрация на ненаказаност и арогантността на "новите ни богаташи" и дребния тарикатлък наостаналите людя. Явно удовлетворението, че си "прекарал" някой е много силно заложено в гена ни.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #19
          То за това се прави събрание на етажната собственост и се решава от всички, че избрани хора от входа могат да правят проверки по всяко време на всички апартаменти именно да се установи ако има крадци на топло. Като почнат да шумят тръбите и тия хора трябва да реагират веднага, все има начин да се хване тоя който краде.Аз топлофикация не ползвам от както съм се нанесъл в апартамента /3 години вече/ и си ми идват сметки за сградна инсталация, за мен си е жив рекет, но така са направили закона нашите любими депутати в интерес на топлофикация, а не на гражданите, които са ги издигнали да си топлят задниците в парламента и в скъпите служебни жилища и автомобили.
          punto HGT

          Коментар


            #20
            Това за сградната инсталация не знам при всички как е, но е факт, че има апартаменти, в които не се налага допълнително отопление само заради тръбите, които минават през апартамента.
            The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

            Коментар


              #21
              И аз да питам Предлагат ни на ни топлофицират, но дали си заслужава.Така в нов блок съм да кажем на 7-8г. Имам отделение за топломенр, но е вътре в апартамента, не е извън него.Към момента съм си решил проблема с отоплението, а именно с конвектори.За съм само за топла вода, но като гледам как върви подписката най вероятно ще са и топла вода и парно.Ако не ползвам нито едното с последната информация относно топлофикация ще трябва ли да плащам сградна инсталация всеки месец?Топломера мери само толото на парното нали така(в моя случай няма какво, защото нямам радиатори и реално ще е спряно топлоподаването към изходите за радиатори) а водомера(на топлата) водата и после си плащаш на кубик затопляне?
              Fiat Marea 2.4 JTD+
              Fiat Marea 1.6 2000г. + ГИ
              Peugeot 406 2.0hdi - once upon a time
              Renault 19/1.7mi/ - crash

              Коментар


                #22
                zlatarov написа:
                И аз да питам Предлагат ни на ни топлофицират, но дали си заслужава.Така в нов блок съм да кажем на 7-8г. Имам отделение за топломенр, но е вътре в апартамента, не е извън него.Към момента съм си решил проблема с отоплението, а именно с конвектори.За съм само за топла вода, но като гледам как върви подписката най вероятно ще са и топла вода и парно.Ако не ползвам нито едното с последната информация относно топлофикация ще трябва ли да плащам сградна инсталация всеки месец?Топломера мери само толото на парното нали така(в моя случай няма какво, защото нямам радиатори и реално ще е спряно топлоподаването към изходите за радиатори) а водомера(на топлата) водата и после си плащаш на кубик затопляне?
                ...Да + цената на кубик студена вода, която ви продава Софийското ВиК.Ако повечето хора имат парно, а ти не, до голяма степен ще си зависим И от тяхната "добродетел", за това, какви суми ще ти начисляват за затоплянетона кубик студен вода. Т.е. Колкото по-малко "нерегламентирани" загуби на топло имате ( разбирай кражба и на вода дори ) - толкова по-евтина ще бъде енергията ви за затоплянето на кубик топла вода. В апартамента на родителите ми преди години, когато масово хората се отказваха от парно и си оставаха само на топла вода, затоплянето на кубик вода достигна 25 лв.
                A17DTС/S
                Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                Коментар


                  #23
                  Не си длъжен да си пускаш парно с другите.И аз бях в тази дилема, но пък никога не съм мислил да не пусна парно.Ако всички си плащат както трябва и не се краде, то сметките са по-ниски или около тези за ток, като се отопляваш с разни такива електрически печки, а комфорта многократно по-висок.Та на въпроса ти - другите, които искат парно те се задължават да плащат сградната инсталация. При нас имаме такива комшии, които отказаха да имат парно и съответно на тях тръбите им се "запечатаха", не им се сложи топломери и не плащат сградна инсталация. Последната се поема (разпределя) само върху абонатите, които ползват услугите на топлофикация.Но от друга страна с новите сгради, където щранговете са в коридора и най-вече не се краде, то сметката за сградна инсталация не е някаква космическа така, както при панелките, в които се краде на поразия.Имаме една панелка в Люлин, където съм я изолирал тотално - външни, вътрешни изолации, дограми, стъкла и каквото може.Парно по принцип никога не спирам - правя си термовентилите на някаква степен, където в къщи да е около 20 градуса и така целия отоплителен сезон.Та в Люлин често наблюдавам в крайната сметка (изравнителната), че за отопление на имота плащам приблизително колкото за сградна инсталация. :D С новите сгради, където краденето е доста по-трудно, сградната инсталация е малка сума - да кажем 10-20 лв. на месец, по спомен, а не 50-70 лв., като в Люлин да речем.
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #24
                    zlatarov написа:
                    И аз да питам Предлагат ни на ни топлофицират, но дали си заслужава.Така в нов блок съм да кажем на 7-8г. Имам отделение за топломенр, но е вътре в апартамента, не е извън него.Към момента съм си решил проблема с отоплението, а именно с конвектори.За съм само за топла вода, но като гледам как върви подписката най вероятно ще са и топла вода и парно.Ако не ползвам нито едното с последната информация относно топлофикация ще трябва ли да плащам сградна инсталация всеки месец?Топломера мери само толото на парното нали така(в моя случай няма какво, защото нямам радиатори и реално ще е спряно топлоподаването към изходите за радиатори) а водомера(на топлата) водата и после си плащаш на кубик затопляне?
                    По твоя въпрос трябва да има конкретна информация как е изградена сградната инсталация и как ще се отчита евентуално потреблението на топлоенергия от всеки абонат. Най-точно може да ти отговори някоя фирма за топлинно счетоводство. Тук няма как да получиш правилният отговор, по обясними причини. Доста неща са с които трябва да се съобрази този който ще ти даде верния отговор.ВО, те процента за сградна инсталация го смятат по много показатели, а един от тях е до колко сградата отдава топлина навън - колко е топлоизолирана. Естествено е при една панелка, която не изцяло топлоизолирана,а само отделни апартаменти, за сградна инсталация да се плаща почти 50% а за една нова сграда, която конструктивно е по-топлоизолирана процента да е много по-малък.
                    Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                    Коментар


                      #25
                      style34 написа:
                      Това за сградната инсталация не знам при всички как е, но е факт, че има апартаменти, в които не се налага допълнително отопление само заради тръбите, които минават през апартамента.
                      Тръбички с диаметър 20мм малко трудно ще загреят стая с площ 15-20кв.м., ако ще да са нагряти до червено, правил съм си експеримент преди да се нанеса в апартамента - никакво отопление през зимния период за около една седмица, след като влязох забележи във вътрешна южна стая термометъра показваше 10-12 градуса, тръбите на топлофикация минават в ъгъла на стаята. Представи си го същото само, че в стая северно изложение, поне 3-4 градуса надолу ако не и повече.Тия от топлофикация са толко нагли, че на тия тръби /сградната инсталация/ им казват "тръбни лири", но истината е, че няма как тия тръби да те отопляват ако нямаш радиатори, а ако приемат че 10-12 градуса е нормална температура за живеене, то тогава съм съгласен, че тръбите ме отопляват
                      punto HGT

                      Коментар


                        #26
                        Така, както описваш, си в сграда с централни тръби и на всеки етаж - разклонение за апартамента (дето му викат "хоризонтална" инсталация). Изобщо не се колебай да се включиш в парното. Няма по-евтин начин на отопление, съобразено и с качеството на отоплението. Аз се опитвам да накарам не-умните ми съседи да си направим инсталацията от този тип, ама като чуят за къртене и ремонти - настръхват. Ми седете си така, да ви крадат...Ред.: Аз на Златаров пишех, ама докато се класирам, се появили още 5-6 мнения.

                        Коментар


                          #27
                          didich написа:
                          style34 написа:
                          Това за сградната инсталация не знам при всички как е, но е факт, че има апартаменти, в които не се налага допълнително отопление само заради тръбите, които минават през апартамента.
                          Тръбички с диаметър 20мм малко трудно ще загреят стая с площ 15-20кв.м., ако ще да са нагряти до червено, правил съм си експеримент преди да се нанеса в апартамента - никакво отопление през зимния период за около една седмица, след като влязох забележи във вътрешна южна стая термометъра показваше 10-12 градуса, тръбите на топлофикация минават в ъгъла на стаята. Представи си го същото само, че в стая северно изложение, поне 3-4 градуса надолу ако не и повече.Тия от топлофикация са толко нагли, че на тия тръби /сградната инсталация/ им казват "тръбни лири", но истината е, че няма как тия тръби да те отопляват ако нямаш радиатори, а ако приемат че 10-12 градуса е нормална температура за живеене, то тогава съм съгласен, че тръбите ме отопляват
                          Има един апартамент, в който не се пуска парно от 4 години по цяла зима. Температурата не пада под 17-18 градуса в най-студените дни. А този апартамент дори няма и тръби, защото се намират в стената.По средата е на целия блок от където и да го погледнеш - отгоре, отдолу, отляво и отдясно.Така, че има и такива апартаменти.
                          Dido_Lyubenov написа:
                          ВО, те процента за сградна инсталация го смятат по много показатели, а един от тях е до колко сградата отдава топлина навън - колко е топлоизолирана. Естествено е при една панелка, която не изцяло топлоизолирана,а само отделни апартаменти, за сградна инсталация да се плаща почти 50% а за една нова сграда, която конструктивно е по-топлоизолирана процента да е много по-малък.
                          Така си мислиш, че се смята. Или поне така си чел.Иначе се смята - отчели сме толкова енергия спрямо индивидуалните топломери, имаме толкова отчетено спрямо централния топломер, значи разликата е сградна инсталация, която се разпределя върху потребителите, спрямо техните имоти.
                          A20DTH ЖТД ама не баш
                          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                          Коментар


                            #28
                            Тръбички с диаметър 20мм малко трудно ще загреят стая с площ 15-20кв.м., ако ще да са нагряти до червено, правил съм си експеримент преди да се нанеса в апартамента...
                            Преди години по ТВ даваха един пич, който на тези тръби си беше направил топло-отдаваща система отметални капачки за буркани монтирани по тръбата от под до таван. Репортера го хвалеше, като рационализатор, но явно и той и собственикане разбираха, че всъщност това си е една...кражба на енергия. :P
                            A17DTС/S
                            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                            Коментар


                              #29
                              ogi28b написа:
                              Така, както описваш, си в сграда с централни тръби и на всеки етаж - разклонение за апартамента (дето му викат "хоризонтална" инсталация). Изобщо не се колебай да се включиш в парното. Няма по-евтин начин на отопление, съобразено и с качеството на отоплението. Аз се опитвам да накарам не-умните ми съседи да си направим инсталацията от този тип, ама като чуят за къртене и ремонти - настръхват. Ми седете си така, да ви крадат...Ред.: Аз на Златаров пишех, ама докато се класирам, се появили още 5-6 мнения.
                              Според мен най ефтиният вариант на отопление е с дърва, а големия плюс е безплатния фитнес, който определено е полезен, понеже все по малко се движим и все повече се застояваме пред компа или телевизора с напредване на възрастта /това не важи за всички, говоря от мое име/.Веднага го доказвам - поръчах си 3 кубика дърва с превоз, с които ще изкарам целия отоплителен сезон, че даже ще остане и за другия - цена общо 235лв, миналия отоплителен сезон 2013-2014 само за сградна инсталация, без да ползвам нито парно, нито топла вода имам 220лв да плащам , сега си мисля, че ако ползвах парно и топла вода сметката ми щеше да е минимум 600-800лв, топлофикация да до д.хат, така както може да ме загрее камината, топлофикация може само да сънуват.Преди около 2-3 седмици даваха репортаж по новините, че независимо от закона за енергетиката все пак абонатите в панелните жилища имат право да се откажат от топлофикация ако не ползват по някаква си там европейска наредба на потребителите, но не я запомних точно. Мисля да се разходя до топлофикация и да питам как стоят нещата и да се махат, защото това си е жив рекет.
                              punto HGT

                              Коментар


                                #30
                                Didich.От рекет в милата ни татковина не моЙ избягаш.Или иначе казано - от един ще избягаш, на друг ще се натъкнеш. :P
                                A17DTС/S
                                Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                                Коментар

                                Working...
                                X