Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

проблем със Спирачки и ABS

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    проблем със Спирачки и ABS

    Здравейте,от известно време имам следния проблем :1. лампичката за ръчната спирачка/спирачките постоянно свети . Проверена е течността, сменени са накладките, само бутончето на ръчката на ръчната не съм го почиствал. 2. от време на време лампичката за ABS свети (не примигва или присветва, а свето постоянно). При следващото палене на колата обаче не свети, и може да не светне един месец, но може и да светне след 500 метра.Единственото инфо което намерих беше един коментар на Оги :
    (!) е сигнализация за ниско ниво на спирачна течност или издърпана ръчна спирачка. В моделите Браво/а/Мареа, които са оборудвани с АБС + ЕБД (ЕБА), което е система за електронно разпределение на спирачното усилие, в случая е между предния и задния мост, са измислили че ако тази система се повреди, да светне както лампата за АБС, така и лампата (!). Има положение при което свети само жълтата АБС, тогава може да липсва връзка с някой датчик например, или някое реле да е прецакано. Тогава системата АБС се изключва, като това се отбелязва със светването на жълтата лампа. Има и положение при което свети само червеното (!) - ниско ниво на течността, или ръчна спирачка. Но едновременното светене и на двете, при свалена ръчна спирачка, и нормално ниво на течността означава че има проблем в системата за електронно разпределение на спирачното усилие, и компютърът не може да изчисли правилно каква част да насочи към задния мост, и каква към предния, и е възможно да ти насочи твърде много назад, при което задните ще блокират, а самият АБС пък ще ги отблокира, и така спирането ще е неефективно и лошо. По тази причина системата бива спряна, за да не стане някоя фатална грешка с включване на АБС когато не трябва, и светват тези две лампи.
    Дайте някакви съвети моля П.П. колата е Fiat Bravo 1.8 - ’96г.Грешен раздел -> ПреместенаМодераторски екип на fiat-bg.org
    Fiat Bravo 1.8 16V
    Fiat Bravo II 1.9 Multijet

    #2
    При теб май няма EBD ? като дадеш на контакт - лампата за ръчната и АБС светват и изгасват ли заедно? Пробвай да откачиш буксата от капачката на казанчето за спирачна течност, и ако изгасне - значи може би там е проблемът.

    Коментар


      #3
      След "self-test"-a (или както се нарича) при даване на контакт ABS-а изгасва...повечето пъти, но да речем днес сутринта след като покарах около километър светна, и си светеше до офиса. Подозирам че довечера като си тръгна няма да свети. А лампата за спирачките си свети нон-стоп.Пробвал съм с откачане на буксата от казанчето понеже бях чувал че понякога поплавъка или контактора дават проблеми, но нямаше ефект. За ABS-а имам подозрения ще проблем ми правят задните накладки, но те не би трябвало да имат нищо общо с лампата за спирачките, нали ?А как мога да разбера дали имам EBD или не ?
      Fiat Bravo 1.8 16V
      Fiat Bravo II 1.9 Multijet

      Коментар


        #4
        NIK_THE_FLASH написа:
        ... те не би трябвало да имат нищо общо с лампата за спирачките, нали ?
        Коя точно лампа свети (освен тази на ABS)? Не ми се рови в мануала, но има вероятност лампите за ниско ниво на течността, износени накладки и ръчна да са отделни/различни или да е една...
        NIK_THE_FLASH написа:
        А как мога да разбера дали имам EBD или не ?
        Нашите коли преди 1999 год. нямат.
        Alfa 159 SW 2.4 Ti
        Fiat Marea '99 1.6 16V ELX
        "...внимавай че тези италиански кочини много вървят."

        Коментар


          #5
          gamma написа:
          NIK_THE_FLASH написа:
          ... те не би трябвало да имат нищо общо с лампата за спирачките, нали ?
          Коя точно лампа свети (освен тази на ABS)? Не ми се рови в мануала, но има вероятност лампите за ниско ниво на течността, износени накладки и ръчна да са отделни/различни или да е една...
          Доколкото знам е една и съща и за трите изброени неща. Bravo/Brava/Marea Service Manual Part 2 - Страница 234 - номер 16 е картинката
          Fiat Bravo 1.8 16V
          Fiat Bravo II 1.9 Multijet

          Коментар


            #6
            От давна писах по темата с тези датчици но както го описваш спред мен някой датчик ти прави проблеми. Почисти гребените ако си с такива да не ровя и да търся с какво си. Така се получава точно когато е тръгнал да се скапва. А това че ти свети лампата на ръчната е просто съвпадение. Самото бутонче на ръчната е слабо место та го провери и него. Дигни маншона на ръчната огледай. Случвало ми се е и от солена вода зимата да ми светне на мен.Намери старите теми и виж как се мерят и тогава ще мислим каво да правим.
            BRAVA 1.4 12v - 1998г.


            http://vbox7.com/play:124bedab

            Коментар


              #7
              Днес при мен се появи следния проблем. След стартиране на двигателя лампата за АБС остана да свети, лапмата за ръчната не свети. Досега след стартиране двете лампи изгасваха едновремено. Пробвах рязко спиране - АБС работи. След километър-два светна и лапмата на ръчната. Пак пробвах да спра рязко - АБС не сработи, по обясненията на Оги ясно защо. Спирах и тръгвах още няколко пъти - същото положение. При работещ двигател, закачах и разкачах датчика за ниво на спирачната течност - лампата на ръчната свети и в двата случая.При спрян двигател, на контакт със закачен и разкачен датчик за ниво лампата за ръчната не светва. Със закачен и натискане на чек бутончето отгоре му, лампата пак не свети. Нивото на спирачната течност е нормално (смених я миналата седмица). Проверих бутончето на ръчната спирачка - работи както трябва. Предните накладки и тях ги сменях наскоро. Задните накладки не ги знам в какво състояние са, но не съм забелязал някакви проблеми при спиране, а и ръчната спирачки работи много добре.Ако някой има идеи, моля да помага.
              Brava 1.9 JTD 100, 2001

              Коментар


                #8
                @zim първо провери всички предпазители, както и един големичък, който е в малкото табло за големите тоци при двигателя! След това отиди на адекватна диагностика. Може някой датчик да не отчита импулси.
                Frontera Sport, X20SE март 1998

                Коментар


                  #9
                  Егати, това е несъвместимо - хем лампата да свети, хем системата да е работила... Обикновено светне ли - значи е изключена. Но щом си го видял с очите си, вероятно е така! Трябва си закачане към компютъра, той ще си каже къде и какво не е наред. Според мен нямаш общо със спирачната течност, явно нещо не е наред в АБС-блока.

                  Коментар


                    #10
                    Vladim написа:
                    @zim първо провери всички предпазители, както и един големичък, който е в малкото табло за големите тоци при двигателя! След това отиди на адекватна диагностика. Може някой датчик да не отчита импулси.
                    Тази сутрин проверих всички предпазители, включително и големия при двигателя - здрави са. Сега проблема е да намеря качествена диагностика в Шумен.
                    Brava 1.9 JTD 100, 2001

                    Коментар


                      #11
                      ogi28b написа:
                      Егати, това е несъвместимо - хем лампата да свети, хем системата да е работила... Обикновено светне ли - значи е изключена. Но щом си го видял с очите си, вероятно е така! Трябва си закачане към компютъра, той ще си каже къде и какво не е наред. Според мен нямаш общо със спирачната течност, явно нещо не е наред в АБС-блока.
                      Казвам това което съм видял. Предположението ми е без да твърдя че е вярно, че светването на лампата показва някакъв проблем, без това да значи автоматично изключване на АБС. Може би това става когато светнат двете лампи едновремено.
                      Brava 1.9 JTD 100, 2001

                      Коментар


                        #12
                        Светването на лампата по принцип показва че системата е изключена. Което е следствие от някакъв проблем де. Когато светнат едновременно - има нещо нередно в електронното разпределение на усилието. Това е според сервизната книжка. Май че в Аутодата имаше стойности на съпротивленията на датчиците, може да опиташ да ги измериш.

                        Коментар


                          #13
                          ogi28b написа:
                          ... Май че в Аутодата имаше стойности на съпротивленията на датчиците, може да опиташ да ги измериш.
                          Това е трудна работа. Дори всички датчици да показват нормално съпротивление това не означава, че работят коректно. Ако има замърсяване, или повреда в магнитните рингове например датчика няма да получава импулси при въртене на колелото въпреки, че самият той е здрав. При светване на двете индикации в блока се записва грешка, която се разчита само при диагностика.
                          Frontera Sport, X20SE март 1998

                          Коментар


                            #14
                            Т.е. ще търся читава диагностика. Благодаря за мненията.
                            Brava 1.9 JTD 100, 2001

                            Коментар


                              #15
                              Днес следобед нещата се развиха по друг сценарий.от т.А до т.В - светеше само лампата на АБС, на ръчната не светна както предния ден.от т.В до т.С - светеше само лампата на АБС, като по средата загасна сама. от т.С до т.D - след стартиране на двигателя двете лампи изгаснаха едновремено :D, както трябва да е, като по средата лампата на АБС светна отново и така до края. Освен разликата в поведението на сигнализацията, педала на спирачката е по-твърд от обикновено, което е доста странно.
                              Brava 1.9 JTD 100, 2001

                              Коментар

                              Working...
                              X