Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ударена гума, да я карам ли?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ударена гума, да я карам ли?

    Колеги,

    Снощи, на връщане от Боровец, в опита си да избягам от един кратер нацелих друг кратер...... Такива дупки са се отворили, нямам думи....и никой не ги пипа вече месец. Нацелих предна лява гума, веднага слязох да я проверя - съдейки по удара не вярвах, че ще се размина без нищо....и да - открих щета по гумата. Щетата е лека вдлъбнатина в зоната в червено от приложената снимка. Няма балон, няма откъснато парче от каучука, но на допир деформацията се усеща. Не е нещо кой знае колко фрапиращо, но го има. Опитах се да го снимам, но на снимките не може да си проличи от какъвто и да е ъгъл.

    Гумите са чистак нови, нямат и един сезон. Ходих днес в Медина-Мед да я погледнат - отидох с нагласата, че ще купувам нова. Момчето я свали, огледа я, качи я на баланса и ми каза: "Не играе. Няма смисъл да купуваш гума, ще ти я сложа задна, няма да гръмне. При удара са се изкривили теловете, но ще кара, карай я отзад." Така и направих, балансирахме я пак и я разменихме със задна лява.

    Но.....мен нещо ме гложди. Дали да не я сменя? Според вас какъв е шанса това нещо да стане на балон или да се скъсат теловете? То е ясно, че предна няма да стане повече. Не ми пречи да я карам така, но малко ме е шубе да не направи беля.

    Гумата е Kleber Dynaxer HP3 185/65/14. Яко меки излязоха тези гуми. Имам в актива една с балон - рано-рано я смених (дори не знам къде съм я ударил толкова), тази е втората постратала. Хвалиха ми ги като ги вземах, но явно не държат на бой....или просто такъв ми е късмета.....
    Прикачени файлове

    Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

    #2
    Интересно, аз на Пунтото вече шести сезон ще карам 4бр Kleber Viaxer. Що дупки са отнесли, но не са мръднали. Да не са развалили качеството Kleber ? Ако е така, да знам да не купувам такива, че сега ми предстои 4 летни да купувам за Мултипла-то.
    Dacia Duster 1.6 4WD

    Коментар


      #3
      Не знам, колега. Предният комплект бяха HP2, нямах проблеми. С новите - след 500км. виждам балон на борда на предна дясна и я сменям веднага - пак казвам, не помня да е имала сериозен удар. Снощи удрям лявата - деформация.
      Яд ме е, че не заложих на Фулда. Зимните Фулди отнесоха къде-къде повече цяла зима и не са мръднали, а уж са по-меки..... Не знам.

      Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

      Коментар


        #4
        Карай спокойно. И аз имам една задна с такъв проблем- лепена отвътре на борда.
        Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

        Коментар


          #5
          Поискай от гумаджиите да ти сложат подложка отвътре на удареното място.
          The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
          Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
          Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

          Коментар


            #6
            Благодаря, колеги. Реших да оставя гумата задна предвид това, че е нова и няма балон. Питах други гумаджии тук в София - отказаха да я правят - нямало смисъл, да съм карал смело. В Бургас имам добър познат гумаджия, като имам път натам ще се допитам и до него.

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              #7
              Въпреки всичко днес реших да послушам съвета на колегата wwalker и помолих момчетата в близката гумаджийница да свалят гумата и да и сложат подложка. Те дори се учудиха защо в Медина-Мед не са предложили подобен вариант. Явно там са свикнали да сменят само с нови гуми. Както и да е - сложих и подложка, за да ми е мирна главата и да карам спокойно.

              Благодаря на всички включили се!

              Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

              Коментар


                #8
                Колега в Медина мед са специалисти. Щом са ти казали, че можеш да караш без проблем с гумата, значи е така.
                Излишно си се презастраховал с подложки и ходене при други гумаджии, които естествено няма да откажат да вземат парички.

                Коментар


                  #9
                  Сигурно си прав, колега, но съм сърбал попарата на "специалисти" и започвам да си мисля, че излишно презастраховане няма.

                  Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                  Коментар


                    #10
                    Въобще не е излишно. Така можеш спокой но да я караш и предна. И мен едни специалисти по същия начин на нова гума в гаранция казаха, че няма проблем, ама добре че погледнах след 2-3 дни и видях, че е тръгнала там жабка. Показах им и мълчаливо я свалиха и сложиха подложка.
                    The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
                    Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
                    Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

                    Коментар

                    Working...
                    X