Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Питане за масло за скоростната кутия

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Питане за масло за скоростната кутия

    Става дума за следния автомобил: Fiat Linea 1.4 T-Jet Dynamic. 120 к.с, турбо-бензин, 2009 г. При първоначалното обслужване реших да сменя маслото на скоростите. По книжка се препоръчват масла на синтетична основа, клас SAE 75W-85, API GL-4 PLUS.

    В сервиза са ми сипали трансмисионно масло VITOL VT-0713 със следните характеристики: SAE 75W-80, API GL-5. Твърдят, че работят само с марката VITOL и по номер на рама от марката излизало точно това масло, което са ми сипали.

    Има ли риск да карам с това масло? Разликата във вискозитетите при висока температура я виждам. Предполагам, че ако колата се кара в горещо време няколко часа, може би скоростите ще започнат да влизат малко по-трудно. А другият параметър?
    Последна редакция от snake; 06.03.2017, 20:50.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Маслата отговарящи на ГЛ4 и ГЛ5 са различни, тези които са GL5 имаха свойство да разяждат цветните метали в скоростите пригодени за GL4. Аз лично бих го махнал това масло веднага преди да е започнало да разтваря синхронизатори и т.н
    Фиат Крома 1.9 16v+
    Фиат Браво 1.6 16v
    Фиат Мареа 1.6 16v

    Коментар


      #3
      Та понеже виждам сте подхванали темата ако може аз да попитам за масло какво трябва да се купи за пунто мк1 1.7TD за скоростите,че нещо при смяна на скорости си се иска повече усилие за да влезнат скоростите , карах едно мерцедесче а на него само с леко побутване и си влизат .Също така задната скорост като влезе и искам да излезна от нея трябва да бутна лоста с ръка сравнително силно и това ме наведе на тази мисъл ,че можеби маслото е за смяна на скоростите.То не е менено минимум 5 години и тя и не и карана много .
      Последна редакция от mitice; 07.03.2017, 12:31.
      this

      Коментар


        #4
        Силно се съмнявам, че нещо драматично ще се случи, ако карам с това масло. В същото ме увериха и хора, които ремонтират скоростни кутии. Едва ли някой, освен производителя, знае точно какво има в дадено трансмисионно масло и как ще повлияе на конкретната кола. Но все едно, поръчах си Тутела 75W-85, API GL-4 PLUS. Утре ще източим погрешно сипаното, с което съм минал 10 километра, и ще налеем тутелата. Толкова добре сменя скоростите, че чак ме е жал да изхвърля 2 л. трансмисионно масло, но край - реших го и утре забравям за дилемата.
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #5
          Снощи се разрових във фактурите, които ми бяха предоставени от предишния собственик. Оказва се, че маслото на скоростите е сменяно сравнително скоро в оторизиран сервиз при смяна на съединител - края на 2015 г. (преди 23 000 км.) със следното: Total 75W90 SYN FE. И то не е баш по спецификация, даже хич. Дават го, че отговаря на GL-4 и GL-5.

          Някакъв ужас е с тези трансмисионни масла. Майсторите нищо не разбират от тях, в магазините за авточасти е същата работа. Сипват каквото имат. Или те много подценяват значението на предписаните спецификации, или по форумите прекалено се теоретизира .
          Последна редакция от snake; 08.03.2017, 07:34.
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            #6
            Силно се съмнявам, че нещо драматично ще се случи, ако карам с това масло. В същото ме увериха и хора, които ремонтират скоростни кутии. Едва ли някой, освен производителя, знае точно какво има в дадено трансмисионно масло и как ще повлияе на конкретната кола. Но все едно, поръчах си Тутела 75W-85, API GL-4 PLUS. Утре ще източим погрешно сипаното, с което съм минал 10 километра, и ще налеем тутелата. Толкова добре сменя скоростите, че чак ме е жал да изхвърля 2 л. трансмисионно масло, но край - реших го и утре забравям за дилемата.
            Пак ще сменя добре скоростите Колега! Правилно, щом започне човек да мисли нещо, трябва да го прави, защото все ще го човърка. Тъкмо добре си измил скоростната кутия.
            Има много по-тежки случаи. Например аз на бравото не знам не какво е маслото, а колко е. И аз бях замислил проверка, смяна, но изскочиха други неща и ей така остана да ме рови тази мисъл.
            FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

            Коментар


              #7
              С пусната тема колегата snake ми напомни за подмяна на маслото на скоростната кутия и днес и аз успях да го сменя.
              Маслото е същото - Тутела 75W-85 API GL-4 PLUS.
              FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

              Коментар


                #8
                GL 5 e само за хипоидна предавка - пиньно и корона
                ако отговаря на GL 4 и GL 5 може да се ползва за скоростна кутия и хипоидна предавка
                GL 4 е само за скоростна кутия с диференциал
                при GL 5 може да има добавки, които намаляват триенето в хипоидната предавка, но те да разяждат синхронизаторите на скоростната кутия
                Фиат Мареа 1,8 16В, 1999г

                Коментар

                Working...
                X