Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да си купя ли Брава ?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Да си купя ли Брава ?

    Искам съвет. Да си купя ли Брава ? Трябва ми ненатрапваща семейна кола. Държа да е Фиат. Все такава марка съм карал ( Ритмо, Уно, Типо ). Трудно се разделям с колите си, но момента назря. Прагматичен съм. Имам възможности да си купя и по-нов модел автомобил, но приоритетите ми са други. Мисля, че Брава ще ме удоволетвори, но искам вашето субективно и обективно мнение. Дайте ми съвет кой е по-надеждния мотор. Улегнал съм вече и високите скорости не ме влекат. Искам семейна колица. Помощ. Благодаря предварително.
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    #2
    Купи си Брава ,а защо не Мареа?
    Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
    Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

    Коментар


      #3
      Благодаря ти, че се отзова Торнадо. Наистина не съм мислил за Мареа, но някак си Бравата ми влезе под кожата. Може би изхождам от факта, че е по-компактна. Карам повечко в града, а и жена ми ще я ползва. С малко дете съм и мисля, че за момента тя ще ме устройва. Дайте ми съвети за мотора. Кой е по-добрия ?
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        #4
        JTD естествено

        Коментар


          #5
          Благодаря ти Илкор. Би ли ми казал нещо повечко за този двигател? Не съм имал дизелов автомобил, но защо пък не. Никога не съм карал и на газ, защото обичам първичните горива, но сега като се замисля бих яхнал такъв двигател. Кажи ми отколко време караш тази кола, какъв е разхода, натоварена ли е подръжката и кои са слабите места. Доколкото знам Брава с тези двигатели се произвежда след 1998 г. Така ли е?
          A17DTС/S
          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

          Коментар


            #6
            Ако ще слагаш газова бутилка ти трябва голям багажник - вземи си Мареа, даже и комби, но двигател по-голям от 1.6.Аз лично бих си купил също така Брава 1.6 или 1.9 JTD. Баща ми кара такова JTD. Като я купих, се оказа, че е за смяна датчик на колянов вал, но след смяната му сега е много доволен. JTD-та са много икономични - на мен ми е по евтино да карам на дизел от колегите с 1.8 и 2.0 литра безнинови двг на газ. Препоръчвам за Брава двг 1.6, защото гори колкото 1.4 (или по-точно 1.4 гори колкото него на практика, разликите са пренебрежими) но дава доста повече мощност когато тя е необходима. Особено пък за семейна кола. Брава 1.8 са доста по-редки и освен това вече разликата в разхода става по-осезаема.И макар да си улегнал и да не си по скоростите, тези коли си вървят доста добре Успех. А сега виждам подписа на колегата ilkor - направо ме разби като Израелска армия Ливанско село Кърти направо
            She was only a whisky maker but he loved her still.

            Коментар


              #7
              ntodorov написа:
              Благодаря ти Илкор. Би ли ми казал нещо повечко за този двигател? Не съм имал дизелов автомобил, но защо пък не. Никога не съм карал и на газ, защото обичам първичните горива, но сега като се замисля бих яхнал такъв двигател. Кажи ми отколко време караш тази кола, какъв е разхода, натоварена ли е подръжката и кои са слабите места. Доколкото знам Брава с тези двигатели се произвежда след 1998 г. Така ли е?
              А по конкретните въпроси, макар и към колегата, ето ти и моето мнение:Двигателите JTD са common rail - модерна система за принудително впръскване и атомизиране на горивото - по-икономични са и от тях, на практика, може да се извади много по-голяма мощност от обикновен дизел. Последното поколение двг 1.9 Multijet на Ланча Делта е 190 к.с. Поддръжката им е, от финансова гледна точка, същата като при сходен бензинов двг. Имат, обаче, някои деликатни компоненти - горивонагнетателна помпа и инжектори, които са (оригинално) на Bosch и са много скъпи - помпата над 2000 лв., инжекторите по няколкостотин всеки. Тук е момента да се отбележи, че вероятността да се скапят всички и то едновременно, е нищожна. Но може да си имаш едно на ум. както бензиновите, така и дизеловите коли имат повече електроника от Типото.Колата от подписа ми гори 5.2-5.3 извън града с включен климатик и каране около 100-110 на 5-та скорост.
              She was only a whisky maker but he loved her still.

              Коментар


                #8
                брава 1,6. дизела ми струва скъп вече. но при каране от 10-15 000 на година и дизела ще се ядва. ти си прецени дали с газ или с бенз. мотор 1,6 бенз е най-удачен след като не си от бързаците, а и се среща най-често
                Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                Fiat Bravo'97 1,6 16v
                Fiat Tempra'91 1,6 mono

                Коментар


                  #9
                  Благодаря ти Gantcho. За 1,6 си бях наумил, но не го вметнах в запитването за да не влияя на изказваните от вас предложения. Заеднo с Ilkor ме накарахте обаче да се замисля за JTD. Точно и за това се допитвам във форума. Що се касае за газовата бутилка - въобще не съм привърженик на алтернативните горива. Когато карах УНО и Типо им сипвах само V -power и тези колички ми се отблагодаряваха добре. Не правя компромиси . Въпреки, че не ме блазнят вече високите скорости нямам нищо против да си имам мощ в нужните моменти, защото вярвай ми братче с Уно - то (добра градска количка)-двигател 1.0 FIRE ми се изкинваха жилите да се напъвам по баирите.
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    #10
                    Благодаря и на теб Pakumba. И аз така виждам нещата. Мисля, че вече ще избирам между JTD и 1,6 бензин
                    A17DTС/S
                    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                    Коментар


                      #11
                      ntodorov написа:
                      Благодаря и на теб Pakumba. И аз така виждам нещата. Мисля, че вече ще избирам между JTD и 1,6 бензин
                      Най-добрия избор.Тези два двигатела са на 1 -во място в класацията моята де.
                      Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
                      Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

                      Коментар


                        #12
                        Аз имам в момента 1.6. С удоволствие бих я сменил с 1.9 JTD, но там поддръжката е доста по-солена. Е разбира се ако няма дефекти и се окаже здрава няма проблем, но това е все пак стара кола и всичко може да се очаква.
                        The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                        Коментар


                          #13
                          Моето браво ми харчи 5-6 на дълъг път и 8-9 в София.Ето ТУК бях пустнал преди време инфо за разхода откакто имам колата.За жалост както се вижда когато я купих (10 януари 2006) нафтата беше по 1.78 а сега е 2.40 ... но аз лично не бих си "добавил" газ на кола произведена само за бензин.Колата е с първа регистрация ноември 2000 година. И на мен това ми беше първия дизел, но определено търсех комън рейл двигател като търсих.Следващата ще е или фабрично на газ или пак дизел. Средният разход за целия пробег описан в таблицата - 27500км е 7,12л/100 или по 14ст на километър.Имам подобна таблица и за повечето разходи за ремонт ама нещо съм я забил някъде ... Но общо взето не съм правил някакви големи ремонти по нея ...

                          Коментар


                            #14
                            Колега, най-добрия двигател мониран в Брава, е 1.9 ЖТД 100 конски сили. Код на двигателя - 182B9.000, колите от ноември 2000 г. насам, до края на производството са с такъв мотор. Това е двигателят. Съвсем евтин данък, и много, много сила с малко гориво... Колебание м/у 1.6 бензин и 1.9 ЖТД може да имаш само ако никога не си карал ЖТД-то. Поне при мен е така.

                            Коментар


                              #15
                              Аз имам 1,6 103 конски сили (защото понякога се среща такъв и с 90к.с) и с удоволствие бих го трампил за дизела. В града разхода по книга е 10,5 а на практика е около 11,5 с махнат катализатор. Заслужава си само ако ще я караш на дълги разстояния защото извънградско може да го докараш и под 7 на сто. И пак - защо не марея Bipower със заводския метан? Не вярвам да е чак толкова трудна за паркиране. Само трябва да видиш как са цените на метана напоследък защото зимата дизела като мине над 2,60 лв/л. и ще видим на кое гориво ще излиза най-евтино. Аз на мойта все събирам пари уж да и слагам LPG инжекцион ... пък ако ще и третично гориво да е пропан-бутана (все едно ще усетя разлика някаква при вървенето в сравнение със сметката за зареждане догоре).
                              Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
                              http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

                              Коментар

                              Working...
                              X