Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загряване на TD100

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    Tornado написа:
    Полезно.
    Супер инфо колега. Между другото това е сигурно третата интерпретация на температурната скала... :D :D :D. Не знам защо, но мисля че твоята е най-вярна.
    ex FIAT Marea 1.9 TD100

    Коментар


      #47
      Торнадо, за посчените температури от 86’ нагоре съм съгласен, дори убеден че е така, но няма как да повярвам, че ЕКУ спира обогатяването на горивната смес при 25 - 30 градуса, при положение и че маркучите от малкия кръг вече са горещи, а термостата не е отворил и стрелката на уреда не е мръднала. На мен също ми се струваше неправилно стрелката да стои повечето време на първото деление, но си направих труда да следя поведението на охлждането, и разбрах че това е нормалното поевдение на уреда. А не че трябва да си търся несъществуващ проблем.Най-правилния вариант за откриване на повреда в охладителната система, е като се измерят температурите на течноста с подходящ термометър, а не с помоща на софтуер или китайски електронни безконтактни термометри. Електронните компоненти не са вечни, понякога дефектират и могат да ви подведат с грешни показания. Също така е добре да знаете, че различните партиди термо-датчици, имат малко различни стойности, и когато се използват за прецизно измерване на температура, се калибрира всеки уред поотделно на стенд в комплект с новия датчик. Тук имаме уред на таблото, който отчита температура в определени граници, но е с нисък клас на точност, по тази причина няма скала разграфена на точни температурни стойности, а индикация, показваща дали температурата на ДВГ е в нормални граници.Преди да се вкарвате във филми за смяна на термостати, датчици и други компоненти си направете труда да вземете един обикновен термометър и измерете температурите при които сработват отделните компоненти, най-вече термостата. И не забравяйте, че за всеки модел те са различни, и е необходимо да се сдобиете с информация за допустимите стойности. Е, ако ви е по-лесно да сменяте термостати, ако имате излишни пари и сте решили да ги вложите в ненужни резервни части - сменяйте наред, докато успеете да накарате уреда на таблото да се дъжи както на вас ви харесва.Успех на всички, захванали се с мисията невъзможна !
      Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

      Коментар


        #48
        Моят ремонтиран термостат е с температури като на Торнадо, зима, лято с клима без и всичко споменато до тук.Аз а и много други тук сме първи клас, първия срок и някой вече да ни беше напляскал ако не е забранено! :D
        Умные не бывают учены; ученые не бывают умны. - Лао-цзы FIAT BRAVA TD100

        Коментар


          #49
          Сега въпросът е коя скала е вярната, а може би са и двете? Но нормалният температурен режим на ДВГ, би следвало да е на 1/2 максимум до 1/3 от диапазона на уреда, 1/4 вече е малко.... пак по пътя на логиката разбира се.П.с. Ще попитам един приятел с мареа ТД 125, да видим при него как е, после ще споделя. Мисля, че няма разлика че е петак?
          Fiat Marea Weekend 1.9 JTD 105 2000
          Lancia Lybra 1.9 JTD 115 2002

          Коментар


            #50
            Прав си.Стрелковите уреди са най-точни около средата на скалата си и поради тази причина това е нормалната-оптималната-зона за температурата на двигателя.Справка- живачен термометър. :D
            Умные не бывают учены; ученые не бывают умны. - Лао-цзы FIAT BRAVA TD100

            Коментар


              #51
              Чух се с приятелчето с ТД125. Отговорът му беше стрелката стои на средата между средата и C, което отговаря на разграфеното от Tornado. Надявам се да съм помогнал.
              Fiat Marea Weekend 1.9 JTD 105 2000
              Lancia Lybra 1.9 JTD 115 2002

              Коментар


                #52
                Голям спор се развихри Там стои, ама не е постоянно. Причините съм ги описал по-напред в темата. Който иска да разбере по елементарен начин дали стрелката на уреда е на деление С при 50’ , може просто провери дали стрелката е отлепила, когато обогатитела спре да подав обогатена смес, т.е. като му паднат оборотите на празен ход. Тогава ЕКУ отчита 53’. Друго нещо кето е много важно, но до сега никой не повдигна въпрс за него е охлаждата течност. Явно това е нещо което много малко хора разбират в последно време. Тя трябва да има свойството бързо да загрява и бавно да изстива. Какво означава това - да може бързо да поема много топлина от ДВГ, да я задържа в себе си (в противен случай ще кипи при по- ниска температура от желаната) и естествено да кристализира при много ниска температура. Другото ще го прочетете сами. Това което бистрим в тази тема е задържането на работната температура на ДВГ. За това има роля и вида на антифриза, както и неговата гъстота. Много от нас като сменят антифриза, отиват и купуват възможно най-евтиния и го разреждат за температура на замръзване -20’С. Това погрешно решение промяня малко но забележимо подържаната температура от охладителната система. Както не веднъж съм казвал, позвайте предписаните от производитела консумативи, масла, течности и други, за да не се вайкате после че нещо не е наред или се скапва много бързо.Ето и няколко линка от които да почерпите информация по темата, и забележете каква температура на кристализиране трябва да има антифриза за авомобилите в нашия регион :http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...pic=793.0;wap2 Използвайте оригинален антифриз Сигурен съм, че голяма част от автомобилите са заредени с антифриз БГ производство, разреден за -20’С (както и моя в момента)
                Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                Коментар


                  #53
                  cokata_23 написа:
                  Сега въпросът е коя скала е вярната, а може би са и двете? Но нормалният температурен режим на ДВГ, би следвало да е на 1/2 максимум до 1/3 от диапазона на уреда, 1/4 вече е малко.... пак по пътя на логиката разбира се.П.с. Ще попитам един приятел с мареа ТД 125, да видим при него как е, после ще споделя. Мисля, че няма разлика че е петак?
                  Те и двете са си верни, доколкото са точни уредите. Както вече споменахме (не само аз), на тези уреди скалата не е линейна и те не са точни уреди. Дори изрових оригиналната книжка с инструкции за ФИАТ-а - италианската, е с малко мъка и донатъманяване на превода на гугъл, си преведох какво пише за този уред. А то е " Обикновено/нормално стреката се ДВИЖИ ОКОЛО средните деления на уреда." и другото важно което описват, е че като стигне стрелката до четвъртото деление (следващото след средното), трябва да се поразтовари ДВГ и да се изчка да температурата да се понижи, ако е необходимо да се спре и изгаси ДВГ за известно време. Никъде не е упоменато къде точно и че ТРЯБВА да СОЧИ определена позиция от скалата. И преди малко имах излизане, и се постарах да уловя кога спира обогатяването на горивната смес, наистина около 50’ е началото на скалата - "С". А факта че термостата стои затворен ( проверено ) плътно докато стрелката на уреда стигне първото деление, говори че той си работи коректно. Остава да приемем фактите, както за точноста на уреда, така и за необходимоста от оригинален антифриз. :D
                  Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                  Коментар


                    #54
                    Re: Загряване на TD100

                    Колега не сменяи нищо.Имах същия проблем иреших да го сменя.сложих нов,но нещата не се промениха.само кадето дадох 130лв.По късно видях на оригиналния термостат че е направен да отваря на 75 градуса.щампата е на отливката на термостата

                    Коментар


                      #55
                      ТД100 - това е при мен
                      Прикачени файлове
                      Fiat Marea 1.9 TD100 97г.

                      Коментар


                        #56
                        При точно това положение със затоплянето на маркучите, както е при теб, на моя уред стрелката стои на пъвото деление. Маркуча блязан с червено затопля съвсем леко в началото откъм ДВГ, а маркуча със зелено стои студен докато стигне температурата на първото деление. В крайна сметка го докарахме до точност на уреда на таблаото. И реално по него не трябва да се съди за изправноста на термостата. Който се съмнява че термостата е проблемен, първо да провери дали рабти коректно, след това да предприема действия ако е необходимо. И точно за това се включих в тази тема, защото на въпроса "Защо не ми стои стрелката на средното деление ? " веднага "компетентните" отговарят "Сменяй термостат !" . Къде отиваш може би ? При проблемен темостат стрелката на уреда изобщо "не се свърта" на едно място. Да не говорим, че при отрицателни температури може изобщо да не отлепи. Ако е останал затворен, много бързо се разбира Правило номер 1 - ако ДВГ държи приблизително една и съща температура независимо от околната - термостата работи. Правило номер 2 - Температурата на ДВГ се променя в зависимост от режима на работа и околната температура, но не пада до най-ниската стойност на скалата и не доближава червения сектор при изправна охладителна система.Допуска се ДВГ да изстине прекалено много, когато автомобила се спуска по надолнище продължително време на мотрна спирачка (на скорост), защото тогава няма горене в цилиндрите, което да подържа температурата, а постъпва само студен въздух, който води до охлаждане.Започнах да се повтарям, но явно е необходимо.
                        Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                        Коментар


                          #57
                          Г-н Любенов,явно само уредите на ТД100 са така,защото при много други коли,който съм карал и най веже при ЖТД мотора стрелката "залепва" на средата и не мърда.Затова и аз си дадох мнението,но то се оказва неверно.Сори.

                          Коментар


                            #58
                            willow75bg написа:
                            Г-н Любенов,явно само уредите на ТД100 са така,защото при много други коли,който съм карал и най веже при ЖТД мотора стрелката "залепва" на средата и не мърда.Затова и аз си дадох мнението,но то се оказва неверно.Сори.
                            Не казвам че така трябва да е и при JTD. Все пак има доста разлики между двата мотора, като едната основна разлика е електрониката. А за това дали е саамо при ТД100 - не. И аз съм карал доста марки автомбили, дори и камиони и бусове, различно е. А в случая съм проверил този "феномен", защото и аз имах съмнения за дефектирал термостат, но се оказа че си работи правилно. Също така не е за пренебрегване факта, че не само при мен е така, дори колега сподели как с оригиналния термостат, след това с нов и след него два втора употреба, все така му отчита уреда. Нямаш вина, че не си се сблъсквал с този "проблем", естествено е да споделиш това което виждаш при теб, и предполагам не само аз оценявам желанието ти да помогнеш. А този спор задълба доста на дълбоко и може би изчерпахме тотално темата, която надявам се ще е полезна и на много хора в бъдеще.P.S. : Да припомня и още няколко факта: термостат - на 75’~ 82’, първа степен на вентилатора - 85’~ 90’ , втора степен на вентилатора - 90’~ 94’ . Е, за 15 градуса стрелката да не помръдва изобщо
                            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                            Коментар


                              #59
                              Не разбирам какво си чешите езиците само. на човека термостата му е заминал на 100% а вие къде на колко градуса е. всеки уред е различен. при мен си меря градусите със живачния термометър. Да на ТД100 може да се сложи от рено термостат, слагал съм и няма проблем. Какво зачесахте делени0япо скалата .
                              Фиат МАРЕА 1.9 ТД100
                              харчи: DOSTA

                              Коментар


                                #60
                                avent написа:
                                Не разбирам какво си чешите езиците само. на човека термостата му е заминал на 100% а вие къде на колко градуса е. всеки уред е различен. при мен си меря градусите със живачния термометър. Да на ТД100 може да се сложи от рено термостат, слагал съм и няма проблем. Какво зачесахте делени0япо скалата .
                                Аман от такива специалисти, Ти не разбра ли, че Така се държи на ТД100 тмпературата ??? Коклко пъти трябва да ти се обясбява да четеш и да не пишеш глупости. Има колега писал в тази тема и пояснява, че с 4 термостата - ОРИГИНАЛНИ се държи все по тоя начин, ти НЕ !!! Лично съм проверявал, защото и на моя ДВГ е така, е няма проблем.
                                Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                                Коментар

                                Working...
                                X