Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изолиране на EGR-системата - 1.9 JTD 105, и др.

Collapse
Заключена тема
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Ами май не е точно така, мисля че в режимите в които имаш нужда от охладения в кулера въздух, тогава ЕГР е затворен от софтуера, така си е програмиран, и не вкарваш горещия газ. ОСВЕН ако клапата не е запецнала леко отворена, в каквото се съмнявам аз,и нищо чудно като видях боклука, и което ме накара да изолирам системата. Сега знам че като искам макс. мощност, ще я имам без спънки от ЕГР.

    Коментар


      #17
      Jimy написа:
      Помислете за парадокса: намаляваш температурата на входящия въздух чрез НТЕРКУЛЕР и след това набутваш ГОРЕЩИ газове чрез ЕГР-а...тъпотия. От която печели екологията ,но губи КПД-то на турбодизела!!!
      Има голяма доза логика в това което си написал и все пак не мисля ,че толкова пречат тези горещи газове защото той кислорода поредством въздуха си е набутан там и няма да избяга като се срещне с изгорелите газове.
      Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
      Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

      Коментар


        #18
        Ще има по- висока мощност и преобогатена горивна смес в цилиндъра- излишно гориво, което не изгаря напълно и се изхвърля като сажди и др, газове, които пък запушват катализатора и всички гърнета, както и повишаване топлинния режим на двигателя съ други последици и ефекта на йо- йо се връща след 1-2 месеца като спъване на вървежа, а не обратното.
        Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

        Коментар


          #19
          Добре, ами ако например постоянно карам по магистралата със 140? Мисля че е същото. ЕГР е напълно затворен над 3000 оборота, гледал съм му картата.

          Коментар


            #20
            Jimy написа:
            Помислете за парадокса: намаляваш температурата на входящия въздух чрез НТЕРКУЛЕР и след това набутваш ГОРЕЩИ газове чрез ЕГР-а...тъпотия. От която печели екологията ,но губи КПД-то на турбодизела!!!
            Колега,парадокса хич не е голям защото по стандарта Евро 2 се допуска макс.15% изпускателни газове от общото количество засмукан въздух.И то не на всички режими на работа на двигателя.При празен ход,високи обороти,натоварване над 75% от хода на педала,студен двигател под60-70 градуса системата се изключва софтуерно.Така че ако ЕЖР-системата работи коректно не се чувства никаква разлика нито в мощноста,нито в разхода ако се извърши корекцията която е направил колегата ogi. За информация при стандарта Евро 3 и 4 това количество изпускателни газове контролирани от ЕЖР-сстемата е увеличено на 30 %.Освен това се поставя и обратна връзка за контрол/клапата движи един потенциометър/ и във всеки момент контролера има информация колко е отворен клапана,затворен ли е когато трябва и отваря ли се като максимално сечение.Ако някой си позволи да изключи тази клапа контролера веднага го отчита и влиза в авариен режим.

            Коментар


              #21
              Stefan Hadjov - имам лепенка която започва с E3. Това значи ли че моторът ми има нещо общо с Евро3, или просто си имам лепенка? В допълнение - нямам нито едно от посочените допълнителни неща за Е3 - потенциометър.По-точно въпросът ми е : защо имам лепенка Е3. Днес видях същата лепенка в Мареа ЖТД 130. пак е 99-та година мареата.ред.2: после ще я снимам, и утре ще я кача. Не снимах и мареата, но и в нея видях лепенката, едва ли някой джамбазин си е лепил лепенки Е3 ей така за цвят.А също сега се сещам че металната табела която е на гредата и тя започва с Е3

              Коментар


                #22
                КИМИ написа:
                Ще има по- висока мощност и преобогатена горивна смес в цилиндъра- излишно гориво, което не изгаря напълно и се изхвърля като сажди и др, газове, които пък запушват катализатора и всички гърнета, както и повишаване топлинния режим на двигателя съ други последици и ефекта на йо- йо се връща след 1-2 месеца като спъване на вървежа, а не обратното.
                Колега,нещо бъркаш.Много ми е интересно от къде си стигнал до тези изводи.Преобогатена смес е абсурд да имаш ,защото чисто теоретично и практически ще имаш повече кислород в засмукания въздух и шприцваното гориво ще изгори по-пълноценно отколкото при известно количестви засмукани газове.Сажди също няма да имаш в повече по същите причини.Точно за това при по-тежките режими на двигателя системата ЕЖР се изключжа софтуерно.Системата е чисто екологична и целта е да се намали съдържанието на азотен окис в изпуск.газове,който при дизелите е в по-голямо количество.

                Коментар


                  #23
                  ogi28b написа:
                  Stefan Hadjov - имам лепенка която започва с E3. Това значи ли че моторът ми има нещо общо с Евро3, или просто си имам лепенка? В допълнение - нямам нито едно от посочените допълнителни неща за Е3 - потенциометър.
                  Аз не знам 1,9 ЖТД-105 к.с. да е с ЕВРО 3.Те са с ЕВРО 2.Само след 2000 год.1,9 ЖТД-100 к.с. и 110 к.с. и Стило двигателя 115 к.с. след 2001 год са ЕВРО 3.Според мен твоя двигател не е ЕВРО 3.Каква е тази лепенка за която споменаваш и къде се намира.

                  Коментар


                    #24
                    Stefan Hadjov написа:
                    ...системата ЕЖР се изключжа софтуерно.Системата е чисто екологична и целта е да се намали съдържанието на азотен окис в изпуск.газове,който при дизелите е в по-голямо количество.
                    Целта е да се намалят всички не само азотни, но и SO2 и CO съединения, в изпускателните тръби, което стига до 20% при работеща ЕЖР система, в противен случай катализатора се запушва с пъти повече и не успява да се самопочиства и крайния ефект е прогресиращо затрудняване на продухването на двигателя.В сервиза съм свалял катализатори с изолиран ЕЖР за няколко месецаи на 100 % са "тапа" на решетката, иначе такива изолирания правим на някой търгаш да си продаде колата, че дърпа повече в началото на износен двигател, иначе няма смисъл.
                    Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

                    Коментар


                      #25
                      КИМИ написа:
                      Stefan Hadjov написа:
                      ...системата ЕЖР се изключжа софтуерно.Системата е чисто екологична и целта е да се намали съдържанието на азотен окис в изпуск.газове,който при дизелите е в по-голямо количество.
                      Целта е да се намалят всички не само азотни, но и SO2 и CO съединения, в изпускателните тръби, което стига до 20% при работеща ЕЖР система, в противен случай катализатора се запушва с пъти повече и не успява да се самопочиства и крайния ефект е прогресиращо затрудняване на продухването на двигателя.В сервиза съм свалял катализатори с изолиран ЕЖР за няколко месецаи на 100 % са "тапа" на решетката, иначе такива изолирания правим на някой търгаш да си продаде колата, че дърпа повече в началото на износен двигател, иначе няма смисъл.
                      Колега бъди сигурен,че за "тапата" не е била виновна ЕЖР-системата.Имало е друг проблем.Да не ти изброявам колко дизелови двигатели има с катализатори и без ЕЖР-система.Дали всички страдат от това заболяване за което ти говориш.По принцип дизеловия двигател отделя много малко количестео СО,защото работи почти в всички режими с излишек на кислород.А щом работи при излишрк на кислород,то тогава се отделя СО2.ЕЖР-системата е основно заради азотния окис.

                      Коментар


                        #26
                        Stefan Hadjov написа:
                        ЕЖР-системата е основно заради азотния окис.
                        Понеже точно в това се зачетох, мога да подкрепя тези думи с цитат от service manual-аEXHAUST GAS RECIRCULATION CIRCUIT (EGR)This system sends a proportion of exhaust gases to the intake under certain engine service conditions.This dilutes the fuel mixture with inert gsaes to lower peak temperature in the combustion chamber; Thishelps limit the formation of nitrogen oxides (NOx) and reduces exhaust levels by 30-50%.

                        Коментар


                          #27
                          EGR- a отнема част от саждите да не попадат в решетката на катализатора и гърнетата точно при незагрял двигател на студено- тогава по нея има и доста конденз и по- добри условия за налепи по нея- такива са моите наблюдения. ефекта евентуално да се добавят 3-4 коня към мощността впоследствие може да бъде погасен от недоброто продухване в изпускателната система.Нека обобщим: - за ЕЖР, управляван от вакуум е допустима тапата на тръбичката, ако не можете да спите от мисълта, че е мръсничко вътре в тръбопровода...- за ЕЖР клапан, управляван по електронен път е недопустима изолацията му, заради натрупване на грешки в компютъра и влизане в авариен режим(светване на лампата и т.н.)- при електронните клапани вече ефекта е строго отрицателен.
                          Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

                          Коментар


                            #28
                            В крайна сметка, от постовете на Стефан Хаджов и тия на КИМИ, стигам ди извода че наличието на EGR-а,(при изправен такъв) не подобрява работата на двигателя,неговата икономичност и в часност неговата мощност, а само намалява съдържанието на отровните вещества изхвърлени в атмосферата. Както и не обърква компютъра ако е игноиран, в смисъл такъв че последния да корегира липсата му с подаването на повече гориво. ???
                            Fiat Marea TD100

                            Коментар


                              #29
                              КИМИ написа:
                              EGR- a отнема част от саждите да не попадат в решетката на катализатора и гърнетата точно при незагрял двигател на студено- тогава по нея има и доста конденз и по- добри условия за налепи по нея- такива са моите наблюдения. ефекта евентуално да се добавят 3-4 коня към мощността впоследствие може да бъде погасен от недоброто продухване в изпускателната система.Нека обобщим: - за ЕЖР, управляван от вакуум е допустима тапата на тръбичката, ако не можете да спите от мисълта, че е мръсничко вътре в тръбопровода...- за ЕЖР клапан, управляван по електронен път е недопустима изолацията му, заради натрупване на грешки в компютъра и влизане в авариен режим(светване на лампата и т.н.)- при електронните клапани вече ефекта е строго отрицателен.
                              Точно при студен двигател ЕЖР-системата не работи.Тя е изключена от програмата на контролера.Това много лесно може да го установиш като извадиш вакумното маркуче от клапана и му поставиш един вакуметър.До загряването на колата няма да има постъпил вакум който е необходим за задействане на клапана.За никакви сажди не може да се говори че ЕЖР-а спомагало да се намалят.Ако двигателя ти работи със саждоотделяне,чакай ти системата ЕЖР да ти ги намали.Блаженни са верующите.

                              Коментар


                                #30
                                ogi28b написа:
                                ... с цитат от service manual-аEXHAUST GAS RECIRCULATION CIRCUIT (EGR)This system sends a proportion of exhaust gases to the intake under certain engine service conditions.This dilutes the fuel mixture with inert gsaes to lower peak temperature in the combustion chamber;Thishelps limit the formation of nitrogen oxides (NOx) and reduces exhaust levels by 30-50%.
                                от това следва ли , че като се изключи системата ЕЖР , ще се отрази зле на двигатея- работейки при по-високи температури в горивната камера.Помня че имаше нещо по системата (ЕЖК -една жена ми каза) - на колега в сервиз му бяха казале че изключвайки така ЕГР-то - повишава температурата в горивната камера --> зле е за ДВГ-то ??

                                Коментар

                                Working...
                                X