Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как карате дизелите си? Колко ви горят? част 2

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    6-ти януари т.г. Бургас-София.
    Bravo II, пълен резервоар дизел на Газпром, 120 км/ч, 6-та скорост, автопилот през целия преход, (с малки изключения). София, Шел-Подуене, 382км 3ч.27мин. пълен резервоар - 20,6 литра.
    Последна редакция от Flow; 27.01.2017, 20:49.
    FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

    Коментар


      Много са ви икономични дизелите, колеги. Моят Фиат гори колкото му сипя....и никога не ми е връщал нито пари, нито нафта....
      Редовно карам Бургас-София и засичам пълно-пълно. Карам с посоянни 140км/ч без да я пускам. Според зависи колко е натоварено и дали има включен климатик, TD100-то при тази скорост гори между 6.5-7.5. Ако карам около 100 прави 5.5.
      Софийско каране прави 8.5-9.5 без да се замисли. Извънградско и до 8.3 съм я докарвал при скорост 150-180км/ч. Няма значение какво е горивото - обикновено, покръстено, все тая.
      Някъде нагоре четох разход на TD100 5.5 литра с климатик.....само като знам как влияе на динамиката на тази кола климатика по никакъв начин не мога да го повярвам това. Той на надолнище я спира....

      Допирите ми до двулитрови нови двигатели не дават особено различни резултати. Да, много по еластични са, но примерно с ново 5008 2.0 HDi 150Hp спокойно си правя 7.5 по борд със същото каране. Това със сигурност означава поне половин литър отгоре пълно-пълно. Забелязал съм, че тези бордове занижават здраво над определена скорост, според зависи колата. Вярно 5008 е голямо камионче, на 308 да кажем, че ще е максимум литър надолу.

      Виждал съм до 1.3 литра занижаване на борда в сравнение пълно-пълно и никога завишаване. От 140 км/ч нагоре разходът на всяка кола скача здраво и за мен разход от 7.0/100 изобщо не може да се нарече проблем, а камо ли на 15-20 годишен трактор.
      Последна редакция от PSG; 30.01.2017, 15:58.

      Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

      Коментар


        Много са ви икономични дизелите, колеги. Моят Фиат гори колкото му сипя....и никога не ми е връщал нито пари, нито нафта....
        Редовно карам Бургас-София и засичам пълно-пълно. Карам с посоянни 140км/ч без да я пускам. Според зависи колко е натоварено и дали има включен климатик, TD100-то при тази скорост гори между 6.5-7.5. Ако карам около 100 прави 5.5.
        .........Забелязал съм, че тези бордове занижават здраво над определена скорост, според зависи колата.........

        ........От 140 км/ч нагоре разходът на всяка кола скача здраво...........
        Има нещо такова по отношение на изчисляване на средния разход от борд-компютъра и метода пълно/пълно. При бравото до скорости 100-120 км/час съм го засичал, поне три пъти и резултатите съвпадат. Ако го карам със 140 (а от време на време и по-различно ) до София по Б.компютър ми дава 6.4-6.6, но реално е 7-7.4. Карали сме го и много натоварено и с климатик със 160 и нагоре до София, не знам какъв му беше разхода, но стрелката на нивомера падна под средата, е не много, но колкото повече натискаш толкова разхода се качва.
        FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

        Коментар


          Определено. Над 120-130 км/ч. разходът се покачва драстично. Сегашната ми кола е с по-голямо челно съпротивление от Бравата ми и там тези скорости наистина по-осезаемо влияят на разхода.
          На последния си преход, когато рядко си позволявахме ( заради поледиците на места) високи скорости ( рядко над 100 км/ч), засякох пълно - пълно. Бургас - Пловдив ( до Лукойл на изхода от Пловдив към Асеновград)
          дозаредих с 14.3 литра или около 5.5/100 за 260 км. преход. Такъв ми идва и разходът със скорост до 120-130 км/ч. на магистралата през лятото...Над 130 км/ч обаче става различно - литър, литър и половина отгоре със сигурност
          качвам....Абе, колкото толкоЗ. Обичам да експериментирам и за това си правя тези еквилибристики и статистически зависимости. Колкото и когато да заредя - не връща нищо пущината.Важно е ние да сме здрави и винаги да стигаме там за където сме тръгнали.
          A17DTС/S
          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

          Коментар


            Ако търсиш икономия трябва да я караш в зоната около най-високия въртящ момент - там върви с най-малко газ. Той разходът си е пропорционален на педала. При TD100 на пета предавка това са 100-120км/ч. (около 2200-2500rpm). При 140км/ч вече си на 3100 оборота, където моментът на мотора започва да пада (и моторът да иска газ, за да поддържа скоростта).

            Моята кола е стара и изобщо не очаквам ниски разходи. Дето се вика - пак като върви прилично, че и климатик да има..... Отделно, че TD100 изобщо не е сред първенците по икономия в класа и годините си, но за сметка на това е доста по-динамичен (и дори надежден) от някои от тях.

            Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

            Коментар


              принципнпо е така-тд100 си харчи(незнайно защо) .в тази мисъл е нужно да разграничим системите на впръскване,вида на горивните камери ,години и т.н.

              Коментар


                Ако търсиш икономия трябва да я караш в зоната около най-високия въртящ момент - там върви с най-малко газ. Той разходът си е пропорционален на педала. При TD100 на пета предавка това са 100-120км/ч. (около 2200-2500rpm). При 140км/ч вече си на 3100 оборота...
                Да, така е. Педалът на газта е най-съществен за разхода на дизела. Иначе по каталог при мен дават, че си гони Нм в диапазона 1750 - 2500 об/мин. Не съм сигурен на колко точно км/ч отговарят за този диапазон, но съм сигурен, че на 6-та предавка с 2000 об/мин. съм със 120 км/ч. С 120-130 км/ч усещам колата лижерна, уютна, тиха и безметежна за магистрално пътуване, като често я оставям на автопилот за поддържане на тази скорост. Това ми е скоростта, за която мисля, че колата ми е най-икономична и скоростта, с която се чувствам най-спокоен на пътя.
                A17DTС/S
                Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                Коментар


                  При тези скорости основният разход идва от въздушното съпротивление. То нараства с квадрата на скоростта. Ако увеличим двойно - от 80 на 160 км/ч, съпротивлението нараства четворно.
                  Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                  Коментар


                    По всичко личи, че Мареа TD100, гори колкото JTD130.
                    1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                    Коментар


                      Tempras написа: Преглед на мнението
                      По всичко личи, че Мареа TD100, гори колкото JTD130.
                      Абсолютно е възможно. При висока скорост (150-160) JTD130 може да гори и по-малко. Когато е купувана тази кола (преди точно 11-години), колите с тези мотори бяха изключителна рядкост, а и доста скъпи.

                      Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

                      Коментар


                        Tempras написа: Преглед на мнението
                        По всичко личи, че Мареа TD100, гори колкото JTD130.
                        Особено ако е пънеш... Тя както е тегава в началото то няма начин да не дадеш до 3000/3500 на 1/2 да набереш... То и за това така гори.... Тромава е в началото и трябва да компенсираш с педала което води до разход...
                        Някъде бях чул че това тд 100 е слабичко за това комби... Особено ако качиш 4/5 човека и багажа им... Това говореше един из някой си форум за това е върнал и взел тд 125 и всичко заспало не качвал балкана на 2 а на 4..
                        Това съм го видях и аз за качване по магистрала.. Тука най редовно коматевския възел за да го каза на 4 бая трябва да се засила и пак плези езика и най-вече когато карах баща ми в ВМИ неврологията горе на тепето на 2 с газ до дупка

                        Коментар


                          rangel88 написа: Преглед на мнението
                          Особено ако е пънеш... Тя както е тегава в началото то няма начин да не дадеш до 3000/3500 на 1/2 да набереш... То и за това така гори.... Тромава е в началото и трябва да компенсираш с педала което води до разход...
                          Някъде бях чул че това тд 100 е слабичко за това комби... Особено ако качиш 4/5 човека и багажа им... Това говореше един из някой си форум за това е върнал и взел тд 125 и всичко заспало не качвал балкана на 2 а на 4..
                          Това съм го видях и аз за качване по магистрала.. Тука най редовно коматевския възел за да го каза на 4 бая трябва да се засила и пак плези езика и най-вече когато карах баща ми в ВМИ неврологията горе на тепето на 2 с газ до дупка
                          Екземплярът не бива брат. ЗаЙби всичко останало.
                          A17DTС/S
                          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                          Коментар


                            ntodorov написа: Преглед на мнението
                            Екземплярът не бива брат. ЗаЙби всичко останало.
                            Просто се заяждаш както винаги или се опитваш да кажеш нещо конкретно ???


                            Само гледай да не е като ония път, че колата не ми пали от сайдера (червената нафта) а то било защото имам изгорели 2 свещи...

                            Или че тд 100 даже е бърз за това купе и не гори токова много ...

                            Коментар


                              rangel88 написа: Преглед на мнението
                              Просто се заяждаш както винаги или се опитваш да кажеш нещо конкретно ???


                              Само гледай да не е като ония път, че колата не ми пали от сайдера (червената нафта) а то било защото имам изгорели 2 свещи...

                              Или че тд 100 даже е бърз за това купе и не гори токова много ...
                              Аз бях повече от конкретен. След всички клипчета и епопеи по този ТД 100 до какви заключения да стигне човек. То не бяха мъки на 2-ра по баири, то не бяха мъки със скорости до 4-та, то не бяха италиански тенджери под налягане.
                              Пък за червената нафта ( сайдера, както я наричаш )...Ами карай си я с каквото искаш тази кола - твоя е. Или поне докато все още не ти пречат организации от типа за "закрила на автомобила".
                              A17DTС/S
                              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                              Коментар


                                ntodorov написа: Преглед на мнението
                                Аз бях повече от конкретен. След всички клипчета и епопеи по този ТД 100 до какви заключения да стигне човек. То не бяха мъки на 2-ра по баири, то не бяха мъки със скорости до 4-та, то не бяха италиански тенджери под налягане.
                                Пък за червената нафта ( сайдера, както я наричаш )...Ами карай си я с каквото искаш тази кола - твоя е. Или поне докато все още не ти пречат организации от типа за "закрила на автомобила".
                                Дадох ти линк с констативен протокол от държавна комисия в който гласи че червена нафта от лукойл е евро дизел (99,9999%)5 просто маркиран защото се продава индустриялно (фермери и друго).
                                В момента съм от една бензиностанция при която е 1.75 нафтата и с нея няма ядове никакви!!! той зареджа предимно камиони но и коли от Пазарджик ходят чак там !!! Дори и помпаджията ми каза че на него му е била хубава и той ходил там чат пад ама му била далече.Инцидентно заредил миналата зима от лукойл и неможал да запали на -15... Адаша е кара там (4г) и комън рейл и помпа доза няма ядове никакви!
                                Ако е има тази организация трябва да изсели всички бензиностанции като за начало!

                                Коментар

                                Working...
                                X