Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Още малко разсъждения относно ламбда сонда и емулатор

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    brat_John написа:
    От напрежението, което ламбда сондата подава към ECU-то процесора си прави сметката дали да увеличи или намали достъпа на въздух към двигателя.
    Не, всъщност се регулира подаването на горивото, чрез промяна на времето на отваряне на дюзите. Това с регулирането на въздуха, касае само оборотите на празен ход и се регулира именно чрез следене на оборотите, когато дроселната клапа е напълно затворена. Тъй като механизма на регулиране на празния ход не е свързан с горивната система, то продължава да си работи и при работа на газ. Пак да повторя, проблема идва от това, че ECU-то не може да управлява дюзите, когато колата работи на газ.
    Fiat Ritmo 105TC
    1600cc 105к.с.

    Коментар


      #17
      johnfound написа:
      brat_John написа:
      От напрежението, което ламбда сондата подава към ECU-то процесора си прави сметката дали да увеличи или намали достъпа на въздух към двигателя.
      Пак да повторя, проблема идва от това, че ECU-то не може да управлява дюзите, когато колата работи на газ.
      ECU-то ги управлява, но получава грешна информация от ламбда сондата и от там вече това, което прави за управлението или казано иначе за подържането на съотношението гориво/въздух не е вярно.
      FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
      ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

      Коментар


        #18
        brat_John написа:
        ECU-то ги управлява, но получава грешна информация от ламбда сондата и от там вече това, което прави за управлението или казано иначе за подържането на съотношението гориво/въздух не е вярно.
        Е, добре, айде нека да е на твоето...
        Fiat Ritmo 105TC
        1600cc 105к.с.

        Коментар


          #19
          Аз имам АГУ с система за ламбда контрол. Като измеря напрежението на ламбда сондата при газ то също варира в границите 0.1-0.8 V, както е и при бензина. Защо изгарянето на газта да не е като при бензина. И в двата случая се смесват въглеводороди с О2 в определено съотношение и от остатъчния О2 се следи за правилното горене.Някъде във форума имаше тема за настрайка на газовата уредба по показанията на ламбда сондата. И там се акцентираше на средно напрежение на сондата от порядъка на 0.3-0.5 V, както е и при бензина.
          Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
          двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

          Коментар


            #20
            brat_John написа:
            johnfound написа:
            brat_John написа:
            От напрежението, което ламбда сондата подава към ECU-то процесора си прави сметката дали да увеличи или намали достъпа на въздух към двигателя.
            Пак да повторя, проблема идва от това, че ECU-то не може да управлява дюзите, когато колата работи на газ.
            ECU-то ги управлява, но получава грешна информация от ламбда сондата и от там вече това, което прави за управлението или казано иначе за подържането на съотношението гориво/въздух не е вярно.
            ECU то не може да управлява газта, но това се върши от системата за ламбда контрол и нейния компютър, така че резултата е същия. Процеса на горене се контролира чрез постъпващото количество газ. Както стана дума за нормалното горене при бензина съотношението въздух гориво е 14.7/1, а при работата на газ е по-голямо 27-28/1.Много вероятно е по-тази причина да има и разлика в остатъчния кислород, който да е различен от този при горенето на бензина и от там да се променят показанията на ламбда сондата.
            Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
            двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

            Коментар


              #21
              Petko написа:
              ECU то не може да управлява газта, но това се върши от системата за ламбда контрол и нейния компютър, така че резултата е същия. Процеса на горене се контролира чрез постъпващото количество газ. Както стана дума за нормалното горене при бензина съотношението въздух гориво е 14.7/1, а при работата на газ е по-голямо 27-28/1.Много вероятно е по-тази причина да има и разлика в остатъчния кислород, който да е различен от този при горенето на бензина и от там да се променят показанията на ламбда сондата.
              Да, при газта въздуха за нормалното изгаряне е повече, но кислорода от този въздух изгаря, така или иначе и затова показанията на ламбда сондата при стехиометрична смес са си същите като при бензин.
              Fiat Ritmo 105TC
              1600cc 105к.с.

              Коментар


                #22
                johnfound написа:
                Petko написа:
                ECU то не може да управлява газта, но това се върши от системата за ламбда контрол и нейния компютър, така че резултата е същия. Процеса на горене се контролира чрез постъпващото количество газ. Както стана дума за нормалното горене при бензина съотношението въздух гориво е 14.7/1, а при работата на газ е по-голямо 27-28/1.Много вероятно е по-тази причина да има и разлика в остатъчния кислород, който да е различен от този при горенето на бензина и от там да се променят показанията на ламбда сондата.
                Да, при газта въздуха за нормалното изгаряне е повече, но кислорода от този въздух изгаря, така или иначе и затова показанията на ламбда сондата при стехиометрична смес са си същите като при бензин.
                Направих проба - при работа на бензин ламбда сондата си дава нормално напрежение вариращо между 0.2 и 0.7V. След като превключа на газ напрежението пада до 0V и става дори отрицателно. Дали е нормално при работа на газ или е заминала ламбда сондата. При бензин не прави така.
                Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
                двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

                Коментар


                  #23
                  Petko написа:
                  Направих проба - при работа на бензин ламбда сондата си дава нормално напрежение вариращо между 0.2 и 0.7V. След като превключа на газ напрежението пада до 0V и става дори отрицателно. Дали е нормално при работа на газ или е заминала ламбда сондата. При бензин не прави така.
                  Щом при бензин си работи, едва ли е заминала сондата. Да не би превключвателя газ-бензин да прекъсва нещо? (например нагревателя на ламбда сондата - тогава показанията на газ трябва да се появят след няколко минути ако е студена колата.)Между другото каква е ламбда сондата: Циркониева или Титанова? Защото, ако си спомням добре, само циркониевите работят като източник на напрежение, докато титановите представляват съпротивителен датчик, който иска външно захранване...
                  Fiat Ritmo 105TC
                  1600cc 105к.с.

                  Коментар


                    #24
                    johnfound написа:
                    Petko написа:
                    Направих проба - при работа на бензин ламбда сондата си дава нормално напрежение вариращо между 0.2 и 0.7V. След като превключа на газ напрежението пада до 0V и става дори отрицателно. Дали е нормално при работа на газ или е заминала ламбда сондата. При бензин не прави така.
                    Щом при бензин си работи, едва ли е заминала сондата. Да не би превключвателя газ-бензин да прекъсва нещо? (например нагревателя на ламбда сондата - тогава показанията на газ трябва да се появят след няколко минути ако е студена колата.)Между другото каква е ламбда сондата: Циркониева или Титанова? Защото, ако си спомням добре, само циркониевите работят като източник на напрежение, докато титановите представляват съпротивителен датчик, който иска външно захранване...
                    Ламбда сондата е с четири проводника. Двата са за подгряване, единия е изходния сигнал, но не знам четвъртия за какво е. Не мога да кажа какав модел е сондата, дали генерира напрежение или е променливо съпротивление, но изходния сигнал е напрежение, което следва да се мени от 0.2 до 0.8V. По книгите пише, че не трябва да пода до 0 V, а за отрицателно е невъзможно. Но това го прави само на газ. Най добре е да се закачи на осцилоскоп, но това отрицателно напрежение на газ и нормално на бензин , направо ме обърква. Прових опити да си настройвам АГУ то по показанията на ламбда сондата.Чрез винта за празен ход на изпарителя, го докарвам на показания от 0.4-0.5V, но ми се качва разхода до 12-13/100. Като го намаля, напрежението на сондата става отрицателно, но разхода пада до 9/100. Голяма разлика във вървенето няма. Направо си е за
                    Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
                    двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

                    Коментар


                      #25
                      Petko написа:
                      Чрез винта за празен ход на изпарителя, го докарвам на показания от 0.4-0.5V, но ми се качва разхода до 12-13/100. Като го намаля, напрежението на сондата става отрицателно, но разхода пада до 9/100. Голяма разлика във вървенето няма. Направо си е за
                      Ами щом това е възможно, значи всичко е наред с ламбда сондата. Според мене проблема с настройката е, че я правиш на празен ход, а сместа със сигурност се променя при различните режими на двигателя. Освен това, устройството за ламбда контрол регулира потока от тройника, а не от винта за празния ход. За да получиш по-представителни данни е добре да закачиш волтметъра отвътре в колата и да видиш как се менят стойностите по време на движение. Ламбда сондата между другото е устройство крайно чувствително - при малка промяна в горивната смес, напрежението се мени много.ПП: Сондата очевидно ти е циркониева, а четвъртият проводник е маса за сигнала.
                      Fiat Ritmo 105TC
                      1600cc 105к.с.

                      Коментар


                        #26
                        johnfound написа:
                        Според мене проблема с настройката е, че я правиш на празен ход, а сместа със сигурност се променя при различните режими на двигателя. Освен това, устройството за ламбда контрол регулира потока от тройника, а не от винта за празния ход. За да получиш по-представителни данни е добре да закачиш волтметъра отвътре в колата и да видиш как се менят стойностите по време на движение.
                        Напълно съм съгласен, но съм установил, че ако не докарам на празен ход такова напрежение от сондата, в следващите режими не се включва ламбда контрола и напрежението не може да достигне нормалните стойности. Вярно, че до сега съм го изпробвал на място с изфорсирване на двигателя до достигане на различни обороти, но не знам, колко е реално. Ще опитам и с волтметъра при реално ситуация и тогава пак ще мисля.Правил съм следния експеримент - махам стъпковото моторче на ламбда контрола и слагам обикновен тройник. Колкото и да развивам тройника, ако чрез регулиране на празния ход не е докарано напрежение 0.4-0.5 волта, напрежението от ламбда сондата е отрицателно и ламда сонтрола не се задейства
                        Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
                        двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

                        Коментар


                          #27
                          Пак по мойте екперименти с ламбда сондата.Вчера при работа на газ тя започна да ми отчита напрежения >2V и калкото да намалявам количеството на подаваната газ не спадна по малко от 1V. Като превключа на бензин - нормално 0.2-0.7V. Тука има нещо нередно и без осцилоскоп няма да мине.Все повече започвам да се съмнявам в изправността на сондата, обаче нормалната и работа на бензин ме обърква. Има вероятност ECU то много прецизно да регулира подаваното гориво и да докарва що годе нормали нива. На празен ход на бензин се наблюдава неустойчива работа на двигателя-оборотите играят нагоре-надолу, усещат се но не с големи амплитуди.Не знам дали това е нормално. Ако не е нормално значи ламбда сондата си заминава.
                          Tempra 1.8 i.e. SX SW 1995 г.
                          двигател 836А5.000 MPI-WEBER- MARELLI IAW 8F

                          Коментар


                            #28
                            Petko написа:
                            Има вероятност ECU то много прецизно да регулира подаваното гориво и да докарва що годе нормали нива.
                            Имай предвид, че при нормалната си работа ламбда сондата работи в схема с обратна връзка - тоест компютъра променя сместта на входа на двигателя, двигателя изгаря сместта, ламбда сондата измерва остатъчния кислород, а компютъра следи ламбда сондата и решава как да промени сместта. Поради времевото закъснение, което се получава от промяната на сместта до получаването на изходните газове, компютъра никога не може да закове сместта на оптималното равнище, а постоянно я променя между леко обогатена и леко обеднена. Затова и сигнала от сондата не е постоянно напрежение, а се променя много бързо между две различни нива. Когато мериш с волтметър, мериш средната стойност на този сигнал. Най-добре ще е да намериш някакъв осцилоскоп и да погледнеш какво наистина става при газ и при бензин...Между другото, закъснението на сигнала при газ би трябвало да е още по-голямо, защото докато инженциона може да промени впръскваното гориво още на следващия такт на цилиндъра, то газовата уредба трябва да запълни с променена смес целият газов тракт - маркучи и всмукателен колектор и т.н.
                            Fiat Ritmo 105TC
                            1600cc 105к.с.

                            Коментар


                              #29
                              Petko написа:
                              Пак по мойте екперименти с ламбда сондата.Вчера при работа на газ тя започна да ми отчита напрежения >2V и калкото да намалявам количеството на подаваната газ не спадна по малко от 1V. Като превключа на бензин - нормално 0.2-0.7V. Тука има нещо нередно и без осцилоскоп няма да мине.Все повече започвам да се съмнявам в изправността на сондата, обаче нормалната и работа на бензин ме обърква. Има вероятност ECU то много прецизно да регулира подаваното гориво и да докарва що годе нормали нива. На празен ход на бензин се наблюдава неустойчива работа на двигателя-оборотите играят нагоре-надолу, усещат се но не с големи амплитуди.Не знам дали това е нормално. Ако не е нормално значи ламбда сондата си заминава.
                              И според мен нямаш никакъв проблем с ламбда сондата. Както бях писал, тук работата опира до химия. Остатъчните продукти след изгарянето на еднакво количество бензин и газ не са еднакви - имам предвид кислородните атоми. И от там различното показание на ламбда сондата. Така е според мен.Петко, благодаря за описанието на маршрута до фирма Олимпик - беше много точно описан. Между другото от два дни съм с газова уредба. За съжаление във фирамата нямаха симулатори на ламбда сонда и съответно не ми сложиха. И естествено сега и при мене се появиха същите симптоми както и други колеги са писали т.е. започна от време на време да ми свети лампата на инжекциона на таблото. За сега съм забелязал следните положения: - светва на ниски обороти след като съм спрял на светофар - свети между 90 и 100 когато върна педала на газтано се е случвало да светва и при други скорости, но обикновено, когато не подавам газ и след като "настъпя" след кратко изгасва.Иначе от Търново до Русе - 105км - 7 литра газ
                              FIAT Tipo Completo S 1.4 i.e. 160EP55A 836A4.000
                              ECU BOSCH 261 203 511; газова BRC

                              Коментар

                              Working...
                              X