Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За и против темата за неграмотното писане

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За и против темата за неграмотното писане

    Модератор реши да заключи темата, засягаща неграмотното писане, като определи, че тази е такава, въпреки че ... "Бисери"-те тук не са само за неграмотно писане, а очевидно и "мъдрости".Както и да е, съгласявам се, поне на думи.Дали в темата, определяме нещо написано като бисер [в кавички] или заслужаващо жълта фланелка е все толкова "обидно".Какво обидно има в това, че показваме колко ужасно неграмотно пишеш?Особено, ако е истина.Какво трябва да му напиша? Че е Айнщайн?Или: "Бря ... мноо ти съ кефъ пич, напрау къртиш мифки с тоа сленг"Това за да не е обидно.И много ще му помогна.Това не е недъг, нито пък нещо, което не можеш да поправиш.И ако модератор смята, че темата показваща крещящата неграмотност е обидна какво да кажат хората, за които писането по подобен начин е обидно.Style34 е написал какво е прочел в dir.bg, много хубава мисъл.Мястото на тези обсъждания е в този раздел! Отделих мненията от темата Бисери тук.Pecho
    .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
    www.cyxap.com

    #2
    Malone написа:
    Модератор реши да заключи темата, засягаща неграмотното писане, като определи, че тази е такава, въпреки че ... "Бисери"-те тук не са само за неграмотно писане, а очевидно и "мъдрости".Както и да е, съгласявам се, поне на думи.Дали в темата, определяме нещо написано като бисер [в кавички] или заслужаващо жълта фланелка е все толкова "обидно".Какво обидно има в това, че показваме колко ужасно неграмотно пишеш?Особено, ако е истина.Какво трябва да му напиша? Че е Айнщайн?Или: "Бря ... мноо ти съ кефъ пич, напрау къртиш мифки с тоа сленг"Това за де е обидно.И много ще му помогна.Това не е недъг, нито пък нещо, което не можеш да поправиш.И ако модератор смята, че темата показваща крещящата неграмотност е обидна какво да кажат хората, за които писането по подобен начин е обидно.Style34 е написал какво е прочел в dir.bg, много хубава мисъл.
    С едно кратко търсене намираш:http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.p...%EE%F2%ED%EEИ това с вградената търсачка, и то в общи приказки. Просто ъкъла не ми побира какво би излезнало ако бях използвал google да търси в целия форум.Ако имаш проблеми с решенията на модератор, реда е да се обърнеш към администратор а не да спамиш където ти падне.

    Коментар


      #3
      ..."Самоизтривам" се.И на мен "Ъкъла" не ми го побира защо ли реших снощи да ти отговоря.
      .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
      www.cyxap.com

      Коментар


        #4
        Аз напълно подкрепям колегата Malone да има тема за неграмотността. Според мен това не е липса на респект към другите потребители, защото не мога да имам респект към човек, който не може името си да напише без грешка, или за ред и половина допуска 15 правописни грешки, очевидно от неграмотност, а не технически, с разменени букви. Друг е въпросът, че авторите на такива постове директно трябва да бъдат банвани, според мен, защото само замърсяват пространството - след като не се е научил дори да пише и да може да сформира що-годе смислено изречение, няма право на комуникация с разумни същества - нека си мучи в неговия обор, не на публични места.
        Fiat Marea Weekend 1,6 16V

        Коментар


          #5
          sugarboy написа:
          ... Друг е въпросът, че авторите на такива постове директно трябва да бъдат банвани, според мен, защото само замърсяват пространството - след като не се е научил дори да пише и да може да сформира що-годе смислено изречение, няма право на комуникация с разумни същества - нека си мучи в неговия обор, не на публични места.
          Аз лично, а и предполагам повечето колеги, сме се научили да пишем грамотно с четене на книги. На много книги. На прекалено много книги.Тъй като сегашното поколение от 30 год. надолу няма навика да чете книги, а някои от тях не са прочели НИТО ЕДНА книга през живота си, най-добре е да си четат тук във форума. Колкото повече четат, толкова повече ще се научават Иначе тема за неграмотността има - тя се казва "Да пишем грамотно на Български език".

          Коментар


            #6
            Темата на Malone наистина се покриваше с "бисерите", което пък не означава, че трябваше непременно да бъде заключена. Можеше просто да се слеят, а можеше и да си остане, но няма да коментирам модераторското решение. Така е преценил, така е направил.Но пък тази тема - "Да пишем грамотно на български език", е съобщение, заключена тема. Ако научаването на правилата в българския език се изчерпваше с прочитането на едно съобщение, би било много добре . Така че аз не виждам нищо лошо във форума периодично да разискваме правописа и (не)грамотността, спазвайки правилата.
            Прикачени файлове
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #7
              Търпимостта към определени ситуации ни е присъща на нас българите, затова сме и на този хал.Намерих нещо, което бях чел преди време във вестник "Сега", ще го цитирам.Макар и крайно, показва реалната ситуация. Описва и какво рискуваме, къде ни е грешката, когато се примиряваме:
              ... тези безчинства на ненаказуемата неграмотност трябва да се прекратят!Публикуването в интернет, особено на сайта на обществена институция, трябва да е съпроводено с някакъв минимум отговорност - всичкото това "знание" се мултиплицира в черепните кутийки на читателите и така ще си остане.Всички правим грешки - също и на тази страница.Но поне стремеж към грамотност трябва да има.А тъпотата с взлом следва да е, както настояваха Илф и Петров ...
              Ще ми се да не коментираме повече редно ли е или не е редно да посочваме по болезнен начин ултра неграмотността.Лошото е, че когато в обществото има търпимост към подобен начин на изразяване, в един момент той става моден или пък се използва за подсъзнателно причисляване към определена прослойка.Имам предвид, че определени подрастващи участници се опитват да изглеждат internet geeks, пишейки "ся ко стаа", "ко прайм", "мноу си смотън", "шти скъсам да знайш" и т. н.И тея подрастващи после стават малко по-големи, за жалост студенти и се очаква да учат децата ни.Малък пример от друг форум, където подобен субект питаше дали някой няма да му намери материали за "операциоони системи"Та понеже му направихме забележка, че не дава точна информация за питането си, както и го попитахме на какво ниво да бъдат темите, той ни обясни, че е студент, очевидно по педагогика във Великотърновския университет:Цитирам отговора му, вие си направете изводите сами:
              да студент сам вав велико тарновския университети това ми трябва по методика на обучението по информатикауроците да са три на брои на тема "операциоони системи" ако и тест за които ви попитах ми дадете ште Ви бада адски благодарен
              Дано не реши после да учи медицина.Не ме укорявайте, откъде пък толкова знам как пишат сега малките gyneта. Имам един такъв бавноразвиващ се в къщи, дето не може да ми обясни какво точно гъзарско намира в избора си на никнейм:Full;DMG*|Th3 Sain7’ from {JAMAICA}Питах го, добре бе тигре, добре бе Иване, не можеш ли просто да напишеш, че си "Full Damage, The Saint from Jamaica", ако въобще има някакъв смисъл цялата тази CS пародия.Отговора му беше, "Тц, не е гъзарско така. Както съм го написал е по ’лийт’". По старите интернет потребители знаят какво означава leet [1337 или l33t]. Английския вариант на нашето заместване на 4-ч, 6-ш и така нататък.Та така ...На мен навремето ми купуваха книги, а сега аз, понеже съм амсалак, трябва да давам по 16 лева на сина ми за тениски от рода:
              Прикачени файлове
              .:: Just because I am unique does not mean I am useful ::.
              www.cyxap.com

              Коментар


                #8
                ...

                http://www.gramoten.com/test-za-gramotnostВашият резултат е: 29 верни отговора.Оценка: Много Добър (5) Сгрешени думи: магнитудE, тази дума е простено да се сгреши, поне аз така мисля за собствено оправдание. Все пак е чуждица и термин
                Fiat Marea Weekend 1.9TD 100 SX '98
                Peugeot 308 1.6HDI 90кс 2008

                Коментар


                  #9
                  snake написа:
                  Темата на Malone наистина се покриваше с "бисерите", което пък не означава, че трябваше непременно да бъде заключена. Можеше просто да се слеят, а можеше и да си остане, но няма да коментирам модераторското решение. Така е преценил, така е направил.Но пък тази тема - "Да пишем грамотно на български език", е съобщение, заключена тема. Ако научаването на правилата в българския език се изчерпваше с прочитането на едно съобщение, би било много добре . Така че аз не виждам нищо лошо във форума периодично да разискваме правописа и (не)грамотността, спазвайки правилата.
                  Наистина при други обстоятелства е по-добре да се слеят.Защо точно я изтрих:Мнението на колегата @karlosonhttp://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?p=567138#567138и темата на колегата @Malonehttp://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?p=568058#568058която е 2 дена по късно.Ако ги слея, ще имаме 1 мнение от новата тема, което се дублира с предходно такова, и всичко останало е СПАМ.Защо да ги сливам, а после да ги изтривам абсолютно всичките?До тука с правилата.По въпроса за правописа. Тука има 2 аспекта:1. Това не е литературен форум.2. Неграмотното писане обижда останалите форумни членове (и мене самия).Нужно е да се намери някакъв компромис. Във форума няма правила за правопис, а и не може да има. Не може да баннем някой, защото е объркал някоя запетайка. Като искате да се промени нещо, осмивайте фрапантните случай. Обаче за всеки един от тях ако се прави подобна тема? Всички те обикновенно съвсем скоро след създаването си остават назад. Даже съм дал линкове към доста от тях. За Тази цел има важна тема, която винаги е най-отгоре, използвайте я!

                  Коментар


                    #10
                    ...

                    deadairplane написа:
                    По въпроса за правописа. Тука има 2 аспекта:1. Това не е литературен форум.2. Неграмотното писане обижда останалите форумни членове (и мене самия).Нужно е да се намери някакъв компромис. Във форума няма правила за правопис, а и не може да има. Не може да баннем някой, защото е объркал някоя запетайка. Като искате да се промени нещо, осмивайте фрапантните случай. Обаче за всеки един от тях ако се прави подобна тема? Всички те обикновенно съвсем скоро след създаването си остават назад. Даже съм дал линкове към доста от тях. За Тази цел има важна тема, която винаги е най-отгоре, използвайте я!
                    Лично мен неграмотното писане във форума не ме обижда, а само ме натъжава. Както се казва - ако не беше трагично, щеше да е смешно... Със същия успех може да се каже: Ако не беше смешно, щеше да е трагично.Вярно е, че тук не е литературен форум и никой не изисква от участниците литературен изказ на мисълта, употреба на метафори и хиперболи и прочее литературни похвати. Но тук е БЪЛГАРСКИ форум, в който дори има изрично условие да се пише на кирилица. А в българския език не съществуват думи като "прОжина" или "връСка"... И аз се питам кое е по-лошо: да се пише на латиница, макар и граматически издържано; или да се пише непременно на кирилица, макар и неграмотно. Не ме разбирайте погрешно - не критикувам правилата във форума, просто разсъждавам за приоритетите... Знам, че ако някой е станал на 18, 25 или 55 години и не се е научил да пише правилно, едва ли нещо вече може да се промени. Затова ни остава единствено темата за "бисерите" - а тя може да бъде и полезна - ако някой види свое творение в нея и се засрами, може пък следващия път когато пише, да направи справка с речника или с вездесъщия Интернет. Все ще е нещо...
                    Fiat Marea Weekend 1.9TD 100 SX '98
                    Peugeot 308 1.6HDI 90кс 2008

                    Коментар


                      #11
                      Какво означава, че във форума няма правила за правопис? Той няма как да е изключение, и в литературните, и в тенекеджийските форуми има едни и същи правила, що се отнася до българския език, стига да е прието да се пише на него. Ясно е, че няма как да научим оформено неграмотен човек на правопис, но аз се дразня от това, че има толерантност и, едва ли не, това се насърчава. Да направиш забележка някому е екзотика, и обикновено нагазваш правилата, защото коментара ти няма връзка с темата. А неграмотните постове, освен че дразнят, имат и друг аспект - например, какъв е смисъла от хилядите случаи, когато ключаря е помогнал на някого със съвет, когато не можеш да ги намериш с търсачката (просто е абсурдно да нацелиш правописа му). Сега, ако имаш проблем с бобината, е много по-вероятно да намериш помощ, ако търсиш "бубина". Просто резултатите са над ДВА ПЪТИ повече. Ама, щото сме автомобилен форум, няма проблем?!?

                      Коментар


                        #12
                        Аз мисля че трябва да се намери някакъв компромис. Примерно - липсата на грешки да е задължителна за заглавията И обявите в ’купува/продава’ разделите. Първото - за да помогне на коректното търсене впоследствие и второто - защото една обява трябва да е написана коректно и грамотно, това ако щете дори е в интерес на публикуващия, аз лично (а и много хора) просто подминавам когато видя елементарни правописни грешки. Поне за мен липсата на грамотност=ниска култура, а аз с такива хора избягвам контакт, камо ли бизнес.

                        Коментар


                          #13

                          Коментар


                            #14
                            Аз нямах предвид, че екипа на форума насърчава негармотността . Имам предвид, че ако направиш забележка, автора и няколко случайни негови адвоката скачат, че това е автомобилен, а не литературен форум, и ако не ти харесва, да не четеш. В тази тема http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=51050, преди да я разчистят, "адвоката" започна да скача на бой, защото, виждате ли, автора бил сбъркал две букви в заглавието. А заглавието му е от две думи (т.е., 100% грешки), които още във втория срок на първи клас трябва се пишат правилно. Кофти, че това му беше първия пост на момчето, но като прави такова впечатление, на повечето места не биха го приели по-различно. Темата му е пример как не трябва да се прави - грешен раздел, неграмотно заглавие и текст, неясен въпрос. А зебележка дори не му беше направена, беше му даден линк към тема за употребата на "Й", и от там се почна.

                            Коментар


                              #15
                              В последно време попадам на някои постове които са написани не особенно грамотно и е много дразнещо. Опитвам се някак да оправдая хората които пишат неграмотно. Единият вид са хора които наистина са малко в страни от правописа. Все пак такива колеги или се нуждаят от помощ или с нещо биха могли да бъдат полезни на останалите и е добре да им се помогне да си оправят грешките. Другия вид са хора които са свикнали да пишат на латиница и се получават технически грешки при писане. Лошото е че такива постове които не съответстват на правописа се четат от 10-50-100 човека и има такива които не се замислят и като видят грешно написана дума във форума си мислят че така е правилно да се пише и повтарят грешката понеже така са я видяли написана. Така се размножават правописните грешки и неграмотното писане. Добре би било ако е възможно грешно написаните думи по някакъв начин да се маркират от модераторите, например с червено, кафяво или по някакъв друг начин за да се вижда че тази дума е неправилно написана и да не се повтаря.
                              Bravo 1.6 / 16

                              Коментар

                              Working...
                              X