Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Backup на Линукс система. С какво?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Backup на Линукс система. С какво?

    Както се вижда от заглавието, нужно ми е да използвам някакъв инструмент за backup на Линукс система. Нещо, което сте използвали, знаете, че работи. Нужно ми е да създам копие на цялата система в началото и после периодично да се копират само променените файлове. Съответно при необходимост да може да се възстанови системата от това копие. Не ми трябва графичен интерфейс. Прочетох в нета, но предложенията не са малко и бих се радвал да препоръчате нещо, което вече познавате.

    #2
    Re: Backup на Линукс система. С какво?

    peho написа:
    Както се вижда от заглавието, нужно ми е да използвам някакъв инструмент за backup на Линукс система. Нещо, което сте използвали, знаете, че работи. Нужно ми е да създам копие на цялата система в началото и после периодично да се копират само променените файлове. Съответно при необходимост да може да се възстанови системата от това копие. Не ми трябва графичен интерфейс. Прочетох в нета, но предложенията не са малко и бих се радвал да препоръчате нещо, което вече познавате.
    Аз ползвам Back-In-time, има го в репозиторито, първо сканира всичко, после хваща само разликите по променените файлове и само тях добавя ...Говоря за Ubuntu 13.04

    Коментар


      #3
      Re: Backup на Линукс система. С какво?

      todorakiggg написа:
      Аз ползвам Back-In-time, има го в репозиторито, първо сканира всичко, после хваща само разликите по променените файлове и само тях добавя ...Говоря за Ubuntu 13.04
      Благодаря за информацията. Гледам, че това е десктоп приложение или нещо се лъжа. На мен ми трябва да е от command line. Иначе точно за Убунту става дума, но LTS версиите.

      Коментар


        #4
        Re: Backup на Линукс система. С какво?

        peho написа:
        todorakiggg написа:
        Аз ползвам Back-In-time, има го в репозиторито, първо сканира всичко, после хваща само разликите по променените файлове и само тях добавя ...Говоря за Ubuntu 13.04
        Благодаря за информацията. Гледам, че това е десктоп приложение или нещо се лъжа. На мен ми трябва да е от command line. Иначе точно за Убунту става дума, но LTS версиите.
        Виж това Rsync. Не съм го ползвал, ама четох добри мнения за него.А и защо ти е точно command line? За мен е важно да прави каквото се иска от него, иначе интерфейса е все тая.Единствено ако се логвам remote, и съм със слаба връзка, може да държа да не е GUI...

        Коментар


          #5
          Clonezilla - Предпочитам го, прави бекъпи на цял диск или само на дял, поддържа мрежов запис на бекъп фаила, приличен конзолен интерфейс тип "wizard" G4L (Gohst4Linux) - Не съм работил още с него, но имал подобен начин на действие като клонезила-та, ползват го колегите тука в офиса, до колкото зам май се работи в команден ред с негоСваляш .iso, печеш, буутваш и бекъпваш.dd - най-древния начин, но не е удобно ако нямаш дтори диск закачен на същата машина и искаш да правиш пълен бекъп на цял диск... Но командата е един ред 20-тина знака

          Коментар


            #6
            Искам го command line, понеже машината на която ще бъде няма графичен интерфейс и всичко се прави дистанционно. Искам да си му напиша нужните команди и да задам после кога да се изпълняват в кронтаб. Гледам ги rsync и tar и много е вероятно да е някоя от тях. Допитвам се тук обаче за предложения от хора вече ползващи такива инструменти.

            Коментар


              #7
              Хората са ти писали бе - rsync. Като не ти харесва - dd и правиш клон на целия диск. Най-доброто бекъп решение е RAID. Дори софтуерния върши работа, реално и тествано - много добра.
              Steliyan's Life!
              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

              Коментар


                #8
                То аз раид си имам хардуерен ама викам да се подсигуря още. Ще го разуча значи този rsync и TAR малко по-подробно. Благодаря ви за отговорите.

                Коментар


                  #9
                  peho написа:
                  То аз раид си имам хардуерен ама викам да се подсигуря още. Ще го разуча значи този rsync и TAR малко по-подробно. Благодаря ви за отговорите.
                  Като си на Ти с rsync драсни и тука някой ред с най - полезните неща, че да си спестим ние малко четене

                  Коментар


                    #10
                    todorakiggg написа:
                    Като си на Ти с rsync драсни и тука някой ред с най - полезните неща, че да си спестим ние малко четене
                    Чак на ти едва ли да стана, но като се позанимавам и понауча нещо, ще пиша.За сега мисля се справих с мониторинга и изпращането на имейл със състоянието на RAID-а на моя 3ware контролер. Ако някой го интересува това, мога да споделя.

                    Коментар


                      #11
                      peho написа:
                      todorakiggg написа:
                      Като си на Ти с rsync драсни и тука някой ред с най - полезните неща, че да си спестим ние малко четене
                      Чак на ти едва ли да стана, но като се позанимавам и понауча нещо, ще пиша.За сега мисля се справих с мониторинга и изпращането на имейл със състоянието на RAID-а на моя 3ware контролер. Ако някой го интересува това, мога да споделя.
                      Мен ме интересува. Ако може да споделиш колко нива на RAID си пуснал? На същата машина ли са ти дисковете или са в network и т.н.

                      Коментар


                        #12
                        Общо взето съм с най-обикновеното. Контролера ми позволява само два диска и те са на същата машина в RAID 1. Със SATA дискове съм.За мониторинга вече си има значение какъв е контролера и какъв инструмент се използва за мониторинг. Някои контролери си имат такива с интерфейс през интернет браузър, моя също, но не исках да е така. Заради това общо взето какво направих.1. Проверка състоянието на ареята чрез командата, която е за съответния контролер и записването на информацията в един файл. Примерно tw_cli info c0 > /път до файла/status.txt2. Проверка за някакви съобщения. Примерно tw_cli alarms > /път до файла/alarms.txt3. Принципно тук е обединяване на двата файла. При мен обаче те са три, заради начина на изпращане ми е необходим и хедър, принципно може и без него. Примерно cat /път до файла/status.txt /път до файла/alarms.txt > /път до файла/raid.txt4. Изпращане на имейла. Тук вече си зависи какво се ползва и съобразено с това е и командата.5. Изтриване на създадените файлове. rm -rf /път до първи файл/ /път до втори файл/В общи линии е това. Ако има въпроси, ще отговарям.

                        Коментар


                          #13
                          трябва да си разграничиш какво искаш точно да бекъпвашАко искаш да бекъпваш диск или дял, rsync никак няма да ти свърши работа - той копира на ниво файлове, което значи, че ако имаш дял /dev/dha0, който е монтиран в / и дял /dev/hda1, който е монтиран в /second_disk, и дадеш rsync на / към някъде, почва да копира всичко наред и от дватя дяла, но когато почнеш да разгъваш става мазало, отделно, когато стигне до /dev/null или /dev/random - цялото дисково място на света няма да ти стигне да завършиш бекъпа . rsync е супер, но за копиране на определена директория, но не и цялото системно дърво За бекъпване на диск или дял на ниско ниво - някое от горните дето ти писах - всички те обаче трябва да правят бекъпа като буутнеш от буутЦД и да си направиш един човешки бекъп за няколко минути и да си го запишеш на някое скришно местенце , което от гледна точка на даунтайм е малко неприятно

                          Коментар


                            #14
                            bubachko написа:
                            rsync е супер, но за копиране на определена директория, но не и цялото системно дърво
                            А с TAR знаеш ли как стои въпроса?

                            Коментар


                              #15
                              С tar - като с rsync, за директории само, но не и за цялото дърво - поради същите причини. rsync обаче може да го ползваш да копираш на друга машина по мрежата (през ssh), докато tar-a е само локално. tar също така май поддържаше и инкрементал, но този тип не ми харесва и не съм го ползвал...Сега като се замисля, ако ти трябва да бекъпнеш само някоя директория с информация, с tar и rsync може да си натракаш един много красив скрипт, който да бекъпва например:/etc/opt/home/some/data/dir/var/lib/mysql (ако имаш)и др.правиш ги на един archive_timestamp.tar и после с rsync го пращаш на някой сторидж да се прономерова, прошнурова и пази, дока не ти потрябва; Това се слага в crontab и почва да го прави регулярно, на колкото време му кажеш. Разбирай, при правилно подбрани директории, ако нещо се скапа - OS, диск - имаш най-важното, инсталираш нова OS, копираш контента на архива където трябва, ребуут - пали както е бил със всичките му настройки... Така например не си зависим от големина на диска (както е при dd и другите low level backup), защото сега имаш 100GB диск, който обаче се скапва скед 3 години и в магазина ти казват - сори, такова не се произвежда вече...Пътища много, начини също Питай, каквото мога да помогна нема да го крием

                              Коментар

                              Working...
                              X