Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    ogi28b написа:
    Кои от думите са написани грешно?софианецсофиянециталианециталиянецЗащо?
    Софиянец и италианец са написани правилно. Знам го, но не знам защо е така. Подсказват ми, че правилото е: в средата на думата се пише иа/еа, в края - ия/ея. Има и изключения - християнин, софиянец, плеяда. Правилото не важи за чисто български думи: влияние, сияние, деяние, пиянство. П.П. Пропуснал си да сравниш фиат и фият. Тук вече всички сме на едно мнение - правилното е фЯт .
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    Коментар


      Здравейте колеги има проблем и реших да споделя! Колата ми е Фиат Брава 1.6 16в... на метан е карам !! Вчера както си карах и колата ми изгуби мощност и давам гас не иска да качи оборотите, спрях на място и прехварлих на бензин и оборотите започнаха да играят между 1000 и 3000 оборота. Загасих е и пак трагнах да е паля, но пак така и на бензин и на метан, и след малко изгасна и не искаше да запали!!! Днес излезнах да е пробвам да запали с идеята, че се е намокрила нещо и сега като е суха да запали, но не искаше пак. Стартера въррти идеално. Ето и какво установих: искарах ената свещ и продвах на лулите дали идва ток (като слагам свеща на една от лулите и допирам някаде на маса), и така на жсяка една от лулите ,но не идава ток. Приемам идеи или ако някои го е имал този проблем да пиши. Благодаря предварително.!!!Особено ме кефи завършекът: ".!!!"

      Коментар


        ogi28b написа:
        Здравейте колеги има проблем и реших да споделя! Колата ми е Фиат Брава 1.6 16в... на метан е карам !! Вчера както си карах и колата ми изгуби мощност и давам гас не иска да качи оборотите, спрях на място и прехварлих на бензин и оборотите започнаха да играят между 1000 и 3000 оборота. Загасих е и пак трагнах да е паля, но пак така и на бензин и на метан, и след малко изгасна и не искаше да запали!!! Днес излезнах да е пробвам да запали с идеята, че се е намокрила нещо и сега като е суха да запали, но не искаше пак. Стартера въррти идеално. Ето и какво установих: искарах ената свещ и продвах на лулите дали идва ток (като слагам свеща на една от лулите и допирам някаде на маса), и така на жсяка една от лулите ,но не идава ток. Приемам идеи или ако някои го е имал този проблем да пиши. Благодаря предварително.!!!Особено ме кефи завършекът: ".!!!"
        То дето ме изкефи,ами се изумих!
        PUNTО 1.7 ТД ELX/умря,горкото/
        Проблема не е от бобината,а от магарето в кабината!

        Коментар


          Колеги,а някой да е чувал думите проГлем и проГвам Аз щото съм

          Коментар


            ogi28b написа:
            Здравейте колеги има проблем и реших да споделя! Колата ми е Фиат Брава 1.6 16в... на метан е карам !! Вчера както си карах и колата ми изгуби мощност и давам гас не иска да качи оборотите, спрях на място и прехварлих на бензин и оборотите започнаха да играят между 1000 и 3000 оборота. Загасих е и пак трагнах да е паля, но пак така и на бензин и на метан, и след малко изгасна и не искаше да запали!!! Днес излезнах да е пробвам да запали с идеята, че се е намокрила нещо и сега като е суха да запали, но не искаше пак. Стартера въррти идеално. Ето и какво установих: искарах ената свещ и продвах на лулите дали идва ток (като слагам свеща на една от лулите и допирам някаде на маса), и така на жсяка една от лулите ,но не идава ток. Приемам идеи или ако някои го е имал този проблем да пиши. Благодаря предварително.!!!Особено ме кефи завършекът: ".!!!"
            Ами тези другите думи със синьо, само аз ли ги забелязах ?
            Dilyan-Z написа:
            Колеги,а някой да е чувал думите проГлем и проГвам Аз щото съм
            А как ти звучи "презерМатив"
            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

            Коментар


              Това като "пЛевмония"

              Коментар


                Обажда ми се някакъв преди година ще купува кемпера.- Ама коментар може ли?- Какъв коментар?- Ами кемпера да коментираме.- Ми дайте да коментираме, какво ви интересува?- Ами коментар някакъв!- Е коментирайте, кое искате да коментираме, гумите, двигателя?- Не бе! Коментар! За коментар да говорим!- Че ние досега какво правихме?!- Ми говорихме!- Е, значи сме коментирали.- Е как сме коментирали като само сме говорили?!- Е, по телефона какво освен да говорим да правим?Тряс!Много мразя ’коментар’. А пък ’уникат’ да не говорим.

                Коментар


                  Трима души яли пили и се веселили!!! Колко чаши са измили?А ся дие?
                  Fiat Marea Weekend 1.9 JTD 105 2000
                  Lancia Lybra 1.9 JTD 115 2002

                  Коментар


                    Зависи в коя част на България се развива действието

                    Коментар


                      Нека Ви разкажа една случка от преди години в студ.град. Седнали сме на маса 4-има идиоти, при което се заговаряме нещо за дезинфекция. Долавям че идиот No1 го произнася Безинфекция!? Викам пич, дезинфекция се казва, при което идиот No2 , с леко замисляне, ми вика, май не си прав, има смисъл думата така както я казва -> Без )-( Инфекция, при което идиот No1, утвърдително кима с глава. На момента се отказах да споря .
                      00' Bravo 105 JTD

                      Коментар


                        То примери за "народна етимология" има много: "мазелин" - маже се и "полюлей" - полюлява се... За вишу образувание отдавна примат всеки, който може да напише "овца" с по-малко от 4 грешки, а и по-зле ще става. Един колега в книжката си беше писал, че учи Славианска фюлогия... Но простено му е. Искаше да става полицай, а, за да растеш в службата, трябвало да си вишага. После забегна в, предполагам, Балгарска фюлогия...
                        Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

                        Коментар


                          "Няма е..."

                          А чуждицата ’’ иМпотека ’’ Преди време успях да науча един познат да я пише правилно , помагайки му да реши кръстословица .
                          FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                          FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                          Коментар


                            Няма развитие и става все по-зле и по-зле. Не само в този, ами във всички форуми се пише все по-неграмотно. Няма е. Оня Сашо Йовков ли беше, дето казваше "Германие, Българие, Францие, Италие...". яйце -> ейцепясък -> песък (то това си е доста разпростраено)На Ключаря му викам миналата седмица "Имаш ли Я на клавиатурата?", а той вика "К’во?"Напоследък най-често ми прави впечатление дума, която има в себе си комбинация от буквите "...сн...". Пишат си хората "отностно", "въпростно"... Ама не сме литературен форум, в крайна сметка.

                            Коментар


                              Във връзка с тази тема...Изгледах този стар БГ филм ( Парцалев, Слабаков, Мутафова, Вачков, К. Коцев ) и се изпълних.Оставям на страна способностите на артистите ни ( лека им пръст на повечето), но в героите си чрез този филм ( сниман преди 40 години) пресъздават и усмиват наши съвременници... Дори с още по - голяма и далеч по-страшна сила.Вижте, какво се случва, когато простолюдие и "трудни", но модерни думички флиртуват помежду си.http://www.youtube.com/watch?v=GtIjy06869Y
                              A17DTС/S
                              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                              Коментар


                                snake написа:
                                ogi28b написа:
                                Кои от думите са написани грешно?софианецсофиянециталианециталиянецЗащо?
                                Софиянец и италианец са написани правилно. Знам го, но не знам защо е така. Подсказват ми, че правилото е: в средата на думата се пише иа/еа, в края - ия/ея. Има и изключения - християнин, софиянец, плеяда. Правилото не важи за чисто български думи: влияние, сияние, деяние, пиянство. П.П. Пропуснал си да сравниш фиат и фият. Тук вече всички сме на едно мнение - правилното е фЯт .
                                Ако в сричката след променливото "Я" има е или и, то "Я" става "Е" !

                                Коментар

                                Working...
                                X