Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #76
    Re: "Няма е..."

    Румен_Хинчев написа:
    Горд съм , че съм от Шумен , където на кравето масло казваме ЧИСТО МАСЛО
    А мръсно масло има ли? Защото във Варна от както се помня все "Краве Масло" му казваме Леле, а аз имам статия за Ботокс във Уикипедия. Щом собственият ми блог е "публично" място и изведнъж излиза, че думата "невален", пренаписана за българският език в "дневален" излиза грешно изтълкувана от мен? Абе, казармаджиите, ВИЕ като сте били на пост нощем, какви сте били "Нощовални" ли? Защото "д/невален" си е точно това - дежурен на пост, който не спи, а не само защото е през деня на смяна. Е, в моето поделение се наричаше "Дежурен по рота" и е най-правилно, защото все пак не дежуряхме само през деня, а и вечер, а това вече според тълкуванията на прежде пишещите изключва автоматично "дневалния" от уравнението... Някой по-горе ми прави забележка за пълнияТ член - пълня го, все още. Като спра - ще спра да пиша и тук.
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар


      #77
      tomny написа:
      Пичове, няма такова нещо като диалект в писмената форма. Във Варна повечето казват "мисо", но грамотните хора и там го изписват "месо". А "къУбо" е говорен дефект, среща се навсякъде, и пак няма нищо общо с каквато и да е диалектна форма.И защо трябва да заключваме? Деян си го е казал, не съм перфектен, но се старая. Което, според мен, е правилното, а не "това е автомобилен форум, ще си пиша както намеря за добре, който иска да чете". Най-смешно (или тъжно) става, когато някой напише "копувам акомолатор", и след като му се изсмеят, каже, че е от бързане. Има голяма разлика между това, да бъркаш пълен и кратък член, и да пишеш "копувам". Между другото, пробвайте да пуснете в Гугъл "копувам", и ще видите, че проблема е сериозен. Нещо, което си го знаем, де :D
      Като спомена Варна и регионални произношения, няма как да не се обадя и аз, не виждам смисъл от това старание на по-младите варненци в последно време да променят езика в посока диалектите около западната граница на страната, докато на други им прави чест да го използват като полу-официален във Варна: в цяла източна България от Севлиево до Варна по начало се говори почти еднакво (в южна България от Пловдивско до Бургаско е маалко по-друго, подбалканските диалекти откъм Ямбол и Бургас са явно по-отворени откъм гласни, но на север по цялата ширина от Севлиево на изток е един и същ език май) и е още повече - изкуство е да се говори този език със всички съкратени форми и с характерната цел да се минимизират усилията при произнасяне, и при това всичко да е разбираемо, дори за едни такива българи, които се правят, че не разбират варненски, а реално е малко по-друга ситуация. За несъвършенство на регионални говори не може да се говори, употребата на конкретно този език/диалект, или каквото точно е североизточният, е съвсем съзнателно действие, целящо изразходване само на точно необходими усилия за разбиране, като останалото, което се случва между местните на запад от река Вит и от началото на софийска област след източния и край, е вкарване на значително повече енергия при изговаряне за нещо, което би могло да стане с по-малко. За несъвършенства на диалекти говорят хора, които не използват съответните диалекти и са гости в съответните зони, където битуват тези диалекти, няма смисъл от доста разправии, извинения, старане и подобни - диалект си тежи на място.. Старане няма да се оцени в западната част, както, представи си колега, софианец да се прави да говори меко - такива неща съм чувал доста в София и звучат доста несполучливо, защото все пак се прави по твърд начин, театърът личи от далеч, защото хората не са подготвени с native умения за целта. Така е и с някои, да кажем, варненци в София, макар и тяхното да не е подигравка, а явно старание, то е по-скоро ненужно, освен че е не напълно сполучливо - не се получава достатъчно изчистено и педантично, както само тамошни знаят как.Всеки език е съвършен, особено в региона, в който се говори, но чужд в други среди.Конкретно североизточната говорна форма, сравнена с западните, а и с югоизточните, представлява най-улеснена говорна форма, близка до писмения език до голяма степен и изискваща най-малко усилия за употреба и може да се прави аналогия с британски и австралийски английски, в която австралийският е съкратена и упростена форма на говорния британски. Нещо подобно има и в южна и северна Италия.А по темата за писмените форми, в България няма алтернативни форми може би, но съществува още една интересна писмена форма на българският език на този свят, базирана на свищовския диалект от преди 100 години - Банатска книжовна форма.http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%...0%B0Който не е виждал месо да се пише като "miso" - в този език е така съвсем на сериозно - редукцията на гласните е отразена на 100% в писмеността. Ако порови човек фразите на тази форма на българския език, вижда, че той има доста общи черти със североизточното произношение у нас, макар и силно преувеличено в смисъл на задълбочаване на отклоненията, но за статистиката го има нещо това и писано.

      Коментар


        #78
        Абе я се оправяйте, аз в казарма не съм ходил, който е ходил да си отговаря.

        Коментар


          #79
          ogi28b написа:
          Абе я се оправяйте, аз в казарма не съм ходил, който е ходил да си отговаря.
          Само си задай въпроса (както не си ходил в казарма) дали дневалния дежури и нощем и как се казва тогава
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #80
            Какво стана с комбат-а ? Айде да не се мъчите - Командир на Батальон, а комбат защото на документите се съкращава ком. бат. . Хитро, а А как се носи една кофа изгоряла компресия от танк ? Друга прекрасна дума от родната казарма - кемаф - що е то ?
            Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

            Коментар


              #81
              Глава проста между два лоста
              FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
              FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

              Коментар


                #82
                Re: "Няма е..."

                jenshen73 написа:
                Е, в моето поделение се наричаше "Дежурен по рота" и е най-правилно, защото все пак не дежуряхме само през деня, а и вечер, а това вече според тълкуванията на прежде пишещите изключва автоматично "дневалния" от уравнението...
                Да разбирам ли, че не си ходил в казарма?!?Щото Дежурен по рота е нещо съвсем различно от дневален... Който е бичил стойки пред оръжейната, знае какво е.Така.Правилната дума е: Дневален. Ето защо:1. Произошло оно от Дневать, пробыть где день провести целый день; дежурить, оставаться где по очереди у должности, для присмотра и пр.Это из Словаря Даля.2. Аналогичната дума във френски, която е приета и у нас, "дежурен" в превод означава абсолютно същото:Идва от "De jour" (т.е. на деня, през деня).3. ДЕЖУРИТЬ франц. дневать, быть дневальным, чередоваться поденно. Каково дежурится? каково вы дежурите. Дежурный, дневальный, к дежурству относящийся, к нему принадлежащий; чередной. Дежурный генерал главного штаба, директор инспекторского департамента военного министерства. Дежурная книга, в присутственных местах, в которую дежурный чиновник записывает все получаемые пакеты или бумаги. Дежурный, дежурная, в виде сущ. Дежурство ср. дневанье, дневка, черед, состояние на чреде, дежуренье, | весь состав чинов и самое место для производства дел, к сей части относящихся. Дежурство армии, правление дежурного генерала армии, по военной полиции, по частям судебноисполнительной и госпитальной.По-подробно и дискусия - тук.

                Коментар


                  #83
                  fuoco написа:
                  Като спомена Варна и регионални произношения, няма как да не се обадя и аз, не виждам смисъл от това старание на по-младите варненци в последно време да променят езика в посока диалектите около западната граница на страната, докато на други им прави чест да го използват като полу-официален във Варна: в цяла източна България от Севлиево до Варна по начало се говори почти еднакво (в южна България от Пловдивско до Бургаско е маалко по-друго, подбалканските диалекти откъм Ямбол и Бургас са явно по-отворени откъм гласни, но на север по цялата ширина от Севлиево на изток е един и същ език май) и е още повече - изкуство е да се говори този език със всички съкратени форми и с характерната цел да се минимизират усилията при произнасяне, и при това всичко да е разбираемо, дори за едни такива българи, които се правят, че не разбират варненски, а реално е малко по-друга ситуация. За несъвършенство на регионални говори не може да се говори, употребата на конкретно този език/диалект, или каквото точно е североизточният, е съвсем съзнателно действие, целящо изразходване само на точно необходими усилия за разбиране, като останалото, което се случва между местните на запад от река Вит и от началото на софийска област след източния и край, е вкарване на значително повече енергия при изговаряне за нещо, което би могло да стане с по-малко. За несъвършенства на диалекти говорят хора, които не използват съответните диалекти и са гости в съответните зони, където битуват тези диалекти, няма смисъл от доста разправии, извинения, старане и подобни - диалект си тежи на място.. Старане няма да се оцени в западната част, както, представи си колега, софианец да се прави да говори меко - такива неща съм чувал доста в София и звучат доста несполучливо, защото все пак се прави по твърд начин, театърът личи от далеч, защото хората не са подготвени с native умения за целта. Така е и с някои, да кажем, варненци в София, макар и тяхното да не е подигравка, а явно старание, то е по-скоро ненужно, освен че е не напълно сполучливо - не се получава достатъчно изчистено и педантично, както само тамошни знаят как.Всеки език е съвършен, особено в региона, в който се говори, но чужд в други среди.Конкретно североизточната говорна форма, сравнена с западните, а и с югоизточните, представлява най-улеснена говорна форма, близка до писмения език до голяма степен и изискваща най-малко усилия за употреба и може да се прави аналогия с британски и австралийски английски, в която австралийският е съкратена и упростена форма на говорния британски. Нещо подобно има и в южна и северна Италия.
                  Аз съм напълно съгласен, че в различните краища на България думите се изговарят по различен начин, но тук, до колкото разбрах, става дума за писане. И дори да ти е по-лесно да кажеш "няма е", не трябва да го пишеш така, просто защото означава нещо съвсем различно - жена, която не може да говори. Виждаш ли как се получава така, че улеснението при произнасяне води до затруднение при разбирането. Да не говорим, че е още по-лесно за изговаряне да кажеш "няма а". И от темата до момента, до колкото разбрах, това не е част от някакъв регионален диалект, а просто на някои хора им е по-лесно така. На мен ми е най-лесно само да муча, но тогава другите не разбират какво искам да кажа .

                  Коментар


                    #84
                    Ние (имам предвид по-възрастните селяни) казваме "няма га" Предполагам произлиза от факта, че за мъж се казва "няма го", и е логично за жена да е "няма га"

                    Коментар


                      #85
                      Re: "Няма е..."

                      Immortal написа:
                      jenshen73 написа:
                      Е, в моето поделение се наричаше "Дежурен по рота" и е най-правилно, защото все пак не дежуряхме само през деня, а и вечер, а това вече според тълкуванията на прежде пишещите изключва автоматично "дневалния" от уравнението...
                      Да разбирам ли, че не си ходил в казарма?!?Щото Дежурен по рота е нещо съвсем различно от дневален... Който е бичил стойки пред оръжейната, знае какво е.
                      Повярвай ми, бил съм в казармата по-дълго от теб. Знам и дневален какво е и сабахлян и дежурен по рота/взвод. В моето поделение, което дори бе част от едно ямболско не сме имали отделна оръжейна, а шкафове(пирамиди) в спалните помещения с оръжия и си имахме баш дежурен по взвод/рота/както те кефи, който го играеше и дневален и дежурен по кухня. Допълнително си имахме караул на бойната позиция и дежурни по КПП. И отново питам - този, който пази оръжейната - само през деня ли го прави и ако не - нощем как се нарича? Нощен пазач?
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #86
                        "Няма е..."

                        Immortal написа:
                        Ние (имам предвид по-възрастните селяни) казваме "няма га" Предполагам произлиза от факта, че за мъж се казва "няма го", и е логично за жена да е "няма га"
                        Възрастни селянино , за произхода на думата ’’ дежурен ’’ ми беше неизвестно и съм ти благодарен , че ме светна Интересна работа
                        FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                        FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                        Коментар


                          #87
                          Re: "Няма е..."

                          jenshen73 написа:
                          Immortal написа:
                          jenshen73 написа:
                          Е, в моето поделение се наричаше "Дежурен по рота" и е най-правилно, защото все пак не дежуряхме само през деня, а и вечер, а това вече според тълкуванията на прежде пишещите изключва автоматично "дневалния" от уравнението...
                          Да разбирам ли, че не си ходил в казарма?!?Щото Дежурен по рота е нещо съвсем различно от дневален... Който е бичил стойки пред оръжейната, знае какво е.
                          Повярвай ми, бил съм в казармата по-дълго от теб. Знам и дневален какво е и сабахлян и дежурен по рота/взвод. В моето поделение, което дори бе част от едно ямболско не сме имали отделна оръжейна, а шкафове(пирамиди) в спалните помещения с оръжия и си имахме баш дежурен по взвод/рота/както те кефи, който го играеше и дневален и дежурен по кухня. Допълнително си имахме караул на бойната позиция и дежурни по КПП. И отново питам - този, който пази оръжейната - само през деня ли го прави и ако не - нощем как се нарича? Нощен пазач?
                          Колега, че си служил, и по-малко от мене спор няма, затова сподели кое е това поделение, в което пирамидите с автоматите, пистолетите и ръчните гранати, стоят в спалното, и как ги пази ДНЕВАЛНИЯТ, като поста му е пред спалното а не вътре в спалното помещение. И аз бях в Ямбол 2 години + 3 месеца задръжка, но пирамидите и сандъците с боеприпаси стояха в отделно помещение, до спалното, врата до врата. Оръжейната с пирамидите и други бойни и предпазни средства се заключваше и ключовете стояха при дежурния по полк ( в нашия случай ). Единствено първите 40 дена до клетвата, докато бяхме с обезопасени автомати (такива които не могат да стрелят), едната пирамида на новобранската рота беше в коридора зад гърба на дневалния, а в нея имаше автомати със срязана по дължина цев, с учебна цел.
                          Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                          Коментар


                            #88
                            "Няма е..."

                            Тая нашата бивша вече БНА !!! Главата си хващам !Дидо ( Любенов ) , в под. 34220 ( Шумен ) пирамидите с личното оръжие се намираха в спалното помещение и ги пазеше дневален , но съвсем наблизо се намираше и пост № 3 на караула ( автопарка на поделението ) .Какви са тия автомати , които не могат да стрелят , бре От първият до последният ден съм бил с функциониращо оръжие , въпреки че първите караули без патрони бичехме стойки
                            FIAT BRAVA 1.4 12V А/С, с чийто собственик можете да се свържете на 089 9225580
                            FIAT CROMA 2.4 Mjet - proprio miracolo

                            Коментар


                              #89
                              Абе с такива марширувахме по плаца, само да не се бъркам с НВО ( Начално Военно Обучение - пояаснявам за младите, а не TV Channel ), че и там ни бяха набутали едни без ударник, със заварена цев и прочие. Преди Ямбол, карах и 6 месеца наборна автомобилна школа - НАШ , всичко на военни начала, ама и там автоматите бяха само за парлама. Може и да се бъркам малко. В Ямбол бях в 26460 - шофьор в танков полк. Возех снарядите първата година, като ни събудят по никое време , а втората се натаманих на полевата кухня - да им возя кльопачката на кемафите А като излезем по тревога из горите, заебавах готвача да се оправя с манджите пък аз се скатавах в подвижната работилница на топло, че автомеханика беше мой човек защото като се счупи камион ми връчваше работилницата пък той жули вино или си гледаше лозето по време на сезонна експлоатация. Пък мен не ме занимаваха с глупости защото имаше "много"работа по камионите Спомени ...
                              Основния закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.

                              Коментар


                                #90
                                Тържествено обещавам да не използвам никога повече казармени думи. Вземам си бележка за "невалидната" дума.Като изключим това - никакво развитие... http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?p=961823#961823

                                Коментар

                                Working...
                                X