Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Няма е..."

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    ogi28b написа:
    На Ключаря му викам миналата седмица "Имаш ли Я на клавиатурата?", а той вика "К’во?"
    ееее... не мога да спра да се смея..... как точно го каза а за това какво ще кажете... от тази вечер е :http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=96377
    Nissan X-TRAIL 2005 2,2 136hp
    Ex: Nissan Primera P12 Wagon 2,2 126hp
    Ex: Fiat Marea Weekend 1,8 16v 97г. бензин & CNG

    Коментар


      Днес моите приятели от вестник "24 часа" сериозно ме изненадаха. Поне на две места в днешния брой видях тази грешка:"Но трябва да преосмислим ситуацията, да е оценим отново и да решим на базата на това кое е най-доброто за акционерите.""До мястото е завеждат две местни жени."
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        Не знам, това не мога да си изкривя езика да го прочета така, какво остава да го напиша.
        The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

        Коментар


          А аз не мога да си обясня, по каква логика заменят "я" с "е"?! Логика, причина, каквото и да е, да кажат.
          Fiat Marea Weekend 1,6 16V

          Коментар


            Причина - същата като за говориме, правиме, ходиме и т.н. - неграмотност! Логика - никаква.
            1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

            Коментар


              Причината, колега sugarboy, е в това, че хората така си говорят. Както Сашо Йовков казва "Българие, Германие, Испание..." Така някои хора си говорят по този начин: "Ако колата е развалена, докарай е да е прегледаме...".Понеже така го изговарят, като го пишат - си го диктуват наум и каквото чуват - това пишат. Или пишът?Подобно е на думи и изрази като "пили", "и белити са от мен", "мисо", "да погледним" и други... Няма лошо всеки да си говори според установения диалект в родния си край, но при писането е трагично да се пише така. Да са пиши тъй. Аз знам за един от форума, който пише "няма е", ама за сметка на това - "акумулатор" го пише без грешка, за разлика от клема, в която дума по някаква неустановена причина вкарва и "й". А един друг - хем му казваш как точно се пише тоя пуст акумулатор, хем си мисли, че го е**вам и пак си го пиши иначи.

              Коментар


                Да, темата е стара и на цели 10 страници се развиват различни тези. Е, 1/3 се говори за казармата, ма това си е нармално между мъже... Днес я изчетох цялата.Моето мнение донякъде припокрива това на Оги. Найстина много хора така говорят и, сядайки да пишат така чуват думите. Мен много ме сърбяха ръцете да изтипосвам колегата с това "е", но се отказах. Прави го и нарочно, за да дразни. Не може в едно изречение два пъти да се сбърка.Не сме литературен форум все пак.НО, съвет от мен: използвайте бутона "Преглед". Аз внимавам уж, но при преглед, все нещо си откривам. И коригирам.
                Стило-1,6-16v - 103 Hp 2003 (ГАЗ-БЕНЗИН)
                Типо 1,4 mono 1993 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX
                Уно 1,4 карбуратор 1984 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX

                Коментар


                  За "ходиме, правиме" и другите - аз лично говоря така често но при писане уж внимавам. Определено мога да кажа, че говоренето - така се е наложило с времето от самосебе си. Но знам, че не е правилно и въпреки това не се усещам. Все едно да кажеш че лайкаваш нещо или да си аднеш френдове, да кликнеш на пропъртис и други такива глупости - толкова масово се използва, че се налага самò. Хем е някакъв стремеж за оригиналност, хем е свързано с незнание. Една позната понякога вместо да каже, че според графика в четвъртък е почивка намира за по-лесно да каже, че е ’скеджулната оф", което написано на съответния език изглежда като "scheduled off". Тя знае да говори и пише перфектно на български език, но... А има хора, които не знаят да четат и пишат на български, ама като му направиш забележка - вой до небето.

                  Коментар


                    А да ви прави впечатление масовото изписване на думата "съжалявам", като "съжЕлявам"?
                    207 тиква автомат
                    новокромаджия 2.4 печка

                    Коментар


                      Лятото дочух една леля да продава "сандвич с шумка и кашкавал" .
                      00' Bravo 105 JTD

                      Коментар


                        А за кифте чувал ли си?
                        Няма начин да няма начин!

                        Коментар


                          ogi28b написа:
                          За "ходиме, правиме" и другите - аз лично говоря така често но при писане уж внимавам. Определено мога да кажа, че говоренето - така се е наложило с времето от самосебе си.
                          Не е от само себе си. Великия премиер в оставка е причината всички да започат да мекат по този начин. Самия той, го прави постоянно, а като знаем го показват постоянно по телевизията и според мен точно той го е наложил това селско мекане, хората го прихванаха от него. Преди много по-малка част го правеха.
                          1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                          Коментар


                            Tempras написа:
                            Причина - същата като за говориме, правиме, ходиме и т.н. - неграмотност! Логика - никаква.
                            не знам дали е неграмотност, щото моята 5 годишна пикла го ползва сериозно това с "е"-то... изобщо не знам от къде ми е дошло...
                            Fiat Punto 1.1-Синята птица
                            Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                            Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                            Коментар


                              sugarboy написа:
                              А аз не мога да си обясня, по каква логика заменят "я" с "е"?! Логика, причина, каквото и да е, да кажат.
                              Казах го още в началото - защото много хора говорят така. А и като се има предвид, че доста хора не знят колко уши имат на главата, е малко трудно да им се обясни защо 1 и 2 са написани правилно, а 3 - неправилно:1. Той ще е с нея на кино.2. Той ще я води на кино.3. Той ще е води на кино.
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар


                                Е добре де, но то просто се изговаря с я. Не говорим за граматика, а за изговаряне и слух. Не знам, и в друг форум съм го виждал от един човек това и за мен е непонятно. Не съм чувал никой да замества я с е все още.P.S. Този друг човек е от Пловдив, явно е на местна почва.
                                The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                                Коментар

                                Working...
                                X