Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

50 лева такса за жалба срещу КАТ

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    50 лева такса за жалба срещу КАТ

    Нова съдебна такса от 50 лева ще плащат всички, които решат да жалят акт на КАТ или друг държавен орган. Това е едно от предложенията на магистратите от страната, което ще бъде обсъдено от работна група между Министерството на правосъдието и Висшия съдебен съвет.Идеята на съдиите е да се въведе еднократно заплащане на такса при обжалване на наказателни постановления. Размерът й ще бъде между 20 и 50 лева.Най-големият брой актове в момента се издават от КАТ и НАП. По сега действащото законодателство всеки може да се обжалва постановлението напълно безплатно. По този начин се избягва плащането на акта веднага и се натоварва съдебната система.С нововъведената такса обаче тази практика ще бъде прекратена, тъй като джигитите ще жалят само когато са сигурни, че актът им наистина противоречи на закона. Ако постановлението падне в съда пък платената такса от жалбоподателя ще му бъде възстановена от КАТ."С тази промяна се цели услугата да отговаря на стойността си. В момента за тези дела се плаща от държавния бюджет, т.е. всеки един данъкоплатец дава пари за нещо, което се ползва от по-малък кръг от хора", обясни шефът на бюджетната комисия на ВСС Иван Колев. Друга сериозна промяна е искането на магистратите да се повиши почти десетократно стойността на таксите за завеждане на наказателно дело от частен характер. Най-често това са дела за клевета и обида. В момента подаването на такава жалба струва 12 лева. Предложението на магистратите е таксата да се вдигне до 50-100 лева."Подобно увеличение ще има възпиращ ефект срещу неоснователни жалби. По сега действащия закон всеки, срещу когото има заведена тъжба по дело за клевета или обида, се превръща в подсъдим и независимо дали е виновен или не, търпи неприятните последици от това", обясни още Иван Колев. Статистиката показва, че много лични и междусъседски драми се решават чрез завеждане на по няколко иска в съда и това също натоварва Темида.Почти всички съдилища са поискали увеличение на таксите за издаване на останалите видове документи. Всички предложения вече са изпратени до правосъдното министерство, което се очаква до средата на следващата седмица да ги представи на работната група. Обобщеният вариант за промени трябва да бъде приет от Министерството на правосъдието, а след това предложен пред Министерския съвет, който да издаде постановление за промени в тарифа номер 1 към Наредбата за държавните такси. Най-вероятно промените ще влязат в сила в началото на лятото. http://news.burgas24.bg/244526.html
    Alfa 159 SW 2.4 Ti
    Fiat Marea '99 1.6 16V ELX
    "...внимавай че тези италиански кочини много вървят."

    #2
    Не виждам нищо лошо в това и мотивите са разумни. Приветствам
    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

    Коментар


      #3
      "Ако постановлението падне в съда пък платената такса от жалбоподателя ще му бъде възстановена от КАТ. "Това е много важно уточнение и ако е така - и аз приветствам

      Коментар


        #4
        Immortal написа:
        "Ако постановлението падне в съда пък платената такса от жалбоподателя ще му бъде възстановена от КАТ. "Това е много важно уточнение и ако е така - и аз приветствам
        Да след около 3 до 5 месеца
        Punto 2003 / 1.3 MultiJet Engine / 75 HP

        Коментар


          #5
          rebel написа:
          Immortal написа:
          "Ако постановлението падне в съда пък платената такса от жалбоподателя ще му бъде възстановена от КАТ. "Това е много важно уточнение и ако е така - и аз приветствам
          Да след около 3 до 5 месеца
          По-добре ли е парите, вместо да отидат за някоя детска градина, да се наливат в съда заради хора, които обжалват без да има основание за това и търсят под вола теле....
          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

          Коментар


            #6
            ele написа:
            По-добре ли е парите, вместо да отидат за някоя детска градина, да се наливат в съда заради хора, които обжалват без да има основание за това и търсят под вола теле....
            Едно, че парите не винаги отиват за детски градини и друго, ако двама умници изведнъж решат да ти се направят на велики и ти праснат акт, без да имаш вина, защо трябва да плащаш такса, за да подадеш жалба? Има и джигити, но едва ли всичките са толкова грамотни да я подкарат оттам нататък.
            Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

            Коментар


              #7
              От друга страна Plastex е прав и такова решение би ограничило хората с ниски доходи от достъп до справедливост.Ако не можеш да отделиш 50 лв в момента, не можеш да обжалваш несправедливо наложеното ти наказание...А има доста хора, за които 50 лв са много пари и не биха ги рискували при неясен изход от делото.А всички знаем, че изходът от едно дело никога не е ясен. То ако се знае предварително изхода от него - нямаше да има нужда изобщо да се провежда, а директно съдията щеше да отменя НП.Хм.

              Коментар


                #8
                Е като таксите се платят от КАТ... шефа на кат ли ще ги плати или служителите му написали акта ?
                Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                Коментар


                  #9
                  Immortal написа:
                  От друга страна Plastex е прав и такова решение би ограничило хората с ниски доходи от достъп до справедливост.Ако не можеш да отделиш 50 лв в момента, не можеш да обжалваш несправедливо наложеното ти наказание...А има доста хора, за които 50 лв са много пари и не биха ги рискували при неясен изход от делото.А всички знаем, че изходът от едно дело никога не е ясен. То ако се знае предварително изхода от него - нямаше да има нужда изобщо да се провежда, а директно съдията щеше да отменя НП.Хм.
                  Ако човек може да си позволи да си кара колата, не мисля че 50 лева са проблем. От друга страна - винаги ми е било интересно как на мен (и не само) не ми праскат актове, а на другите невинни са все онеправдани...
                  Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                  Коментар


                    #10
                    Ele, eдин кадърно написан акт никой съд не може да отмени.Броят на отменените НП би трябвало да ти говори нещо.А ако премахнат и границата на необжалваемост (НП до 50 лв вкл. не се обжалва), нещата ще станат наистина страшни - по отношение на служителите, които съставят актовете.

                    Коментар


                      #11
                      Immortal написа:
                      Ele, eдин кадърно написан акт никой съд не може да отмени.Броят на отменените НП би трябвало да ти говори нещо.А ако премахнат и границата на необжалваемост (НП до 50 лв вкл. не се обжалва), нещата ще станат наистина страшни - по отношение на служителите, които съставят актовете.
                      Това е друг въпрос и (вероятно) има проблем в системата, но това не значи, че не трябва да има минимална такса, за да се избегнат ’опити’ да се отмени акта, дори когато няма основание за това, като в този случай се задръства системата. Това са две различни неща, към които се подхожда по различен начин... сори.
                      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                      Коментар


                        #12
                        От друга страна - винаги ми е било интересно как на мен (и не само) не ми праскат актове, а на другите невинни са все онеправдани...[/quote] Има време да ти го праснат, и то така че доста можеш да се подмокриш Не ти го пожелавам , но е доста гадно
                        FIAT UNO 1.1 -50к.с АГУ-LOVATO
                        FIAT TIPO 1.4 -78к.с АГУ-LOVATO
                        FIAT MAREA WEEKEND 1.6 16V-103к.с АГУ-LOVATO
                        HONDA CR-V -147 к.с. ГИ- SIMGAS

                        Коментар


                          #13
                          naco68 написа:
                          От друга страна - винаги ми е било интересно как на мен (и не само) не ми праскат актове, а на другите невинни са все онеправдани...
                          Има време да ти го праснат, и то така че доста можеш да се подмокриш Не ти го пожелавам , но е доста гадно [/quote]Благодаря, но ако ми праснат акт, ще има за какво и ще си го платя без да се правя на циганин, както някои хора...
                          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                          Коментар


                            #14
                            ele написа:
                            Благодаря, но ако ми праснат акт, ще има за какво и ще си го платя без да се правя на циганин, както някои хора...
                            Колежке, няма гаранция, че ако ви напишат акт, то ще има за какво. Колегата е жив пример отпреди няколко дни с акта за минаване на жълто при невъзможност за спиране. Това е напълно неоснователен акт. Такъв акт ако отпадне в съда - то 50-те лева такса трябва да ги плати актосъставителят и то в троен размер. Да видим тогава дали ще си изсмукват от пръстите подобни актове.

                            Коментар


                              #15
                              ogi28b написа:
                              ele написа:
                              Благодаря, но ако ми праснат акт, ще има за какво и ще си го платя без да се правя на циганин, както някои хора...
                              Колежке, няма гаранция, че ако ви напишат акт, то ще има за какво. Колегата е жив пример отпреди няколко дни с акта за минаване на жълто при невъзможност за спиране. Това е напълно неоснователен акт. Такъв акт ако отпадне в съда - то 50-те лева такса трябва да ги плати актосъставителят и то в троен размер. Да видим тогава дали ще си изсмукват от пръстите подобни актове.
                              Гаранция никога за нищо няма. Но има неща, които може човек да направи, за да защити правотата си. Не виждам това какво общо има с въвеждането на такса.
                              Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                              Коментар

                              Working...
                              X