Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво стана със смолата ми?!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Какво стана със смолата ми?!

    Снощи след работа реших да пооправя накрая свалената брона с предварително закупената полиестенрна смола и лентичка фибростъкло... Разбърках малко, намазах и почаках. След като след половин час оюе лепнеше и не беше изсъхнало напълно, реших че не съхне толкова бързо това и няма да има проблемда разбъркам цялото количество, да намажа колкото мога, а другото да прибера затворено в хладилника (стягало за час и нещо при над 20 градуса), да стана рано сутринта и да ударя втора ръка фбростъкло за здравина... Речено-сторено.И тук започва странното. Неизползваната смола беше добре затворена и опакована в 3 пликчета за да не смърди в хладилника, а аз отидох да се къпя. Бавил съм се не повече от 10 (десет) минути в анята и на излизане жената вика че в хладилника смърдяло на смолата ми... Реших да я оставя в мазето - ако засъхне - засъхне, няма да съсипя всички продукти заради половин кутийка смола за 5 лева я. И когато я хванах... Направо извиках от болка! Кутията така се беше награяла, че разтопила и трите торбички, а хладилника затоплен и започнал да се топи леда от камерата ! Хванах я и на бегом я изхвърлих навън, направо си се уплаших да не се замозапали с тея разтопени найлонови торбички по нея. След като отворих кутията, останалото количество смола беше направо бетонирано и напукало като полято с ледена вода дебело горещо стъкло, и то както казах, за неповече от 10 минути! А това, което беше намазано и на въздух продължаваше леко да лепне дори и след 2 часа. А най-странното е, че дори и след 1 час, кутията още не беше истинала, а продължаваше да си грее...Някои да има идея каква реакция съм предизвикал и защо ротивно на всички очаквания нещото в кутията поставено на студено се загря до разтапяне и спече за 10 минути (все пак това е 2 пръста дебело), а същия материал на проветриво и топло навън не беше на 100% втвърден дори и след 2 часа...

    #2
    Сорри за оффтопика, ама не се сдържах, дет се вика : О’бъркал си рейса пич п.п. Кви вафли е менн
    Fiat Bravo 1.8 GT 113Hp++
    Lancia Lybra 1.8 131Hp

    Коментар


      #3
      По принцип дават, че при по-висока температура по-бързо втърдява, явно си сложил повече втвърдител отколкото трябва и дори температурата в хладилника не е спряла процеса. Виж какво пише относно високата температура: При втвърдяването на полиестерната смола се развива висока температура вследствие на разпадането на прекиса и разкъсване на двойната връзка вградена във веригата на смолата. Ако изделието е в дебел слой е възможно при прибавяне на по-голямо количество от указаното на Втвърдител Бутанокс М-50 или Ускорител К-1 (Co-1%) да се получи напукване.Не се допуска пряко смесване на Ускорители с Втвърдители.
      --Старата ръжда любов не хваща!--
      156 sportwagon 1,9 jtd 115
      ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

      Коментар


        #4
        Колкото по-голямо е забърканото количество, толкова повече топлина се отделя, а втвърдяването се ускорява от топлината и така се получава верижна реакция.Случката е напълно нормална, само дано продуктите в хладилника нямат вече вкус на смола
        sigpic
        Fiat Tipo HF Integrale powered by ICIDesign
        475HP 11,5/1,9/191
        YouTube

        Коментар

        Working...
        X