Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за газова инсталация

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за газова инсталация

    Колеги, чудих се дали да не пусна този въпрос в раздела за газови уредби но това щеше да бъде първото ми посещение в този раздел и реших, че наме да го правя Предстои ми ремонт в къща на село - ще има копаене на стени, нова инсталация, етц...Ще монторам готварска печка на газ в едната стая и отоплителна печка в другата стая.Понеже мястото ми е адски кът, искам да монтирам бутилката с пропан-бутан в помещение на долния етаж.Мисля да вкопая в стената инсталация за газта и да изкарам в двете стаи щуцери към които да се включват двете печки.Възнамерявам да ползвам медна тръба с пластмасово покритие Ф8мм (поне) от тези, които се използват за автомобилите.Всъщност въпросите ми са:- Какво налягане е редно да пусна по тази тръба? Високо, директно от бутилката или да монтирам редуцил-вентил за ниско налягане още долу и по тръбите нагоре да тръгне налягане от 0.7 - 0,8 bar?Значи в първия вариант май ще трябва да имам 2 отделни редуцил вентила за всяка една от печките?Ако пък вентила си стои на самата бутилка, горе няма да има нужда от нищо.В този случай предполагам ще възникне проблем ако запаля двете печки едновременно но ще гледам да не го правя.- От къде се купуват аксесоари за газови системи? Имам предвид за къщи. Например ще ми трябват някакви щуцери, които да излизат от стената, спирателен кран например за всеки един от двата отвода и изобшо аксесоари за битови газови системи на пропан-бутан.- С какъв припой следва да се лепят компонентите на систената? Може ли с обикновей калай или има изискване за специален припой?Ако е така, от къде да го купя?Ще се радвам на компетентни отговори - практиката е полазала, че тук имаме специалисти по всичко.Освен това мисля да си реализирам това сам.Не толкова за да редуцирам разходи, колкото защото искам сам да си го направя.Едно време монтирах газова уредба на Запорожец, ще се справя и сега :D Просто ми стрябват малко насоки от специалисти.
    I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

    #2
    =

    За всеки уред ще ти трябва отделен редуцил вентил тъй като работят на 30 милибара и ще си пречат.Тръбата не може да бъде по -малка от фи 16 по две щото при това налягане ще имаш ниска проходимост-дебит.Запоявай само със сребърен припой да ти е мирна главата и да не ставаш известен по вестниците.Не е трудно ще се справиш. С питане до Цариград се стига.Успен.

    Коментар


      #3
      Изкаш да кажеш, че до горе трябва да пусна пълното налягане от бутилката без редукция на налягането по 2 отделни тръби ф16? ЪпсурТ, няма как да стане това на практика при мен...Какво всъщност имаш предвид с фи 16 по 2?Максимума, който мога да направя е една тръба.Не е ли огормен диаметъра?Пак казвам - двата прибора няма да работят едновременно.А идея от къде се купуват джаджите за такава инсталасия?В този случай ще ми трябват 2 отделни редуцур вентила а те не могат да са от стандартия тип за бутилка.Тоест пак са някакви специфични, каквито не знам от къде да търся.
      I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

      Коментар


        #4
        .

        16 по две е външен диаметър на тръбата и дебелина на стената.Все пак това е газ и трябва да се внимава тъй като се натрупва в ниските части а при концентрация 20% се взривява.Аз съм го направил подобно.Бутилката е на терасата ,там има печка и разклонение през спалнята във всекидневната до другата печка,с един винтил. Тръбата е вкопана под ламинат .теракот и т.н.Един от моите учители по специална казваше-никога икономичноста за сметка на сигурността. Иначе става като във вица ,,Каква я мислихме ние -каква стана тя.Ачасти има по специализираните магазини каквито си помислиш.

        Коментар


          #5
          ОК, значи от стената трябва да излизат например ето ТАКИВА редуцир вентили на двете места:Или ето ТОЗИ модел - има индивидуален спирателен кран:А сребърния припой с какво го топя, с газова горелка ще стане ли?Щото в магазина един младеж ми каза, че с малка горелка не ставала добра спойката - трябвало нещо по-профи за да се лепи качествено с такъв припой...
          I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

          Коментар


            #6
            Най-добре да използваш горелка с пропан-бутан и кислород за по-висока температура и действително сребърен припой. Аз запоявам пропуските при климатиците със обикновен пропан-бутан, където се достига 34 бара налягане при тях ( климатиците ) и няма проблем, но и моят опит казва, че с другата горелка става по-качествено и е по-лесно даже...
            www.CarProfi-BG.com
            Самонастройващ се газов инжекцион по OBD II.
            Зареждане и ремонт на автоклиматици.
            Най-атрактивните цени в София!

            Коментар


              #7
              Esper, не съм видял темата ти по-рано (не съм и влизал във форума де).Значи слагаш си на всяка бутилка отгоре (най-добре е да сложиш 2 бутилки в паралел) обикновен редуцир вентил, който ти дава 30 mbar. ПРи две бутилки в паралел няма да имаш проблем ако запалиш двете печки едновременно. Не слагай повече от 2 бутилки, защото от 3 нагоре се водят бутилкова инсталация и попадат под наредбата за пропан-бутана (с едно дълго име) и тогава вече става сложно.Не е добре обаче, да си правиш инсталацията сам. Газовата инсталация е едно доста опасно съоръжение и по принцип се изисква задължителен монтаж от специалист. На всичко отгоре пропан-бутана е изключително опасен - и от към взрив, и от към задушаване. Всяка грешка се наказва лошо Като казваш "на долния етаж" се надявам това да не е под нивото на околния терен (т.е. етажът да не е вкопан). Ако е така, то в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не монтирай там бутилките. Забранено е, а е и изключително опасно.Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха, и при евентуален теч всичко се трупа на пода.Питай на лични, ако ти трябва повече информация. Малко си ми далечко за консултация на място, но каквото мога от тук ще помагам.

              Коментар


                #8
                Immortal написа:
                Като казваш "на долния етаж" се надявам това да не е под нивото на околния терен (т.е. етажът да не е вкопан). Ако е така, то в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не монтирай там бутилките. Забранено е, а е и изключително опасно.Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха, и при евентуален теч всичко се трупа на пода.Питай на лични, ако ти трябва повече информация. Малко си ми далечко за консултация на място, но каквото мога от тук ще помагам.
                Ей, разконспирира ме Наистина помещението е под нивото на земята.Обаче:Това някога е било баня.Има канализация без сифон и директно отива през PVC тръба 50мм към канализацията.Тя пък след 300метра от мен се излива в реката - здравей Европа Като капак, това помещение през коридорче е съвсем отворено и адски проветрено.Даже пръхове няма много, защото им е течение.Та си мисля - идеално е за целта.Добе, ако пусна 0,3bar нагоре, какво фи да гоня за тръбата?И какви точно фитинги се слагат?По принцип ми в ясно, че газта е опасна.Подхождам с недоверие към нея. Обаче тук става въпрос за инсталация с дължина около 7 метра и не мисля, че реализацията крие чак такъв риск.И не на последно място нямам идея кого мога да хвана да го направи, дори и се откажа.Попадам на авто-газаджии а те май няма да свършат работа.Ако изобщо може да се каже, че вършат където и да било работа
                I'm not totaly useless! I can be used as a bad example...

                Коментар


                  #9
                  Колега,баща ми реши подобен проблем с тръба(някаква сплав тип желязо,но не ръждясва) маркуч за газ,тетка и скоби.Редуцир винтила е 1. Захранва се газов котлон и газов бойлер.Вече 4 години никакъв проблем.Разстоянието от бутилката до Бойлера е около 4-5 метра,а до котлона 7-8 метра.Никакви медни тръби и т.н.Все пак съм пуснал пропан бутан на около 1 бар ( не знам редуцир винтила на какво точно налягане ми пуска газта) Знам,че това е по-евтиния вариант,но върши добра работа без много усложнения и не мисля,че е опасен.
                  Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
                  Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

                  Коментар


                    #10
                    1 bar е голямо налягане (що се отнася за газ). Редуцир вентилите на газовите бутилки пускат по 30 mbar, което е 0,03 bar, а не 0,3.

                    Коментар

                    Working...
                    X