Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Жаргонни думи и изрази в БГ език

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Жаргонни думи и изрази в БГ език

    Здравейте... От известно време забелязох, че колегите от Велико Търново не са чували думата "усурквам" ... Интересно ми е какви още думи има в нашия скромен език, които се ползват само в определени краища на държавицата ни Нямам предвид изрази тип "Дживгар кюса барабинци на дирек", което на северозападен жаргон значи "Врабче кълве мравки върху стълб", а нещо нормално, като "усурквам" например :DЗа незапознатите - "усурквам" е дума, която произлиза от думата "суркам", в един форум са се изразили "влачиш нещо против волята му" но не е само това - примерно като минеш покрай някоя кола и калникът ти одере боята от край до край - това си е едно стабилно усуркване, някъде казват ужулване, което произлиза от жуля и т н, тааа... Нека писането на такива думи започне :DЕто един форум, в който много се смях - това е втория резултат в Google за думата "Суркам" :D как да не се посмее човек :D

    #2
    Хи-хи-хи Аз примери няма да давам, а по темата е направен един цял сайт - http://neolog.bg/, кеф ти думички, кеф ти изрази... Мале, са кат се сета как сме се хилили на някои изрази...Всъщност мисля, че даже е полезен... Поне да знаеш кой, кога и с какви намерения те заговаря ако се окажеш в ситуация на "затрит в забравено от господа селце нейде в планината" или "Случайно попаднал в селската дискотека".Това последното го казвам в най-чистия и забавен смисъл в духа на темата, да не земем да се изпокараме ся

    Коментар


      #3
      bubachko написа:
      Хи-хи-хи Аз примери няма да давам, а по темата е направен един цял сайт - http://neolog.bg/, кеф ти думички, кеф ти изрази... Мале, са кат се сета как сме се хилили на някои изрази...Всъщност мисля, че даже е полезен... Поне да знаеш кой, кога и с какви намерения те заговаря ако се окажеш в ситуация на "затрит в забравено от господа селце нейде в планината" или "Случайно попаднал в селската дискотека".Това последното го казвам в най-чистия и забавен смисъл в духа на темата, да не земем да се изпокараме ся
      Е то има и други сайтове, в които са обяснени някои работи... примерно в http://www.bourgas.tk/ много добре е обяснено всичко за Бургас (ей сега гледай как всички бургазлии започват да ме гонят да ме бият :D ), в сайта http://dreal.net/wiki/ също има и за много други градове...мисля че всеки трябва да прочете малко такива страници - все пак всеки трябва да знае, че началото на азбуката ни е поставено от бургазлия

      Коментар


        #4
        Любимата ми дума е "замаушка" :D :D :DTочно определение не се наемам да дам, нека някой колега от Перник да се намеси тук :D

        Fiat Bravo T-Jet 120

        Коментар


          #5
          Патлангач.Във Варна така казваме на джиджавка за изстрелване на барабонки. Дървен цилиндър с отвор открай докрай, в единия край се набива барабонката, от другия се вкарва рязко бутало и налягането изстрелва барабонката. Много надалеч хвърля, па и боли . През последната година разбрах, че всъщност тая дума не е много известна в България (в една друга тема тук).А, и разбира се варненското ’авер’.

          Коментар


            #6
            http://www.emotion-bg.com/viewtopic....=3329&p=139793
            LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
            LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
            LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
            Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
            Grande Punto 1.2 LPG

            Коментар


              #7
              http://www.severozapad.org
              Когда мне становится скучно, я отправляю сообщение на случайный номер: "Я спрятал тело... Что дальше?"

              Коментар


                #8
                ls1 написа:
                Патлангач.Във Варна така казваме на джиджавка за изстрелване на барабонки. Дървен цилиндър с отвор открай докрай, в единия край се набива барабонката, от другия се вкарва рязко бутало и налягането изстрелва барабонката. Много надалеч хвърля, па и боли . През последната година разбрах, че всъщност тая дума не е много известна в България (в една друга тема тук).А, и разбира се варненското ’авер’.
                Аз пък знам, че на това му се вика "пушкало". И ние стреляхме с мокри топчета от калчища вместо с барабонки... Някакси не ми е много едно такова да гона уфсите та им съдирам крайния материал А кат спомена за Варна, от как съм тук забелязах (а и чесно, понякога адски ме дразни ), кат си говориш с някой и стигнете до консенсъс да ти се изхвърли "Хараби!" (с едно гърлено Х) ! Ей, направо падам кат ми го кажат, ама инак е адски модерно гледам.

                Коментар


                  #9
                  Май още един варненски лаф намерихме - барабонка. Това е дърво с едни такива малки кръгли плодове топчета. Като са зелени са твърди, като узреят са сладки, колко сме изяли като хлапета ехе.И нищо общо няма с овчите барабонки.

                  Коментар


                    #10
                    Линкчето за бургаските хави е добро http://www.neolog.bg/user.php?u=%C4%...IYI&s=0&l=&p=1 тук и моя милост има известен принос Всъщност продължавам да търся и да се занимавам с жаргони, поне докато не си напиша дипломната
                    Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

                    Коментар


                      #11
                      речника във "северозапада" просто е номер едно ...а ако имате познати/приятели от град Кула (Видинска област, на 50 км от Видин) просто ще паднете ...ето една кулска дума :ерчим - т.е. ... "съвкуплявам се"

                      Коментар


                        #12
                        Дочута закана "Да та утъндърбърдътъ"Сигурен съм, че и този, който я е изрекъл не знае за какво става въпрос :DП.П. Тука в Беленско има такива изрази и диалекти, че може да ви заглъхнат ушите докато ги слушате - имаме си и католици и власи....П.П.2. Ето един кратък речник на често употребявани католишки думи:сопол - сългънлоква - баракофа - чуонмазе - понцашише - стъкленкамалка врата - палатурчекостенурка - жълвъкошничка - сапитълчекихам - привамбарака - кушкурияпаница - чурпинканещо мръзно, мизерно - какардак, гуниски, сера

                        Коментар


                          #13
                          Zloben_Kozel написа:
                          ...а ако имате познати/приятели от град Кула...
                          По бащина линия съм кулченин 200 годин’ назад Yellow_Flash_Colorz_PDT_06
                          Бай Фичо - ега ти пауъра!!!

                          Коментар


                            #14
                            ок Круме трябваше ли тема да пускаш за това тука Yellow_Flash_Colorz_PDT_05 аз сериозно за пръв път от теб я чувам тази дума иначе ми е направило впечатление като дойдох във Варна думите ’Паткан’ (голям плъх) Мерудия ( за търновско си е подправка, а варненци го разбират като шарена сол) за друго не се сещам. От нас пък вкараха в речника си Аргасвам , което е един вид удрям много силно
                            Renault Clio Baccara 1.8 SPI 90hp
                            Бившо: Fiat Bravo SX 1.6 16v 103hp

                            Коментар


                              #15
                              Няколко примера от русенско:Фараш - лопатката, дето върви с метлатаТанур - дъска за рязане на хляб, зеленчуци и т.н.....Мисля че думичките са с румънски произход.

                              Коментар

                              Working...
                              X