Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задачки -закачки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Опс
    The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

    Коментар


      Айде малко по-обосновано:Двете деца отбелязваме с А и Б.Знаем, че поне едно от тях е момче.Т.е. или А е момче, или Б е момче:Ако А е момче, то вероятността и Б да е момче е: Р=Броя на благоприятните изходи (т.е. Б да е момче) / Броя на общите възможности (2 - момче или момиче)... Т.е. Р=1/2 = 0,5Ако Б е момче, всичко е абсолютно същото.Т.е. имаме 4 възможни варианта - А-момче + Б-момиче; А-момче + Б-момче; Б-момче + А-момиче и Б-момче + А-момче: По горната формула имаме общо 4 варианта и 2 благоприятни изхода (и двете да са момчета): т.е. Р=2/4 = 1/2 = 0,5Ако не беше казано, че ПОНЕ едното е момче със сигурност, то тогава вероятността щеше да е 0.25 - Р=1/4. Но в случая не е така.

      Коментар


        33.3%Проблем с нета, сори.На Дидо вариантът, който всеки би предположил е най-логичен, ама знам ли. Казвай де
        The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

        Коментар


          Точно така, верният отговор е 1/3. Дидо почти е стигнал до верния отговор, само неизвестно защо разглежда като различни варианти А-момче + Б-момче; Б-момче + А-момче. Вариантите, отговарящи на условието, са точно 3 и от тях само един е момче-момче: А-момче + Б-момче; А-момче + Б-момиче; А-момиче + Б-момче
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            snake написа:
            Точно така, верният отговор е 1/3. Дидо почти е стигнал до верния отговор, само неизвестно защо разглежда като различни варианти А-момче + Б-момче; Б-момче + А-момче. Вариантите, отговарящи на условието, са точно 3 и от тях само един е момче-момче.
            Не съм съгласен!Айде пак.Имаме 2 монети.Едната е ези.Каква е вероятността и другата да е ези?!?Тук няма 3 варианта и там е уловката, на която се е хванал Венко, а ако наистина това е посочено като верен отговор - и тоя, който е писал отговора.Имаме 2 независещи едно от друго събития - т.е. търсим обща вероятност на 2 различни събития.За едното събитие имаме вече известна вероятност и тя е 100%.За другото - може и така и вака - т.е. 50%Общата вероятност е произведението от двете - т.е. 50%.Нас не ни интересува коя монета е ези или кое дете е момче.Ние ЗНАЕМ, че едното от тях (без значение кое) е момче.Затова и вариантите не са 3. Или затова разглеждаме изходите - АКО А Е МОМЧЕ, и Б е МОМЧЕ и ако Б е момче и А е момче като 2 различни благоприятни изхода, макар и на практика те да са едно и също.Обяснете на някой, който вече има един син, че вероятността второто му дете с неизвестен пол да е пак момче е 1/3, а 2/3 е вероятно да е момиче

            Коментар


              Между другото - ей сега ще проверя каква е вероятността да спечеля от тотото:Според мен е 50% - щото имаме 2 възможни изхода - или печеля, или не печеля, като от тях само единия е благоприятен (да печеля).Не е ли така?ЕДИТ: Както с нежелание предполагах, паднаха ми се по-лошите 50%. Не печеля

              Коментар


                Напълно подкрепям. Начинът и смисълът на тези задачи е точно това: А-момче и Б-момче е един вариант, а Б-момче и А-момче - друг, колкото и странно да изглежда. По същата логика щом А-момче и Б-момче се счита за едно и също с Б-момче А-момче, то значи и А-момче Б-момиче е еднакво с Б-момче А-момиче. Няма как да изскочи трети вариант в тази задача. Щом вероятността от това двете да са момчета зависи ЕДИНСТВЕНО от това дали второто е момче то тогава се търси единствено вероятността второто да е момче бдз оглед на първото. А тя е точно 50%. Или е момче, или е момиче.

                Коментар


                  Дидо, трябва да поспориш с някое светило от СУ по въпроса, защото точно това е верният отговор, посочен в учебника. Чисто математически се изразява така. Условна вероятност: P(A|B)=P(AB)/P(B) . Преведено на човешки език, това значи: вероятността да се случи А, при условие че B е изпълнено = вероятността едновременно двете да са изпълнени, разделена на вероятността B да е изпълнено.В нашия случай А съвпада с това и двете да са момчета. Вероятността (самостоятелно, без други условия) за това е 1/4.B - това е вероятността поне едно от двете деца да е момче, за което вероятността очевидно е 3/4.Заместваме във формулата: (1/4) / (3/4) = 1/3 А на обикновен език се изразява по начина, по който го обясних.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    Оги ме е изпреварил.Всъщност така, както е поставена задачата имаме не 4, а 3 вероятности:1.децата да са 2 момичета2.децата да са 1 момче и 1 момиче3.децата да са 2 момчета.Айде сега дай пак по формулата на СУ и смятай.На тия "светила" от СУ им прати много здраве!

                    Коментар


                      Накратко - аз хвърлям винаги Ези, а ти хвърляш независимо от мен. Искаш да кажеш, че понеже аз хвърлям винаги ези, то вероятността ти да хвърлиш ези е 33% и ако просто спра да хвърлям, то твоят шанс се увеличава на 50%? Еми евала на светилата от СУ.Следващото, което щях да напиша е това с трите варианта. Ако Двете момчета се броят само за една възможност а не за две, то и момче/момиче също е само една възмоност. Ама с Дидо се повтаряме и изпреварваме. Можже би мислим еднакво. Еднакво грешно, изглежда.

                      Коментар


                        Immortal написа:
                        Оги ме е изпреварил.Всъщност така, както е поставена задачата имаме не 4, а 3 вероятности:1.децата да са 2 момичета2.децата да са 1 момче и 1 момиче3.децата да са 2 момчета.Айде сега дай пак по формулата на СУ и смятай.На тия "светила" от СУ им прати много здраве!
                        Само дето пропускаш варианта първото да е момиче, а второто момче. Виж го и от чисто логическа гледна точка, махни формулите, които са безпристрастни, между другото. Но все едно, забрави ги. Имаме семейство, непознато семейство. Знаеш, че поне едно от децата им е момче, но не знаеш кое от тях. Ето ги вариантите: само първото (по-голямото) да е момче, само второто (по-малкото) да е момче, двете да са момчета. Това са възможните варианти, нито повече, нито по-малко. И от тях само един отговаря на условието двете да са момчета.
                        ogi28b написа:
                        ... Ако Двете момчета се броят само за една възможност а не за две, то и момче/момиче също е само една възмоност.
                        Не мисля, че е така. Обяснявам: А=момче И Б=момче е тъждествено равно на твърдението Б=момче И А=момче. Това просто не е друг вариант, а един и същ вариант. Не е така обаче в случая: А=момиче Б=момче и А=момче Б=момиче Това са вече наистина различни варианти. Малко трудно е да го осмисли човек, но, както казваше учителката ми по математика, не можем да събираме (сравняваме) ябълки и круши.
                        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                        Коментар


                          snake написа:
                          Не е така обаче в случая: А=момиче Б=момче и А=момче Б=момиче Това са вече наистина различни варианти. Малко трудно е да го осмисли човек, но, както казваше учителката ми по математика, не можем да събираме (сравняваме) ябълки и круши.
                          Искаш да кажеш, че да имаш син и дъщеря е различно от това да имаш дъщеря и син? (без значение кой е по-голям).

                          Коментар


                            Ами не е без значение. В единия случай имаш по-голямо момиче, в другия по-голямо момче - различни варианти. А във варианта момче-момче нямаш друг вариант.
                            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                            Коментар


                              Аз ни моа са съгласа!!!

                              Коментар


                                Не се и съмнявам, че няма да се съгласиш. Като не възприемаш логиката ми, моля - написах ти и формулата. Ако и нея не възприемаш, нямам други козове.
                                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                                Коментар

                                Working...
                                X