Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задачки -закачки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ромео отишъл на кръчма. Напил се, прибрал се и си легнал. Жулиета била жива. През нощта станал и изпил течността от първия попаднал му съд, след което пак заспал. На сутринта Жулиета била мъртва. Какво е станало ?:D
    In JTD I believe, in Nm I trust !

    Коментар


      Re: Задачки -закачки

      Румен_Хинчев написа:
      stooes написа:
      ogi28b написа:
      fihi написа:
      Всяка година на рожденния си ден Ива получава торта с толкова свещички на колкото години става. До сега са използвани 55 свещички. На колко години е Ива?Отговора е ясен, въпроса е как да съставим уравнението, което би трябвало да е с едно неизвестно.
      Това все още няма отговор. Задача за 4 клас, не може да се използва квадратно уравнение!
      Как така задача за 4ти клас? Това си е обикновенна аритметична прогресия .. а+(а+н)+(а+(н+1))+(а+(н+2))... и т.н ..освен това в "задачата за 4-ти клас" трябва да четеш прогресията отзад напред .. тва ако не е регресия пък на! .. ама в 4ти клас!??Т.е. четвъртокласника трябва да знае как да разложи 55 така че 55 да е "х" стойността на последното в редицата на прогресията, чийто решение е 55 и съответно да намери у - т.е. колко пъти се е повторила прогресията, т.е. на колко години си ако събереш 55 свещички .. А за мен е сложно...1+2+3+4+5+6+7..т.е. 7! (факториел) или 28...аз лично предполагам че Ива е на около 23 години, руса с красива усмивка и дълбоки очи ....малии...
      Истинският математик ще намери и гръдната обиколка , ханша и талията на Ива
      Докато математика смята, някой с дебело портмоне ще му отвлеча Ива.
      FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
      Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

      Коментар


        7! не е ли = 1*2*3*4*5*6*7 = 5040?Тоя Ромео ако не е изпил водата от аквариума...

        Коментар


          ogi28b написа:
          7! не е ли = 1*2*3*4*5*6*7 = 5040?Тоя Ромео ако не е изпил водата от аквариума...
          освем на Жулиета от аквариума да се е нагълтал

          Коментар


            Re: Задачки -закачки

            NikMar написа:
            Румен_Хинчев написа:
            stooes написа:
            ogi28b написа:
            fihi написа:
            Всяка година на рожденния си ден Ива получава торта с толкова свещички на колкото години става. До сега са използвани 55 свещички. На колко години е Ива?Отговора е ясен, въпроса е как да съставим уравнението, което би трябвало да е с едно неизвестно.
            Това все още няма отговор. Задача за 4 клас, не може да се използва квадратно уравнение!
            Как така задача за 4ти клас? Това си е обикновенна аритметична прогресия .. а+(а+н)+(а+(н+1))+(а+(н+2))... и т.н ..освен това в "задачата за 4-ти клас" трябва да четеш прогресията отзад напред .. тва ако не е регресия пък на! .. ама в 4ти клас!??Т.е. четвъртокласника трябва да знае как да разложи 55 така че 55 да е "х" стойността на последното в редицата на прогресията, чийто решение е 55 и съответно да намери у - т.е. колко пъти се е повторила прогресията, т.е. на колко години си ако събереш 55 свещички .. А за мен е сложно...1+2+3+4+5+6+7..т.е. 7! (факториел) или 28...аз лично предполагам че Ива е на около 23 години, руса с красива усмивка и дълбоки очи ....малии...
            Истинският математик ще намери и гръдната обиколка , ханша и талията на Ива
            Докато математика смята, някой с дебело портмоне ще му отвлеча Ива.
            Отвратителни сте.Детето е само на 10 години бе, безсрамници. Ква гръдна обиколка, какви дълбоки очи... цццц.Иначе по задачата - няма как да стане без квадратно уравнение.Уравнението е следнотоx/2)*[2+(x-1)]=55 илиx^2 + x = 110x=10Не съм сигурен дали в 4-ти клас не се учат квадратни уравнения.ЕДИТ: Не се учат. Ама няма как иначе да стане...

            Коментар


              Re: Задачки -закачки

              Immortal написа:
              ..(x/2)*[2+(x-1)]=55 илиx^2 + x = 110x=10Не съм сигурен дали в 4-ти клас не се учат квадратни уравнения.ЕДИТ: Не се учат. Ама няма как иначе да стане...
              по-скоро идеята е да се реши с логикауравнението стига до*(x+1)=110и като знаят таблицата за умножение -->кои 2 поредни числа като се умножат става 110 - е ясно , че са 10 и 11, защото 10*11 = 110т.е. като е известно , че са цели положителни числа - решението е логично и за 4-ти клас.

              Коментар


                Това обаче не е точно "решение", а по-скоро налучкване. Налучкване може да се направи и без изобщо да се съставя уравнение.

                Коментар


                  Re: Задачки -закачки

                  u_bo написа:
                  Immortal написа:
                  ..(x/2)*[2+(x-1)]=55 илиx^2 + x = 110x=10Не съм сигурен дали в 4-ти клас не се учат квадратни уравнения.ЕДИТ: Не се учат. Ама няма как иначе да стане...
                  по-скоро идеята е да се реши с логикауравнението стига до*(x+1)=110и като знаят таблицата за умножение -->кои 2 поредни числа като се умножат става 110 - е ясно , че са 10 и 11, защото 10*11 = 110т.е. като е известно , че са цели положителни числа - решението е логично и за 4-ти клас.
                  Кво?!Уравнението стига до: ?!? и то от 4-то класник? Аз не мога да го реша. А аз съм в 30-ти клас .. мога да го реша, ако броя . 1 +2+3+4+5+6+7+8 .. и ако получа 55 ще си преброя пръстите, колко пъти съм броил .. и да, не е факториел. Щот там се умножава. Проста прогресия си е. т.е. 1+(1+1)+(1+2)+(1+3)...Най-вероятно има някаква логика, ако наистина задачата е за 4-ти клас, но, утрепи ме, не мога да я схвана ... много съм дърт имам 703 свещички. На колко ракии съм?! Хм? И за къв хикс ми трябваше да пия после и бира?
                  Fiat Stilo 1.9 Jtd 115 2003 MultiWagon

                  Коментар


                    ogi28b написа:
                    Това обаче не е точно "решение", а по-скоро налучкване. Налучкване може да се направи и без изобщо да се съставя уравнение.
                    покажи това "налучкване" на учител по математика и виж какво ще ти каже освен това 110 се РАЗЛАГА САМО на:- 2*55-10*11защото 110=2*5*11 / това са простите числа на които се разлага/и след като не е 2*55 то , ЯВНО е 10*11 сега ако кажеш, че е налучкване, то доста хора ще трябва да си скъсат дипломите.

                    Коментар


                      Я кажи тва сто и 10 кво е? И ако е 55*2 защо е? Или съм на много бири или ракията ми е малко но не зацепвам ...!? А .. също така кво имаш предвид под "прости" числа?2*5*11=110.. нищо не зацепвам .. много съм смотан ...и 2 и 5 и 11 са прости числа но защо трябва да са прости !? Годините са бройни, цели числа до колкото знам.. в смисъл че 4 например не е просто число!?!? Както и 6 и 8 .. не знам обяснете?
                      Fiat Stilo 1.9 Jtd 115 2003 MultiWagon

                      Коментар


                        u_bo написа:
                        покажи това "налучкване" на учител по математика и виж какво ще ти каже
                        Нека все пак се върнем на основния въпрос, който не е "Какво е решението?", а "Как да се състави уравнението?". Как едно дете от четвърти клас ще състави това очевидно вярно уравнение: Х * (Х+1) = 110? Много се съмнявам то да успее да се сети за числото 110 и как да го използва. В неговата глава стои само числото 55. Аз, а и не само, използвайки познания по математика от по-висок клас от четвърти - съставих уравнение, което води до недвусмислено решение. Обаче дете в 4-ти клас не може да знае как да намери броя на членовете на аритметична прогресия, като знае тяхната сума, нито пък би могло да състави квадратното уравнение. В такъв случай то не може да реши тази задача по никакъв друг начин освен чрез нацелване, налучкване и др. В този случай - решението ще е нещо такова:1 + 2 + 3 + .... кога ще се получи 55? Но дете, което знае какво е аритметична прогресия и квадратно уравнение - няма да налучква, а ще решава и ще реши горецитираното квадратно уравнение: Х * (Х+1)/2 = 55, където Х е броя години и последен член на прогресията, 1 е първият член на прогресията, а 55 е сумата на членовете.

                        Коментар


                          Една задача и от мен, да видим кой има добра логика Вървите по един път. В един момент пътя се разклонява на две. Едното разклонение не води до никъде, а другото там където искате да отидете. (вие не знаете кой е верния път)Точно на кръстовището има къща и в нея живеят двама братя близнаци. Единия от тях ВИНАГИ казва истината, а другия ВИНАГИ лъже. Чукате на вратата и отваря единия брат (нейзвестно кой от двамата). Какъв въпрос трябва да му зададете, за да сте сигурни, че ще ви посочи верния път.

                          Коментар


                            "Ако попитам колегата ти (другия брат), кой е пътят до там (където искам да отида), какво според теб ще каже?"Да предположим че пътят до там (където искам да отида) е "Левият".Ако сте задали въпроса към брата който казва истината, той ще ви отговори каквото наистина би казал другия брат(който винаги лъже). Отговора ще е "Десният", тъй като другия винаги лъже, Вие трябва да минете по "Левия".Ако сте задали въпроса към брата който лъже, той ще ви излъже какво би казал другия брат (който винаги казва истината). Отговора ОТНОВО ще е "Десния" и Вие пак трябва да минете по "Левия".Абсолютно невъзможно е да разберете кой брат казва истината и кой лъже.Но, ако зададете така въпроса, ще разберете кой е пътят до там (където искам да отида), още повече така зададен въпросът няма значение на кой брат ще го зададете (лъжещ или казващ истината), просто винаги трябва да изберете другия на този който Ви е отговорил. :D
                            Fiat Panda Young 0.9, 40hp, 1999year
                            Fiat Punto 1.1 S, 4/5 doors, 55hp, 1997year

                            Коментар


                              pchelaria написа:
                              Абсолютно невъзможно е да разберете кой брат казва истината и кой лъже.
                              Е с т’ва не съм съгласен ... Сочиш му левият крак и го питаш : "Това левият ти крак ли е ?"
                              Fiat Forum Bulgaria

                              Прекаленият светец и богу не е драг !

                              Коментар


                                pchelaria написа:
                                "Ако попитам колегата ти (другия брат), кой е пътят до там (където искам да отида), какво според теб ще каже?"
                                Абсолютно вярно.

                                Коментар

                                Working...
                                X