Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задачки -закачки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    fihi написа:
    4 74 3 1 4 4
    Това е решение, което отговаря на условието, но ако е единственото възможно (,а аз не се сещам за друго), задачата не е съвсем издържана. Под 9 минути аз разбирам да се измерят 9 минути сега, веднага, а не след 7 минути . Подобна задача, но за измерване на определени литри вода, имаше в една от сериите на "Умирай трудно", ако не греша.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    Коментар


      fihi написа:
      4 74 3 1 4 4
      добре де, ама кажи какво точно правиш; първия ред е ясен, на втория ред си дал едновременното обръщане на двата часовника, след изтичането на малкия - в този момент в горната част на малкия имаме пясък за 4 мин., а в големия за 3 мин.;на третия ред си сложил 1-ца, което предполагам е пясъка в горната част на малкия, който е обърнат в момента на изтичането на големия;после обаче какво става - двете 4-ки не ги разбирам?
      snake написа:
      Това е решение, което отговаря на условието, но ако е единственото възможно (,а аз не се сещам за друго), задачата не е съвсем издържана. Под 9 минути аз разбирам да се измерят 9 минути сега, веднага, а не след 7 минути . Подобна задача, но за измерване на определени литри вода, имаше в една от сериите на "Умирай трудно", ако не греша.
      защо да не е издържана? казваш "Старт", правиш квото правиш с часовниците, казваш "Стоп", и след това казваш, че времето между Страт и Стоп е точно 9 минути - аз се въртях един час и накрая сложих нещата в Excel и така си направих решението - но няма да го издам
      2.4 JTD

      Коментар


        Ernom написа:
        ...
        Решението на Fihi е ясно: започват едновременно да изтичат двата часовника. Малкият изтича и го обръщаме. В този момент в големия има пясък за 3 минути. Като изтече големият, в малкият ще има пясък за 1 минута. И от този момент смятаме 9 минути само с малкия часовник: 1+4+4=9 .Но както казах, ако това е единственото решение, задачата не е коректна. За да е коректна, трябва този интервал да може да се измери в произволен момент, а не след 7 минути или след една година например. Отговорът е: ако това е единственото решение, задачата няма решение .
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          аааааааааааа, чак сега разбрах какво имате предвид! за това не се бях сетил, но според мен става; защо не? отговаря на заданиетоно има и друго решение, без предварителни интервали - 9-те минути се мерят с първото пипане на часовниците;има такова решениеedit: @snake - ако се предаваш, ще ти го пратя на ЛС ... :D
          2.4 JTD

          Коментар


            Ernom написа:
            аааааааааааа, чак сега разбрах какво имате предвид! за това не се бях сетил, но според мен става; защо не? отговаря на заданиетоно има и друго решение, без предварителни интервали - 9-те минути се мерят с първото пипане на часовниците;има такова решение
            Тогава започвам да мисля !
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              Сетих се: двата започват да текат едновременно. Минават 4 минути и обръщаме малкия. Минават още 3 минути, докато изтече големият, и обръщаме и двата. След една минута изтича малкия. Пак обръщаме големия, в който ще има пясък за 1 минута. И се получава: 4+3+1+1=9
              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

              Коментар


                двата започват да текат едновременно. Минават 4 минути и обръщаме малкия. когато изтече големия го обръщате.когато изтече второто броене на малкия(8мин) обръщате големия.И се получава:Голям 7мин. / пауза / 1 минМалък 4 мин / 4 мин / паузаОбщо 4+4+1=9Дано го обясних правилно.
                Manowar - Татко
                Еx Fiat Brava 1,6 16v 103hp ELX '97 LPG - Брависима
                Ex Fiat Marea Weekend 2.0 20v 147hp HLX '97 CNG - Марчето
                Ex Lancia Thesis 3.2 V6 230hp '06 LPG - Теси
                Fiat Multipla 1,6 16v 103hp Bipower '00 - Боко

                Коментар


                  snake написа:
                  Сетих се: двата започват да текат едновременно. Минават 4 минути и обръщаме малкия. Минават още 3 минути, докато изтече големият, и обръщаме и двата. След една минута изтича малкия. Пак обръщаме големия, в който ще има пясък за 1 минута. И се получава: 4+3+1+1=9
                  Това е най-точното и вярно решение. В първия случай на fihi - също е вярно, но фактически измерваме повече минути. А реално - с каквито и да е часовници - все ще можем да отмерваме някакви интервали - по 1, по 2 по 3 минути, с достатъчно въртене.... Но в такива задачи идеята е по най-бързия начин да се направи. Онази от филма беше:имаме 3 съда: 3 литра, 5 литра, и 8 литра. 8-Литровия е пълен. Целта е да отмерим 4 литра вода.ред.: Докато пиша, fihi e обяснил какво е имал предвид, и това е същото решение, което предлага snake.

                  Коментар


                    Ето и една елементарна от мен.Имаме квадратно езеро, на четирите ъгъла на което има по едно дърво.Как да уголемим езерото 2 пъти като дърветата останат непокътнати и езерото да запази формата си.П.С. Задачката е от учебник за трети клас.
                    Manowar - Татко
                    Еx Fiat Brava 1,6 16v 103hp ELX '97 LPG - Брависима
                    Ex Fiat Marea Weekend 2.0 20v 147hp HLX '97 CNG - Марчето
                    Ex Lancia Thesis 3.2 V6 230hp '06 LPG - Теси
                    Fiat Multipla 1,6 16v 103hp Bipower '00 - Боко

                    Коментар


                      и един лесен от мен:Вие сте в студена къща през зимата. Тъмно е, а Вие имате само една кибритена клечка..В къщата има 1 свещ и 1 печка на дърва.. Кое ще запалите първо?
                      Не карайте колата си по-бързо, отколкото лети вашия ангел-спасител!!!

                      Фиат Браво:1,6V 103hp 1996

                      Коментар


                        snake написа:
                        Сетих се: двата започват да текат едновременно. Минават 4 минути и обръщаме малкия. Минават още 3 минути, докато изтече големият, и обръщаме и двата. След една минута изтича малкия. Пак обръщаме големия, в който ще има пясък за 1 минута. И се получава: 4+3+1+1=9
                        аха, точно, вж картинката ...
                        fihi написа:
                        Как да уголемим езерото 2 пъти ...П.С. Задачката е от учебник за трети клас.
                        тия побъркват децата; а казва ли се какво да уголемим - площа или обема?а тая знаете ли я (не е толкова лесна):1. Има 5 къщи с различен цвят2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност3. Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определена марка цигари и гледа едно домашно животно4. Никой от 5-те човека не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно като останалитеВЪПРОС: Кой гледа рибката?Данни:- Англичанинът живее в червената къща- Шведът гледа куче- Датчанинът пие чай- Зелената къща е отляво на бялата- Собственикът на зелената къща пие кафе- Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка- Мъжът в средната къща пие мляко- Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill- Норвежецът живее в първата къща- Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка- Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира- Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода- Норвежецът живее до синята къща- Немецът пуши Rothmans- Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши Dunhill
                        Прикачени файлове
                        2.4 JTD

                        Коментар


                          cveteca, ernom, въпросите ви ги има тукИдеята е въпросчетата да ги няма в нета, защото се губи смисъла.Като написах квадратно езеро в гуглето, това сайтче цъфна най отпред. За това давам този пример.
                          Manowar - Татко
                          Еx Fiat Brava 1,6 16v 103hp ELX '97 LPG - Брависима
                          Ex Fiat Marea Weekend 2.0 20v 147hp HLX '97 CNG - Марчето
                          Ex Lancia Thesis 3.2 V6 230hp '06 LPG - Теси
                          Fiat Multipla 1,6 16v 103hp Bipower '00 - Боко

                          Коментар


                            fihi написа:
                            cveteca, ernom, въпросите ви ги има тукИдеята е въпросчетата да ги няма в нета, защото се губи смисъла.Като написах квадратно езеро в гуглето, това сайтче цъфна най отпред. За това давам този пример.
                            хаха,според мен всички въпроси ги има някаде.Едва ли някой тук ще пусне задачка която сам е измислил.Моята ми я каза един колега,но предполагам че той я е видял от някой такъв сайт.....
                            Не карайте колата си по-бързо, отколкото лети вашия ангел-спасител!!!

                            Фиат Браво:1,6V 103hp 1996

                            Коментар


                              cveteca написа:
                              fihi написа:
                              cveteca, ernom, въпросите ви ги има тукИдеята е въпросчетата да ги няма в нета, защото се губи смисъла.Като написах квадратно езеро в гуглето, това сайтче цъфна най отпред. За това давам този пример.
                              хаха,според мен всички въпроси ги има някаде.Едва ли някой тук ще пусне задачка която сам е измислил.Моята ми я каза един колега,но предполагам че той я е видял от някой такъв сайт.....
                              Така, както и да е!Не можах да разбера к’о стана с квадратното езеро.Ичкин къде сиииииииии? Везира не знае какво да прави и те вика на помощ. Поздрави fihi!
                              "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                              Ванга

                              Коментар


                                Ето една, която разбира се я има и на друго място, но с други числа. Един шофьор карал по пътя, и карайки, забелязал че на километража му пише 27972. Той си казал - "Я, какво интересно число, чете се еднакво и напред, и назад. Я да си го снимам, че едва ли скоро ще видя подобно нещо. " Снимал го, и продължил да кара. След 2 часа без да иска забелязал че отново числото на километража му е от такъв вид - чете се еднакво и напред и назад. Колко е показвал километражът му? С каква средна скорост се е движил шофьорът? Какъв хляб обича да яде ?

                                Коментар

                                Working...
                                X