Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задачки -закачки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Добре де, написал си го, и защо ти е да вкарваш там тая нула!? Махни я, и си разгледай внимателно петте единици. Трябва да използваш 5 нечетни цифри, а не 5 нечетни и една друга.

    Коментар


      Офффф ... аз съм най-тъпия ... да мисля най-елементарната задача 1 час ... 11 ; 1; 1; 1.
      Fiat Forum Bulgaria

      Прекаленият светец и богу не е драг !

      Коментар


        Ichkin написа:
        Офффф ... аз съм най-тъпия ... да мисля най-елементарната задача 1 час ... 11 ; 1; 1; 1.
        Това е точният отговор !Я една друга пак с числа (по темата с рубините нямам никакво друго предположение и се предавам! ) :На кои множители се разлага числото 1 000 000 000 001 ?

        Коментар


          Как на кои ... на 1 и 1 000 000 000 001 :D
          Fiat Forum Bulgaria

          Прекаленият светец и богу не е драг !

          Коментар


            Ето една задачка и от мен.В 08.35ч. от София за Варна тръгва бърз влак,който се движи със средна скорост 100км/ч.В 10.15ч. от Варна за София тръгва друг бърз влак ,който се движи със средна скорост 90км/ч.Въпроса е, когато се срещат двата влака ,кой от тях е по близо до Варна.Колеги ,които са пътували често по указания маршрут моля да не отговарят,понеже се предполага ,че са се срещали със гореспоменатите влакове.
            Fiat Marea Weekend 1.8 16V ELX-1997
            Fiat Stilo Multiwagon 1.6 16V 2006

            Коментар


              На коя гара са се срещнали Дай нещо по-сериозно, нещо рубини, сапфири....Ако има желаещи, може след около 2 седмици и половина да се пробваме на http://www.logicfight.com/Преди това - за разгрявка - www.proveyourlogic.com

              Коментар


                За гарата народа мълчи,както и за много други неща.
                Fiat Marea Weekend 1.8 16V ELX-1997
                Fiat Stilo Multiwagon 1.6 16V 2006

                Коментар


                  За загадката с рубините. Измислих следното, не знам дали ще го обясня както трябва, но ще опитам. Понеже общия брой повиквания са 6, а рубините се оказва, че са 6 според мен има някаква връзка. 6 пъти обаче никой не става, все едно всички мъдреци си смятат нещо на ум и броят, т.е. има значение това, че не стават при първите 5 повиквания. И така нека започнем от там - ако е имало само 1 рубин и 11 сапфира. Какво би станало - ако да кажем аз съм един от тях и гледам какво слагат в купичките на другите и видя, че на всички слагат сапфири и нито един рубин, то още на пъвото повикване бих станал. Продължаваме нататък. Ако има два рубина. Виждам, че слагат в купичката на един от колегите рубин. Ако аз нямах, то той би станал след първото повикване, обясних вече защо. Но на първото повикване никой не става. Това означава, че той е видял, също като мен, че слагат рубин на някой друг и си мисли, че и той би могъл да има. И след като никой от нас не се обажда на първото повикване, воден от горните разсъждения, то това означава, че и двамата имаме рубини и на второто викане ще станем. Нататък - 3 рубина. Виждам че слагат 2 рубина на двама мъдреци. Ако аз нямах рубин, всеки от другите двама би видял, че слагат на другия рубин и на второто повикване щяха да станат (горните разсъждения). Но те не стават, следователно са видяли да слагат на двама мъдреци, следователно и в мен има рубин и на третото ставане трябва да станем. И т.н. до 6-ото повикване. Много е важно тук, че всички са много мъдри и мислят еднакво.
                  Allergic To The Counterfeit

                  Коментар


                    Какво би станало - ако да кажем аз съм един от тях и гледам какво слагат в купичките на другите и видя, че на всички слагат сапфири и нито един рубин, то още на пъвото повикване бих станал.
                    Защо пък ще ставаш ? Ти не знаеш какво имаш, знаеш че другите имат 11 сапфира. Виж къде грешиш: Общия брой повиквания са 6, а общия брой рубини са 6, но само НИЕ го знаем. Ако да кажем ти си един от тях и видиш какво слагат в купичките, и видиш, че на всички слагат сапфири - каква е вероятността и при теб да има сапфир, или да има рубин ? Точно 50:50. Ти казваш че би станал. Но нямаш причина да го правиш, защото не си сигурен какво има при теб. А при теб има:- рубин, но ти не знаеш, но си видял други 5 рубина, и 6 сапфира.-сапфир, но ти не знаеш, но пък си видял 6 рубина и 5 сапфира.Силно съм наклонен да вярвам, че решението което предложих, води до отговор, и определено е така, но то не отговаря на условията според автора: Мъдреците не са си давали никакви знаци, и не са комуникирали по никакъв начин. В моето решение чрез знаци или чрез друга комуникация (все пак като мълчат, но може да си намигат, да се плезят, и др.) - на всяко повикване разбират у кого са рубините, един по един, и на шестото повикване вече са разбрали у кого са и шесте рубина, и стсват съоответните хора. Аз казах че се отказвам, ама не мога да спя спокойно, затова въпрос - всеки сам ли е разсъждавал, достигайки до отговора че у него има, или пък че няма, или е имал начин да комуникира с останалите?

                    Коментар


                      power66 написа:
                      Ето една задачка и от мен.В 08.35ч. от София за Варна тръгва бърз влак,който се движи със средна скорост 100км/ч.В 10.15ч. от Варна за София тръгва друг бърз влак ,който се движи със средна скорост 90км/ч.Въпроса е, когато се срещат двата влака ,кой от тях е по близо до Варна.Колеги ,които са пътували често по указания маршрут моля да не отговарят,понеже се предполага ,че са се срещали със гореспоменатите влакове.
                      Добре де,ще отговоря:Влакът от София тръгва първи и се движи по-бързо.Напълно естествено е да са по-близо до Варна,когато се срещнат,или греша?
                      I don't always blow black smoke with my JTD ... but when I do, it's directly into your cooler!

                      Коментар


                        avvasilev написа:
                        power66 написа:
                        Ето една задачка и от мен.В 08.35ч. от София за Варна тръгва бърз влак,който се движи със средна скорост 100км/ч.В 10.15ч. от Варна за София тръгва друг бърз влак ,който се движи със средна скорост 90км/ч.Въпроса е, когато се срещат двата влака ,кой от тях е по близо до Варна.Колеги ,които са пътували често по указания маршрут моля да не отговарят,понеже се предполага ,че са се срещали със гореспоменатите влакове.
                        Добре де,ще отговоря:Влакът от София тръгва първи и се движи по-бързо.Напълно естествено е да са по-близо до Варна,когато се срещнат,или греша?
                        Представи си го така: Аз и ти се срещаме, на какво разстояние сме от Варна, аз ли съм по-близо, или ти ?

                        Коментар


                          ogi28b написа:
                          Какво би станало - ако да кажем аз съм един от тях и гледам какво слагат в купичките на другите и видя, че на всички слагат сапфири и нито един рубин, то още на пъвото повикване бих станал.
                          Защо пък ще ставаш ? Ти не знаеш какво имаш, знаеш че другите имат 11 сапфира.
                          Виж сега, тук приемаме, че знаем, че има поне един рубин със сигурност. Ако разглеждаме случая да не знам, то след като при първото подканяне никой не става, но има второ подканяне - следва, че има поне един рубин, иначе изпитващия нямаше да пита втори път. Но понеже тук не съществува възможност да има само сапфири (всички виждат поне 5 рубина, някои 6), не разглеждам случая, в който е възможно да няма рубини, а го казвам, за да проследим логиката ми.Не си прав,че само ние знаем колко са рубините - тези които имат, знаят, че рубините са 5+1(евентуално ако те имат), а които нямат знаят, че са 6+1(ако те имат). Вече обясних логиката как се разбира дали ти имаш.
                          Allergic To The Counterfeit

                          Коментар


                            Оффф обяснявам, че Оги обърка човечеца с правилната логика :D "Моля тези със рубин да станат !" Защо да ставам ... дори да съм видял, 11 сапфира пак не знам дали при мен е рубинът."Моля тези със рубин да станат !" Сега ако някой е видял 10 сапфира, трябва да стане ... щом вика втори път, значи не сме се издънили и има поне 2 рубина . Аз видях 5. "Моля тези със рубин да станат !" ......................................9........... .................................................т рети.............................................. .................. 3 ......"Моля тези със рубин да станат !" ......................................8........... ...............................................чет върти............................................. ............... 4 ......"Моля тези със рубин да станат !" ......................................7........... .................................................. пети.............................................. ...................5 ......"Моля тези със рубин да станат !" Сега ако някой е видял 6 сапфира ... опааа ... аз видях ... ми ставам ! При тези, които са видяли 6 рубина логиката е същата и ако не бяха станали сега тези, те щяха да станат на следващо повикване !П.С. обяснявам за пич дето го реши - яла утре у студентски да се смееме на Оги
                            Fiat Forum Bulgaria

                            Прекаленият светец и богу не е драг !

                            Коментар


                              Колега, в условието беше написал така:
                              Ichkin написа:
                              П.С. МОЛЯ, преди да напишете отговора си, сами да се замислите дали е верен.
                              МОЛЯ, преди да напишеш условието си, сам се замисли дали отговорът който смяташ за верен - наистина е верен. Това: 9 ... трети ... 3 - 8.....четвърти .... 4 - какво значи ? Обясни отговора от гледна точка на съветник с рубин, и от гледна точка на съветник без рубин, защото самият ти го изискваш в условието.Верният отговор на тази задача изисква много бавно, ясно и точно да напишеш разсъжденията на съветник с рубин, и на съветник без рубин, за да е ясно всеки от съветниците на какво основание става, и на какво основание остава седнал. Само че ако може да не е така "9..........трети.........3; 8...... втори....... 5 , понеже така нищичко не се разбира.Помагайте на www.proveyourlogic.com - зациклил съм на втория въпрос....Докато си почивате - Ако 3 измерна фигура с 6 стени се нарича "куб", някой знае ли как се нарича 3-измерна фигура с дванайсет стени?

                              Коментар


                                Логиката на всички е еднаква и ако тези с рубин не бяха станали на последното повикване, на следващото другите със сапфири биха станали. Тези със сапфири разбират, че имат такива, когато другите стават. Разгледай пак случаите, които съм разгледал с 1,2 и 3 сапфира. Нагоре е същото. Просто като започнеш с по-малко и се хваща по-лесно логиката.
                                Allergic To The Counterfeit

                                Коментар

                                Working...
                                X