Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за обезщетение на пострадал след катастрофа.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Въпрос за обезщетение на пострадал след катастрофа.

    Случаят е от 2-3 дни. Тъстът ми беше блъснат на кръстовище в населено място.
    Той се е движел с мотопед по път с предимство, удря го микробус, който не спира
    на знак СТОП. Кръвните проби и на двамата водачи са отрицателни, но тъстът ми е откаран
    по спешност в болницата на голям областен град. Там той претърпява 2 операции на
    крака, след получена от удара с буса разкъсно - контузна рана, съпроводена със счупване на крака. Предстоят му още 2 операции в близките дни, придружени с поставянето на медицински пирони в костта. Като се има предвид възрастта му ( 70 години), щетите няма да бъдат изразени само във физическа болка, а и от всички задаващи се неудобства от невъзможността за крайното му възстановяване......

    Въпросът ми: Само часове след този случай, тъщата получава обаждане от адвокат, който желае да заведе дело от наше име, обещавайки да измъкне добро обезщетение от застрахователя ( на микробуса). Неговото възнаграждение щяло да бъде 10% от цитираната от него "тлъста сума". Понеже съм мнителен и познавам природата ни българска, забраних на близките влизането в контакти с подобни юристи, докато не изживеем стреса, не стабилизираме стареца, и не изясним за себе си детайлите, рисковете и ползите от подобни искове. Не съм попадал в такава ситуация, и за това реших да се допитам до вас. Полезни ще са мнения на хора, чиито близки, познати, или лично те са изживявали такива неприятни моменти. Пишете как впоследствие сте използвали правата си и/или как сте заявявали своите претенции. Разбрах, че има асоциация у нас, която се занимава с такива случаи, но ще ми е от полза да получа инфо и съвет от "първа ръка" преди да търся специализирана помощ в юридическите лабиринти на случая.
    Последна редакция от ntodorov; 17.06.2017, 13:33. Причина: коригиране на текст
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    #2
    Има адвокати, които са специализирали в такива дела, действително. Мой колега го удари автобус минаващ на "светло червено" докато пресича на зелено на пешеходна пътека. Изключително тежко пострада и едвам отърва... Има контузии до живот, които няма да се оправят и е млад човек. Е, присъдиха му 18 000 лв от гражданската, сега води дело с адвокат от въпросната асоциация, но незнам до къде са я докарали. Не разчитай на много...

    Коментар


      #3
      Има адвокати, които са специализирали в такива дела, действително. Мой колега го удари автобус минаващ на "светло червено" докато пресича на зелено на пешеходна пътека. Изключително тежко пострада и едвам отърва... Има контузии до живот, които няма да се оправят и е млад човек. Е, присъдиха му 18 000 лв от гражданската, сега води дело с адвокат от въпросната асоциация, но незнам до къде са я докарали. Не разчитай на много...
      Няма паричен еквивалент за страданията и мъките на човека. Бих дал много за да не се беше случвало, но за жалост се случи. Аз и съпругата ми ще поемем всички разходи по операциите и консумативите към тях - това не е проблем. Със сигурност обаче ще отстояваме правата на стареца и ще търсим частично възмездие за тежката травма, която явно ще го направи инвалид в старините му. Въпросът е дали някой се е доверявал на адвокати от подобни асоциации, или да не бързаме, а да възстановим човека ( доколкото природата позволи), пък да заведем дело на по-късен етап чрез адвокат по наш избор. Давността за водене на такова дело, доколкото разбирам е 5 години. Другия ми въпрос е: Ако не направим простъпки към някакво дело, застрахователят на виновника, ангажиран ли е по някакъв начин към пострадалия.
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        #4
        ntodorov написа: Преглед на мнението
        Няма паричен еквивалент за страданията и мъките на човека. Бих дал много за да не се беше случвало, но за жалост се случи. Аз и съпругата ми ще поемем всички разходи по операциите и консумативите към тях - това не е проблем. Със сигурност обаче ще отстояваме правата на стареца и ще търсим частично възмездие за тежката травма, която явно ще го направи инвалид в старините му. Въпросът е дали някой се е доверявал на адвокати от подобни асоциации, или да не бързаме, а да възстановим човека ( доколкото природата позволи), пък да заведем дело на по-късен етап чрез адвокат по наш избор. Давността за водене на такова дело, доколкото разбирам е 5 години. Другия ми въпрос е: Ако не направим простъпки към някакво дело, застрахователят на виновника, ангажиран ли е по някакъв начин към пострадалия.
        Ще мога да отговоря в понеделник след като разпитам колегата, че не помня добре и да не те подведа.

        Коментар


          #5
          Съжалявам много за случилото се.
          Категорично не ти препоръчвам да се занимаваш с тази асоциация.
          Намери си адвокат, но изключително много внимавай с избора.
          Ако е много неграмотен, може да загубите делото, без проблем.
          А може да случиш и на безскрупулен такъв, който да те убеди например, да заведете иск на цена много по-висока от реалната.
          В такъв случай искът ще бъде уважен частично, и разноските ще се поделят между страните, вместо да ги плати ответника (ЗК).
          Внимавай много с адвокатите. Голяма част от тях са готови на всичко за пари!
          Опитай да намериш доверен адвокат.
          Пазете всички бележки за медицински услуги.
          Да, застрахователят е длъжен да изплати обезщетение, но трябва да задвижите процедурата, и то в срок.
          Чл. 206. (1) При настъпване на застрахователното събитие застрахованият е длъжен в 7-дневен срок от узнаването да уведоми застрахователя, освен ако в договора е предвиден друг подходящ срок.
          Чл. 208. (1) При настъпване на застрахователното събитие застрахователят е длъжен да плати застрахователно обезщетение в уговорения срок. Срокът не може да бъде по-дълъг от 15 дни и започва да тече от деня, в който застрахованият е изпълнил задълженията си по чл. 206, ал. 1 или 2 и чл. 207, ал. 3.

          Направете това. Внимавайте изключително много какво подписвате при получаването на обезщетението.
          Добре е да го получите директно по банков път. После ще заведете дело за допълнително обезщетение, до реалния размер на вредата.
          Давността е 5 годишна, освен ако няма влошаване (да не дава Господ). Тогава започва да тече нова давност.

          1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

          Коментар


            #6
            ntodorov написа: Преглед на мнението
            .....................................
            Въпросът ми: Само часове след този случай, тъщата получава обаждане от адвокат, който желае да заведе дело от наше име, обещавайки да измъкне добро обезщетение от застрахователя ( на микробуса). .................................................. .......
            Не допускаш ли, че това може да е "троянски кон".........., чрез който да се опитат да Ви прецакат, загубвайки делото. Странното тука е как този адвокат е стигнал до Вас и именно от там ми светва лампата за троянския кон. Демек той да е подставено лице...........
            Ситроен Ксантия HDI-110 +++
            Фиат Брава ELX 1,9JTD-105 +++
            Рено Лагуна 1 фаза 2 - 1,6 16v K4M

            Коментар


              #7
              garfunken написа: Преглед на мнението
              Не допускаш ли, че това може да е "троянски кон".........., чрез който да се опитат да Ви прецакат, загубвайки делото. Странното тука е как този адвокат е стигнал до Вас и именно от там ми светва лампата за троянския кон. Демек той да е подставено лице...........
              Разбира се. Тази информация и то толкова в ранен етап е получена или от КАТ или от болницата.
              За сега обаче сме впрегнати във възстановяването на тъста, а най-големия ни проблем в момента са усложненията, които настъпват с неговото здраве в следствие на 4-те му операции до този момент. Вече мислим варианти да го транспортираме в София. Иначе съм афектиран от пълната незаинтересованост и непукизъм на виновника към този момент. За това следващата ни стъпка ще бъде в отстояване на пълното ни право, при това без да влагаме и грам сантимент за "неудобствата" които със сигурност ще му причиним.
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар

              Working...
              X