Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тема за българските абсурди.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    ntodorov написа: Преглед на мнението
    Не. Свободата е просто нещо и всеки я заслужава. Само, че в едно общество, свободата на всеки трябва да се ограничава
    до там, от където започва свободата на другия..
    Щеше да е вярно, ако не беше фундаментално грешно. Живей и не пречи на другите да живеят!
    207 тиква автомат
    новокромаджия 2.4 печка

    Коментар


      ntodorov написа: Преглед на мнението
      Рангеле. ЗаЙби онова време. Минало е. Интерпретации всякакви. Малко са хората в този форум, които обективно да наложат контрастите от тогава и сега.
      Макар и да съм бил на 20 години, когато режимът падна, също нямам това право, най-малко защото не съм се сблъсквал до тогава с житейски "плетки", но виж не ми е трудно да се обявя за репресиран, поне за трите ми години военно-морска служба, в името на кауза, която от 27 години се отрича.
      За 20 г трябва да имаш така яснота в картинката...
      И 3 г си служил си се клел не на България а на честите от Москва и техните разбирания..
      Ето на този диоптър си служил....

      Последна редакция от ; 05.03.2017, 22:57.

      Коментар


        Щеше да е вярно, ако не беше фундаментално грешно. Живей и не пречи на другите да живеят!
        Така извадения абзац от контекста на цялото ми изречение наистина е фундаментално грешно, но аз написах:
        Свободата на всеки трябва да се ограничава до там, от където започва свободата на другия...


        И да. Грешно е да се смята, че свободата е безгранична. Инак защо са ни закони, държави, полиция, правосъдие, съд. Тях ги има и в зрелите общества.
        Фактът, че тези институции съществуват, оборват всяка теза, че свободата е абсолютна.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          За 20 г трябва да имаш така яснота в картинката...
          И 3 г си служил си се клел не на България а на честите от Москва и техните разбирания..
          Ето на този диоптър си служил....
          Рангеле, служил съм на България, а България на кого е служила тогава и какъв интерес е задоволявала - не ме е интересувало. Не изпитвам и грам вина обаче. Ако си живял в онова време щеше да знаеш, че избор нямахме. Бяхме в калъп, растяхме според повели, а животът ни се вписваше в атестационни книжки. Но какво лошо мога да пиша за тогава, когато тези времена съвпаднаха с моето детство, младини и ...първите любовни трепети. За това написах, че няма да съм обективен в преценката си, защото ще изхождам от сакралните си спомени.
          A17DTС/S
          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

          Коментар


            ntodorov написа: Преглед на мнението
            Рангеле, служил съм на България, а България на кого е служила тогава и какъв интерес е задоволявала - не ме е интересувало. Не изпитвам и грам вина обаче. Ако си живял в онова време щеше да знаеш, че избор нямахме. Бяхме в калъп, растяхме според повели, а животът ни се вписваше в атестационни книжки. Но какво лошо мога да пиша за тогава, когато тези времена съвпаднаха с моето детство, младини и ...първите любовни трепети. За това написах, че няма да съм обективен в преценката си, защото ще изхождам от сакралните си спомени.
            Е можело е да се запалиш пред партийния дом не се прави, че си нямал избор
            То тогава тези неща са били забранени... Само като се ожениш! Баща ми е ходил на "справка" в милицията, защо не бил женен а имало жена в квартирата му...

            Коментар


              ntodorov написа: Преглед на мнението
              Така извадения абзац от контекста на цялото ми изречение наистина е фундаментално грешно, но аз написах:
              Свободата на всеки трябва да се ограничава до там, от където започва свободата на другия...


              И да. Грешно е да се смята, че свободата е безгранична. Инак защо са ни закони, държави, полиция, правосъдие, съд. Тях ги има и в зрелите общества.
              Фактът, че тези институции съществуват, оборват всяка теза, че свободата е абсолютна.
              Свободата не е абсолютно понятие и това е ясно, но твоето твърдение е субективно и не е част от обществения договор. Твоето ограничаване ще ощети моята свобода, а моето-твоята. Ако аз спазвам твоите правила, а ти моите, като убеждение, то тогава имаме обществен договор. Утопично е да се мисли, че 100% от едно общество може да спазва обществения договор, но колкото по-голям е процента на спазващите го, толкова по-свободно и демократично е обществото.
              207 тиква автомат
              новокромаджия 2.4 печка

              Коментар


                Последно време, оглеждайки се около себе си в другите хора от обществото, забелязвам следните думи като движеща сила " Искаме или да се премахне корупцията или да имаме по - голямо участие в нея". Навсякъде шмекерлъци, търсене на бързи пари и желание да излъжеш някой за стотинки.

                Вярно е, че морала и възпитанието са със субективен характер, но когато чуя " Аз съм свободен и имам правото да..." в повечето случаи нещата не са наред. Предполагам искаме да вземем уж най - изгодните правила от два строя и за това умишлено си стоим в преход. Научихме се да казваме " Аз искам..., Аз имам право..", но малко хора казват " Аз трябва..., Длъжен съм да..."

                Предполагам всеки от вас е гледал/чел за образователната система в други страни. Да не изпадам в подробности, но в Дания и Швеция нещата са много различни.
                При нас нещата се промениха от страх към учителите, към издевателства към тях. Аз нямам деца за да съдя кой и как си възпитава неговите, но от една страна възпитанието е единия основен фактор. Другия е болното ни общество. Нормално е едно дете, когато вижда, че нещата се получават и при по-малко съпротивление да не спазва думите на родителите си.
                Правило ми е впечатление, че повечето диваци в училищата са били такива, които яко са ги ремонтирали у тях и респективно в училище от учителите в ранна възраст. Определено боя не е начина за възпитание.
                ФИАТ- Пътят е само формалност
                ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                -----------------------------------------------------
                FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                Коментар


                  pplk:
                  Твоето ограничаване ще ощети моята свобода, а моето-твоята.
                  О-ооо, не. Нямам предвид "моите" и "твоите" правила, имам предвид общоприетите ( закони, правила, наредби ), които важат с еднаква сила, както за мен и за теб, така и за всички останали.
                  Ако аз спазвам твоите правила, а ти моите, като убеждение, то тогава имаме обществен договор.
                  Така е, но този договор ще е САМО между мен и теб, където всеки ще е предявил свободите си.
                  Утопично е да се мисли, че 100% от едно общество може да спазва обществения договор, но колкото по-голям е процента на спазващите го, толкова по-свободно и демократично е обществото.
                  Именно. Това е точно така. За това има правосъдие, контрол, закони, а обществото ще бъде по-здраво, когато този процент от неспазващи обществения ред хора намалява и по-болно, когато този процент се увеличава.
                  Аномалиите и нарушаването на това равновесие се усещат от всички.
                  Ето, в случая с това момиче от клипа...Нейните заключителни думи към учителката са: "Какво ще ми направиш ? Интересно ми е какво ще ми направиш ?"... И наистина е интересно, какво може да направи една учителка, освен да се надява на възмездие чрез "учителя" наречен живот, който ще удари своя и заслужен плесник на самозабравилата се девойка. За съжаление в този случай, една грешно тълкувана свобода, на "свободния изказ" разби една друга свобода, чрез накърняване на достойнство и личностен суверенитет...И в тази връзка пак си прав, че свободата не е за всеки.
                  Последна редакция от ntodorov; 06.03.2017, 10:04. Причина: коригиране на неправилно вмъкнат от мен цитат
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    Последно време, оглеждайки се около себе си в другите хора от обществото, забелязвам следните думи като движеща сила " Искаме или да се премахне корупцията или да имаме по - голямо участие в нея". Навсякъде шмекерлъци, търсене на бързи пари и желание да излъжеш някой за стотинки.

                    Вярно е, че морала и възпитанието са със субективен характер, но когато чуя " Аз съм свободен и имам правото да..." в повечето случаи нещата не са наред. Предполагам искаме да вземем уж най - изгодните правила от два строя и за това умишлено си стоим в преход. Научихме се да казваме " Аз искам..., Аз имам право..", но малко хора казват " Аз трябва..., Длъжен съм да..."

                    Предполагам всеки от вас е гледал/чел за образователната система в други страни. Да не изпадам в подробности, но в Дания и Швеция нещата са много различни.
                    При нас нещата се промениха от страх към учителите, към издевателства към тях. Аз нямам деца за да съдя кой и как си възпитава неговите, но от една страна възпитанието е единия основен фактор. Другия е болното ни общество. Нормално е едно дете, когато вижда, че нещата се получават и при по-малко съпротивление да не спазва думите на родителите си.
                    Правило ми е впечатление, че повечето диваци в училищата са били такива, които яко са ги ремонтирали у тях и респективно в училище от учителите в ранна възраст. Определено боя не е начина за възпитание.
                    Това избират повечето ... Лесни пари чиста работа... Пък и всички крадат защо и Иванчо да не барне нещо.... И без това няма пари и кара 20 г фиат.. Може да си купи по нов на 5 или 10 г собствено жилище..
                    Като митничар на 800/1000 лв заплата ще се бори с контрабанда за милиони... Как да стане???
                    Или по лошо държавен служител за 500...
                    За справка полицай в сащ взема 2000 $(25 000$ г) стартово ак ое опитен и кадърен стават с годините 2/3/4 (40/50/60 000г)
                    Няма пари хората крадат или се качат на самолета и край. Тук остава паснимана...


                    Друг пример са тракерите... Много крадете много пирати.. С 500/600 заплата 60 лв за филм или 120 за игра как да стане ????
                    Защо като питах един приятел той е там вече 6 г тука няма такива неща... филма диска ти е 1/2/3 $ от залата или за 15/20 може да имаш достъп от приложение да си гледаш на корем всички филми..
                    Един надник ти е в пицарията при мене е 80/100/120 $ зависи от бакшиша..

                    И да в сащ каза че има много некадърни механици не е само при вас... Место да ти стендова предницата той те кара да си купи 4 нови гуми вземаш ги пак тегли на една страна....
                    Последна редакция от ; 06.03.2017, 10:46.

                    Коментар


                      rangel88 написа: Преглед на мнението
                      Това избират повечето ... Лесни пари чиста работа... Пък и всички крадат защо и Иванчо да не барне нещо.... И без това няма пари и кара 20 г фиат.. Може да си купи по нов на 5 или 10 г собствено жилище..
                      Като митничар на 800/1000 лв заплата ще се бори с контрабанда за милиони... Как да стане???
                      Или по лошо държавен служител за 500...
                      За справка полицай в сащ взема 2000 $(25 000$ г) стартово ак ое опитен и кадърен стават с годините 2/3/4 (40/50/60 000г)
                      Няма пари хората крадат или се качат на самолета и край. Тук остава паснимана...
                      Някой неща не зависят от това какава ти е заплатата. Ако човек има някакви ценности и спазва някакви морални/обществени норми ( колкото и субективни да са), обществото няма да е такова. А докато всеки си казва " Какво ми е дала тая държава..." така ще е. Пример, мога да ти дам със себе си. Никога не давам подкуп на полицай. Даже са ми казвали " Ами щом не искаш по лесния начин, ще пишем". Щот всеки реве срещу корупцията, но масово гледат да бутат пари под масата.
                      ФИАТ- Пътят е само формалност
                      ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                      -----------------------------------------------------
                      FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                      Коментар


                        Някой неща не зависят от това какава ти е заплатата. Ако човек има някакви ценности и спазва някакви морални/обществени норми ( колкото и субективни да са), обществото няма да е такова. А докато всеки си казва " Какво ми е дала тая държава..." така ще е. Пример, мога да ти дам със себе си. Никога не давам подкуп на полицай. Даже са ми казвали " Ами щом не искаш по лесния начин, ще пишем". Щот всеки реве срещу корупцията, но масово гледат да бутат пари под масата.
                        Когато ти е 500 лв заплатата ще се научиш да минаваш по лесния начин... Сега може да си го позволиш да се правиш на честен...

                        Като дойде момента ще за приличаш даже и на Рик или Нигън Или губернатора. Не е нужно да за зомбита виновни. Може да е гражданска война може да е огромно земетресение. Честните ще станат мезе на оцеляващите.

                        Коментар


                          rangel88 написа: Преглед на мнението
                          Когато ти е 500 лв заплатата ще се научиш да минаваш по лесния начин... Сега може да си го позволиш да се правиш на честен...

                          Като дойде момента ще за приличаш даже и на Рик или Нигън Или губернатора. Не е нужно да за зомбита виновни. Може да е гражданска война може да е огромно земетресение. Честните ще станат мезе на оцеляващите.
                          То само по себе си това ти изречение казва всичко. Не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава. Как очакваш да няма корупция, като ти активно участваш в нея. Първо караш както си искаш и после знаеш, че буташ 20-30лв и продължаваш. Така, ще спрели корупцията? А последното ти изречение изобщо не го разбрах.
                          ФИАТ- Пътят е само формалност
                          ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                          -----------------------------------------------------
                          FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                          Коментар


                            ntodorov написа: Преглед на мнението
                            .
                            Не, колега, говорим за различни неща. Когато закона стане репресивен, а не превенция, та тогава проблема е в обществото, а не в системата. От милионите примери ще ти дам един достатъчно красноречив. В Китай наказанието за корупция е разстрел, въпреки това корупцията е чудовищна, в Дания наказанието е глоба, а нивата на корупция са почти нулеви. Къде е разликата, в обществото, в нивото на свобода или в двете? Защо тези клипове са в мрежата? Защото има гледаемост и одобрение, а не осъждане и възмущение от страна на общество. Идеята ми е, че за нормално отношение между хората не е необходим коректив/надзирател/, а ментални промени в членовете на обществото.
                            207 тиква автомат
                            новокромаджия 2.4 печка

                            Коментар


                              То само по себе си това ти изречение казва всичко. Не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава. Как очакваш да няма корупция, като ти активно участваш в нея. Първо караш както си искаш и после знаеш, че буташ 20-30лв и продължаваш. Така, ще спрели корупцията? А последното ти изречение изобщо не го разбрах.
                              Напротив карам стриктно по правилата и това пречи на някой от водачите.... Така ми казваше инструктор едно време.
                              - Ти ги спазвайте той нека да те одари като ти е отнел предимството или от зад да видиме какво ще лъже...
                              Глоба най много без колан...

                              А за другото трябва да си гледал the walking dead да гохавеш...

                              Коментар


                                rangel88 написа: Преглед на мнението
                                Като митничар на 800/1000 лв заплата ще се бори с контрабанда за милиони... Как да стане???
                                Или по лошо държавен служител за 500...
                                За справка полицай в сащ взема 2000 $(25 000$ г) стартово ак ое опитен и кадърен стават с годините 2/3/4 (40/50/60 000г)
                                Няма пари хората крадат или се качат на самолета и край. Тук остава паснимана...
                                Каква трябва да е според теб заплатата на един митничар, за да се бори успешно с контрабанда за милиони?

                                За справка - в САЩ един хамбургер струва 10 долара (18 лв), а не като тук - 3-4 лв.
                                Изобщо - всякакви сравнения със заплатите в западния свят не ги приемам, защото съм обикалял доста и знам какви са цените тук и там.
                                В Англия за ремонт на спукана гума (евентуално с фитил - не бяха видяли гумата) ми обявиха начална цена от 30 паунда (70 и кусур лева).
                                Еднодневната карта за метрото в Лондон е 12.20 паунда (около 30 лв).
                                Наемът на една малка боксониерка там е 1000 паунда, така че с "голямата" заплата от 1600 паунда няма как да живееш по-добре, отколкото в България.
                                И най-голямата ми болка - няма бира под 4 паунда (10 лв) по кръчмите, мамка му!!!
                                А в малко градче във Франция ме одрусаха в една квартална кръчма за 2 наливни бири и едно портокалово сокче 17 евро.
                                Айде да не гледаме само заплатите им, щото да не се окаже, че у нас с една средна заплата се живее по-добре.

                                А и ако тук можеш да минеш с 20-30 лв на катаджията, там си отнасяш една 400 еврова глоба за "добро утро" - за същото нарушение. Пък ако само им намекнеш да им дадеш нещо, може да отнесеш и 1 година на държавна издръжка, ама без секс (или със, ама ти ще си жената )

                                Коментар

                                Working...
                                X