Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мобилен оператор-стари сметки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Мобилен оператор-стари сметки

    Колеги,нуждая се от малко юридическа помощ.Прибирам се онзи ден от работа и в пощата честитка от С Д Груп,имал съм стара сметка към Глобул.При разговора с операторката излиза че имам някаква сметка от далечната 07.2006г.която не съм платил въпреки че не съм техен клиент повече от година преди това .При разговор с човека от С Д ,те искали бележка че не дължа нищо на Глобул,от друга страна Глобул нямали никакви претенции,но щяли да ми съдеисват с каквото могат,но пак си ми висели едни 70лв,другото било да им занеса касови бележки че съм си платил всичко.При въпроса ми и към двете фирми,някои дали си пази касови бележки от преди 10г.ми затваряха телефона
    Lacia Lybra 2.4jtd 140++ executive
    EX.Fiat Tipo SX 1.6 IE
    EX.Fiar Ritmo 105TC

    #2
    Има някаква давност със сигурност. Провери колко точно.

    Коментар


      #3
      ЗЗД:Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.Чл. 111. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност;б) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания.От 2006 година ще имат да вземат.

      Коментар


        #4
        Мобилните оператори правят следния номер:Сметка напр. юни 2006г. - важи общата 5 годишна давност - месец април-май 2011г. си вадят изпълнителен лист за вземането, колкото и малко да е то.В него си осъден да заплатиш сумата ведно с лихвите и давността е спазена.За мобилният оператор започва да тече нова давност да образува изпълнително дело при ДСИ или ЧСИ за събиране на вземането си.Но вместо това - той дава листа на колекторска фирма /напр. Си Джи груп/ и те почват да те тормозят по телефона.имат около 50-60% успеваемост/събираемост. Ако не им се отвори парашута март-април 2016г образуват изпълнително дело при съдебен изпълнител, защото само той има законовите правомощия да събере сумата принудително, чрез запор на заплатата Ви напр. и прочее.И какво се слечва в един прекрасен момент!?Имате някаква сметка от напр. 62.47 лв юни 2006г, за която отдавна сте забравили.Март 2016г. получавате призовка от съдебен изпълнител, в която пише: Вие дължите сумата от 820 лева от които главница 60. 00 лева ведно със законната лихва от април 2011г./ законната лихва е около 10-11% годишно/ окоо 30 и няколко лева да речемр 300 лвл адвокатско възнаграждение в гражнаското производствор 25 лева държавни таксир 300 лв адвокатско възнаграждение в изпълнителнителното производво и 100 лева такси към съдебния изпълнител.И се почва - тия съдебни изпълнители са ебати кръвопийците. А от горната сума 600. 00 лева са адвокатски възнаграждения. Те тава е... Половината парламент работи за да създава работа на адвокатите. Сега са зинали и пълномощни да заверяват - на нотариусите работата да вземат.Моят съвет в случая - ходи в офис на съответния оператор - виж точно каква сума дължиш и я плати веднага и си пази бележката.Ще ти излезе най-евтино.
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #5
          .

          А след като е изтекла 5г. давност?Какво излиза,попа дава,а пъдара не дава
          Lacia Lybra 2.4jtd 140++ executive
          EX.Fiat Tipo SX 1.6 IE
          EX.Fiar Ritmo 105TC

          Коментар


            #6
            Колегата го е описал подробно. Послушай го - юрист е. :D

            Коментар


              #7
              Е хора, какви са тия сметки за телефон с 5г. давност? Това е периодично плащане-3 години.Напиши едно писмо до въпросните събирачи на дългове, с което им забраняваш да съхраняват и обработват личните ти данни. Със същото писмо ги уведоми, че не си в никакви правни отношения с тях, не дължиш на никого никакви пари, няма да извършиш поисканите плащания и че ако желаят, имат пълната свобода да предявят претенциите си по съдебен ред.Във времето, това е и момента, от който нататък спираш да се обясняваш на подобни паразити. Разговорите са "Ало-Да-Дължите едни пари-Объркали сте се, нищо не дължа, притен ден" и приключваш.

              Коментар


                #8
                http://m.btvnovinite.bg/article/bulg...dalgove.htmlВ такъв случаи,във всеки един момент може да те потърсят за някакво плащане от преди 15-20г.Поправете ме ако греша.А може и съм си платил,но помня ли
                Lacia Lybra 2.4jtd 140++ executive
                EX.Fiat Tipo SX 1.6 IE
                EX.Fiar Ritmo 105TC

                Коментар


                  #9
                  Естествено, че могат. И всъщност повечето хора предпочитат да платят, само и само да избегнат разправиите по евентуално дело. Точно това мислене обаче...храни паразитите и прави кредитора безотговорен. Законът му е дал едни възможности и ги е обвъързал със срок-3,5,10 години. От там нататък нещата зависят само от добрата воля на длъжника.

                  Коментар


                    #10
                    Аз преди да замина за Италия првди 5 години пуснах едно предизвестие, че прелратявам договора с тях, но сега също имах писмо от сггруп. Тези пари няма да ги видят... А относно това те нямат право (виваком) да ти дават личните данни на когото и да било.
                    Ланчия Делта 1.8 8в 101кс => 1.8 16в ++++++
                    Fiat Marea 1.8 16V 113кс++++ ГИ Агис М210
                    Рено Лагуна 2 1.9дци 107кс++

                    Коментар


                      #11
                      flippy89 написа:
                      А относно това те нямат право (виваком) да ти дават личните данни на когото и да било.
                      Я пак си прочети договора и всички декларации, които си подписал при подписване на договора.

                      Коментар


                        #12
                        Salvador написа:
                        Е хора, какви са тия сметки за телефон с 5г. давност? Това е периодично плащане-3 години.
                        Или евентуално - сума за обезщетение поради прекратен договор - пак 3 години.

                        Коментар


                          #13
                          Salvador написа:
                          Е хора, какви са тия сметки за телефон с 5г. давност? Това е периодично плащане-3 години.
                          Нали знаеш, че това стана задължително за съдилищата чак през 2012г., а дотогава - по вътрешно убеждение!
                          VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                          VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                          VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                          VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                          Нека Силата на бъде с Нас...

                          Коментар


                            #14
                            То затова до някъде е добре електронно разплащане с такива паразити,защото там имаш достъп до сметките си с години назад , а ако плащаш на каса бележката отива в коша след време/едва ли някой пази бележки от 5г /. Не съ запознат юридически как стоят нещата и не мога да дам съвет,но не бих заплатил ведната без консултаци

                            Коментар


                              #15
                              viktorsterev написа:
                              Поправете ме ако греша.
                              Грешиш, не могат. Трябва да е предявено в давностния срок. В описаното по-горе е предявено.

                              Коментар

                              Working...
                              X