Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Слънчева система за топла вода, каква?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Слънчева система за топла вода, каква?

    Здравейте колеги!Решили сме да слагаме от тези системи, но изникват доста въпроси, на които намирам противоречиви отговори (от интернет и познати).Та въпросната система ще се слага на къща, ще се употребява водата от 4 души. Има системи на които бойлера е на покрива и самата вода слиза на самотек. Другият вид - бойлера вътре и водата си е под налягане. Коя от двете е по - добра? Втората заслужава ли двойната си цена? Приятел с Мареа :D има от първият вид(колектори с пури) и е много доволен, недостатък за него е липсата на налягане на водата.Ако има колеги монтирали си такива системи да ударят едно рамо при избора ми. Ако има такива които се занимават с това още по добре. Поздрави!
    Fiat Marea Weekend 1.9 JTD 105 2000
    Lancia Lybra 1.9 JTD 115 2002

    #2
    С баща ми преди повече от 10 години инсталирахме два колектора на покрива.На тавана има 250 литров бойлер. Циркулационна помпа за серпентината и колекторите.Студена вода идва до бойлера. Топлата слиза надолу до мазето и от там към тръбопровода на къщата.Има няколко крана, с които може да избираш топла вода само от слънцето или от слънцето и ел. бойлер (последователно).Топла вода има от март до октомври.Според мен няма как да не подаваш студена вода на бойлера, дори и на покрива да е.
    04/2000 Fiat Brava 1.9 JTD 105+

    Коментар


      #3
      Много интересна тема

      И аз съм мераклия да сложа два такива колектора гледам тук ги има на 200 лв Имаме парно и топлавода в цялята къща та да ползвам тази инсталация Търса и хоризонтални колектори за тераса
      КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
      Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
      http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

      Коментар


        #4
        Re: Слънчева система за топла вода, каква?

        cokata_23 написа:
        Има системи на които бойлера е на покрива и самата вода слиза на самотек.
        тук си в голяма грешка... В тези системи водата циркулира на самотек от панела до бойлера и той действа като един вид байпас. После пак си има помпа и други бойлери... и си е за хора с пари...аз съм с 2 панела турски селективни медни по 2.15 кв.м., отворена система и топля за сега 3 бойлера по 80л. мисля, че предвид потреблението - основно след 17.00ч. - мога да вържа поне още 2-3 бойлера. от март до началото на ноември тази година. после слънцето много ниско пада и не става. Жената е доволна и няма оплакване - вече два сезона.п.п. голямо значение има ъгъла под който ще се сложат панелите и посоката на ориентирането им - 35- 42 градуса, юг- югозапад...
        Fiat Punto 1.1-Синята птица
        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

        Коментар


          #5
          vgeorgiev написа:
          С баща ми преди повече от 10 години инсталирахме два колектора на покрива.На тавана има 250 литров бойлер. Циркулационна помпа за серпентината и колекторите.Студена вода идва до бойлера. Топлата слиза надолу до мазето и от там към тръбопровода на къщата.Има няколко крана, с които може да избираш топла вода само от слънцето или от слънцето и ел. бойлер (последователно).Топла вода има от март до октомври.Според мен няма как да не подаваш студена вода на бойлера, дори и на покрива да е.
          Даааа от Март до Октомври ама някой друг път.И колко градуса ти е водата Март и Октомври?Тези селективните на СънСистемс са пълен боклук бягай от тях,преди 2 г ми беше писнало да ходим да размразяваме подобна батерия.Даже и нагреватели увихме около тръбите да не замръзват 100 лв метъра им беше.Но инвестицията за 2-3 човека не си заслужава.И който ти казва че Март месец и Октомври има топла вода не му вярвай наслушал съм се на такива приказки.

          Коментар


            #6
            Колега nai7 що говориш глупости,я обясни за какво размразяване говориш?
            Fiat Marea 1.8 16v HLX
            Hyundai Terracan 2.9 CRDI

            Коментар


              #7
              campain написа:
              Колега nai7 що говориш глупости,я обясни за какво размразяване говориш?
              Ами на такова,вода замръзнала от студеното време,как да ти го обясня по друг начин.

              Коментар


                #8
                Март и октомври водата няма как да замръзне.Температурата не е 65 градуса, както юли.Много по-малко е но пък, бойлера се връзва последователно на електричесткия (ако си прочел внимателно по-долу).Това пак е икономия. Едно е на електрическия бойлер да му пускаш студена вода от водопровода, друго е да му пускаш вода на 35-40 градуса.....Нямам за цел да убеждавам който и да е.
                nai7 написа:
                vgeorgiev написа:
                С баща ми преди повече от 10 години инсталирахме два колектора на покрива.На тавана има 250 литров бойлер. Циркулационна помпа за серпентината и колекторите.Студена вода идва до бойлера. Топлата слиза надолу до мазето и от там към тръбопровода на къщата.Има няколко крана, с които може да избираш топла вода само от слънцето или от слънцето и ел. бойлер (последователно).Топла вода има от март до октомври.Според мен няма как да не подаваш студена вода на бойлера, дори и на покрива да е.
                Даааа от Март до Октомври ама някой друг път.И колко градуса ти е водата Март и Октомври?Тези селективните на СънСистемс са пълен боклук бягай от тях,преди 2 г ми беше писнало да ходим да размразяваме подобна батерия.Даже и нагреватели увихме около тръбите да не замръзват 100 лв метъра им беше.Но инвестицията за 2-3 човека не си заслужава.И който ти казва че Март месец и Октомври има топла вода не му вярвай наслушал съм се на такива приказки.
                04/2000 Fiat Brava 1.9 JTD 105+

                Коментар


                  #9
                  Аз имам следния въпрос:Тези слънчеви панели, примерно ноември месец, ако разчиташ само на тях, колко градуса топла вода могат да направят?
                  "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

                  ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
                  Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

                  Коментар


                    #10
                    Ами те затова системите не се пълнят с вода,а с пропилен гликол.Аз имам един слънчев колектор,с него топля 100 литра бойлер без проблем.Бойлера е със серпентина и от пролетта до късна есен водата се топли основно от колектора,а през другото време на ток.Дори днес имаме слънце и гледам водата е 28 градуса в момента,все е помощ защото едно е да топлиш студена вода ,друго е да я топлиш от 30 градуса примерно.
                    Fiat Marea 1.8 16v HLX
                    Hyundai Terracan 2.9 CRDI

                    Коментар


                      #11
                      nai7 написа:
                      campain написа:
                      Колега nai7 що говориш глупости,я обясни за какво размразяване говориш?
                      Ами на такова,вода замръзнала от студеното време,как да ти го обясня по друг начин.
                      Ми ще ти замръзва, щото сте го напълнили с вода.Колата си зимата с вода ли я караш?!?Системата се пълни с пропилен гликол (антифриз). Това е и основната разлика между двата вида системи.Тези с бойлерите горе и без помпа се наричат термо-сифонни и през зимата се източват и не могат да се ползват.Другите, които са с помпа се пълнят с антифриз и зимата няма нужда да се източват.Такава система без хубава електроника и правилна схема на свързване не върши работа. Най-добре е да се доверите на фирма, имаща опит с подобни неща.

                      Коментар


                        #12
                        Immortal написа:
                        nai7 написа:
                        campain написа:
                        Колега nai7 що говориш глупости,я обясни за какво размразяване говориш?
                        Ами на такова,вода замръзнала от студеното време,как да ти го обясня по друг начин.
                        Ми ще ти замръзва, щото сте го напълнили с вода.Колата си зимата с вода ли я караш?!?Системата се пълни с пропилен гликол (антифриз). Това е и основната разлика между двата вида системи.Тези с бойлерите горе и без помпа се наричат термо-сифонни и през зимата се източват и не могат да се ползват.Другите, които са с помпа се пълнят с антифриз и зимата няма нужда да се източват.Такава система без хубава електроника и правилна схема на свързване не върши работа. Най-добре е да се доверите на фирма, имаща опит с подобни неща.
                        замръзна тръбата на студената вода,въпреки изолацията която имаше.

                        Коментар


                          #13
                          nai7 написа:
                          замръзна тръбата на студената вода,въпреки изолацията която имаше.
                          Ами... няма работа тръба с вода, дори и изолирана, навън на студа.В случай, че е вода, а не антифриз, системата се източва още есента.Не знам как да го обясня.Щом отива тръба с вода горе, значи системата е термосифонна - а те ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се източват.При помпените системи по цялата система си циркулира антифриз - от панела до бойлера, а бойлера си седи на топло в жилището. Само те не се източват.Всичко останало са импровизации на самозвани "майстори".

                          Коментар


                            #14
                            Immortal написа:
                            nai7 написа:
                            замръзна тръбата на студената вода,въпреки изолацията която имаше.
                            Ами... няма работа тръба с вода, дори и изолирана, навън на студа.В случай, че е вода, а не антифриз, системата се източва още есента.Не знам как да го обясня.Щом отива тръба с вода горе, значи системата е термосифонна - а те ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се източват.При помпените системи по цялата система си циркулира антифриз - от панела до бойлера, а бойлера си седи на топло в жилището. Само те не се източват.Всичко останало са импровизации на самозвани "майстори".
                            Ами аз точно искам да кажа че тези термосифони са пълен г@з. кво ще те ти прави бойлера вънка.И ремонта им скъп и да стигнеш до тях понякога е трудно абе заеби ги тях.

                            Коментар


                              #15
                              tyson написа:
                              Аз имам следния въпрос:Тези слънчеви панели, примерно ноември месец, ако разчиташ само на тях, колко градуса топла вода могат да направят?
                              35-40, преко сили 45 градуса... просто както писах горе ъгълът на греене на слънцето не е същия като лятото, а това има голямо значение... е има и електроники да следят слънцето и с чупеща се стойка на колекторите - ама става висша математика вече...
                              Fiat Punto 1.1-Синята птица
                              Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                              Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                              Коментар

                              Working...
                              X