Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли колата да харчи по-малко от заводските данни?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    pr_00f написа:
    Ами моето градско каране е леко но си го има, светофари със червени вълни - дал Господ.Иначе по центрра определено избягвам да се набутвам.Та онзи ден ходихме до с. Осиковица - на магистрала Хемус.Борд компа го ресетнах точно в момента в който се качих на магистралата ( под моста)Изминати на магистралата 54 км. Средната скорост в момента в който слязох от магистралата беше 101 км/ч.Докато извадя апарата падна на 100 и в 3 поредни снимки - коя от коя с по гадно качество средната ми скорост падна от 100-99-98 км.Среден разход 4.2/100 по бордкомп, а както вече казах доста точно си показва - до момента само веднъж съм виждал отклонение........
    Понеже моят пост породи поредният спор.....тук ще се съгался с теб.Този резултат е достоверен - имаш точно 20км спускания до там, този маршрут го пътувам редовно. Много лесно се смята, че си на 60% натоварване и колата си харчи, колкото трябва да си харчи!И защо не снима 54км в обратна посока, колко е разхода, да не те е изплашил?! Ако всичките баири и мостове ги вземеш "на абордаж", та да постигнеш 100км/ч средна скорост и на връщане, ще видиш едно число около 8 на компа.От тук на сетне не ми става ясно, как постигаш 5.6 среден разход, нооооо ти си знаеш!--------------------------------------
    Код:
    [color=red]г-да Модератори в този форум, мога да посоча много по-остри спорове, които не са били санкционирани със забележки. Очевидно коментарите ми относно разхода на гориво са Ви засегнали лично, ако е така се извинявам, но ще продължа да се учудвам, когато подобни неща се превръщат в самоцел![/color]
    Колега, защо не прочетеш отново Правилата на този форум? Обърни внимание на точки 1.2, 1.6, 1.10, 4.1, 4.2, 4.3 и 5.1. Ако искаш да посочиш нещо, използвай "Докладвай". Ако има нещо, което не ти харесва - "Изход" се намира под бутона "Търсене", в горната дясна част на страницата.Модераторски екип на fiat-bg.org
    Fiat Marea JTD 105 09.2000г

    Коментар


      #17
      BO написа:
      Аз мога да поспоря с теб за понятието градски разход.Два разхода могат да се съпоставят най-точно с цитирането на средната скорост на пътуване.Естествено при "нормално" шофиране, без състезания и подобни изпълнения.При скорост от около 27км/ч това не може да се каже, че си бил в големи задръствания....
      100% ВЯРНО, както и преди сме обсъждали. Официалната средна скорост в София е дори под 15км/ч(по едно време беше дори 12км/ч, после се покачи малко). Ти вече си за ремонт на колата - много висок разход ти дава!!!
      Fiat Marea JTD 105 09.2000г

      Коментар


        #18
        chaveto написа:
        Колега @Reptile мен в градският транспорт не ме интересува кой определя разхода. Ако трябва да сме точни на всяка една линия в София обслужвана от една и съща марка/модел автобуси разхода е различен. Тук говорим, че е напълно възможно да се постигне разход под този който е дал производителя и точно затова малко по напред бях написал, че много фактори са от значение. Защото при стенда няма попътен вятър............................. Сега стана ли ти ясно.Този разход е изцяло софийско каране като имам 30км от него където съм правил клипчета за ускорение от 0-100км Имам и няколко излизания на околовръстното където скоростта ми е стигала до 200км........Това нещо е по борд комп. на Ланчия Либра 2.4Jtd 140к.с Горивото е от ЕКО + 20% олио.П.С Съжалявам, че твоят Фиат не може да харчи колкото една Ланчия, но това не е мой проблем.
        Ама чудесно колега, някой е реализирал моят пример - карал е с 60км/ч по равна или спускаща се леко отсечка 30км и постигнал 4.4л, ама това мога да ти го демонстрирам и с доста по-лакоми коли! На магистрала Хемус между два от тунелите за дистанция от 15км, на 2.2 бензинов мотор, мога да ти покажа разход 0.6л, та може и една нула да "завъртим" ако се напънем....защото автомобилът е нов и т.н И следва ли от това, че автомобилът харчи 4.4л, ами нищо НЕ следва.После си показал една снимка на 6.3л - при средна скорост под 60км/ч - ами нормално, производителя дава 6.2л при скорост 90-100км/ч т.е отново си НАД заводският разход. Много просто си направете тест - иди до края на Хемус и се върни - направи една средна скорост от 100км/ч и си виж показанията.....и да не си губим времето с глупости.Аз като си ходя на Роман - стрелката мръдне половин деление, като идвам към София мръдне двойно.....на толкова късо не съм я засичал по колонка, но на отиваме сигурно дава под 5л, а на връщане над 6л....според мен - карам с 100-130км/ч по магистралата и около 80км/ч извън.Ако това е феноменалният разход - е и аз постигам такива резултати с моята бричка!
        Fiat Marea JTD 105 09.2000г

        Коментар


          #19
          После си показал една снимка на 6.3л - при средна скорост под 60км/ч - ами нормално, производителя дава 6.2л при скорост 90-100км/ч т.е отново си НАД заводският разход.
          Ако бях карал само с 90-100 въобще нямаше да видиш 6.3
          Ама чудесно колега, някой е реализирал моят пример - карал е с 60км/ч по равна или спускаща се леко отсечка 30км и постигнал 4.4л
          Не това ми е маршрута до работата, ако много държиш мога да ти направа и видео как съм ги постигнал тези 4.4
          Много просто си направете тест - иди до края на Хемус и се върни - направи една средна скорост от 100км/ч и си виж показанията.....и да не си губим времето с глупости.
          Теста съм го направил миналото лято от София до Ахтопол при средна скорост 98км ако не се лъжа и по колонка бях на 5л на връщане 5.2-5.3 нещо такова ми беше разхода. Ако си намеря снимките на ИЦС-а ще ти покажа.
          Официалната средна скорост в София е дори под 15км/ч(по едно време беше дори 12км/ч, после се покачи малко).
          Това с официалната скорост направо кърти плочки/мивки...................................Ако реша да си манипулирам показанията по борд мога да направя невероятни разходи, показвам каквото показва.До момента съм минал 910км сипал съм 55л да се напълни до капачката, имам да мина поне още 70-80км докато отново ми светне лампата и заредя около 50+л.Да не забравя да спомена, че имам и един резистор от 600 ома последователно на дебитомера. До 2000об/м не е толкова нервозна както без резистора, но като мине 2000об/м и ще скъса синджира

          Коментар


            #20
            pr_00f написа:
            Понеже моят пост породи поредният спор.....тук ще се съгался с теб.Този резултат е достоверен - имаш точно 20км спускания до там, този маршрут го пътувам редовно. Много лесно се смята, че си на 60% натоварване и колата си харчи, колкото трябва да си харчи!И защо не снима 54км в обратна посока, колко е разхода, да не те е изплашил?! Ако всичките баири и мостове ги вземеш "на абордаж", та да постигнеш 100км/ч средна скорост и на връщане, ще видиш едно число около 8 на компа.От тук на сетне не ми става ясно, как постигаш 5.6 среден разход, нооооо ти си знаеш!
            Много се радвам че така добре познаваш маршрута.И все пак - след като има 20 километра спускания в тази посока, засичал ли си колко километра катериш , по какви баири и как се отразява това на разхода.Аз не съм засичал и 2-те.За съжаление не съм засичал и по ГПС накаква надморска височина са началната и крайната точка на пътуването, та за това реших да се доверя на Google Earth. Надявам се че данните им са по-точни от борд компютъра на колата и броячите на бензиноколонките.Старт - Началото на магистралата - точно под моста надм. височина 576 метраКрай - 20 метра след детелината за слизане на с.Осиковица надм. височина 434м.Разлика във височината -142 метра.Сега като се замисля тези 150 метра да го кажем са напълно достатъчни да се движиш на абордаж със скорост 100+ в продължение на 20 километра.Даже и 110 може да се поддържат.Като тръгнах на обратно също си бях ресетнал борд компа в момента на качване на магистралата, но за съжаление на 1-2 км след Правец - в района на бензиностанция Шел имаше катастрофа и висяхме 15 мин. в задръстване, после обръщахме и всичко отиде по дяволите.Нещо друго с което мога да съм ви полезен ?
            Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
            ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

            Коментар


              #21
              Reptile написа:
              ..... Ако всичките баири и мостове ги вземеш "на абордаж", та да постигнеш 100км/ч средна скорост и на връщане, ще видиш едно число около 8 на компа........
              За това какво ще кажеш?
              Прикачени файлове
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                #22
                BO написа:
                Reptile написа:
                ..... Ако всичките баири и мостове ги вземеш "на абордаж", та да постигнеш 100км/ч средна скорост и на връщане, ще видиш едно число около 8 на компа........
                За това какво ще кажеш?
                Напълно възможно от София посока Пловдив - до края на магистралката, толкоз! Шестскоростна автоматична OPEL VECTRA 2,2, по тази дистанция, има съвместим разход на БЕНЗИН по борд-компютър!
                Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                Коментар


                  #23
                  pr_00f написа:
                  Малко ги размества форума снимките, ама се разбира за какво става дума.Как става този номер си е загадка за мен, качвам снимките в определен ред, давам преглед - всичко е на 6 ( обърнат ред )..
                  Сортира ги по име ... преди да ги качиш - преименувай ги (напимер номерата в имената на файловете) в реда в който трябва да се виждат ... и после както и да ги сложиш, ще бъдат в правилния ред ... (май) ------------------- Разход 4,2-4,4 л/100км в двете посоки по магистрала Хемус е възможен ... и без да падате под 100 км/ч (ограничение при тунелите 80км/ч) ... че и с пътя до Младост ...
                  Renault Clio 1.5 dci / Fiat Brava 105JTD / 1999 год.
                  http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=43195

                  Коментар


                    #24
                    pr_00f написа:
                    Много се радвам че така добре познаваш маршрута.И все пак - след като има 20 километра спускания в тази посока, засичал ли си колко километра катериш , по какви баири и как се отразява това на разхода.Аз не съм засичал и 2-те.За съжаление не съм засичал и по ГПС накаква надморска височина са началната и крайната точка на пътуването, та за това реших да се доверя на Google Earth. Надявам се че данните им са по-точни от борд компютъра на колата и броячите на бензиноколонките.Старт - Началото на магистралата - точно под моста надм. височина 576 метраКрай - 20 метра след детелината за слизане на с.Осиковица надм. височина 434м.Разлика във височината -142 метра.Сега като се замисля тези 150 метра да го кажем са напълно достатъчни да се движиш на абордаж със скорост 100+ в продължение на 20 километра.Даже и 110 може да се поддържат.Като тръгнах на обратно също си бях ресетнал борд компа в момента на качване на магистралата, но за съжаление на 1-2 км след Правец - в района на бензиностанция Шел имаше катастрофа и висяхме 15 мин. в задръстване, после обръщахме и всичко отиде по дяволите.Нещо друго с което мога да съм ви полезен ?
                    Разхода расте при завишен товар, какъвто се появява в много стръмни баири.....ако изкачваш леко не прертоварваш мотора и разхода остава нисък. Много добре познавам маршрута и аз минах през задръстването...другият път, като ходиш за риба мери и в обратна посока.Аз предпочитам да вярвам на заводските и официални тестове по "ams" и на собственият ми опит, който съвпада с тези данни, съзжалявам ако това Ви обижда! Не ми се рови, но някъде го побликувах, специално за Ланча Либра 2.4 JTD имаше тестове по "ams" и резултатите са съвсем различни, но всеки си има мнение, гледа си разхода и си дава резултатите.ПОЗДРАВИ
                    Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                    Коментар


                      #25
                      Привет колеги!Тези дни и на мен ми се наложе да попътувам малко и мисля,че направих един от най-ниските разходи както за мен така и за форума!Искам да кажа също,че никога в този форум или където и да е било другаде съм казвал нещо изопачено,лъжа или със цел да провокирам някого !Много от вас няма да повярват или ще се усъмнят на разхода който постигнах!Ще се опитам максимално да обясня как го постигнах.Разстоянието е Габрово-Варна.... *пробег 278км-Пътя се удалжава с около 5 км поради затворената магистрала между Девня и Ветрино! *зареждане-Първо искам да спомена,че колата беше заредена изцяло с дизел на Ромпетрол(Ефикс).Точно на изхода на Габрово заредих 38,54л до изключване на пистолета,нито капка повече..Изрично казах на момчето да го пусне на бавна степен...И така пристигнал вече във Варна,отново на Ромпетрол(точно след КАТ,поскока Кауфланд) пистолета изключи на 9.17 литра...Да колеги 9.17...По прости смекти това прави 3.3/100...... *начин на каране-най-общо казано според ЗДП..Никога през целия маршрут не превиших 90км/ч..по-голямата част от разстоянието карах с 80 км/ч..В населените места т.е минавайки през Търговище и Шумен винаги шофирах в ограниченията-60-70!Всеки път когато имаше спускане го правех на скорост без газ,дори това да ми костваше убиването на скоростта от 90 на 70км/ч..Почти не съм изпреварвал с изключение на един трактор и цистерна пълна с керосин! *тегло на автомобила-в колата бях само аз(60 кг) и един пътнически сак пълен само с дрехи,тежащ около 10 кг т.е в колата нямаше никаква излишна тежест. Да отбележа,че преди да тръгна смених въздушен филтър и преди около 400 км смених термостат.Сега стрелката стои на 90 градуса и не мърда от там!Гумите на колата са 195-50-15 *включени консуматори-Единственото нещо което беше включено е радиото.Нито фарове,нито климатик,нито прозорците бях отворил!Пътувах късно привечер и в колата беше приятно топло :D П.П Искам също така да отбележа,че по никакъв начин не съм пречил на движението като да образувам колона например..Отново искам да кажа,че никога не съм казвал нещо с цел провокация...Това е разхода който постигнах колеги!
                      Bravo 1.9 JTD със 105 магаренца!
                      Пътят не е мястото,където можеш да покажеш агресивността си...

                      Коментар


                        #26
                        Reptile написа:
                        Разхода расте при завишен товар, какъвто се появява в много стръмни баири.....ако изкачваш леко не прертоварваш мотора и разхода остава нисък. Много добре познавам маршрута и аз минах през задръстването...другият път, като ходиш за риба мери и в обратна посока.Аз предпочитам да вярвам на заводските и официални тестове по "ams" и на собственият ми опит, който съвпада с тези данни, съзжалявам ако това Ви обижда! Не ми се рови, но някъде го побликувах, специално за Ланча Либра 2.4 JTD имаше тестове по "ams" и резултатите са съвсем различни, но всеки си има мнение, гледа си разхода и си дава резултатите.ПОЗДРАВИ
                        По баирите държа 2500 оборота - 120км/ч като почти не подавам газ, тя колата си вървиОтносно тестовете по "ams" да си призная честно нищо не знам - даже не съм ги чувал и ще ми е интересно да видя нещо подобно.Но ако трябва да избера дали да вярвам на тестове правени от други и на това което вадя от джоба си като си плащам горивото ... някак си ще предпочета второто.Пускам един екселски файл записване по трасето Бизнес парка - Х.Димитър по околовръстното тази зима.Тъмно, мокро и с доволно количество трафик.Благодарности на оги28 и Бо за формулите за смятане на разхода ( последните 2 колонки)Направо съм генерирал 2 графики за справка И карането на моменти е по агресивно от нормалното ми - специално за теста.И тук установих ,че при натиснат педал на газта до долу повече от 85% не може да отчете - оказа се че стелката ми подпира педала Днес чакам да ми върнат кабела и утре живот и здраве ще направя нов запис, като основно искам да видя какво се случва с горивото при използване на круиз контрола.@i4kin - аз ти вярвам, просто защото знам какво може да се постигне ако решиш да караш икономично.Преди време бях пускал тази снимкаАлфа 166 2.4@136 коня, на немска магистрала с немска нафта, плавно каране на 6-та скорост.Поздрави
                        Прикачени файлове
                        Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                        ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                        Коментар


                          #27
                          pr_00f написа:
                          По баирите държа 2500 оборота - 120км/ч като почти не подавам газ, тя колата си вървиОтносно тестовете по "ams" да си призная честно нищо не знам - даже не съм ги чувал и ще ми е интересно да видя нещо подобно.Но ако трябва да избера дали да вярвам на тестове правени от други и на това което вадя от джоба си като си плащам горивото ... някак си ще предпочета второто..........Поздрави
                          Списание "Ауто-Мотор", за всички тествани модели публикува данни за тестван от тях разход по специална методика "ams"- маршрут. В тези тестове се вижда разликата между заводски данни и реален разход. Следя тези тестове от години и до сега много малко модели са показали заводски и по-нисък разход, предимно с последно поколение дизели. Всички останли тестове дават литър и повече над заводските показания. Тази информация, съпоставям с моите тестове и с колеги от форума, които смятам за обективни и технически грамотни. Те имат среден разход от 7.2л с въпросният мотор и това са и моите наблюдения, Ти се опитваш да ме убедиш, че разхода е почти 2л по-малко, е няма как да стане. Колко теста имаш "пълно-пълно"?!? Не искам да влизам в предположения за повреден дебитомер, грешка в отчитане на борд-комп, разлика в размера гуми с които караш и тези с които е тствана колата и т.н.Карай си колата радвай се на ниският разход и това е, имаме различни мнения - ДЕМОКРАЦИЯ!Еединствено мога да те посъветвам да не се увличаш по "свръхестественото", като показваш снимки с 3.2л/100 разход, защото става несериозно, на фона на хиляди инженери, които се борят за подобен ОФИЦИАЛЕН разход(и то в по-нисък клас автомобили).....и - О’чудо, ФИАТ са го постигнали преди 10 години за автомобли по 1.46 тона, но си мълчат от скромност!!! Това са тестовете на швабите, дават малко над заводският разход от 6.7л на 6.9л Разбира се е нормално, след 200 000 и българска нафта, нашите коли да дават среден разход над 7л.ПОЗДРАВИ
                          Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                          Коментар


                            #28
                            Reptile написа:
                            Списание "Ауто-Мотор", за всички тествани модели публикува данни за тестван от тях разход по специална методика "ams"- маршрут. В тези тестове се вижда разликата между заводски данни и реален разход. Следя тези тестове от години и до сега много малко модели са показали заводски и по-нисък разход, предимно с последно поколение дизели. Всички останли тестове дават литър и повече над заводските показания. Тази информация, съпоставям с моите тестове и с колеги от форума, които смятам за обективни и технически грамотни. Те имат среден разход от 7.2л с въпросният мотор и това са и моите наблюдения, Ти се опитваш да ме убедиш, че разхода е почти 2л по-малко, е няма как да стане. Колко теста имаш "пълно-пълно"?!? Не искам да влизам в предположения за повреден дебитомер, грешка в отчитане на борд-комп, разлика в размера гуми с които караш и тези с които е тствана колата и т.н.Карай си колата радвай се на ниският разход и това е, имаме различни мнения - ДЕМОКРАЦИЯ!Еединствено мога да те посъветвам да не се увличаш по "свръхестественото", като показваш снимки с 3.2л/100 разход, защото става несериозно, на фона на хиляди инженери, които се борят за подобен ОФИЦИАЛЕН разход(и то в по-нисък клас автомобили).....и - О’чудо, ФИАТ са го постигнали преди 10 години за автомобли по 1.46 тона, но си мълчат от скромност!!!ПОЗДРАВИ
                            Мисля че съм го споменавам нееднократно - ВСЯКО зареждане е от както съм купил колата септември 2008 е пълно -пълно и то не до изключване не пистолета ами си играя докато не мога да налея повече ( и да - дизела се пени повече от бензина и си е доста играчка да налея догоре) В много редки случай ми наливат момчетата на бензиностанциите. И пак наливат по същата схема. Дори и да ми сипят някой път 1 литър повече или по малко - това няма никакво значение за общата статистика която за момента е 23к км. ( дори за последното зареждане имам съмнение че са ми сипали по-малко) и това е единственият път в който въм видял разлика между отчитането на борд компа и това на колонката повече от 0.1/100 - в конкретният случай 0.3/100 беше разликата.Все пак отчитанията на борд компа не ме вълнуват толкова много - гледам резултата пълно-пълно. Отчитанията на борд компа ги давам само за сравнение с реално отчетеният разход.Отдавна съм установил че алгоритъма който се използва от ИЦС-а е супер неточен ако колата има престой на място или се движи в тежки задръствания.В приложеният ексел файл в предният ми пост има отчитанията на дебитомера. Както реалните, така и това което очаква еку-то.А дали и до колко е изправна колата и как върви - нека Бо да даде отзиви в сравнение с неговата 2.4 @136 коня седан.Предполагам на него ще му имаш вяра Размерът на гумите е Зимни 195/65/15 Летни 205/55/16. И двата размера са описани в lybra owners guide като препоръчителният размер за колата и разликата между тях е минимална. Също така размерите са написани и в сприт мониторОтносно разхода на 166-цата.Тя е 1.6т, и снимката е правена от човек който е достатъчно уважаван в общността на талянските бангии за да мога да му имам пълно доверие.Сега я чипнах много нежно бангииката , надявам се да нямам големи отклонения в разхода
                            Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                            ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                            Коментар


                              #29
                              pr_00f написа:
                              ....А дали и до колко е изправна колата и как върви - нека Бо да даде отзиви в сравнение с неговата 2.4 @136 коня седан.Предполагам на него ще му имаш вяра .....Сега я чипнах много нежно бангииката , надявам се да нямам големи отклонения в разхода
                              На всичко вярвам, но най-вече на немците! Пуснах линк - върни се и го погледни!
                              Fiat Marea JTD 105 09.2000г

                              Коментар


                                #30
                                Благодаря,Видях го линка.Даден е 6.9 /100 ако не бъркам ( с немският никакъв мен няма).За момента имам 2 варианта:1. Да продължа да вярвам на това което са видели очите ми и колко е олекнал джоба ми.или 2. Като съвестен гражданин да се върна на бензиностанциите (2-те ЕКО та до които са ми наблизо), да им кажа че не им отчитат вярно колонките и да им доплатя разликата в цената между 5.6/100 и 6.9Е не съм чак толкова съвестен п.с Надявам се да не е проблем да видим данни за твоят разход ?
                                Alfa 147 1.9 JTDm '07 Q2 - хем червена, хем пуши черно;Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
                                ex. Alfa 155 1.7 '93 ### ex, Alfa 147 1.9 JTDm '03 R.I.P. ###Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001,

                                Коментар

                                Working...
                                X